• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Ψηφοφορία] Φυστίκι αράπικο, αυτος ο διχασμος.

Με ή χωρις;

  • Με τη φλουδα, ψημενο, αλατισμενο

  • Χωρις φλουδα, ψημενο, αλατισμενο


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο μετά την ψηφοφορία.
Αν και η ονομασια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι πλεον πολιτικα ορθη, τις τελευταιες μερες μας ταλανιζει το ερωτημα, εαν πρεπει να τρωγεται με τη φλουδα (ψημενο, αλατισμενο) ή χωρις. Επειδη η συζητηση εφτασε σε τελμα, κατι σαν αντιπαραθεση μεταξυ καποιου που υποστηριζει οτι η γη ειναι επιπεδη και καποιου που διατηρει ακομα, τουλαχιστον ως ενα βαθμο, τα λογικα του, παρακαλω βοηθηστε μας να λυσουμε δημοκρατικα αυτο το μειζον ζητημα. Ευχαριστω.
 
Παρεμπιπτοντως, οποιεσδηποτε τεκμηριωμενες αποψεις, γνωμες ή προσωπικες εμπειριες, ειναι ευπροσδεκτες.
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
καλημερα. αν και το 1ο (Με τη φλουδα, ψημενο, αλατισμενο) δεν ξερω αν ειναι εφικτο ή υπαρχει στην αγορα το πιο υγιεινο ειναι το ωμο οτιδοιποτε σε ξηρο καρπο. η δικια μου επιλογη και σαφος κλασεις ανωτερο σε γευστικη απολαυση ειναι το 2ο.
 
καλημερα. αν και το 1ο (Με τη φλουδα, ψημενο, αλατισμενο) δεν ξερω αν ειναι εφικτο ή υπαρχει στην αγορα το πιο υγιεινο ειναι το ωμο οτιδοιποτε σε ξηρο καρπο. η δικια μου επιλογη και σαφος κλασεις ανωτερο σε γευστικη απολαυση ειναι το 2ο.

Ειναι εφικτο. Διαβασε προσεκτικα την περιγραφη. Επισης, να υποθεσω οτι εχεις vegan ανησυχιες, εχεις στην κατοχη σου ποδηλατο και σε διακατεχει ενας μονιμος εκνευρισμος;
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
δεν ειμαι vegan και θα το τιμησω τον οβελια χαχαχα.
καταλαβα λαθος για την φλουδα.... αλλα οπως και να εχει δεν μου αρεσει να κολλαει στα δοντια ;)
 
Διευκρινηση, δεν μιλαμε για το κελυφος που συνηθως φιλοξενει μεσα 2 καρπους. Αυτο δεν τρωγεται. Μιλαμε για τη λεπτη φλουδα που καλυπτει το φυστικι και που αλατιζεται πριν ψηθει. Ισως αυτο να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο και να επισημανω οτι εχετε δικαιωμα αλλαγης ψηφου.
 
Χρειάζονται ορισμένες διευκρινίσεις. Τι σημαίνει χωρίς φλούδα, ψημένο κ αλατισμένο? Κυκλοφορεί σε τέτοια μορφή? Ή εννοείς ότι το παίρνεις το ξεφλουδίζεις και το τρως χωρίς τη φλούδα, άρα και χωρίς το αλάτι?
 
Χρειάζονται ορισμένες διευκρινίσεις. Τι σημαίνει χωρίς φλούδα, ψημένο κ αλατισμένο? Κυκλοφορεί σε τέτοια μορφή? Ή εννοείς ότι το παίρνεις το ξεφλουδίζεις και το τρως χωρίς τη φλούδα, άρα και χωρίς το αλάτι?
Το δευτερο. Το παιρνεις με τη φλουδα, ψημενο, αλατισμενο και ολος ο κοπος του παραγωγου παει χαμενος, διοτι τριβουμε τη φλουδα.
 
Επισης, καλο θα ηταν, πριν βιαστειτε να ψηφισετε, να κανετε μια δοκιμη με και χωρις φλουδα. Οι γευσιγνωστες, δινουν 3 ευκαιριες σε καθε πιατο, πριν αποφασισουν αν τους αρεσει ή οχι, οποτε θα προτεινα να φατε 3 με φλουδα και 3 χωρις. Και μετα τα υπολοιπα, γιατι σιγα μην μπορεσετε να σταματησετε.
 

Bobina

Chef
Μ αρεσει το χιουμορακι σου φιλτατε MoodMaker και γενικως οι πρωτοτυπιες σου .
Ψηφιζω το αλατισμενο χωρις φλουδα ,γιατι οι φλουδες δεν εχουν γευση και ....δινουν γευστικες.... φρουδες ελπιδες . :p
Το ποστ μου ,εχει μια δοση θεατρου του παραλογου ,αλλα ειμαι σιγουρη οτι με πιανεις . :D;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μ αρεσει το χιουμορακι σου φιλτατε MoodMaker και γενικως οι πρωτοτυπιες σου .
Ψηφιζω το αλατισμενο χωρις φλουδα ,γιατι οι φλουδες δεν εχουν γευση και ....δινουν γευστικες.... φρουδες ελπιδες . :p
Το ποστ μου ,εχει μια δοση θεατρου του παραλογου ,αλλα ειμαι σιγουρη οτι με πιανεις . :D;)
Παντα. Ρωτα και κανα αλλο παιδακι, να το κανουμε ντερμπι, ειναι 7-4 το σκορ!
 
Κορυφή