• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Διορθωμένο] χαμένοι ποντοι γνώσης

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser494
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser494

Guest
Καλησπέρα , βάζω τους πόντους γνώσης στις έρευνες , παρουσιάζεται σφάλμα ροής κι όταν επανέρχεται είμαι μείον ένα πόντο γνώσης. δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό. Έχει άλλος τέτοιο πρόβλημα και πώς λύνεται;
elvenar v1.14.6.(119199a)(2016-09-21 11:00) ξωτικό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
To πρόβλημα το οποίο αναφέρεται έχει να κάνει με κάποια (μικρή αλλα προφανώς σημαντική) διαφορά της ώρας του υπολογιστή σας με την ώρα του server.

Στις περισσότερες περιπτώσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίζεται με μικρότερη συχνότητα, όταν έχει γίνει συγχρονισμός της ώρας του υπολογιστή σας.
 

DeletedUser494

Guest
Πώς μπορώ να κάνω συγχρονισμό της ώρας του υπολογιστή μου με την ώρα του server , δεν έχω δει κάπου ένδειξη ώρας στο παιχνίδι.
 

DeletedUser118

Guest
Δεν μπορείτε και δεν χρειάζεται να κάνετε συγχρονισμό της ώρας του υπολογιστή σας με την ώρα του σερβερ.

Θα πρέπει να συγχρονίσετε την ώρα του υπολογιστή σας μέσω Ιντερνετ. Και να επιλέξετε να το κάνει μόνος του αυτόματα.

Σύντομα ελπίζουμε ότι θα καταφέρουμε να έχουμε αναλυτικές οδηγίες για όλους τους πιθανούς τρόπους επίλυσης των προβλημάτων που αντιμετωπίζετε. Μέχρι τότε όμως θα πρέπει να μας πείτε πιο είναι το λειτουργικό του υπολογιστή σας για να σας δώσουμε οδηγίες.
 

DeletedUser118

Guest
Θα ανοίξετε το μενού της Έναρξης (κάνοντας κλικ στο εικονίδιο των Windows κάτω αριστερά), ανοίγετε τις Ρυθμίσεις κάνοντας κλικ στο γρανάζι αριστερά.
Κάνετε κλικ στο Ώρα και Γλώσσα.
Η πρώτη επιλογή είναι η Αυτόματη ενημέρωση ώρας. Αν είναι ενεργοποιημένη τότε απενεργοποιήστε την και ενεργοποιήστε και πάλι. Αν δεν είναι ενεργοποιημένη απλός κάντε κλικ για να ενεργοποιηθεί.
 

DeletedUser494

Guest
Μένει τώρα να δούμε τα αποτελέσματα .Ευχαριστώ για την προσπάθεια.
 

DeletedUser494

Guest
Δεν βοήθησε ο συγχρονισμός, μόλις έχασα ξανά ένα πόντο γνώσης.
 

DeletedUser3

Guest
Σε αυτή την περίπτωση, θα χρειαστεί να το αναφέρετε μέσω του Κέντρου υποστήριξης, αναφέροντας όσο πιο αναλυτικά μπορείτε τα πιθανά βήματα που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος ούτως ώστε να μπορέσει να αναπαράγει το σφάλμα.
 
Κορυφή