• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.5

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ μοιράζεστε με τους συμπαίκτες σας τις εντυπώσεις σας από την έκδοση 1.5.

Λεπτομέρειες για τα Τουρνουά, μπορείτε να βρείτε στην αντίστοιχη ανακοίνωση.

Λεπτομέρειες για τις αλλαγές που έρχονται με την έκδοση 1.5 μπορείτε να βρείτε στις Σημειώσεις Έκδοσης.
 

DeletedUser

Guest
Επιτελους η αναβαθμιση που περιμεναμε :D .
Ερωτηση 1: Απο την επομενη βδομαδα θα ξεκινανε Τριτη τα τουρνουα?
Ερωτηση 2: Στα Θραυσματα που θα κερδιζουμε οσο ανεβαινει το επιπεδο σε καθε επαρχια μπορουν να ειναι απο ολα τα Θαυματα ή μονο σε οσα εχουμε ανακαλυψει?
 

DeletedUser3

Guest
1. Το πιθανότερο ενδεχόμενο είναι τα Τουρνουά να ξεκινήσουν από αύριο. Απλά θα διαρκέσει το πρώτο Τουρνουά μία μέρα λιγότερη...
2. Δεν είναι τα Θραύσματα η μοναδική επιβράβευση που παίρνετε. Θα γίνουν όλα σαφή στην πράξη :) Λίιιιγη ακόμα υπομονή...
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μέχρι στιγμής το έχω βρεί αρκετά ενδιαφέρον το θέμα των τουρνουά και βολικό για να βοηθήσω συμμάχους με τους πόντους γνώσης μιας και έχω ολοκληρώσει όλες τις έρευνες. Αν συνεχίσει να είναι έτσι ενδιαφέρον και στα επόμενα επίπεδα θα είναι μια καλή προσθήκη στο παιχνίδι.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
πολυ καλο το τουρνουα....αρκετα ενδιαφερουσα εξελιξη και σιγουρα οι ποντοι εμπειριας που δινουν σε καθε τομεα βοηθανε πολυ....συγχαρητηρια.!!
 

DeletedUser56

Guest
το μονο που με χαλαει ειναι που εμπλεκονται κ οι γειτονες.Οι γειτονες μου μπαινουν αραια κ που κ μιλαω μονο για 2-3 ατομα σε συνολο σχεδον 30 :(
Απορια-Πως ανανεονονται τα στρατευματα μου?
Κανοντας μερικες μαχες εχω χασει στρατο κ δε βρισκω τον τροπο να τους ανανεωσω
Και απο τι καθοριζεται ο αριθμος των μοναδων μου?
Τελιωνοντας μια επαρχια κ πηαινοντας στη δευτερη ειχα παλι οτι μου απεμεινε απο την πρωτη
 

DeletedUser3

Guest
@zubi : Δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι κατάλαβα την ερώτηση... Τα στρατεύματα που έχετε διαθέσιμα, μπορείτε να τα δείτε στους Στρατώνες. Για να τα αναπληρώσετε, απλά βάζετε να γίνει παραγωγή στρατευμάτων.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Συμφωνώ με τον mpoultoza69. Υπάρχει μια εμμονή των σχεδιαστών στο θέμα των γειτόνων. Πάλι όσοι παίκτες έχουν ενεργούς γύρω τους θα έχουν πρόσβαση στα τελευταία έπαθλα έναντι των παικτών που δεν έχουν πολλούς ενεργούς γείτονες. Θα ήταν προτιμότερο να υπολογιζόντουσαν οι συμμαχικοί πόντοι, ο αριθμός είναι σταθερός για όλους (24+1) και μπορείς να έχεις την επιλογή να ξεφορτωθείς τους ανενεργούς ή να πάς σε μια ενεργή συμμαχία. Τους γείτονες, ενεργούς και ανενεργούς τους "φορτώνεσαι".
Μπορώ να καταλάβω πώς αν υπάρχει ένας καλός παίκτης και μπούν γύρω του πολλοί νέοι παίκτες να υπάρξει ένα ενδιαφέρον να παραμείνουν στο παιχνίδι. Αλλά είναι άδικο για τον ή τους παίκτες αυτούς να υπάρχουν παίκτες που θα έχουν περισσότερα ουσιαστικά έπαθλα γιατί έχουν ενεργή γειτονιά, από αυτούς που δεν έχουν ενεργή γειτονιά.
 

ladyx

Νέο Μέλος
Εχω ανοιξει 17 επαρχιες για να συναντηθω με καποιον που παιζει στο τουρνουα.
Τα ξωτικα στο πρωτο επιπεδο συναντουν στρατο ανθρωπων, ειναι πανευκολο να πηγαίνετε με 5 γκολεμ
τα εχουν ελαχιστους τραυματισμους εως καθολου.
Το δευτερο επιπεδο εδω τα ξωτικα συναντουν στρατο απο τα ξωτικα, ειναι πολυ δυσκολο αν η επαρχια ειναι πολυ μακρια απο την πολη επειδη ειναι διαφορετικο στρατο.
εγω τα περισσοτερα τα αγορασα, ελαχιστες μαχες εκανα γιατι αρχισα να χανω στρατο. Εδω καλυτερα να πηγαίνετε μονο με 5 μαγισσες
Στο 3 επιπεδο εχει λιγο ισορροπια γιατι εχει αναμικτο στρατο απο ξωτικα και ανθρωπων,
εδω στα περισσοτερα εκανα μαχες ελαχιστα αγορασα γιατι τελειωσα το στρατο.
Συνολο κερδος απο ολα αυτα ειναι 38 τεχνουργηματα παπυρο και 38 ποντους.
Πιστευω τα ξωτικα καθε εβδομαδα τα ανοιγουν μονο το 1 επιπεδο, ελαχιστη τα πηγαινουν καπο σε 2 επιπεδο και 3
και παραπανω επιπεδα, λογω το οτι τα χανουν στρατο και δεν τα εχουν να ανοιγουν επαρχιες για επεκτασεις.
Συγνωμη για τα λαθη στα Ελληνικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
http://prntscr.com/b37gg9
Το πρωΐ μετά την 12η επαρχία που άνοιξα μου μπλοκάρισε το σύστημα τις μάχες. Θεώρησα πως ήταν bug και έστειλα μήνυμα στην υποστήριξη για να δούν το θέμα.
Τελικά υπάρχει όριο ξεκλείδωτων επαρχιών που μπορείς να παίξεις. Για να προχωρήσεις πάνω από τις 12 επαρχίες θα πρέπει να ξεκλειδώνεις επιπλέον επίπεδα από τις ήδη ανοιχτές επαρχίες που έχεις παίξει. Για κάθε επιπλέον επίπεδο που ξεκλειδώνεις μπορείς να παίξεις και σε μια ξεκλείδωτη επαρχία.
Δηλαδή αν τελειώσεις το 2ο επίπεδο της 1ης επαρχίας, θα παίξεις στην 13 επαρχία, ξεκλειδώνεις το 2ο επίπεδο της 2ης επαρχίας, παίζεις την 14η επαρχία και πάει λέγοντας.....
Από εκεί και πέρα είναι αυτό που λέει και η LADYX. Αν δεν έχει κάποιος ενεργούς γείτονες θα δυσκολευτεί πολύ να κερδίσει κάποια σοβαρά έπαθλα.
Αυτό είναι ένα θεματάκι που καλό είναι να το λύσουν οι σχεδιαστές του παιχνιδιού νωρίς για να μην χάσει την αξία της η αναβάθμιση των Τουρνουά.
Τουλάχιστον τώρα δεν περιμένουμε 2 μέρες για να κάνουμε 8 μάχες:D
 

DeletedUser

Guest
Σαν ιδεα τα τουρνουα ειναι ωραιο χαρακτηριστικο.Δυο σημαντικα θεματα που προκυπτουν ομως ειναι τα εξης:
1. Οσοι ειναι τυχεροι απο αποψη γειτονιας κερδιζουν συνολικα πολυ περισσοτερα απο τους υπολοιπους.
2. Οοι μοναδες που αντιμετωπιζουμε ειναι πιο ευκολες για τα ξωτικα απο ο,τι για του ανθρωπους,που σε long term τους δινεις πλεονεκτημα.
Οποτε εγω για παραδειγμα που παιζω με Ανθρωπους και οι γειτονες μου δεν ειναι ενεργοι ???
Ας μας απαντησουν και οι διαχειριστες αν προβλεπεται κατι στον οριζοντα με το balance του παιχνιδιου.
 

DeletedUser3

Guest
Αλλαγές εξισσορρόπησης γίνονται πάντοτε σε νέα χαρακτηριστικά όταν κρίνεται αναγκαίο, με βάση το feedback το οποίο παρέχεται από τις κοινότητες. Το είδατε να συμβαίνει με την Ακαδημία Μαγείας, με τα Αρχαία Θαύματα και με τις Φιλοξενούμενες Φυλές, όπως και με παλαιότερα χαρακτηριστικά τα οποία ,πήκαν και στην πορεία διορθώθηκαν ώστε το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο.

Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το ζήτημα του "Τι θα κάνουμε τα Τεχνουργήματα", μετατράπηκε σε αρκετές περιπτώσεις σε "Τι θα κάνουμε που ξεμείναμε από Τεχνουργήματα".

Σε κάθε περίπτωση τα ζητήματα τα οποία δημιουργούνται προσπαθούμε να τα επιλύουμε με οριστικό τρόπο ώστε να μην εμφανίζονται.

Εξ όσων γνωρίζουμε, πριν το τέλος Ιουνίου θα έχει δοθεί η λύση στο ζήτημα των άδειων περιοχών του Χάρτη. Θεωρήσαμε ότι το να μπουν τα Τουρνουά και να υπάρχει ομαδική δραστηριότητα (έστω στους "τυχερούς") είναι πολύ σημαντικότερο από το να κάνουμε τους άτυχους τυχερούς και τους τυχερούς άτυχους. Ας μη γελιόμαστε άλλωστε... Οι παίκτες οι οποίοι μπαίνουν πιο αργά στο παιχνίδι, πάντοτε θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα όσον αφορά την κινητικότητα της γειτονιάς τους, γι' αυτό μην υποθέτουμε ότι με μία αφελή προσέγγιση μπορούμε να λύσουμε το ζήτημα με τους γείτονες.

Το γεγονός ότι ο ίδιος ο Timon είπε ότι δουλεύουν στην επίλυση του προβλήματος, προσωπικά με καθησυχάζει, και για να πω λίγο και τη γνώμη μου ως παίκτης...

Είμαι σε "γεμάτη" γειτονιά. Ε, λοιπόν, ακόμα και έχοντας μερικούς από τους καλύτερους κοντά μου, παρατηρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να φτάσουμε τα Ορόσημα. Σίγουρα λοιπόν, θα γίνουν αλλαγές εξισσορόπησης που θα αφορούν και τις απαιτήσεις των Οροσήμων οι οποίες είναι εξαντλητικές, αλλά και το Έπαθλο (σε πόντους κατάταξης) των παικτών που είναι επιεικώς αστείο αν θέλετε τη γνώμη μου.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Λοιπόν παρατήρησα ό,τι με το που ξεκίνησα το 2ο επίπεδο στην 1η επαρχία μπόρεσα να τελειώσω την 12 επαρχία και με το 2ο επίπεδο της 2ης επαρχίας να τελειώσω την 13 επαρχία. Στην 14η επαρχία όμως δεν μου επιτρέπει να κάνω μάχες έστω και αν έχω τελειώσει δεύτερα επίπεδα σε 4 επαρχίες.
Μήπως θα μπορούσαν να μας ενημερώσουν τις αναλογίες που χρειάζονται για να επιτρέπονται μάχες και σε άλλες επαρχίες;
Εντάξει φαίνεται επάνω στην λίστα πως είναι κλειδωμένη ή ξεκλείδωτη αλλά αν ξέραμε πότε περίπου ανοίγει η κάθε μία θα μπορούσαμε να προγραμματίσουμε και το παιχνίδι μας.
 

DeletedUser3

Guest
Αν εννοείς για την αναμονή που απαιτείται μέχρι να ξεκλειδώσει το επόμενο επίπεδο, είναι 16 ώρες. Για να δεις για τη συγκεκριμένη Επαρχία, πρέπει να κεντράρεις πάνω της στο Χάρτη Κόσμου.
 

DeletedUser351

Guest
Καλησπέρα σας...
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες SOKRATIS72. Έχω ήδη ανοίξει 17 επαρχίες, χωρίς να έχω μπεί σε καμμία στο 2ο επίπεδο, χωρίς κανένα πρόβλημα.
http://prntscr.com/b3c2gk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μακράν το καλύτερο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ως τώρα. Θέλει λίγη εξισσορρόπηση πάντως, ιδιαίτερα το ποσό των πόντων κατάταξης που δίνει κάθε Τουρνουά...

Μπράβο!
 

DeletedUser20

Guest
Θα συμφωνησω με την παιχτουρα τον @Beren.
Οτι καλυτερο εχει το παιχνιδι!

Νομιζω ομως οτι πρεπει να αλλαξουν οι απαιτησεις των οροσημων...
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Καλησπέρα σας...
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες SOKRATIS72. Έχω ήδη ανοίξει 17 επαρχίες, χωρίς να έχω μπεί σε καμμία στο 2ο επίπεδο, χωρίς κανένα πρόβλημα.
http://prntscr.com/b3c2gk
Τότε θα πρέπει να μετράει το πλήθος των εξερευνημένων επαρχιών του συγκεκριμένου τύπου. Διότι εγώ δεν μπορώ να προχωρήσω στην 14.
http://prntscr.com/b3ks8s
Κάτι υπάρχει. Τουλάχιστον να ενημερωθούμε για τις απαιτήσεις και τους περιορισμούς. Για να γνωρίζουμε τι συμβαίνει.
 

DeletedUser3

Guest
Σας απάντησαν και στο αίτημα υποστήριξης ότι πρόκειται για bug. Θα μπείτε στην Επαρχία από τη λίστα, θα πατήσετε επιστροφή στο Χάρτη Κόσμου και στη συνέχεια θα μπείτε στην Επαρχία από το Χάρτη Κόσμου αντί από τη λίστα.
 
Κορυφή