• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Aυτόματες Μάχες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser418
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser418

Guest
Τις μάχες των επαρχιών τις βάζω στον αυτόματο.
Η Ερώτηση είναι αν υπάρχει κάποιος οδηγός διότι θέτω τις μονάδες πάντα στον αυτόματο.
Δεν θέλω να ασχοληθω με μάχες.
Προσπαθώ να περάσω κάποιες επαρχίες και απο ότι βλέπω δεν γίνετε τίποτα


BkI8aIh.png
9iJEuAe.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16

Guest
Τι εννοεις οταν λες "δεν γίνετε τιποτα" ???
Θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για να λαβεις την κατάλληλη απάντηση...

Αν εννοείς οτι χάνεις συνέχεια, τότε ειναι επειδη το βαζεις στο αυτόματο..
Αν επιλέξεις να παιξεις χειροκινητα, τότε με μερικες στρατηγικές κινήσεις μπορείς να νικήσεις όλες τις μάχες, ακόμα και με μηδαμινές απώλειες...
 

DeletedUser418

Guest
Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός μονάδων ώστε να τοποθετούμε τις μονάδες
για τον αυτόματο ?
 

DeletedUser118

Guest
Αν ψάχνετε συγκεντρωμένες τις πληροφορίες των μονάδων κάπου, το καλύτερο μέρος είναι εδώ, το επίσημο WiKi του παιχνιδιού. Αν ψάχνετε κάποιον οδηγό για το ποιες μονάδες και σε τι μέγεθος διμοιρίας πρέπει να είναι για να κερδίσετε την κάθε μία από τις μάχες στο αυτόματο, όχι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ταχυδρόμε το παιχνίδι δίνει εκτός των μαχών και άλλη λύση για το πέρασμα μιας επαρχίας. Με διαπραγμάτευση, αν λόγω ελλείψεως χρόνου δεν θέλεις να κάνεις μάχες απλά τις αγοράζεις. Σε συμφέρει καλύτερα από το να χάνεις 3-4 φορές σε μια συνάντηση τον στρατό σου.
Αν πάλι δεν θέλεις να τις αγοράζεις μπορείς να κάνεις υπομονή να μαζέψεις αρκετές αναβαθμίσεις διμοιριών και να έχεις πολύ δυνατότερο στρατό και να περνάς.
Από την άλλη αν ΔΕΝ θέλεις ΠΟΤΕ να κάνεις μάχες μπορείς να φτιάχνεις εργοστάσια αντί οπλοστάσια και να αγοράζεις μόνο, τις συναντήσεις και να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αφού θα ξέρεις από την αρχή πόσο θα σου κοστίσει.
Πάντως το αυτόματο σύστημα είναι σίγουρο πως θα σου φάει περισσότερο στρατό από ό,τι αν δουλέψεις με στρατηγική όπως είπε και ο KID.
Προσωπικά προτιμώ ένα συνδυασμό μαχών και αγορών, αναλόγως την περίσταση, για να ελαχιστοποιώ το κόστος απόκτησης μιας επαρχίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser30

Guest
Καταρχην καθε επαρχια εχει καποιο βαθμο δυσκολιας, και χρειαζεται τις καταλληλες μοναδες για να παρθει με λιγοστες απωλιες..

Θα στο δωσω εγω το τιπ γιατι σε συμπαθησα.. :)
Η καλυτερη στρατηγικη εαν θες να το πας στο αυτοματο ειναι να παραγεις Παλαδινους (πολυ πιο ισχυροι οταν τους αναβαθμισεις στην εποχη των νανων) συνεχεια ειναι οι μονοι που περνανε αερα σε πολλες επαρχιες, παντα σε συνδυασμο με την αναβαθμιση πληθους διμοιριας..
Φυσικα θελει υπομονη γιατι και ακριβη ειναι η παραγωγη τους και αργει λιγο και η ανακαλυψη τους και αρκετα η αναβαθμιση τους.
Και ειναι και καποιες μαχες να ξες που υποχρεωτικα κανεις διαπραγματευση.

Παλαδινους λοιπον και θα με ευχαριστεις..;)
 

Fanfan

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σε όλους, είμαι λίγο ....... τούβλο :rolleyes: αλά δεν έχω καταλάβει, εμείς κινούμε με πληχτρα τους πολεμιστές μας ? όταν δεν είναι στο αυτόματο.
Μην με πολλη κραξετε :p xixixixixi
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Καλησπέρα σε όλους, είμαι λίγο ....... τούβλο :rolleyes: αλά δεν έχω καταλάβει, εμείς κινούμε με πληχτρα τους πολεμιστές μας ? όταν δεν είναι στο αυτόματο.
Μην με πολλη κραξετε :p xixixixixi

Αν πάς στο wiki μπορείς να δείς 5 βασικά πράγματα για τις μάχες. Στην ουσία αυτό που κάνεις είναι "μαρκάρεις" το σημείο που θέλεις να μετακινηθεί το στράτευμα σου και εκείνο πάει εκεί. Αν θέλεις να χτυπήσεις ένα αντίπαλο απλά κλικάρεις επάνω του (αν εμφανίζονται τα σπαθιά) και οδηγεί το στράτευμα στην κατάλληλη θέση για να το χτυπήσει (αν είναι στράτευμα εμβέλειας, Τοξότης, Γκόλεμ, μάγος κλπ) ή δίπλα του αν είναι στράτευμα που πολεμάει σε μάχη σώμα με σώμα (σπαθιά, τσεκούρια ή δεντροβοσκοί κλπ). Αν δεν μπορεί να το φτάσει σε εμβέλεια ή σε απόσταση στον γύρο που παίζεις απλά δεν θα σου βγάλει σπαθιά πάνω από τον αντίπαλο.
Από εκεί και πέρα με λίγη εξάσκηση θα βρείς ποιό στράτευμα ταιριάζει να επιτεθεί σε ποιό και τι στρατηγικές πρέπει να ακολουθήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

Fanfan

Νέο Μέλος
Αν πάς στο wiki μπορείς να δείς 5 βασικά πράγματα για τις μάχες. Στην ουσία αυτό που κάνεις είναι "μαρκάρεις" το σημείο που θέλεις να μετακινηθεί το στράτευμα σου και εκείνο πάει εκεί. Αν θέλεις να χτυπήσεις ένα αντίπαλο απλά κλικάρεις επάνω του (αν εμφανίζονται τα σπαθιά) και οδηγεί το στράτευμα στην κατάλληλη θέση για να το χτυπήσει (αν είναι στράτευμα εμβέλειας, Τοξότης, Γκόλεμ, μάγος κλπ) ή δίπλα του αν είναι στράτευμα που πολεμάει σε μάχη σώμα με σώμα (σπαθιά, τσεκούρια ή δεντροβοσκοί κλπ). Αν δεν μπορεί να το φτάσει σε εμβέλεια ή σε απόσταση στον γύρο που παίζεις απλά δεν θα σου βγάλει σπαθιά πάνω από τον αντίπαλο.
Από εκεί και πέρα με λίγη εξάσκηση θα βρείς ποιό στράτευμα ταιριάζει να επιτεθεί σε ποιό και τι στρατηγικές πρέπει να ακολουθήσεις.
Ευχαριστω πολυ Σωκρατη :), θελω μελετη και διαβαζμα πολλές φορές το μήνυμα σου μέχρι να το εμπεδώσω και να γίνει συνιθια
 
Κορυφή