• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Nέα φιλοξενούμενη φυλή: Οι Μικρούληδες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για τη νέα φιλοξενούμενη φυλή, τους Μικρούληδες.

Λεπτομέρειες για τις προκλήσεις που θα σας θέσουν, μπορείτε να βρείτε στο επεισόδιο Ιουνίου του Innogames TV καθώς και στην ανακοίνωση που αφορά τη φυλή των Μικρούληδων.

Σχόλιο και τροφή για συζήτηση:
Στα αγγλικά, η νέα φυλή έχει τον τίτλο Halflings. Ως όρος, τα Halflings χρησιμοποιήθηκαν από τον J.R. Τolkien, συγγκραφέα του Άρχοντα των Δακτυλιδιών, ως περιγραφή του είδους το οποίο στην Ελλάδα γνωρίζουμε ως Χόμπιτς. Δεδομένου ότι ο όρος προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα, αποφασίσαμε (με βαριά καρδιά) να δεχθούμε την πρόταση που έγινε από τη μεταφραστική μας ομάδα και να τους πούμε Μικρούληδες. Οι εναλλακτικές που θα είχαμε θα ήταν κάτι αντίστοιχο (όπως Τοσοδούληδες) ή το να κρατήσουμε τον αγγλικό όρο (Halflings).

Η τελευταία επιλογή δυστυχώς, ως Διαχειριστή της Ελληνικής Κοινότητας δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο, καθώς είναι άποψή μου ότι η γλώσσα μας (η οποία βάλλεται από παντού), πρέπει να εξελίσσεται, να προστατεύεται, να εμπλουτίζεται με νέους όρους ώστε να μην καταστεί "νεκρή γλώσσα", πράγμα το οποίο ήδη βιώνουμε όσοι έχουμε ακαδημαϊκή εμπειρία στις θετικές επιστήμες όπου δυστυχώς για τις περισσότερες έννοιες δεν υπάρχει καμία απολύτως απόπειρα μετάφρασης.

Θα θέλαμε να ακούσουμε τη γνώμη σας για την επιλογή του όρου, όμως θα ήθελα (και είναι πρώτη φορά που το κάνω δημόσια) να ευχαριστήσω τη μεταφραστική ομάδα που επιμελείται τις μεταφράσεις του παιχνιδιού για την εφευρετικότητά τους (ακόμα μια φορά), σε έναν τόσο δύσκολο γρίφο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ως σχολιο για το ονομα μου αρεσει πολυ. Μπραβο.

ενα ερωτημα: Αυτη τη φορα θα εχουμε το wiki ετοιμο με την αρχη τις νεας φυλης ή εστω κοντα στην αρχη στην αρχη ???
και ενα δευτερο: ποτε υπολογιζουμε οτι θα μπει η νεα φυλη ?
 

DeletedUser3

Guest
Όπως έχουμε ξαναπεί, το wiki δεν εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς. Θεωρητικά, το wiki του διεθνούς server θα είναι έτοιμο μέσα στην εβδομάδα, οπότε και θα μπορούμε να ξεκινήσουμε και την ενημέρωση του ελληνικού.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων μπορεί και μέσα στην εβδομάδα να έχουμε την ενημέρωση.
 

DeletedUser735

Guest
Ξερουμε σε ποιο κεφαλαιο της ερευνας εντασσεται;
 

DeletedUser735

Guest
Ετσι το καταλαβαινω και εγω σαν ενα νεο κεφαλαιο επεκτασης ..Αλλα με μπερδεψε σχετικα το βιντεακι ...οποτε παρορμητικα εκανα την ερωτηση .. Δειχνει ενδιαφερον ανυπομονω να φτασω εκει !
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Ετσι το καταλαβαινω και εγω σαν ενα νεο κεφαλαιο επεκτασης ..Αλλα με μπερδεψε σχετικα το βιντεακι ...οποτε παρορμητικα εκανα την ερωτηση .. Δειχνει ενδιαφερον ανυπομονω να φτασω εκει !
Κοίτα. το θέμα με τα βίντεο της Ιννο είναι πως πρώτα πρέπει να καταλάβεις τα γερμανοαγγλικά και μετά να κάνεις μετάφραση, οπότε κάπου χάνεται η μπάλα :) Πάντως ναι φαίνεται ενδιαφέρουσα αναβάθμιση!
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλημέρα και από εμενα και καλο Σαββατοκυριακο.θελω να σταθω σε ένα σημειο.οι επεκτάσεις που μπηκαν στο δεντρο ερευνας μπαινοντας στη φυλη των μικρούληδων εχουν μειωθεί δραματικα..το δεντρο ερευνας δινει μονο μια επεκταση ενώ αρκετα κτηρια αλλαζουν δραματικα διαστασεις.πχ στρατωνας κεντρικο κτηριο ακομα και η αγορα.πολύ περισσοτερο βεβαια καποια κτηρια που εχουμε ενισχυση..γιατι ολο αυτό?γιατι μονο μια επεκταση σε αυτή την φυλη?και στους δρακους ειχαν μπει μονο 2 επεκτάσεις αλλα δεν αλλαζαν τοσο πολύ διαστασεις τα κτηρια οπωτε δεν υπηρχε τοσο μεγαλο θεμα.αλλα εδώ μονο μια?δεν είναι λιγο αδικο ολο αυτό?ευχαριστω πολυ
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε 2 ειναι παλι οι επεκτασεις (41 & 42) αλλα και παλι λιγες ειναι αν σκεφτει κανεις οτι ενω π.χ. το κεντρικο κτιριο και η αγορα ηταν τα κτιρια που ΔΕΝ θα αλλαζε η διασταση τους και τωρα αλλαζει (το κεντρικο απο την προηγουμενη φυλη) και επισεις ολα τα κτιρια εχουν αποκτισει τεραστιες διαστασεις
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
εχεις δικιο 2 είναι...πως μου ξεφυγε η 42 δεν ξερω...αλλα και παλι λιγες είναι..συμφωνω με ότι προσθεσες
 

DeletedUser840

Guest
Καλησπέρα,
Εγω ειμαι σχετικά καινούριο στον κόσμο του Elvenar. Δεν εχω φιλοξενήσει ακόμη καμία φυλή αλλά ανυπομονώ για τις νεράιδες!
 

Nasty

Νέο Μέλος
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το πόσες φαρμες θεωρειται οτι ειναι οι βελτιστες και από πόσα χωραφια σε καθε ειδος χρειαζονται?
 
Κορυφή