• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Event: Ερωτήσεις προς τον Timon και τον Oliver

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Όπως είδατε στις Ανακοινώσεις θα υπάρξει συζήτηση των χρηστών με τους Lead Developers στις 10 Ιουλίου 2015.

Εδώ μπορείτε να προετοιμαστείτε και να ετοιμάσετε τις ερωτήσεις που θέλετε να τους κάνετε. Όπως είναι αναμενόμενο, η συζήτηση θα γίνει στα Αγγλικά, όμως επειδή πάνω-κάτω όλο και κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τα αγγλικά (συμπεριλαμβανομένης της Ξωτικής αρχοντιάς μου) μην ντρέπεστε.

Ρωτήστε ό,τι νομίζετε ότι μπορούν να σας απαντήσουν για το παιχνίδι (που όπως φαίνεται από τα στατιστικά σας) σας έχει ενθουσιάσει ήδη μέσα σε πολύ λίγες μέρες.

Βέβαια δεδομένου ότι ο ελληνικός server έχει ανοίξει αρκετά αργότερα από άλλους servers ίσως να μην έχετε την απαιτούμενη εμπειρία, αλλά έχω να μοιραστώ μαζί σας κάτι εξαιρετικό...

Oι top-5 του ελληνικού server έχουν αφήσει πολύ πίσω τους τους αντίστοιχους σε όλους τους servers που άνοιξαν ταυτόχρονα με τον ελληνικό, άρα είμαι σίγουρος ότι οι ερωτήσεις σας θα είναι εξαιρετικές.

Ξαναλέω: Αν κάποιος χρειάζεται βοήθεια με τα αγγλικά, μπορούμε να τον βοηθήσουμε και οι υπόλοιποι που (λέμε ότι) ξέρουμε :p
 

DeletedUser7

Guest
Καλησπέρα

Δεν ξέρω αν είναι καλή η ερώτηση, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι στα πλάνα των σχεδιαστών του παιχνιδιού να εφαρμόσουν κάποια νέα χαρακτηριστικά που να είναι ομαδικά. Αν πχ θα έχουν τη δυνατότητα οι παίκτες μιας περιοχής να επιτίθενται ομαδικά σε μια Επαρχία και να κερδίζουν Αγαθά/Νομίσματα/Προμήθειες.

Θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να είχαμε μια τέτοια δυνατότητα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Taka

DeletedUser3

Guest
Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή. Θα την προτείνω μαζί με κάποιες από τις υπόλοιπες ιδέες που έχετε προτείνει μέχρι τώρα.
 

DeletedUser

Guest
Αυτο που με δυσκολευει στο παιχνιδι ειναι οι μαχες. Βλεπω πως σε μερικες επαρχειες χρειαζονται πολλα υλικα για διαπραγματευση ετσι αναγκαζομαι να κανω μαχη. Εκει ομως νομιζω υπαρχουν ελλειπης πληροφοριες οσο αφορα τις μοναδες που πρεπει να χρησιμοποιησεις αναλογα με τον αντιπαλο. Αν υπηρχε καποιος οδηγος που δειχνει καθαρα ποια μοναδα ειναι καλη /κακη αναλογα με τον αντιπαλο, θα ηταν πολυ βοηθητικο.

Επισης ο τελικος σκοπος του παιχνιδιου ποιος ειναι? :rolleyes:
 

DeletedUser3

Guest
Υπενθυμίζουμε ότι αύριο στις 18:00 ώρα Ελλάδος ο Timon θα απαντήσει στις πιο ενδιαφέρουσες από τις ερωτήσεις που κατέθεσαν οι παίκτες του Elvenar απ' όλο τον κόσμο.

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα δημοσιεύσουμε μεταφρασμένες τις απαντήσεις στο F.A.Q. του forum.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
 

DeletedUser22

Guest
θα μπουν μαχες αναμεσα παιχτων ;
εμενα δεν θα μου αρεσε κατι τετοιο ...
δεν ειναι ωραιο να μπενουμε μεσα στο παιχνιδι και να βλεπουμε λεηλατημενες πολεις και κοπους χαμενους
θα προτημουσα να φτιαχτουν ομαδες παιχτων και να διεκδικουν απο τον χαρτη καπια πολη για να κερδιζουμε πορους η νομισματα :)
 

DeletedUser22

Guest
παρα πολυ ωραια δεν το ειχα δει ευχαριστωωωωω !!!
εχεις τοσα να δεις μεσα στο φορουμ ολο και κατι θα ξεφυγη :)
 

DeletedUser

Guest
θα μπουν μαχες αναμεσα παιχτων ;
εμενα δεν θα μου αρεσε κατι τετοιο ...
δεν ειναι ωραιο να μπενουμε μεσα στο παιχνιδι και να βλεπουμε λεηλατημενες πολεις και κοπους χαμενους
θα προτημουσα να φτιαχτουν ομαδες παιχτων και να διεκδικουν απο τον χαρτη καπια πολη για να κερδιζουμε πορους η νομισματα :)

Είναι πολύ ωραία ιδέα αυτή που "καταλάθος" μπορεί να είπες:p

Δηλαδή πως θα σας φαινότανε να δημιουργηθεί μια ομάδα κάτι σαν οι "κακοί" της παρέας που θα μπορούνε ανά μεταξύ τους να πλακώνονται
Θα δώσει μια εντελώς διαφορετική και μονο καλή πνοή θα είναι , όπου θα πιάνει και όλο το φάσμα τον παιχνιδιών και παιχτών δηλαδή τους μάχιμους και αυτούς που παίζουνε πιο safe ;)
 

DeletedUser3

Guest
Ελπίζοντας ότι θα διαβάσετε και τα υπόλοιπα, απλά να συνοψίσω... Προσανατολίζονται στο να κάνουν Group Events, όπως πχ την κατάληψη μιας Επαρχίας με super δύσκολους αντιπάλους, οι οποίοι για να νικηθούν θα απαιτηθεί η συνεργασία μεταξύ παικτών.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Πιστεύω πως θα ήταν καλό να υπάρχουν επιθέσεις από το σύστημα και όχι από παίκτες στην πόλη μας σε συγκεκριμένο χρόνο.
Εξηγώ το σκεπτικό μου, οι μάχες μεταξύ παικτών πολλές φορές φέρνουν μεγάλη αντιπαλότητα που από ό,τι έχω καταλάβει είναι αντίθετο στο σκεπτικό των developers. Όμως μόνο να χτίζεις από κάποια στιγμή γίνεται βαρετό.
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπολογίζει το σύστημα, αναλόγως τον χρόνο που παίζει κάποιος, να γίνεται μια επίθεση εναντίον της πόλης του π.χ. ανά 10 ώρες που είναι συνδεδεμένος ένας παίκτης. Η επίθεση να γίνεται μόνο όταν είναι on line ο παίκτης για να την δεί και να επιλέξει αν θα βγάλει άμυνα ή όχι. Να του δίνει 2 -3 ώρες αντίδρασης για όποιον ξεχνιέται. Ακόμη να έχουν βαθμίδες δυσκολίας αναλόγως την παραγωγή στρατού του παίκτη π.χ. η εύκολη να είναι με το 40% του στρατού που μπορεί να παράγει ένας παίκτης στο στρατόπεδό του στο 10ώρο, η μεσαία στο 60% και η δύσκολη στο 110%.
Η ποσόστωση θα μπορούσε να είναι 6 εύκολες, 3 μεσαίες και 1 δύσκολη στο σύνολο των επιθέσεων που θα δεχτεί ένας παίκτης και μετά ξανά από την αρχή.
Σε περίπτωση που κερδίζει ο παίκτης να κερδίσει χρυσό και προμήθειες, σε περίπτωση που χάνει να του γκρεμίζουν ένα ποσοστό 1 κτιρίου, για τις εύκολες, 2 κτιρίων για τις μεσαίες και 3 κτιρίων για τις δύσκολες, ανάλογα με το ποσοστό στρατού που θα περάσει, με μέγιστο ποσοστό καταστροφής το 80% του εκάστοτε κτιρίου, από εκεί και πέρα όσο θα κατεβαίνει το ποσοστό στρατού που περνάει να κατεβαίνει και το ποσοστό καταστροφής.
Ακόμη θα μπορούσαν οι 5 από τις 10 επιθέσεις του "πακέτου επιθέσεων" να είναι απλά επιδρομές που θα κλέβουν μόνο χρυσό, προμήθειες και τεχνουργήματα. Οι υπόλοιπες 5 να περιλαμβάνουν και την κατεδάφιση.
Με αυτό τον τρόπο πιστεύω το παιχνίδι θα γίνει πιο ενδιαφέρον διότι δεν θα είναι τόσο στατικό. Να διευκρινίσω πώς τα στατιστικά που έβαλα ήταν για την κατανόηση του σκεπτικού της ιδέας μου.
 

DeletedUser30

Guest
sokrates καλα ολα αυτα , αλλα αυτο το παιχνιδι εχει 1 και μοναδικο συστημα μαχης και εχει να κανει σχεση με τις επαρχιες και οχι με την πολη καθε παιχτη, και εαν διαβασεις τις απαντησεις των διαχειριστων θα δεις οτι δεν προτιθεται αυτο να αλλαξει ..
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
PHANTOM αυτό που είπαν είναι πως δεν θέλουν να υπάρξει η αντιπαλότητα που προκαλεί η συνεχής επίθεση ενός παίκτη εναντίον κάποιου άλλου, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα παιχνίδια. Αυτό που προτείνω είναι τελείως διαφορετικό. Δεν θα σχετίζεται με τους άλλους παίκτες. Με το να κινδυνεύει να πέσει η ανάπτυξή ενός παίκτη από τις επιθέσεις του συστήματος θα έχει ένα επιπλέον κίνητρο να αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω στην άμυνα του και δεν θα φτιάχνει απλά στρατό για να καθαρίζει επαρχίες. Με αυτό τον τρόπο θα γίνει πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.
 

DeletedUser118

Guest
θα μπει κανα event τωρα κοντα;

Εκδηλώσεις όπως ο διαγωνισμός που είχε διεξαχθεί, θα υπάρχουν κάθε μήνα.
Συνεντεύξεις από τους δημιουργούς θα υπάρξουν και άλλες και θα έχουν όλοι την ευκαιρία να τους ρωτήσουν ότι θέλουν. ;)

Πιστεύω πως θα ήταν καλό να υπάρχουν επιθέσεις από το σύστημα και όχι από παίκτες στην πόλη μας σε συγκεκριμένο χρόνο.
Εξηγώ το σκεπτικό μου, οι μάχες μεταξύ παικτών πολλές φορές φέρνουν μεγάλη αντιπαλότητα που από ό,τι έχω καταλάβει είναι αντίθετο στο σκεπτικό των developers. Όμως μόνο να χτίζεις από κάποια στιγμή γίνεται βαρετό.
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπολογίζει το σύστημα, αναλόγως τον χρόνο που παίζει κάποιος, να γίνεται μια επίθεση εναντίον της πόλης του π.χ. ανά 10 ώρες που είναι συνδεδεμένος ένας παίκτης. Η επίθεση να γίνεται μόνο όταν είναι on line ο παίκτης για να την δεί και να επιλέξει αν θα βγάλει άμυνα ή όχι. Να του δίνει 2 -3 ώρες αντίδρασης για όποιον ξεχνιέται. Ακόμη να έχουν βαθμίδες δυσκολίας αναλόγως την παραγωγή στρατού του παίκτη π.χ. η εύκολη να είναι με το 40% του στρατού που μπορεί να παράγει ένας παίκτης στο στρατόπεδό του στο 10ώρο, η μεσαία στο 60% και η δύσκολη στο 110%.
Η ποσόστωση θα μπορούσε να είναι 6 εύκολες, 3 μεσαίες και 1 δύσκολη στο σύνολο των επιθέσεων που θα δεχτεί ένας παίκτης και μετά ξανά από την αρχή.
Σε περίπτωση που κερδίζει ο παίκτης να κερδίσει χρυσό και προμήθειες, σε περίπτωση που χάνει να του γκρεμίζουν ένα ποσοστό 1 κτιρίου, για τις εύκολες, 2 κτιρίων για τις μεσαίες και 3 κτιρίων για τις δύσκολες, ανάλογα με το ποσοστό στρατού που θα περάσει, με μέγιστο ποσοστό καταστροφής το 80% του εκάστοτε κτιρίου, από εκεί και πέρα όσο θα κατεβαίνει το ποσοστό στρατού που περνάει να κατεβαίνει και το ποσοστό καταστροφής.
Ακόμη θα μπορούσαν οι 5 από τις 10 επιθέσεις του "πακέτου επιθέσεων" να είναι απλά επιδρομές που θα κλέβουν μόνο χρυσό, προμήθειες και τεχνουργήματα. Οι υπόλοιπες 5 να περιλαμβάνουν και την κατεδάφιση.
Με αυτό τον τρόπο πιστεύω το παιχνίδι θα γίνει πιο ενδιαφέρον διότι δεν θα είναι τόσο στατικό. Να διευκρινίσω πώς τα στατιστικά που έβαλα ήταν για την κατανόηση του σκεπτικού της ιδέας μου.

Είναι μία καλή ιδέα. Αξίζει να την δημοσιεύσεις στον κατάλληλο τομέα του φόρουμ δημιουργώντας νέο θέμα και θα προωθηθεί στους δημιουργούς. ;)
 

DeletedUser30

Guest
PHANTOM αυτό που είπαν είναι πως δεν θέλουν να υπάρξει η αντιπαλότητα που προκαλεί η συνεχής επίθεση ενός παίκτη εναντίον κάποιου άλλου, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα παιχνίδια. Αυτό που προτείνω είναι τελείως διαφορετικό. Δεν θα σχετίζεται με τους άλλους παίκτες. Με το να κινδυνεύει να πέσει η ανάπτυξή ενός παίκτη από τις επιθέσεις του συστήματος θα έχει ένα επιπλέον κίνητρο να αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω στην άμυνα του και δεν θα φτιάχνει απλά στρατό για να καθαρίζει επαρχίες. Με αυτό τον τρόπο θα γίνει πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.

Ισως σε μορφη εβεντ μια φορα την εβδομαδα ή το μηνα να γινοταν , αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα εδινε μεγαλο ενδιαφερον στο παιχτη αυτο, οπως εχω ξανα πει ..ξεκλειδωμα μεσο ερευνων εαν τελιωνεις την πολη , να αλλαζεις φυλη σε μεγαλυτερη φυσικα ποικιλια και να κρατας και την παλια σου πολη αλλα μονο εως βραβειο η καποιο τιμητικο τιτλο κτλ..
Θα κανω ενα ποστ καποια στιγμη με τις δικες μου ιδεες αναλυτικοτερα..
 

DeletedUser

Guest
Τι θα λέγατε αν μπορούσαμε να δωρίσουμε ή να δανείσουμε στρατό στην συντροφιά μας ο οποίος να ανήκει σε αυτήν (προσωρινά εάν τον δανείζουμε) και να μπορεί να καταλάβει τις πιο "δύσκολες" επαρχίες ή ίσως για κάποιον άλλο σκοπό;
 
Κορυφή