• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αλλαγές στο Τουρνουά

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπέρα και καλό μήνα,

Ήθελα να ρωτήσω, αν κατάλαβα καλά, τώρα πια θα υπάρχει μόνο μία συνάντηση ανά επαρχία Τουρνουά; Είχα την εντύπωση από την ανακοίνωση στον beta πως είχες τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θες να μπεις και να κάνεις τις 4 ή να πας με την μία σε επίπεδο χάρτη; Αυτό άλλαξε; Και επίσης αν ισχύει πια αυτό υποθέτω πως θα υπάρξει και μια εξισορρόπηση στις αποστολές που ζητάνε να κάνουμε μάχες σε τουρνουά;
 

DeletedUser1878

Guest
@Vagos the Greek Μια συνάντηση ανά επαρχία. Θα υπάρξει και προσαρμογή των αποστολών σύμφωνα με τα καινούρια δεδομένα.
 

j.k.

Chef
Εισάγονται σεντούκια μπόνους στα Τουρνουά με σκοπό να έχουν οι συντροφιές μια νέα πρόκληση για κάθε συντροφιά που προηγουμένως κατάφερνε να ολοκληρώσει και τα 10 σεντούκια στα εβδομαδιαία Τουρνουά. Με ολοκληρωμένο και το 10ο σεντούκι, ένα νέο σετ 9 επιπλέον και αρκετά απαιτητικά σεντούκια θα ξεκλειδώνονται επιτρέποντας στις συντροφιές να προοδεύσουν περαιτέρω και να αποκτήσουν επιπλέον ανταμοιβές καθώς θα το κάνουν.
  • Κάθε Bonus Σεντούκι περιέχει 1 Βασιλική Ανακαίνιση και 1 Χ Αρχαία Γνώση 10. Τα περιεχόμενα αποδίδονται μαζί με τα περιεχόμενα των κανονικών σεντουκιών με το πέρας κάθε Τουρνουά.
  • Τα Bonus Σεντούκια επρόκειτο να είναι αρκετά απαιτητικά για να ανοιχτούν, επομένως θα έχουν και αυξανόμενο αριθμό πόντων για να ολοκληρωθούν. Με το να είναι μια μακροπρόθεσμη πρόκληση , δεν περιμένουμε ούτε τις πιο αφοσιωμένες συντροφιές να ολοκληρώνουν όλα τα σεντούκια τις πρώτες εβδομάδες μετά την εφαρμογή του νέου συστήματος.
Καλημερα
Τα 9 επιπλεον σεντουκια γιατι καποιοs να τα κανει ;Ενω θα ειναι αρκετα απαιτητικα τα δωρα δεν ειναι αναλογα τηs δυσκολιαs
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
θα περημενα να ειχανε σχεδια ή και πηγαδια ευχων μια που τα εχουν βγαλει απο τα ιβεντ.
 

DeletedUser1878

Guest
Όλα τα extra σεντούκια δίνουν 1 Βασιλική Αποκατάσταση και 10 ΠΓ, δεδομένης της σταδιακής αύξησης των πόντων για την ολοκλήρωσή τους;; Ποια η λογική πίσω από αυτό;

Σίγουρα θα αποτελέσουν πρόκληση και θα ολοκληρωθούν μόνο κάποια από αυτά, αλλά τα τελευταία σεντούκια θα έπρεπε να προσφέρουν περισσότερα. Να υπάρχει κίνητρο ενασχόλησης για όποια Συντροφιά επιθυμεί να ασχοληθεί πολύ σοβαρά.
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Πόσοι πόντοι θα χρειάζονται για τα επιπλέον σεντούκια? Αν είναι να χάσουμε τα πάντα απο στρατό και αγαθά δεν θα το κάνει κανείς.
 

DeletedUser1265

Guest
Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
Τέτοιο ξενέρωμα είχα καιρό να φάω. Φοβερή αλλαγή. Να με καλέσετε και στο γάμο σας να σας ευχηθώ

συγγνώμη για το ξέσπασμα.
δηλαδή σοβαρά τώρα, πληρώνετε άνθρωπο για να έχει τέτοιες εμπνεύσεις; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Fugitive

Νέο Μέλος
Το τουρνουά, ναι, πιστεύω ότι η αλλαγή είναι πολύ καλή, αλλά τα δώρα μετά το 10ο σεντούκι είναι λίαν επιεικώς ...λάθος επιλογή...θα πρέπει να επανεξετασθούν!
 

DeletedUser1265

Guest
Καλά ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ. Η αλλαγή λέει έγινε για να κάνουμε λιγότερα κλικ και να τελειώνουμε πιο γρήγορα. Αν θέλει κάποιος να μαζέψει κάποιους πγ αυτό γίνεται μόνο με χειροκίνητες μάχες γιατί αλλιώς μαύρο φίδι που σ' έφαγε. Οπότε είναι αστείο να μιλάμε για λιγότερα κλικ και φυσικά για χρόνο που χρειάζεται γι' αυτές. Βέβαια εγώ έχω να προτείνω έναν τρόπο να γίνουν ακόμα λιγότερα τα κλικ. Ακούστε τον σας παρακαλώ και δώστε τη δέουσα προσοχή. Ανάλογα με το πόσες επαρχίες έχει ανοίξει κάποιος να συγκεντρώνεται ο στρατός σε μία μόνο μάχη. Έτσι θα συγκεντρώνουμε στρατό, θα διαλέγουμε τις κατάλληλες μονάδες, θα κάνουμε την προσευχή μας και ντου. Μ' αυτόν τον τρόπο που προτείνω με 6 ΜΟΝΟ ΚΛΙΚ θα τελειώνει κάποιος τις μάχες μιας μέρας και το επεξηγώ για να γίνει πιο καταννοητό. 1 κλικ για να μπεις στη μία και μοναδική μάχη και 5 κλικ για να διαλέξεις τις 5 κατάλληλες μονάδες. (Οι πολύ μερακλήδες θα μπορούν να κάνουν επιπλέον 2 κλικ. 1 για να διαλέξουν τους δασοφύλακες και 1 για να μπουν στο πεδίο της μάχης και να δουν πώς διαμορφώνεται)
Ακούμε τόσο καιρό για εξισορρόπηση σε ότι αλλαγή γίνεται. σας βάλαμε διαμάντια εκεί, τα βγάλαμε από αλλού. Σας βάλαμε το τάδε εκεί, το βγάλαμε από αλλού. Τώρα που χάνουμε τόσους, μα τόσους πολλούς πόντους γνώσης, δεν ακούω τίποτα για εξισορρόπηση από αλλού. Μάλλον πέσαμε σε τοίχο. Την εξισορρόπηση φαίνεται πως σ' αυτή την περίπτωση μάλλον τη γράψανε στα παλιά τους τα παπούτσια.
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ
Και φυσικά για άλλη μια φορά κερδισμένοι είναι αυτοί που έχουν 40 διπλούς λογαριασμούς και φυσικά και πάλι ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΕΣΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως με το νεο συστημα στο τουρνουα, η συντροφια μας ενω εφτανε με δυσκολια το 8ο σεντουκι τωρα έχουμε κάνει 3 σερι μεχρι το 10ο.
 

gkeim

Νέο Μέλος
Αφού πέρασαν μερικά τουρνουά, νομίζω έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη πλέον. Για μένα προσωπικά και τον τρόπο που έπαιζα ήταν θετική η αλλαγή. Επειδή έπαιζα αρκετά στο "χειροκίνητο", το όφελος στο χρόνο που πλέον απαιτείται είναι μεγάλο. Οπότε από ένα minimum 2000 πόντων που είχα στα τουρνουά, έχω ανέβει τώρα στο minimum 3500 (συνήθως 4000). Καταλαβαίνω ότι για αυτούς που έπαιζαν περισσότερο από μένα υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία πλέον. Ωστόσο βλέπω ότι οι περισσότεροι της συντροφιάς μου πλέον βγάζουν μεγαλύτερα σκορ. Πιστεύω ότι το να βγάζει κάποιος τα 8 πρώτα σεντούκια ακόμη και μέχρι το 6ο επίπεδο έχει γίνει αρκετά εύκολο. Βέβαια αποκεί και πέρα σταδιακά δυσκολεύει αρκετά.
Ως προς τα υλικά που απαιτούνται έχω την αίσθηση ότι δε βελτιώθηκαν και τόσο πολύ τα πράγματα όσο αρχικά είχε ειπωθεί. Μπορεί και να κάνω λάθος γιατί κυρίως με μάχες έπαιζα (και τώρα σχεδόν αποκλειστικά).
Κι ένα τελευταίο: είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι οι ανταμοιβές των μελών της συντροφιάς θα ήταν ανάλογες με τη συμμετοχή τους, όπως γίνεται και με το κωδωνοστάσιο. Δεν είδα όμως κάτι τέτοιο-που θεωρώ ότι θα ήταν και το πιο δίκαιο και επίσης κίνητρο για πιο ενεργή συμμετοχή.
Α ναι, πιστεύω κι εγώ ότι τα δώρα μετά το 10ο σεντούκι θα έπρεπε να ήταν σταδιακά καλύτερα.
 

Yeilos

Νέο Μέλος
Ήθελα και εγω να παιξω πρωτα και να δουλεψω το τουρνουα ωστε να εχω άποψη για τις αλλαγες, πράγματι με το νεο σύστημα δωσατε την δυνατοτητα ωστε να ξεκινησουν να περνουν το 10 σεντουκι και μικροτερες συντροφιες που μεχρι τωρα τους ηταν αδιανοητο να σκεφτουν οτι θα φτασουν μεχρι εκει. Ομως το προβλημα που προκυπτει ,ειναι αυτο που εσεις αποκαλεσατε "λανθασμενες πρακτικες". Την δυνατοτητα δηλαδη να αποκτησουμε μια αξιοπρεπή ποσοτητα πγ ωστε να τα επενδυσουμε στα αρχαια θαυματα. Πραγματικα ο ογκος των θαυματων ειναι τετοιος που οι πγ που κερδιζουμε στο τουρνουα δεν επαρκουν για να ανεβασουμε τα τοσα θαυματα. Με το παλιο συστημα μπορουσαμε να αποκτησουμε ενα αριθμο ποντων γνωσεων, που οι παικτες θεωρουσαμε σεβαστό ποσό ωστε να ανεβασουμε τα θαυματα χωρις να καταφυγουμε σε αλλες πρακτικες. Ελπιζω να το καταλαβετε εγκαιρα οτι πρεπει να υπαρξει εξισορρόπηση στο νεο τουρνουα και να μειωθει λιγο αυτη η τεραστια αποκλιση που δημιουργηθηκε. Με μαθηματικη ακριβεια παμε ξανα σε ενα μεγαλυτερο κυμα δημιουργιας προσθετων λογαριασμων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1878

Guest
@Yeilos Δήλωσαν πως ανάμεσα στις παραμέτρους αύξησης της δυσκολίας σε Τουρνουά/Κωδωνοστάσιο, είναι και το άθροισμα των επιπέδων των Θαυμάτων. Μας βοηθούν τελικά, λιγότεροι ΠΓ = λιγότερες αναβαθμίσεις σε Θαύματα = μικρότερη δυσκολία σε Τουρνουά/Κωδωνοστάσιο.

Για το καλό μας γίνονται όλα! :p:rolleyes:
 
Κορυφή