• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Φθινοπωρινός Ζωδιακός 2020

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπέρα και από εμενα...καλη κυριακη...μια ερωτηση εχω να κανω...δεδομενου πως αυτή η καινουρια αρκουδα χρειαζεται τροφη και δεδομενου πως η εμφανιση επιλογης τροφης στην ακαδημια μαγειας εχει μειωθεί κατά πολύ συμφωνα με ποστ αναβαθμισης που ειχατε κανει στις
[Ενημέρωση] Σημειώσεις Έκδοσης 1.87
θα ηθελα να μου πειτε ένα λογο να ασχοληθεί καποιος με την αναβαθμηση στο τελικο σταδιο της αρκούδας όταν η εμφανηση των τροφων εχει μειωθεί δραματικα....το να εχω ένα κτηριο τετοιο στην πολη μου χωρις να μπορω να το ταισω καθως δεν θα μπορω ποιος ο λογος ρε παιδια...τα εμψυχα που ζητουνται στην τελευταια φυλη είναι αρκετα..ηταν βοηθεια η εμφανισι των τροφων αλλα ολο αυτό είναι αποτρεπτικο στο να παραμεινει καποιος στο παιχνιδι...εχω την καφε αρκουδα από περσυ εχω το φοινικα της φωτιας και το φοινικα της καταιγίδας και μονίμως τα εχω αταιστα γιατι οι τροφες εμφανίζονται στην ακαδημια μαγειας με το σταγονομετρο..και σε συνδιασμο με τα εμψυχα που ζητανε πλεον οι φυλες πραγματικα σκέφτομαι να τα βγαλω από την πολη μου καθως είναι πλεον αχρηστα χωρις τροφη
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
Αρχικά ας συμφωνήσουμε ότι η συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών και οι απαιτήσεις των Φιλοξενούμενων Φυλών σε Έμψυχα Αγαθά, είναι δύο διαφορετικά πράγματα και ας κάνουμε ένα σχόλιο όσον αφορά τη συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών που είναι το θέμα που σχετίζεται έστω και λίγο με το event:

Στις συγκεκριμένες σημειώσεις έκδοσης, το κομμάτι το οποίο αφορά τη συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών, είναι το εξής:

Μειώσαμε τη συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών ώστε να εμφανίζονται όταν πραγματικά χρειάζεται και σε χρήστες που μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν.

Ενδεχομένως η διατύπωση να μη μεταφέρει ακριβώς την πληροφορία που έπρεπε να μεταφερθεί, οπότε ας το διευκρινίσουμε:

  1. Η συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών μειώθηκε σημαντικά σε χρήστες που δεν έχουν στην Πόλη τους κτίρια που να απαιτούν τάισμα.
  2. Στους παίκτες που έχουν κτίρια που απαιτούν τάισμα, δε μεταβλήθηκε η πιθανότητα / συχνότητα εμφάνισης των Ζωοτροφών.
  3. Όταν ανιχνεύεται ότι δεν υπάρχουν Ζωοτροφές, αυξάνεται η πιθανότητα/συχνότητα εμφάνισης.
Με αυτά ως δεδομένα, μπορούμε να ζητήσουμε από την Ομάδα Ανάπτυξης, να αυξηθεί περισσότερο η πιθανότητα/συχνότητα εμφάνισης Ζωοτροφών, με κίνδυνο βέβαια να πρέπει να μειωθεί η πιθανότητα/συχνότητα εμφάνισης άλλων Συνταγών που ανήκουν στην ίδια κατηγορία στη δεξαμενή επιλογής Συνταγών και οι οποίες ενδεχομένως για αρκετούς χρήστες να είναι πιο χρήσιμες. Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι αυτή θα ήταν μια αλλαγή την οποία δεν μπορούμε να ζητήσουμε επειδή το ζητάει μεμονωμένα ένας χρήστης, μπορούμε όμως να ρωτήσουμε εάν σε άλλους servers έχουν διατυπωθεί παρόμοιες προτάσεις και να εξετάσουμε το ενδεχόμενο αύξησης της συχνότητας/πιθανότητας εμφάνισης.

Και πάλι πάντως να υπενθυμίσουμε ότι είναι παιχνίδι στρατηγικής και σε αυστηρά ορισμένο χώρο, αποκλείεται να γίνεται να τοποθετηθούν όλα τα Κτίρια από events, όλα τα Αρχαία Θαύματα και να μπορεί η πόλη να εξυπηρετεί το σκοπό της. Ενδεχομένως λοιπόν, να πρέπει να εξετάσετε το ενδεχόμενο να αφαιρέσετε κτίρια τα οποία σας "κρατάνε πίσω" στο παιχνίδι, καθώς το παιχνίδι δε φαίνεται να συγχωρεί συναισθηματισμούς τύπου "Μα το έχω τόσο καιρό στην πόλη μου, τώρα να το βγάλω;"

Αυτά τα λίγα. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αυτή η κουβέντα, όμως πριν κάνουμε οτιδήποτε θα θέλαμε να δούμε το πώς βλέπουν το συγκεκριμένο ζήτημα και άλλοι χρήστες.
 
θα συμφωνησω κι εγω με το θεμα της ζωοτροφης .λετε πως η συχνοτητα εμφανισης ζωοτροφης μειωθηκε σε χρηστες που δεν εχουνε στην πολη τους κτιρια που απαιτουνε ταισμα...εγω προσφατα πεταξα την αρκουδα παντα γιατι δεν την ταισα ποτε λογο ελειψης τροφης .κι αυτην την στιγμη δεν εχω ουτε μια ζωοτροφη ...πειτε μου με τι στρατο να βγαλω το κωδωνοστασιο που δεν μπορω να ταισω την αρκουδα,και πως να ταισω τον φοινικα της φωτιας για να παιξω σε τουρνουα?.χθες εφυγα απο την συντροφια μου προφασιστηκα οτι θελω να ηρεμησω ,αλλα δεν μπορω να μεινω καπου που η συμμετοχη μου στο τουρνουα ειναι σχεδον αδυνατη λογω οτι δεν εχω τροφη να ταισω ουτε την αρκουδα ουτε τον φοινικα της φωτιας
 

DeletedUser3

Guest
Να το πούμε ξεκάθαρα, για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις:

Οι παίκτες που δεν έχουν εξελισσόμενα κτίρια που να απαιτούν Ζωοτροφή, δεν έχουν τη Ζωοτροφή να εμφανίζεται.

Επίσης, να συμπληρώσουμε ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητα τα Κατοικίδια για τη συμμετοχή σε Τουρνουά. Ναι, δίνουν ένα σημαντικό πλεονέκτημα σε όσους μπορούν να τα συντηρήσουν, δεν είναι όμως σε καμμία περίπτωση στις προθέσεις μας να είναι διαθέσιμο μόνιμα το bonus ταΐσματος των κτιρίων, αλλά μόνο σε περιπτώσεις που ο χρήστης το έχει πραγματικά ανάγκη.
 
με ολον τον σεβασμο προς την δουλεια που κανετε και τον χρονο που αφιερωνετε να απαντατε ,αλλα δεν ξεκινησα χθες το παιχνιδι και εχω παιξει και με τροφη και χωρις και ξερω την διαφορα ,ας μας πει καποιος παικτης οτι τερματιζει το κωδωνοστασιο και βγαζει καλο αποτελεσμα στο τουρνουα χωρις να ταισει την καφε αρκουδα και τον φοινικα της φωτιας....μαλλον τελικα δεν ειναι το κριτηριο τα κτιρια που εχουμε τα οποια απαιτουνε ταισμα ,οπως ειπατε πριν αλλα κατι αλλο
 

mexicanos

Νέο Μέλος
Καλησπερα και απο εμενα, καταρχην να πω οτι λιγο πολυ,θα συμφωνησω με τους προηγουμενους συμπαιχτες ,ως το θεμα συχνοτητας ζωωτροφης η οποια στην δικη μου περιπτωση το θεωρω τραγικη, (χωρις να μπω σε λεπτομεριες για τους λογους).
Ειπατε σε προηγουμενη απαντηση οτι δεν ειναι στις προθεσεις σας να ειναι διαθεσιμα μονιμα τα μπονους ταισματος κτηριων ,αλλα μονο σε περιπτωσεις που ο χρηστης το εχει πραγματικα αναγκη
και περναω στην ερωτηση, με ποιον τροπο κρινετε τι και ποτε εχει καποιος πραγματικα αναγκη;
και να υπενθυμησω οτι εχουν βγει αρκετα κτηρια που απαιτουν ταισμα, και συνεχιζει και βγανει και αλλο που απαιτει το ιδιο,
(Σιγουρα δεν γινετε να τοποθετηθουν ολα, αλλα αφου εχουμε επιλεξει ποια θα τοποθετησουμε δεν καταλαβαινω πως θα γινει ο τροπος λειτουργιας τους ,οταν οι περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν για τα μπονους που υπαρχουν. ) και σας ξαναλεω οτι συνεχιζει να βγαινει σε καθε εβεντ και αλλο τετοιο κτηριο , ισως μια καλη ιδεα σε μελλοντικο εβεντ θα ηταν και ενα κτηριο που στο τελευταιο λεβελ να εδινε και δωρακι καμια τροφουλα,
αυτα απο εμενα σας ευχαριστω για την υπομονη σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Λοιπόν ας πώ και εγώ την γνώμη μου.
1ον Οποιοδήποτε πτηνό ή θηλαστικό που δεν είναι ο Κόκκινος φοίνικας ή το καφέ αρκούδι ΔΕΝ αξίζει να ταϊστεί, καλύτερα είναι να τα βάλετε στον φούρνο με πατατούλες.
2ον Ένας παίκτης που κερδίζει 5 τροφές την εβδομάδα μπορεί να βγάλει άνετα κωδωνοστάσιο και τουρνουά, φτάνει να έχει σε σεβαστά επίπεδα τα στρατιωτικά θαύματα, (minimum 11o επίπεδο το καθένα). Το 3ο επίπεδο του κωδωνοστασίου χρειάζεται σίγουρα το μπόνους του φοίνικα ή πολ/στες. Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει 4 τροφές στο φοίνικα και 1 στο αρκούδι ( μέσα στην 1 ημέρα με μειώσεις χρόνου και στιγμιαίες προμηθειών να βγάλει άμεσα τον στρατό που χρειάζεται για να βγάλει την εβδομάδα). Έχω κατά καιρούς μιλήσει με παίκτες από την συμμαχία για το θέμα αυτό και δεν έχουν ξεμείνει τελείως ποτέ, ούτε και εγώ, μένω σταθερά στις 4-6 την εβδομάδα (και δεν μπαίνω συνεχώς μέσα στην ημέρα).
Πιστεύω πως αν ένας παίκτης θέλει να φτάσει μεταξύ 2.000 - 3000 στο τουρνουά και να φτάσει στο 2 επίπεδο στο κωδωνοστάσιο μπορεί να το κάνει και χωρίς την βοήθεια των εξελισσόμενων, από εκεί και πέρα ανάλογα το πόσο ψηλά θέλει να πάει θα χρειαστεί τις βοήθειες τους ή τουλάχιστον τις βοήθειες πολ/στων και οπλουργών αν τους πετύχει. Αλλά πάντα υπό την προϋπόθεση πως έχει κάνει τις αναβαθμίσεις στα θαύματα για να τον βοηθήσουν σε βάθος χρόνου.
3ον Και τώρα πάμε στα δώρα πoυ δίδονται στα event. Απλά έχουν κατακρεουργηθεί, τι νόημα έχει να παίξει κάποιος σε ένα event αν αυτά που θα κερδίσει είναι τα περισσότερα ουσιαστικά άχρηστα. Μου θυμίζουν πια την εικόνα εύπορου γαιοκτήμονα που μετά από ένα λουκούλιο γεύμα πετάει στους άπορους τα κόκαλα λέγοντάς τους "Να τα φάτε, το μεδούλι τους θα σας κάνει καλό". Αντί να βγάζει εξελισσόμενα που είναι ουσιαστικά άχρηστα θα μπορούσε να δίνει 35 διαμάντια στην θέση του κάθε τέχνεργου (σύνολο 350 αν πετύχει 10), θα έλεγα 50 ή και 75 αλλά θέλω να αποφύγω τα μαζικά εγκεφαλικά στο Βερολίνο. Τουλάχιστον έτσι δεν θα χρειάζεται να στίβουν το μυαλουδάκι τους για το τι βλακεία θα βγάλουν και οι παίκτες θα κερδίζουν ένα δώρο που θα μπορούν κάποια στιγμή να το αξιοποιήσουν.
 
Καλημερα !!! να σου απαντησω αν μου επιτρεψεις κι εγω με αριθμους μιλοντας παντα για τον εαυτο μου..
1.τα μονα που εχω ταισει ποτε ειναι η καφε αρκουδα ,μια φορα την ευδομαδα αν εχω τροφη,και ο φοινικας της φωτιας
2.αν κερδιζα 5-6 ζωοτροφες την ευδομαδα ,προφανως κι εγω δεν θα ειχα προβλημα και δεν θα το εκανα θεμα,
3.αυτο που λες για τα κοκκαλα ειναι ακριβως για την περιπτωση μου,αν μου πεταξουνε 4 τροφες την ευδομαδα ,οι 3 απο αυτες θα ειναι τη νυχτα που ετυχε να τις πετυχω κανα 2 φορες,δεν μπορω ομως να ξενυχταω συνεχεια μηπως και πετυχω τροφη ,ειναι τουλαχιστον γελειο αυτο,
επισης ειναι γελειο μετα απο τοσο καιρο στο παιχνιδι με 5-6 χιλ στο τουρνουα να πεσω στα 2-3 ,και απο τα 3 επιπεδα στο κωδωνοστασιο να πεσω στα 2 ...υποτιθεται πως οσο μεγαλωνει βαθμολογικα ενας παικτης εξελισσεται και οχι πεφτει .θα κατανοουσα αν θα ητανε το ιδιο για ολους,οταν ομως διαβαζω οτι μοιραζουνε τις τροφες με καποια κριτηρια,αναρωτιεμαι ποια ειναι αυτα?μηπως σε οσους αγοραζουεν διαμαντια ?κανω τωρα εγω μια σκεψη...γιατι σιγουρα δεν ειναι βαση κτηριων που εχουμε στην πολη μας οπως ειπανε πιο πανω
 

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερα σας..
σας διαβασα το πρωι αλλα ηθελα πρωτα να ενημερωθω και απο πολλα παιδια της συντροφιας μου ωστε να εχω ενα μεγαλυτερο δειγμα απο το να γραψω τι συμβαινει μονο σε μενα..
ξεκαθαριζω λοιπον οτι συμφωνω απολυτα με τον σωκρατη (παντα με προλαβαινει αυτος ο ανθρωπος) τα ιδια θα εγραφα κι εγω..
με τα παιδια της συντροφιας (πανω απο 10) που μιλησα μου ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα με τις τροφες περιπου οσες χαλανε τοσες παιρνουν απο την ακαδημια..
ας γραψω ομως και για μενα.. χρησιμοποιω 1 τροφη για το κωδωνοστασιο και 2 τροφες για το τουρνουα (στον φοινικα) και περιπου 1 η 2 φορες την εβδομαδα ταισμα στην αρκουδα για στρατο.. εχω μια καβα μονιμα που κυμαινεται απο 30 εως 40 ζωοτροφες στην αποθηκη μου αρα θεωρω κι εγω οτι ο ρυθμος που βγαζει η ακαδημια (5-6 την εβδομαδα περιπου) ειναι καλος.. δεν παιζω με διαμαντια για τον φιλο που αναρωτιεται.. επισης δεν μου βγαινουν νυχτα ουτε ειμαι συνεχεια μεσα στο παιχνιδι και ιδιως την νυχτα..
τωρα να σχολιασω κι εγω τα δωρα που δινονται στα εvents;; τι να σχολιασω.. να σκεφτει κανεις οτι μετα απο πολλες αντιδρασεις στον beta αλλαξαν τα δωρα που δινει το βασικο κτηριο σε αυτο το event που τρεχει.. μαχη κανονικη δηλαδη πρεπει να κανουμε μπας και κερδισουμε κατι.. κι εσυ λες για διαμαντια σωκρατη.. στα οινειρα μας ισως..
 

aart

Νέο Μέλος
Σε μένα που δεν έχω τίποτε απο αρκούδες και φοίνικες και γενικώς αυτά τα αρλουμποειδή, έχει μονίμως την εμφάνισή της η τροφή για αυτά στην ακαδημία. Γίνεται επιλεκτική εμφάνιση στην ακαδημία ανάλογα με το τι έχει ανάγκη ο καθείς, δηλαδή αυτά που χρειάζεσαι να μην εμφανίζονται καθόλου. Είναι πολιτική της εταιρίας ώστε να σε ωθεί στην αγορά διαμαντιών. Ναι θα συμφωνήσω σε αυτό, όμως μου έρχεται μια παλιά ρήση στο μυαλό, που έλεγε "είπαν του λολού να χ3σ3ι κάθησε κι αυτός και ξεπατώθηκε"!!!
Ας έρθουμε τώρα στο τρέχον ηβέντ. Βρε παιδιά τι κοροιδία είναι πάλι αυτή? Δεν φτάνει που έκαναν τις αποστολές διπλές, μην μου πείτε ότι δεν είναι διπλές, αύξησαν και τα απαιτούμενα κλειδιά, με αποτέλεσμα να γίνει πολύ δύσκολο, ακατόρθωτο θα έλεγα, να τελειώσει κανείς τις αποστολές χωρίς να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη. Είπαμε κάτι για τον "λολό" αλλά υπάρχει και ένα μέτρο.
Επίσης να προσθέσω ότι και οι ημερήσιες απολαβές έγιναν δυσεύρετες, μπορεί να ολοκληρώσεις έναν αστερισμό και να μην κερδίσεις το κτίριο. όμως κερδίζεις κάτι βλακείες άχρηστες, μα τελείως άχρηστες, που μπορεί να τις έχει κάποιος πληθώρα. Φειδωλοί ή και τελείως αρνητικοί στην παροχή αυτών των κτιρίων.
Ας μην πω κι άλλα γιατί κουράστηκα κι ας φτάσω στο δια ταύτα. Αποκαρδιωτικό το όλο στήσιμο και η συνέχιση του παιχνιδιού, βεβαίως άλλες λέξεις και χαρακτηρισμούς έχω κατά νου, όμως η καλή μου ανατροφή μου επιβάλει αν μην τις εκστομίσω ή καλύτερα να να μην τις αποτυπώσω εδώ και ο νοών νοήτω!!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σήμερα δίνει τροφές για ημερήσια δώρα. Όποιος έχει ανάγκη ας κάνει μια προσπάθεια. Εμένα μου έδωσε 5.
 

DeletedUser1878

Guest
Χαζομαρίτσα Νο1: Δόθηκε ο Φοίνικας της Φωτιάς με το 50% bonus ζημιάς στα στρατεύματα.
Χαζομαρίτσα Νο2: Δόθηκε η Καφέ Αρκούδα με την άπειρη λίστα των quests, τότε, το οποίο σημαίνει παραπάνω-από-μία Καφέ Αρκούδες.

Ανέσαβαν τον πήχη εξαιρετικά ψηλά, χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες. Μετά περιμένουν να ικανοποιήσουν τους χρήστες με οποιοδήποτε μέτριο κτίριο δίνουν. :rolleyes: Το ότι γίνονται απανωτά events με αδιάφορα κτίρια, μάλλον δυσφορία προκαλεί, παρά το θετικό αποτέλεσμα που αναμένεται από τους υπεύθυνους.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ακριβώς όπως τα λες icedcofffe. Συνεχώς έχουμε κρούσματα πισωγυρισμάτων και εξισορροπήσεων διότι απλά δεν είναι ικανοί να σχεδιάσουν σωστά τον τρόπο που λειτουργεί το παιχνίδι (και δεν εννοώ τον τεχνικό τομέα, αν και εκεί τα κάνουν τα μάνταρα συνεχώς).
Με αποτέλεσμα να τσαντίζονται συνεχώς οι παίκτες.
Πάντα οι παίκτες θα ζητάνε παραπάνω, όμως όταν τους δίνεις το παραπάνω και το παίρνεις πίσω μετά επειδή βλέπεις ό,τι δεν σε συμφαίρει σαν εταιρεία απλά δείχνεις ανικανότητα στον σχεδιασμό σαν εταιρεία, διότι θα έπρεπε να προβλέψεις από την αρχή τι θα γινόταν.
Μπορεί να σχεδιάζουν ωραία κτίρια (όχι πάντα), αλλά στα άλλα χρειάζονται μεγάλη βελτίωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Λοιπόν ας πώ και εγώ την γνώμη μου.
1ον Οποιοδήποτε πτηνό ή θηλαστικό που δεν είναι ο Κόκκινος φοίνικας ή το καφέ αρκούδι ΔΕΝ αξίζει να ταϊστεί, καλύτερα είναι να τα βάλετε στον φούρνο με πατατούλες.
2ον Ένας παίκτης που κερδίζει 5 τροφές την εβδομάδα μπορεί να βγάλει άνετα κωδωνοστάσιο και τουρνουά, φτάνει να έχει σε σεβαστά επίπεδα τα στρατιωτικά θαύματα, (minimum 11o επίπεδο το καθένα). Το 3ο επίπεδο του κωδωνοστασίου χρειάζεται σίγουρα το μπόνους του φοίνικα ή πολ/στες. Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει 4 τροφές στο φοίνικα και 1 στο αρκούδι ( μέσα στην 1 ημέρα με μειώσεις χρόνου και στιγμιαίες προμηθειών να βγάλει άμεσα τον στρατό που χρειάζεται για να βγάλει την εβδομάδα). Έχω κατά καιρούς μιλήσει με παίκτες από την συμμαχία για το θέμα αυτό και δεν έχουν ξεμείνει τελείως ποτέ, ούτε και εγώ, μένω σταθερά στις 4-6 την εβδομάδα (και δεν μπαίνω συνεχώς μέσα στην ημέρα).
Πιστεύω πως αν ένας παίκτης θέλει να φτάσει μεταξύ 2.000 - 3000 στο τουρνουά και να φτάσει στο 2 επίπεδο στο κωδωνοστάσιο μπορεί να το κάνει και χωρίς την βοήθεια των εξελισσόμενων, από εκεί και πέρα ανάλογα το πόσο ψηλά θέλει να πάει θα χρειαστεί τις βοήθειες τους ή τουλάχιστον τις βοήθειες πολ/στων και οπλουργών αν τους πετύχει. Αλλά πάντα υπό την προϋπόθεση πως έχει κάνει τις αναβαθμίσεις στα θαύματα για να τον βοηθήσουν σε βάθος χρόνου.
3ον Και τώρα πάμε στα δώρα πoυ δίδονται στα event. Απλά έχουν κατακρεουργηθεί, τι νόημα έχει να παίξει κάποιος σε ένα event αν αυτά που θα κερδίσει είναι τα περισσότερα ουσιαστικά άχρηστα. Μου θυμίζουν πια την εικόνα εύπορου γαιοκτήμονα που μετά από ένα λουκούλιο γεύμα πετάει στους άπορους τα κόκαλα λέγοντάς τους "Να τα φάτε, το μεδούλι τους θα σας κάνει καλό". Αντί να βγάζει εξελισσόμενα που είναι ουσιαστικά άχρηστα θα μπορούσε να δίνει 35 διαμάντια στην θέση του κάθε τέχνεργου (σύνολο 350 αν πετύχει 10), θα έλεγα 50 ή και 75 αλλά θέλω να αποφύγω τα μαζικά εγκεφαλικά στο Βερολίνο. Τουλάχιστον έτσι δεν θα χρειάζεται να στίβουν το μυαλουδάκι τους για το τι βλακεία θα βγάλουν και οι παίκτες θα κερδίζουν ένα δώρο που θα μπορούν κάποια στιγμή να το αξιοποιήσουν.
χωρις τροφες και με μεγαλες απώλειες στο κωδωνοστασιο κανω μονο 7 σεντούκια...οι απώλειες στο αυτοματο είναι αρκετες και θελω να κρατησω στρατο για το τουρνουά της συντροφιας...οπωτε το κωδωνοστασιο το εχω παρατησει....
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Και εγώ μπουλντόζα με αυτόματο παίζω, κωδωνοστάσιο και τουρνουά. Βαριέμαι αφόρητα να κάνω πολλές μάχες.
Άπό εκεί και πέρα όλα είναι θέμα υποδομών. Σου λείπουν πολλά στρατιωτικά θαύματα που μπορούν να κάνουν την διαφορά. Σου λείπει η Χρονοδίνη η οποία θα μπορούσε να σε βοηθήσει να μειωθεί ο χρόνος αναμονής στο τουρνουά και να χρησιμοποιήσεις 1-2 ζωοτροφές όταν θα έχεις και να τελειώνεις το τουρνουά μέσα λίγες μέρες. Τα κάνεις συνδιαστικά, Βάζεις 1-2 ζωοτροφές και τα κάνεις όλα μαζεμένα κωδωνοστάσιο και τουρνουά. Κάνω 30 επαρχίες, 10 πρώτες στο αστέρι 4-5 και 20 στο 2ο. Δεν χρειάζεται παραπάνω για να έχεις μια καλή πορεία και κερδίζεις πολλούς πόντους για τις έρευνες ή για αναβάθμιση των θαυμάτων.
Σου λείπει το simia που μπορεί να σου αυξήσει την ποσότητα στρατού που βγάζεις για να μην πώ την μείωση έμψυχων. Την έχω φτάσει στο 2% από 10%. Μπορείς να βάλεις 1 ζωοτροφή στο αρκούδι την εβδομάδα και με τις μειώσεις χρόνου να βγάλεις στρατό για όλη την εβδομάδα. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πουθενά αλλού τις μειώσεις χρόνου. Έχεις δεσμεύσει τεράστιο χώρο στην πόλη σου για σπίτια και μαγικά εργαστήρια. Έχω ούτε τα μισά και ήδη φαίνεται πως λειτουργεί πιο αποτελεσματικά η δικιά μου πόλη σε αυτό τον τομέα από την πόλη σου. Και δεν έχω πολύ χρόνο διαθέσιμο την ημέρα όπως και εσύ από ό,τι έχεις πει πολλές φορές.
Οπότε, μάλλον πρέπει να ξανασχεδιάσεις τον τρόπο που λειτουργεί η πόλη σου. Το έχω πεί πολλές φορές και θα το λέω συνεχώς, άσχετα αν κάποιοι έχουν άλλη γνώμη. Τα θαύματα είναι η ατμομηχανή της πόλης. Αν φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο η πόλη δουλεύει στο αυτόματο.
Το πρόβλημα απόδοσης που έχεις στο τουρνουά και στο κωδωνοστάσιο δεν είναι λόγω ζωοτροφών αλλά δομικό.
Ξεφορτώσου άχρηστα εργοστάσια (έχεις υπερβολικά πολλά), αυτό θα έχει αποτέλεσμα να χρειάζεσαι λιγότερο πληθυσμό και πολιτισμό, οπότε θα αφαιρέσεις σπίτια και θα ανέβει το μπόνους του πολιτισμού σου (πιστεύω πως είναι οριακά στον πάτο), οπότε θα αυξηθεί η ποσότητα που παράγουν τα εργαστήρια σου, άρα θα χρειάζεσαι λιγότερα εργαστήρια για τις ανάγκες σου και θα αποκτήσεις στην τελική χώρο για τα θαύματα που χρειάζονται να βάλεις, ακόμη μπορείς βαλοριανές ανδρείες και στίβους επιτελικών όρκς για τσάμπα στρατό και επιπλέον πολιτισμό.
Η πόλη σου είναι μπουκωμένη με άχρηστα κτίρια, βάλε αυτό που λέμε συνεχώς στην συμμαχία μας σε όσους έχουν θέματα χώρου, "ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ" και θα αναπνέυσει η πόλη σου, διότι τώρα απλά ασφυκτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλημέρα σας!

Εδώ και κάμποσα event, κάθε φορά που έφτανε το τέλος του, έμπαινα στη διαδικασία να κάτσω και να γράψω κάποιες προσωπικές απόψεις για το event που είχε ολοκληρωθεί αλλά άλλοτε λόγω δουλειάς, άλλοτε λόγω βαρεμάρας έλεγα δε βαριέσαι.

Όμως αυτή τη φορά είπα να βρω λίγο χρόνο και να πω μαζεμένα τις σκέψεις μου σχετικά με το πως βλέπω τα τελευταία event. Η πρώτη παρατήρηση είναι πως όλη αυτή η ιστορία με τα επαναλαμβανόμενα μεγάλα event εμένα προσωπικά έχει αρχίσει να με κουράζει. Έχω φτάσει στο σημείο (απλά για να μην το παρατήσω τελείως κάποιο event) να "τρέχω" τις τελευταίες ημέρες για να μαζέψω τα τελευταία κλειδιά, καρδιές, φουντούκια ή ότι άλλο ζητείται κάθε φορά (σε ένα από αυτά τελικά δεν τα είχα καταφέρει) χρησιμοποιώντας κάποιες φορές και ενισχυτικά χρόνου. Και γενικά αυτό το πρόγραμμα με event, περιπέτειες συντροφιάς στο καπάκι (από ότι είδα στο beta έρχεται η νέα περιπέτεια) και κόντρα event πρέπει θεωρώ να χαλαρώσει. Γιατί δεν φτιάχνετε πάλι ένα από αυτά τα μικρά event που κάποτε βάζατε μια στο τόσο με δώρο ένα τίμιο κτίριο με αρκετό πολιτισμό ή πληθυσμό; Έτσι για την αλλαγή.

Ένα δεύτερο σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι το κομμάτι της μετατροπής αυτών που συγκεντρώνουμε (τα κλειδιά στην προκειμένη περίπτωση) στα 20 βήματα που χρειάζονται για να πάρουμε κάθε "μεγάλο δώρο" (την αστερόσκονη αυτή τη φορά). Στα τελευταία event έχω παρατηρήσει μια τάση να μεγαλώνει από τη μία η αξία αγοράς των εκάστοτε σεντουκιών (και άρα και η αξία αγοράς της αστερόσκονης) και από την άλλη να μειώνεται ο αριθμός των διαθέσιμων αποστολών (δεν παραβλέπω πως δίνονται πια μια καθημερινή ποσότητα κλειδιών χωρίς να κάνεις κάτι). Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ καλύτερο το σύστημα στο πρώτο event με αρκούδες, που έχει γεμίσει όλο το elvenar με καφέ, όμως για κάποια event μπορούσες μόνο με τα κλειδιά που μάζευες από αποστολές και από την πόλη έφταναν τουλάχιστον για να κλείσεις το εκάστοτε εξελισσόμενο κτήριο. Στα τελευταία όμως δύο event, αν δεν κάνω λάθος, είναι πάλι αναγκαίο να πετύχεις κλειδιά ως ανταμοιβές από σεντούκια για να μπορέσεις να μαζέψεις όλα τα απαιτούμενα τέχνεργα (εγώ είχα την τύχη να πετύχω κοντά 2000 κλειδιά από σεντούκια ενώ από ότι διαβάζω παραπάνω δεν είχαν όλοι οι συμπαίχτες μας την ίδια τύχη)

Το τρίτο σημείο έχει να κάνει με τα "μεγάλα δώρα". Και ο λόγος που βάζω εισαγωγικά είναι γιατί για πολλές από την περιπτώσεις που δίνονται ως μεγάλα δώρα το θεωρώ ως "τρολάρισμα" των σχεδιαστών του παιχνιδιού το να μπαίνει ο τίτλος "μεγάλο δώρο" δίπλα στις ενισχύσεις 100% για νομίσματα και προμήθειες ή για 15 πόντους γνώσης. Αφού δεν υπάρχει πια η διάθεση να δίνονται πια κτίρια με ημερομηνία λήξης όπως η βιβλιοθήκη ή ο ανεμόμυλος (για πηγάδι το βλέπετε έτσι... δεν κάνω ούτε για αστείο αναφορά) ας δίνονται τουλάχιστον χρηστικά δώρα ως μεγάλα (μια ζωοτροφή, μια μικρή ποσότητα διαμαντιών, έστω και δέκα όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, ένα ενισχυτικό μάχης, όπως ο οπλουργός νάνων) αλλά όχι αυτό το πράγμα με τα ενισχυτικά. Με κανέναν τρόπο και για κανένα παίχτη δεν μπορώ να φανταστώ πως αυτό το πράγμα μπορεί να θεωρηθεί ως μεγάλο δώρο. Δεν θα κάνω κάποιο επιπλέον σχόλιο για το μεγάλο μεγάλο δώρο του event (την αρκούδα της σελήνης στην προκειμένη περίπτωση) γιατί γνωρίζω πως στο όνομα της εξισορρόπησης του παιχνιδιού (κάτι βέβαια που πάλι έχει να κάνει με κακό σχεδιασμό των προηγούμενων event και όχι λόγω κάποιου bug που εκμεταλλευτήκαμε ομαδικώς) θα αργήσουμε πολύ να ξαναδούμε κάποιο δώρο που δε θα κοσμεί την αποθήκη αλλά θα θέλουμε να το βάλουμε στην πόλη μας.

Για τα καθημερινά δώρα νομίζω πως οι προλαλήσαντες με έχουν καλύψει. Απλά θα ήθελα να επισημάνω πως είναι το πρώτο event που δεν είχα κάτι να περιμένω πως και πως για να ξοδέψω εκεί περισσότερα κλειδιά. Σε ότι έχει να κάνει με το ποσοστό κτίσης του κάθε δώρου δεν μπορώ να πω πως έχει αλλάξει κάτι δραματικά σε σχέση ακόμα και με τα πρώτα event καθώς κατά μέσω όρο πέφτει ένα δώρο κάθε ένα μεγάλο δώρο που ολοκληρώνεις και αυτή η αναλογία, με βάση αυτά που βλέπω, δεν έχει αλλάξει τόσο πολύ. Απλά κάποιοι μάλλον είναι πιο άτυχοι από κάποιους άλλους.

Τέλος επειδή δεν μου αρέσει να φανεί πως τα βλέπω όλα αρνητικά, στα θετικά και αυτού του event, αλλά και των τελευταίων event γενικά, θα ήθελα να πω πως είναι η προσθήκη των στρατιωτικών μονάδων (άσχετα αν έπεσε η αρχική ποσότητα διμοιριών από 25 σε 10-και πάλι καλά είναι) με την υποσημείωση πως θα ήθελα να δω και άλλες μονάδες από τα άλλα στρατιωτικά κτίρια. Επίσης μου αρέσει που έχει επανέλθει το σύστημα με τον περιορισμένο αριθμό αποστολών, αλλά και αυτό το νέο σύστημα με τα ενδιάμεσα δώρα όσο ολοκληρώνεις αποστολές. Όπως και το ότι κατά το άνοιγμα των σεντουκιών πήρα αρκετά ενισχυτικά χρόνου και Πόντων γνώσης σε σχέση με παλαιότερα event που έπαιρνες κυρίως ενισχυτικά νομισμάτων και προμηθειών.

Επειδή έχω ήδη πλατειάσει θα σταματήσω εδώ τα σχόλια που είχα να κάνω, γιατί με μεγαλύτερο κείμενο μάλλον θα γινόμουν κουραστικός (αν δεν έχω ήδη γίνει :) ).

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο να φτάσουν μέχρι εδώ!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Βαγγέλης
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή