• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.22

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για οτιδήποτε αφορά την αναβάθμιση του παιχνιδιού στην έκδοση 1.22.

Οι αλλαγές οι οποίες υλοποιούνται, μπορούν να βρεθούν στις Σημειώσεις Έκδοσης.
 

DeletedUser352

Guest
καλησπερα! πια ειναι η αποζημιωση για το bug στο προπυργιο?
 

DeletedUser3

Guest
Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, οπότε εάν κάποιος επιθυμεί να μάθει θα πρέπει να επικοινωνήσει με το κέντρο υποστήριξης.
 

DeletedUser134

Guest
Η γνώμη μου για τον έμπορο στην νέα έκδοση είναι η εξής:

Οι άνθρωποι είναι τρελοί...

Πιστεύω ότι αυτό τα περιγράφει όλα.
 

DeletedUser3

Guest
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γίνω εριστικός. Πραγματικά όμως θεωρείτε ότι στο τηλεγράφημα το οποίο μπήκατε στον κόπο να μοιραστείτε μαζί μας, υπάρχει εμπεριστατωμένη ανάλυση η οποία θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη βελτίωση του παιχνιδιού;

Γνώμη μου είναι πως όχι... Κι είναι απλά λυπηρό το γεγονός ότι περιοριζόμαστε σε κραυγές αντί για ουσία, εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Εάν θέλετε λοιπόν να συζητήσουμε είστε ευπρόσδεκτοι να μοιραστείτε τις σκέψεις σας. Σε τέτοιο τόνο/ύφος/ποιότητα, αρμόζει απλά μια προειδοποίηση.
 

DeletedUser134

Guest
Απλά δεν ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες. Πιστεύω ότι αυτή η φράση τα λέει όλα, για αυτό και ήμουν λιτός στην έκφραση μου :).

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση πλέον. Οι περισσότερες επιλογές τους είναι άστοχες. Μοιάζουν απλά σαν απεγνωσμένες κινήσεις παρά ουσιαστικές κινήσεις που θα κάνουν καλύτερο το παιχνίδι.

Όσο αφορά την οικονομία του παιχνιδιού και τις μάχες του παιχνιδιού πάνε από το κακό στο χειρότερο. Αν δεν το βλέπουν αυτοί, αν δεν το βλέπετε εσείς, αν δεν το βλέπει κανένας τότε δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε λεπτομέρειες.

Η γνώμη μου για τον έμπορο όπως είπα και πριν είναι ή ίδια + το ανάλογο εικονίδιο :)
thumb-down-smiley.png
 

DeletedUser3

Guest
"Άστοχη" σαν αλλαγή υπό ποία ακριβώς έννοια;

Κι ας τα βάλουμε κάτω λίγο αναλυτικά... Παίζουμε κι εμείς άλλωστε στο server και ξέρουμε πρακτικές οι οποίες συντηρούνται σε διάφορες συντροφιές, όπως πχ το απαράδεκτο να εκδιώχνονται παίκτες από Συντροφιές επειδή έβαλαν στην Αγορά προσφορές χωρίς να πάρουν πρώτα οδηγίες από τους εκάστοτε Μάγους/Αρχιμάγους.

Άλλωστε, είναι γνωστό σε όλους ότι δε συνέφερε (έως τα Ξωτικά του Δάσους) να συντηρούν εργοστάσια Αγαθών της πρώτης κλάσης. Συνεπώς ζήταγαν βοήθειες μόνο στο Κεντρικό για να αγοράζουν από τον έμπορο χονδρικής και αγνοούσαν το πρόβλημα το οποίο δημιουργούνταν στην αγορά κυρίως με Αγαθά πρώτης κλάσης.

Το πρόβλημα επιχειρήθηκε να λυθεί και το Νοέμβρη, με μια αρκετά αυστηρή αλλαγή στον Έμπορο Χονδρικής του beta, πράγμα το οποίο τελικά ήταν πολύ αυστηρό αντικειμενικά κι έτσι καταλήξαμε σε αυτή τη μορφή Εμπόρου Χονδρικής.

Άλλωστε, ο Έμπορος Χονδρικής εξαρχής ήταν σχεδιασμένος να υπάρχει ως το τελευταίο καταφύγιο όταν κάποιος παίκτης έφτανε στα όρια αποθήκευσης των Νομισμάτων/Προμηθειών του και τελικά κατάληξε σε Farmville.

Λυπούμαστε πραγματικά εάν αναστατώνει τον τρόπο με τον οποίο είχατε συνηθίσει ορισμένοι να παίζετε, όμως πραγματικά είναι από τις αλλαγές οι οποίες μόνο καλό θα κάνουν μακροπρόθεσμα, όπως δείχνουν και τα δεδομένα που έχουμε από τις δοκιμές στον Beta.
 

ladyx

Νέο Μέλος
Η αγορα ειναι απαραδεκτη, μειωσατε το bonos απο το Σωματειο Εμπορων.
δεν δινετε την επιλογη ποσα υλικα θελει να αγορασει καποιος, θελουμε δεν θελουμε τα πρεπει να δινουμε ενα καρο πορους για λιγοτερα υλικα απο πριν. με καθε επομενη αναβαθμιση αντι να χαιρόμαστε που βελτιωνεται το παιχνιδι η απογοητευση ειναι καθε φορα μεγαλυτερη απο την προηγουμενη, στην συντροφια μας πλεον 3 μεγαλοι παιχτες πλεον το παράτησαν, εγω ιδια πλεον δεν παιζω οπως επαιζα παλια και σκεφτομαι να το παρατησω εχει χαθει η διασκεδαση που μας προσφερε το παιχνιδι. Πρεπει να σκεφτείτε πολι σοβαρα αν θελετε να κρατησετε παλιους και νεους παικτες η τα βασιζεται το παιχνιδι μονο σε νεους παίκτες για λιγο καιρο και μετα ξανα απο την αρχη
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
sυγνωμη NeoRomeo αλλα αυτό ακούγεται λιγο σαν τιμωρια.δεν λειτουργουν ολες οι συντροφιες ετσι..αστοχες συμφωνα με εμενα οι τελεταιες κινησεις τις εταιριας,σε 3 σημεια τα οποια είναι τα εξης: α)ενώ υποτίθεται με κινησεις πατε να δεσετε τις συντροφιες με το τουρνουά ταυτόχρονα στην ουσια ''προτρεπετε'' τους παικτες να διωξουν αυτους που δεν κανουν μαχες για να βρουν ενεργους να παιζουν.β)ενώ η εταιρια εδωσε την δυνατοτητα να παρουμε σχεδιο για την αναβαθμιση μαγικωνκτηριων το εκανε τοσο δυσκολο που παλι στον ιδιο παρονομαστη καταληγουμε(να βαλουμε διαμαντια)που σημαινει τσαμπα εγινε ολο αυτό.και γ)εχω όλα τα εργαστηρια της πρωτης εποχης και μαλιστα 5 (αυτά που εχω ενισχυση βεβαια μαρμαρο δηλαδη )και ανεβασμένα στο επιπεδο των ξωτικων.δεν μπορω να υποχρεωσω κανεναν να βαλει ''δικαιη''προσφορα.οπωτε αναγκαστικα στρεφομαι στον εμπορο κάθε που εχω περίσσευμα νομισματων για να συμπληρωσω τα υπολοιπα δυο (ξυλο και ατσαλι)θεωρω πως είναι λαθος να ανεβαινει η τιμη τοσο πολύ περνοντας 2-3 προσφορες ειτε από το ένα αγαθο ειτε από το άλλο.και μη μου πειτε για το κτηριο σωμστιο των εμπορων.με τοσα μεγαλα κτηρια δυσκολο να μαζευτουν οι ρούνοι.αν όπως λετε θεωρείτε πως διορθώνετε αδικιες για τον τροπο που παιζουν καποιοι παικτες σε βαρος καποιων αλλων ας δειτε αδικιες που γινονται γενικα στο παιχνιδι και όχι να προσβαλετε παικτες λεγοντας πως λυπαστε πραγματικα εάν ολο αυτό αναστατωνει τον τροπο που ειχατε συνηθησει να παιζετε ορισμένοι.και θελω να ρωτησω ολο αυτό που φαινεται σαν ομιχλη και καλυπτει τα κτηρια εκτος από αυτό που φαινεται στην οθονη του υπολογιστη μου είναι μερος της αναβαθμισης ?ρωταω για να δω αν εχει θεμα το λαπτοπ μου η αν χειροτερεψαν τα ματια μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Προσωπικά λυπάμαι τον χρόνο που σπαταλήσανε κάποιοι για να φτιάξουν μια άχρηστη προσθήκη όπως είναι το εφέ της ατμόσφαιρας. Το κράτησα για 2 λεπτά και το απενεργοποίησα. Από ό,τι μου λένε οι σύμμαχοι το ίδιο κάνανε και οι υπόλοιποι.
Για το θέμα των σχεδίων περιμένω να δώ αν θα γίνει ποτέ καμιά εξισσορόπηση πόντων για να έχει την οποιαδήποτε αξία σαν συμμαχία να πάμε στο τελευταίο σεντούκι. Έχουμε ελάχιστους παίκτες που διαθέτουν μαγικά εργαστήρια και σπίτια. Οπότε από την στιγμή που φτάνουμε σαν συμμαχία με αρκετή δυσκολία στο 9ο σεντούκι, δεν βλέπει κανείς παίκτης το λόγο να πάει για το 10ο από την στιγμή που θέλει τόσους πόντους για να ολοκληρωθεί. Το έπαθλο των 25 πόντων εξτρά είναι για την υπόλοιπη συμμαχία, αμελητέα ποσότητα ως έπαθλο για να ισοπεδώσει στρατούς και αποθήκες από αγαθά, μόνο και μόνο για την κατάκτηση του σχεδίου, αφού δεν μπορεί να το αξιοποιήσει κάποιος εκτός από όσους έχουν βάλει διαμάντια.
Την πρακτική με τα αγαθά δεν την έχω παρακολουθήσει ποτέ έστω και παλιός παίκτης πιά. Απλά "γράφω" στρογγυλότατα όλες τις μη δίκαιες προσφορές και βάζω δικές μου προσφορές στα αγαθά 1 προς 1. Ποτέ δεν ξέμεινα από αγαθά. Καλό λοιπόν είναι όσοι έχουν εργοστάσια 1ης εποχής και χρειάζονται ανταλλαγές, αν δεν βρίσκουν αυτό που θέλουν να βάζουν δικές τους προσφορές και να μην περιμένουν την τελευταία στιγμή να τις βάλουν, ούτε να βάζουν 1 τεράστια προσφορά αλλά πολλές μικρές. Τα 5000 και 1000 είναι ποσότητες που δουλεύουν πολύ καλά.
Τώρα όσοι βολευόντουσαν με την προηγούμενη πρακτική, να μην έχουν εργοστάσια 1ης εποχής και να αναγκάζουν τους συμμάχους τους να παίρνουν τις προσφορές με αγαθά διαφορετικών εποχών, καλά να πάθουν. Ας αρχίσουν τα γκρεμίσματα και να φτιάξουν εργοστάσια 1ης εποχής όπως οι "κοινοί" θνητοί.
Υπάρχουν άλλα προβλήματα όμως που ακόμη να επιλυθούν. Ας ελπίσουμε να βρεθούν γρήγορα ουσιαστικές λύσεις.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
μολλις το βρηκα το εβγαλα και εγω...δεν παλευοταν ολο αυτό με την ομιχλη.ευτυχως είχαμε αυτή τη δυνατοτητα και το εβγαλα.εχω ένα πρόβλημα με τα ματια και μεχρι να καταλαβω πως είναι γραφικο επαθα σοκ...ευτυχως δηλαδή πραγματικα αγχωθηκα ασχημα με ολο αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser499

Guest
Δεν είναι αυτό το παιγνίδι που ξεκινήσαμε, αυτό είναι γεγονός.
Το ενδιαφέρων μειώνετε συνεχώς, κάποιοι το παράτησαν ήδη..
Οι σχεδιαστές (τρομάρα τους) προχωρούν ακάθεκτη, και οι mod σφυράνε αδιάφορα.. για το καλό του παιγνιδιού.. μακροπρόθεσμα... σε βάθος χρόνου όταν θα το έχουν παρατήσει οι περισσότεροι..
Τελικά από ότι φαίνεται έχει ημερομηνία λήξης αυτό το παιγνίδι
 

DeletedUser232

Guest
Το παιχνίδι φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με την αρχική του μορφή.
Αυτό ήταν αναμενόμενο καθώς στους πρώτους έξι μήνες λειτουργίας του βρισκόταν ουσιαστικά σε δοκιμαστική μορφή.

Οι αλλαγές μπορεί να αρέσουν σε κάποιους, μπορεί και όχι.
Τα μέλη της διαχειριστικής ομάδας είναι παράλληλα και παίχτες του παιχνιδιού και ασφαλώς σχολιάζουμε το περιεχόμενο των αλλαγών, άλλοτε θετικά και άλλοτε αρνητικά.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ ότι η αντίδραση της ομάδας μας είναι η αδιαφορία.
Τα σχόλια σας, είτε αρνητικά είτε θετικά, διαβιβάζονται στην ομάδα ανάπτυξης.
Επίσης, με το πέρας της μεγαλύτερης αλλαγής που έχει εφαρμοστεί στο παιχνίδι, σας προτρέψαμε μέσω διαγωνισμού να δημιουργήσετε οδηγούς μαχών με σκοπό να βοηθηθεί όλη η κοινότητα. Αναφέρομαι στους οδηγούς μαχων για τους οποίους δεν δείξατε ενδιαφέρον και έτσι το θέμα δεν προχώρησε.

Θεωρώ την νέα μορφή του εμπόρου χονδρικής πιο ορθολογική από την προηγούμενη. Ο πληθωρισμός είναι κάτι δεδομένο όταν υπάρχουν χαρακτηριστικά σαν τον έμπορο χονδρικής. Επίσης το καθημερινό cooldown μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε καθημερινά τον έμπορο χονδρικής, αρκεί αυτό να γίνεται με σύνεση.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Το εφέ της "ατμόσφαιρας", προσωπικά μου δημιουργούσε διάφορα προβλήματα με το φόρτωμα του τουρνουά κι έτσι μετά από παρότρυνση της ομάδας διαχείρισης το απενεργοποίησα. Όντως, θα μπορούσαν να αφιερώσουν χρόνο για κάτι πιο σημαντικό, όπως ας πούμε για τη βελτίωση των απαιτήσεων των σεντουκιών στα Τουρνουά.

Προσωπικά, υποψιασμένος γενικότερα από διάφορα περιστατικά τον τελευταίο καιρό δεν έβαλα λεφτά για Μαγικά Εργαστήρια. Έβαλα 1 δοκιμαστικά, κι όντως αξίζει τον κόπο, αρκεί να το βάλει όμως κάποιος σχετικά αργά. Προφανώς γνώριζα όταν το τοποθέτησα για το ότι πρόκειται για premium χαρακτηριστικό, οπότε καμία εντύπωση δε μου προξένησε το ότι το περιβόητο "Σχέδιο" είναι απλά αδύνατον υπό φυσιολογικούς όρους να αναγκάσεις 20 άτομα να το κυνηγήσουν, συνεπώς, το 1 μαγικό εργαστήριο ας μείνει εκεί που είναι. Δεν με ενοχλεί... Αν και όταν (σε 2-3 κεφάλαια) είναι αντιπαραγωγικό, στη χειρότερη να το πουλήσω, όμως έως τότε μπορεί και να βάλουν μυαλό...

Πάμε τώρα στον Έμπορο. Διάβασα αυτό που είπε η @ladyx και διαπίστωσα ότι δεν ισχύει. Το Bonus από το Σωματείο των Εμπόρων δεν έχει αλλάξει σαν ποσοστό ;) Αυτό που άλλαξε είναι η βασική προσφορά που δίνει ο έμπορος και εδώ κάνω επίσης την εξής διαπίστωση.

Έχοντας τερματισμένο το Κεντρικό, η βασική προσφορά μου είναι 430 μονάδες οι οποίες στοιχίζουν 172.000, δηλαδή 400 Νομίσματα ανά Αγαθό πρώτης κλάσης, τα οποία αν κάνει κανείς την πράξη, του βγαίνουν ακριβώς όσο το παλιό κόστος (2οο.000). Καλό θα ήταν το wiki να ενημερωθεί σύντομα για να φαίνονται αυτά (δεν θα είχατε όλη αυτή τη δυσαρέσκεια), όμως νομίζω ότι εμείς οι "κοινοί θνητοί" όπως είπε ο συμπαίκτης πιο πάνω, έχουμε κάνει το σχεδιασμό μας ώστε να μην παίζουμε στις πλάτες άλλων, αλλά στην πραγματικότητα να βοηθάμε τους "μικρότερους" παίκτες. Και ναι, βλέπαμε να ζητάνε όλοι βοήθειες στο Κεντρικό, το οποίο προφανώς τους συνέφερε σε σχέση με το να έχουν χώρο για να παράγουν αγαθά ανώτερων κλάσεων.

Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση ότι έγινε "εκδικητικά" η όλη ιστορία και για να πω του στραβού το δίκιο, πραγματικά φαίνεται ότι αυτό το ΣΚ είναι το μόνο που καταφέρνω να φύγουν οι προσφορές που έχω βάλει, πριν τελειώσει το ΣΚ, οπότε μάλλον πως όντως έπρεπε να γίνει.

Αυτό στο οποίο θα διαφωνήσω κάθετα, είναι το ότι η τιμή αυξάνεται πάρα πολύ απότομα. Θα έπρεπε να αυξάνεται με μικρότερο ρυθμό ώστε να μπορούμε σε φάσεις πλεονάσματος (νομισμάτων κυρίως) να ξεφορτωνόμαστε το περίσσευμα εύκολα.

Άλλωστε, ο δευτερεύων μηχανισμός απορρόφησης των Νομισμάτων από το σύστημα (εξερεύνηση Επαρχιών), πλέον κάνει 2+ μέρες, άρα είτε πρέπει καθημερινά να αγοράζουμε μια-δυο προσφορές, η πρέπει να γκρεμίσουμε κατοικίες, πράγμα το οποίο μάλλον αξίζει τον κόπο λαμβάνοντας υπόψιν τα πολιτιστικά των Ξωτικών του Δάσους.
 

DeletedUser584

Guest
Χαιρετε στις 3 ηωρα περιπου την νυχτα την πεμπτη 9 μηνος που σηνδεθηκα στο παιχνιδι ολα τα κτηρια λειτουργουσαν κανονικα χωρις κανενα προβλημα !εβαλα μια παραγωγη στα εργοστασια και χρησιμοποιησα και ξορκια ,η πλακα εινα αυτη εδω http://prntscr.com/e6daxz μετα απο ενα λεπτο!!!!!
Εστειλα στην υποστηριξη μνμ και περιμενω την επιλυση του!
ασχετα εαν εχασα καποιες ωρες απο τις αποσολες του ιβεντ!
Εαν οφειλετε σε bug απλα ενημερωνω και τους υπολοιπους!
Υ.Γ Ας ελπισουμε να καταφερω να τελειωσω τισ αποστολες του ιβεντ παρα το προβλημματακι που δημιουργηθηκε!
 

DeletedUser3

Guest
Παίζει το συγκεκριμένο να είναι και το χειρότερο bug που κατάφερε να "έρθει" σε live έκδοση.
Ήταν ήδη γνωστό από αργά χθες το βράδυ, οπότε δεν αποκλείεται ακόμα και μέσα στην ημέρα η επίλυσή του με κάποιο δεύτερο hotfix.

Στο αίτημά σας στο κέντρο υποστήριξης, περιγράψαμε το τι ακριβώς κάναμε για την (μερική) επιδιόρθωσή του. Υπομονή...
 

DeletedUser592

Guest
Εδώ συζητάμε για οτιδήποτε αφορά την αναβάθμιση του παιχνιδιού στην έκδοση 1.22.

Οι αλλαγές οι οποίες υλοποιούνται, μπορούν να βρεθούν στις Σημειώσεις Έκδοσης.

Εγω συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα. εχει απαγορευτικα πανω στα εργαστηρια και στα εργοστασια.
 

DeletedUser3

Guest
Θα πρέπει να αποσυνδέσετε και να επανασυνδέσετε το Κεντρικό Κτίρίο από τους δρόμους για να διορθωθεί.
 
Κορυφή