• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.5

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Δεν ειπα οτι δεν εχουμε καλες και δυνατες μοναδες.Εχουμε κ εμεις ως ανθρωποι και μπορουμε να κανουμε σχεδον ολες τις μαχες.Το κακο ομως ειναι οτι σε ολες ανεξαιρετως τις μαχες,οσο καλα και να τις παιξουμε,θα εχουμε απωλειες.Αυτο σημαινει οτι σε long term game εμεις ξεμενουμε σε στρατο με πιο γρηγορο ρυθμο απο οτι τα Ξωτικα.
Παραδειγμα αν ξεκινησουμε και οι 2 με τον ιδιο αριθμο στρατευματων,εσυ θα εχεις τη δυνατοτητα να συμπληρωσεις περισσοτερες επαρχιες ανα τουρνουα.
Σε λιγους μηνες δηλαδη ενα ξωτικο στον ιδιο χρονο θα εχει αβανταζ σε αγαθα(λογω κερδισμενων τεχνουργηματων),θραυσματα σε Θαυματα αλλα και ποντους στην καταξη.
 

DeletedUser16

Guest
αν και ειμαι απο τους "αδικημενους" του τουρνουα γιατι δεν ειχα ενισχυση σε παπυρο(αν και σαφως τα τεχνουργηματα χρειαζονται για την ακαδημια μαγειας)και ελπιζω στο επομενο τουρνουα να ειμαι τυχερος και να γινει σε καποιο αγαθο που εχω ενισχυση.

Τα τουρνουα τρεχανε ηδη στον beta, οποτε εκει ηδη ειχανε ολοκληρωσει τα τουρνουα μαρμαρου, ατσαλιου, ξυλου, κρυσταλλου...
Ετυχε οταν ηταν να μπουν σε εμας τα τουρνουα, να τρεχει το τουρνουα παπυρου...οποτε υπομονη και το τουρνουα στα αγαθα που εχουμε ενισχυση θα ερθουν :)
 

DeletedUser16

Guest
Παρέλειψε να το αναφέρει κανεις ή μονο σε μενα φαίνονται υπερβολικα πολλές οι ώρες που χρειάζονται για να ολοκληρώνεις καθημερινα τις επαρχιες?? Προσωπικα ειχα 22 επαρχίες μεταξιού και στο επίπεδο 2 με έπερνε 12 λεπτά (πανω κατω) για καθε επαρχια. Δηλαδη πανω απο 4μιση ώρες κανοντας μάχες... οχι οτι οι μαχες ηταν δυσκολες και επρεπε να βρω καποια πολυψαγμενη στρατηγικη για να μην χανω πολυ στρατο.. ισα ισα οι μαχες ειναι γελοιες... απλα ειναι ΠΟΛΛΕΣ!!! 22 επαρχίες*8 συναντήσεις = 176 μάχες για κάθα επίπεδο επαρχίας...

Ειναι πολυ ωραιο το σκηνικο με τα τουρνουα αλλα η αποψη μου ειναι να επανεξετασθει το θεμα με τις ωρες που πρεπει να ξοδευει/σπαταλαει ενας παικτης σε πολυ συχνη βαση για να κερδισει τις οποιες ανταμοιβες...

Τι πιστευετε οι υπολοιποι??
 

DeletedUser

Guest
εχεις δίκιο και αν θυμασαι αυτο ειναι και ο λόγος που ειχα πει ότι θα προτιμήσω τις αυτοματες. στο προηγουμενο ειχα ανοιξει 17 επαρχιες. σε αυτο έχω ανοιξει 8 στο επιπεδο 4. οι δυο πιο κοντινες μαλιστα δινουν ρουνο και οι αλλες 4 από 6 ποντους γνώσεις και 6 τεχνουργηματα. λογικα στα επιπεδα 5 και 6 θα ειναι ακόμη καλύτερες οι αμοιβές. δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο όταν δεν εχουμε αγαθο με ενίσχυση να προχωραμε μετα την 8η επαρχια. εκτος εαν διαθετουμε απο τεσσεροις ωρες καθε μερα για χειροκινητες μαχες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser232

Guest
Ο αριθμος των συναντησεων ανα επαρχια-τουρνουα ειναι ακριβως ιδιος με τον αριθμο συναντησεων ανα επαρχια του χαρτη.
Δεν προκειται για συμπτωση αλλα για δομικο στοιχειο του σχεδιασμου των τουρνουα οποτε ειναι δυσκολο να γινει αυτη η αλλαγη.

Οπως ολα τα browser games ετσι και το elvenar ειναι ενα παιχνιδι επιλογων.
Εσεις επιλεγετε σε ποια τουρνουα θα συμμετεχετε, ποσες επαρχιες-τουρνουα θα ανοιξετε, σε ποιο επιπεδο θα τις πατε, αν θα παιξετε με αυτοματες μαχες ή με κανονικες μαχες ή αν θα επιλεξετε την χορηγια ως μεσο επιλυσης. Η επιλογη του βελτιστου τροπου επιλυσης ειναι λογικο να απαιτει και αρκετο χρονο απο την μερια των παιχτων.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μηπως θα επρεπε ο χρονος μεταξυ των τουρνουα να ειναι μεγαλυτερος ?? Σε 3 μερες χανετε πολυ περισσοτερος στρατος απ' οτι μπορεις να αναπληρωσεις στις 3 μερες που μεσολαβουν μεχρι το επομενο.
Επισης οταν εννοειται 3ο ή 4ο ή 5ο επιπεδο εννοειτε να κερδισεις 3 ή 4 ή 5 κτλ επαθλα (δεν θυμαμε πως τα λεει το τουρνουα) ?? Γιατι προσωπικα ιδικα σε αυτο το τουρνουα που ειχα 2 ενεργους γειτονες δεν καταφεραμε να παμε πανω απο το 2 μιας και μονο 4 αστερακια προλαβενεις να κανεις σε αυτες τις 3 μερες οταν για καθε επομενη μαχη χρειαζεσαι 16 ωρες που στην πραξη ειναι 24ωρες μιας και δεν νομιζω να ειναι κανεις που καθετε πανω απο το pc και περιμενει ποτε θα τελειωσει το 16ωρο για να ξεκινησει τις επομενες μαχες.

ευχαριστω
 

DeletedUser

Guest
Το τουρνουα διαρκει 4 μερες και αληθεια ειναι πως προλαβαινεις,αρκει καποια μερα να παιξεις νωρις το πρωι και μετα παλι το βραδυ.Θα συμφωνησω παντως στο οτι ισως για αρκετους που εργαζονται ειναι πολυ δυσκολο ως ακατορθωτο.Οπως επισης οτι οι μαχες ειναι υπερβολικα πολλες..
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
μπορεις επισης να μην παρεις μερος σε ολα τα τουρνουα και να παρεις μερος σε αυτα που θα εχεις ενιχυση και ετσι να προλαβεις να μαζεψεις στρατο.....επισης δεν ειναι αναγκη να ανοιξεις ολες τις επαρχιες και να ανοιξεις 3-4 και να παιζεις σε αυτες ετσι ωστε να σου μεινει στραος και να προλαβεις να μαζεψεις και αλλο για την επομενη μερα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μπορεις επισης να μην παρεις μερος σε ολα τα τουρνουα και να παρεις μερος σε αυτα που θα εχεις ενιχυση και ετσι να προλαβεις να μαζεψεις στρατο.....επισης δεν ειναι αναγκη να ανοιξεις ολες τις επαρχιες και να ανοιξεις 3-4 και να παιζεις σε αυτες ετσι ωστε να σου μεινει στραος και να προλαβεις να μαζεψεις και αλλο για την επομενη μερα.

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες, απλα εγω το ειπα για το ενδεχομενο που θελει καποιος να παιζει σε καθε τουρνουα.
Σε αυτο ανοιξα μονο 8 επαρχιες αλλα εγω στεκομαι περισσοτερο στο γεγονος οτι ετσι οπως ειναι δομιμενο το τουρνουα δεν νομιζω οτι προλαβενει κανεις να ανοιξει και τα 8 αστερακια.
Τελοσπαντον ας ελπισουμε στο μελλον να γινει καποια εξισορροπιση στο ολο θεμα των τουρνουα.
 

DeletedUser12

Guest
Απλά πρέπει να επιλέγεις σε ποια Τουρνουά θα λαμβάνεις μέρος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να λαμβάνεις μέρος σε κάθε τουρνουά κυνηγώντας τα λίγα... Μπορείς απλά να κάνεις διάλειμμα 2 βδομάδες και να φτιάχνεις στρατό και να συμμετέχεις ενεργά στο επόμενο. Και λέω 2 εβδομάδες γιατί θα επιλέγεις να συμμετέχεις μόνο στα 3 Τουρνουά που είναι σε επαρχίες αγαθών που έχεις ενίσχυση.
Επίσης δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις 100 επαρχίες... εκτός αν κυνηγάς πόντους γνώσεις μόνο... αξίζει πολύ περισσότερο να ανοίγεις 3-4-8 ανάλογα πόσο στρατό μπορείς να διαθέσεις (και αγαθά) και να τις φτάνεις σε υψηλά επίπεδα που η αμοιβές είναι μεγαλύτερες, αξίζουν περισσότερο και θα βοηθήσουν ακόμα πιο πολύ να φτάσεις τα Ορόσημα.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Το χαρακτηριστικό των Τουρνουά, σε συνδυασμό με την αναμενόμενη λύση του προβλήματος των κενών στον χάρτη είναι φοβερό. Το μόνο θέμα ίσως είναι οι χρόνοι... θα μπορούσε και θα ήταν πιο λογικό να είναι έστω 12 ώρες η αναμονή... και δεν αναφέρομε στις αμοιβές και τις απαιτήσεις γιατί σε αυτές πιστεύω θα γίνει εξισορρόπηση μιας και υπάρχει πολύ μεγάλη ανατροφοδότηση από τους παίκτες για το θέμα αμοιβές-απαιτήσεις.
 

DeletedUser56

Guest
υπαρχει τροπος να δεις την καταταξη σου στο τουρνουα?
πχ 20ος 200 ποντοι
κ αν δεν υπαρχει λεω οτι θα ηταν καλη ιδεα να γινοταν,ειδικα σε διαγωνισμους οπως αυτος που βαλατε γ αυτο το τουρνουα,στο οποιο θα βγω 3ος απ το τελος μια κ δεν εχω γειτονια να βοηθησει:(:(
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
paνω αριστερα στην οθονη σου εχει ενα κυπελο.κλικαρεις εκει και σου ανοιγει καρτελα που λεει παικτες συντροφιες και τουρνουα.πατας στο τουρνουα και βλεπεις....
 

DeletedUser16

Guest
υπαρχει τροπος να δεις την καταταξη σου στο τουρνουα?
πχ 20ος 200 ποντοι
κ αν δεν υπαρχει λεω οτι θα ηταν καλη ιδεα να γινοταν,ειδικα σε διαγωνισμους οπως αυτος που βαλατε γ αυτο το τουρνουα,στο οποιο θα βγω 3ος απ το τελος μια κ δεν εχω γειτονια να βοηθησει:(:(

Οπως ειπε και ο μπουλντοζας, η καταταξη για τα τουρνουα ειναι σε μια νεα καρτελα εκει που ειναι η καταταξη των παικτων και των συντροφιων...

Όσο για την κατακτηση των πρωτων θεσεων, δεν χρειαζεσαι τους γειτονες σου
Η καταταξη αυτη μετραει την ατομικη προσπαθεια...
 

DeletedUser16

Guest
Για οσους ψαχνουν ακομα την 8η επαρχια στο τουρνουα πολυτιμων λιθων... :p
http://prntscr.com/bdnflp

Προκειται για bug το γεγονος οτι ειναι "κρυμμενη" ??
 

DeletedUser3

Guest
Μάλλον οφείλεται στην ανάλυση της οθόνης. Τι ανάλυση χρησιμοποιείτε;
 

DeletedUser16

Guest
Με εκανε εντυπωση γιατι πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο

1366*768

Επισης, εχω παρατηρησει οτι στον mozilla δεν ειναι εφικτο να κανεις zoom out. γιατι ετσι?
 

DeletedUser3

Guest
Ο βασικός λόγος είναι το ίδιο το Flash. Ο Chrome που έχει το δικό του Flash δίνει τη δυνατότητα για zoom-out. Φαντάζομαι δεν υπάρχει δυνατότητα για διαφορετική ανάλυση, σωστά;
 

DeletedUser16

Guest
Δυστυχως, οχι.
Η μονη λυση που βρηκα ειναι να παιζω σε full screen
 

DeletedUser118

Guest
Δυστυχώς η μόνη λύση είναι να παίζεται σε πλήρη οθόνη. Αυτό μπορείτε να το κάνετε πατώντας το κουμπί με το γρανάζι κάτω δεξιά και έπειτα στο εικονίδιο του παραθύρου.

Θα αναφέρουμε το θέμα στους τεχνικούς για την καλύτερη ρύθμιση του χάρτη.
 
Κορυφή