• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] ανταλαγη δωρων απο ιβεντ στις συντροφιες

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλημέρα.δεν ξερω αν είναι εφικτο κατι τετοιο μα θα το πω και εσεις θα κρινετε.Οταν εχουμε ιβεντ υπαρχουν τα καθημερινα δωρα τα οποια καποιοι τα θελουν, καποιοι όχι, και σε καποιους απλα τυχαινουν.καποιοι τα εχουν διπλα και τριπλα στα συλλεχθεντα κτηρια στο αποθεμα τους, και καποιοι δεν τα εχουν καθολου.Μετα το τελος του κάθε ιβεντ πως θα σας φαινοταν τα μελη της συντροφιας να μπορουσαν να τα ανταλαξουν η ακομα και να τα δωσουν σε καποιον παικτη από την συντροφια τους που δεν σταθηκε τοσο τυχερος? πχ το σημερινο ημερησιο δωρο δεν ημουν τυχερος παρ ολο που προσπαθησα.Και δεν το ειχα πετυχει ουτε στο προηγουμενο ιβεντ,αν καποιος απο την συντροφια μου το εχει διπλο η τριπλο η ακομα και μονο και δεν σκοπευει να το τοποθετησει στην πολη του και απλα του ετυχε,δεν θα ηταν καλη ιδεα να το ανταλαξει μαζι μου?ευχαριστω πολυ
 

DeletedUser1053

Guest
Πολύ καλή ιδέα! Αν τους περισσεύουν και μερικά διαμάντια να τα ανταλλάξουν κι αυτά και κανένα εργαστήριο μια χαρά. Τελικά παιγνίδι είναι ή ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser748

Guest
εμενα μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα σου. καμια φορα εχω τετοια τυχη που μπορει να πιασω καποιο επαθλο 3 φορες και καποιες αλλο καθολου(σε αυτο το ιβεντ μονο ποντοι γνωσεις μου πεφτουν:mad:) Από την άλλη είναι ένα μελος στη συντροφιά μου που με την πρώτη θα παρει το ημερησιο βραβειο και θα το ξαναπαρει μη τη δευτερη και τη τριτη. Είνια κριμα να μην μπορεί να τα δωσει αφου δεν σκοπευει να τα χρησιμοποιήσει όλα. Ασε που ειναι ενα καλο στη συνεργασια των ατόμων στη συντροφια. η αλήθεια είναι οτι περ απο το τουρνουα οι συντροφιές δεν έχουν κατι άλλο που να κάνει/πείσει ένα άτομο να μπει σε μια συντροφιά(κάποιο προτέρημα που θα το χουν μόνο τα μελη συντροφιας.)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser3

Guest
Ερώτηση: Έστω ότι γίνεται η συγκεκριμένη αλλαγή. Μπορείτε να φανταστείτε τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε κάποιος χρήστης να κάνει κακή χρήση της δεδομένης λειτουργίας;
 

DeletedUser

Guest
Ερώτηση: Έστω ότι γίνεται η συγκεκριμένη αλλαγή. Μπορείτε να φανταστείτε τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε κάποιος χρήστης να κάνει κακή χρήση της δεδομένης λειτουργίας;

Φαντάζομαι εννοείς τα διπλά account. Τι κερδίζω ?!:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ομολογω πως οι διπλοι τριπλοι και ολοι σε ''οι'' λογαριασμοι είναι κατι που δεν το σκεφτηκα.μα από την άλλη για να κανει κατι τετοιο θα πρεπει να εχει πολλες ωρες ελευθερεςγια να το κανει.και μιλαμε για ένα παιχνιδι που μπαινουμε να διασκεδασουμε όχι για να καουμε.υπαρχει και μια ζωη εκει εξω όχι μονο το παιχνιδι.και το σκεφτηκα από την καθαρα ομαδικη λειτουργια της συντροφιας.καποιος εχει κατι διπλο και το ανταλασει η το δινει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser3

Guest
Δυστυχώς όμως, ζουν ανάμεσά μας, οπότε ιδού ο λόγος για τον οποίο αν και ωραία, η συγκεκριμένη ιδέα δεν έχει ελπίδα να περάσει ποτέ από την ομάδα Ανάπτυξης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπερα. Η γνωμη μου ειναι πως ειναι μια πολυ ωραια και υπεροχη ιδεα του mpoultoza69 και αν θελει η Εταιρια μπορει να μας κανει ενα δωρακι τετοιου τυπου. Δεν προκειτε να το δω απο την πλευρα της "κακή χρήση της δεδομένης λειτουργίας" αλλα απο την καλη, που σε αυτο το επιπεδο που ειμαι, εχω αρκετα κτηρια απο προηγουμενα events τα οποια δεν προκειτε να τα χρησιμοποιησω και αυτο γιατι στα κεφαλαια που ημουν οταν τα κερδισα, αυτα που δινουν ειναι ελαχιστα για τις απαιτησεις που υπαρχουν τωρα στο τρεχων κεφαλαιο, οποτε γιατι να μην μπορουμε να δωρησουμε οτι δεν χρειαζομαστε σε μικροτερους παιχτες που θα τους ειναι περισσοτερο χρησιμα; ή ακομα και να ανταλλασουμε τα δωρα μεταξυ μας οπως ειπε ο mpoultoza69 ; Γιατι να βλεπουμε μονο την ασχημη πλευρα ενας θεματος και να μην υπολογιζουμε και την ομορφη;
Ακομα και με ατομα με διπλα προφιλ, αξιζει μια τετοια προταση να ΜΗΝ εξεταστει πιο εκτεταμενα;
Οσο για την ανταλλαγη δωρων, επαιζα σε αλλο παιχνιδι 5 χρονια. Οχι μονο ανταλλασαμε και χαριζαμε μεταξυ της ομαδας, αλλα, ακομα μπορουσαμε να τα πουλησουμε και να μπουν στην αποθηκη για μελλοντικη χρηση, βλεπεις εκεινη η εταιρια ειχε σχεδιαση ετσι το παιχνιδι ωστε να μην διαγραφετε ποτε καποιο Δωρο απο event, γιατι απλα ηταν Δωρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Νομιζω οτι η εταιρια αν ηθελε πολυ ευκολα θα κλειδωνε τους 2πλους λογαριασμους. Και δεν μιλαω το να εχει καποιος εναν λογαριασμο σαν ξωτικο και εναν σαν ανθρωπος, αλλα τους πραγματικα 2πλους που ειναι για πουσαρισμα.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Δυστυχώς όμως, ζουν ανάμεσά μας, οπότε ιδού ο λόγος για τον οποίο αν και ωραία, η συγκεκριμένη ιδέα δεν έχει ελπίδα να περάσει ποτέ από την ομάδα Ανάπτυξης.
στην περιπτωση των διπλων τριπλων λογαριασμων αν υπαρχουν εκμεταλευονται αλλα πχ αγαθα, και ποντους που είναι βασικα για την αναπτυξη μιας πολης και το ανεβασμα στα μεγαλα κτηρια.η ανταλαγη δωρων είναι το λιγοτερο νομιζω..αλλα όπως και να εχει ευχαριστω για την απαντηση
 

DeletedUser788

Guest
Νομιζω οτι η εταιρια αν ηθελε πολυ ευκολα θα κλειδωνε τους 2πλους λογαριασμους. Και δεν μιλαω το να εχει καποιος εναν λογαριασμο σαν ξωτικο και εναν σαν ανθρωπος, αλλα τους πραγματικα 2πλους που ειναι για πουσαρισμα.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας. Θα μιλήσω από προσωπική πείρα καθαρά πάνω σε αυτό με τους διπλούς λογαριασμούς που εξ αρχής ανέφερα εγώ. Ναι σίγουρα θα μπορούσε η εταιρεία να κλειδώσει εάν ήθελε τους διπλούς λογαριασμούς που είναι για pushing (στην ουσία βοήθεια πολλαπλών λογαριασμών για τον "κανονικό" και ένα και μοναδικό!) αλλά δε το κάνει και μάλλον θα έχει τους λόγους της. Έχω παίξει διάφορα games είτε online rpg είτε broswer και διαφόρων ειδών ας μη μακρηγορώ. Πάντα και σχεδόν σε όλα (ας μην πω σε όλα για τα προσχήματα) υπήρχανε διπλοί και τριπλοί λογαριασμοί και όσους άντεχε ο καθένας και σύμφωνα πάντα με τον χρόνο που διέθετε.
Αυτό γινόταν και σε παιχνίδια που κυρίως παλιότερα υπήρχαν που δεν υπήρχε το cash (χρήματα η εδώ αντίστοιχα χρήματα για διαμάντια κλπ). Στα πιο πολλά απ' όσα είχα ασχοληθεί εγώ τουλάχιστον είχες την δυνατότητα να βοηθήσεις μέχρι ένα σημείο. Για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ κάποια αντικείμενα ήταν κλειδωμένα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να τα στείλεις η να τα κάνεις ανταλλαγή η να τα πουλήσεις.
Για παράδειγμα συνήθως αυτά ήταν τα αντικείμενα που μπορούσες να φορέσεις στον χαρακτήρα σου τα οποία έπρεπε να βρεις μόνος σου σε μεγαλύτερα επίπεδα η με την ομάδα σου δηλαδή εκεί που οι λογαριασμοί οι διπλοί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν. Αντίστοιχα εδώ είναι τα κτίρια των event.
Το μοτίβο είναι πάνω κάτω το ίδιο όσο και αν διαφέρουν αρκετά τα παιχνίδια και τα είδη παιχνιδιών μεταξύ τους. Εδώ στο συγκεκριμένο αν παρατηρήσατε με διπλούς λογαριασμούς μπορούμε να βοηθήσουμε τον "κανονικό" μας με αγαθά και με πόντους γνώσης για τα θαύματα. Από εκεί και πέρα είμαστε εντελώς μόνοι μας στα event. Όλα τα quest από την αρχή μέχρι το τέλος αφορούν τον κάθε λογαριασμό ξεχωριστά. Ούτε να κάνεις με κάποιον διπλό λογαριασμό τις αποστολές μπορείς ούτε φουντούκια μπορείς να μεταφέρεις ούτε και τα κτίρια. Είσαι μόνος σου εσύ και η στρατηγική σου εσύ και η τύχη σου! Στην ουσία δηλαδή όταν ζητάμε μεταφορά η ανταλλαγή των κτιρίων των event είτε αυτά είναι καθημερινές αμοιβές είτε τα μεγάλα δώρα είναι αυτόματα το pushing που λέμε. Είναι σαν να ζητάμε δηλαδή και τα φουντούκια (που είναι και στο event που τρέχει τώρα) και τις αποστολές και την λίγη τύχη που χρειάζεται και χάνεται αυτομάτως και οποιαδήποτε στρατηγική υπήρχε.
Οπότε γιατί να κάτσει να κοπιάσει κάποιος και πιο το νόημα τους μετά όταν εύκολα ο καθένας θα μπορεί να τα βρει με άλλους τρόπους?
Και φυσικά και η εταιρεία που κατά κάποιον τρόπο πρέπει και αυτή να έχει κάποιο κέρδος απ' όλα αυτά ζημιώνεται γιατί δε γίνεται να σου δίνει και τα μεγάλα δώρα και κάποια ημερήσια που θα αποκτήσεις και όσα ήθελες και δε μπόρεσες με κάποια ανταλλαγή η δώρο από κάποιον άλλον παίχτη (μη βάλω μέσα και τους διπλούς λογαριασμούς).
Κάπου εδώ χάνεται και η δυσκολία στην απόκτηση τους και μειώνονται και οι αγορές των διαμαντιών που κάποιοι θα είχαν την δυνατότητα να αγοράσουν αρκετά από αυτά για να αποκτήσουν κτίρια που ήθελαν. Και ίσως κάποιοι τώρα να σκεφτείτε ότι ευνοείται αυτός που παίζει με διαμάντια οπότε εδώ θα σας θυμίσω πως παίζουμε ένα παιχνίδι που είναι δωρεάν. Αυτό δε σημαίνει πως και τα άτομα που δουλεύουν πίσω από αυτό ότι δουλεύουν και δωρεάν. Και μιλάμε για κτίρια που δεν καθορίζουν την πορεία του παιχνιδιού ούτε και αν δεν τα αποκτήσεις ότι θα παραμείνεις πίσω. Οπότε δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας.
Και για να καλύψω όσο μπορώ ξαναλέω σύμφωνα με την δική μου πήρα και αυτό το κομμάτι, γίνεται να γίνουν διαγραφή οι διπλοί λογαριασμοί. Και έστω ότι γίνεται και αυτό και κάθονται και βλέπουν ποίοι είναι διπλοί λογαριασμοί μέσω ανταλλαγών και κυρίως μέσω της ip του καθενός (λίγο χρονοβόρο αλλά γίνεται) πάλι θα υπάρξουν προβλήματα. Κάποια άτομα έχουν κοινή ip όπως εγώ με το αγόρι μου που παίζουμε από το ίδιο σπίτι όπως και πολλοί άλλοι είναι κάπως έτσι. Άρα μιλάμε για μπάχαλο. Ας υποθέσουμε ότι γίνεται και αυτό όμως! Πόσοι είναι που βοηθιούνται με αυτόν τον τρόπο δηλαδή αγαθά με δυσαναλογίες στις τιμές τους από τις ομάδες τους? Μετά δε θα πρέπει να απαγορευτούν και αυτά? Αρά εκεί τι γίνεται? Διαγραφή παικτών η κλειδώματα λογαριασμών?
Το ένα φέρνει το άλλο και εδώ αρχίζουν και χάνονται και οι ισορροπίες του παιχνιδιού.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως την κατάσταση και να ξεκαθάρισαν έστω και λίγο τα πράματα και να τονίσω πως δε σημαίνει επειδή έφερα κάποια παραδείγματα ότι είναι και ο κανόνας η ότι ντε και καλά έτσι λειτουργεί και η εταιρεία η συγκεκριμένη για να μην παρεξηγηθώ.
Μιλάω σύμφωνα με την δική μου πείρα, με παραδείγματα, με υποθέσεις και με λίγη κοινή λογική.

Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ (έκθεση ίσως) για όποιον αντέξει μέχρι το τέλος! :oops:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή