• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Σχετικα με τα στρατευματα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser137
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser137

Guest
Καλησπερες!
Εχω αρκετο καιρο τωρα που βγαζω μονιμα δενδροβοσκους(ΙΙ) και Γκολεμ για να τελειωνω επαρχιες.
Σε αυτην την φαση που ειμαι συμφερει να φτιαχνω τοξοτες(ΙΙ) και χορευτες(ΙΙ) για να τελειωνω επαρχιες ή να συνεχισω οπως ειμαι τωρα? Ρωταω γιατι βλεπω οτι σε κατι μαχες χανω μπολικο στρατο.

Σχετικα με τον στρατωνα:
Πληθος: 96
δενδροβοσκοι που πολεμουν σε καθε μαχη 8 (σε καθε θεση)
Γκολεμ που πολεμουν σε καθε μαχη 16 (σε καθε θεση)

Οποιοδηποτε σχολιο θα με βοηθουσε πολυ, ευχαριστω εκ των προτερων!
 

DeletedUser30

Guest
Θα ηθελα να βοηθησω αλλα παιζω με ανθρωπους και οτι και να σε πω περισσοτερο θα σε μπερδεψω ας σου απαντησει καλυτερα ενα προχωρημενο ξωτικο ..
 

DeletedUser16

Guest
Αναλογα τις μάχες που κάνεις, θες και διαφορετικό σρατό...
Πίστεψε με, δεν έχει σημασια που το γκολεμ ή το δεντρο φαινεται να ειναι καλυτερο...
π.χ αν επιλεξεις δεντρα εναντια σε τοξοτες... τοτε θα σε κομματιασουν μεσα σε 3 γυρους...
είναι πολλά τα μυστικά των μαχών και μονο μεσω δοκιμών θα μαθεις...
Αν σε δυσκολευει καποια επαρχια, δειξε μας σε εικονα τις αντιπαλοι υπάρχουν και ολο και καποιος θα σε δωσει μια συμβουλη για το πως να παιξεις.. :)
 

DeletedUser137

Guest
Αρα καλο ειναι να εχω απο ολα για αρχη και να δοκιμαζω.
Εγω το πηγαινα με βαση την μεγαλη ζωη που εχουν οι δενδροβοσκοι και τους εβαζα ουσιαστικα μπροστα να τρωνε το ξυλο (και βαρανε και δυνατα) που αντεχουν και απο πισω ειχα τα γκολεμ να βαρανε αλλα θα κανω δοκιμες να δω τι γινεται
 

DeletedUser16

Guest
Ναι, καλο ειναι να κρατας μια ισσοροπια στα στρατευματα σου..
Φυσικα οι χορευτες και οι τοξοτες ειναι αυτοι που θα πεθαινουν και πιο ευκολα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αποδοτικοι στις μαχες...

Δοκιμασε μια μαχη που αντιπαλοι ειναι μονο δεντρα.. εσυ βαλε μονο τοξοτες αλλα μην πας απο την πρωτη γυρα πανω τους.. αντιθετα, σκορπισε τους λιγο στον χαρτη και ασε τα δεντρα να ερθουν πανω σου... την δευτερη φορα που θα παιξεις ξεκινα βαρα τα δεντρα... θα δεις ποσο ευκολα πεθαινουν.. φυσικα κοιτας να εισαι παντα σε καποια αποσταση απο αυτα γιατι αν σε φτασουν θα σε κομματιασουν... το δεντρο κινεται 2 κουτακια.. εσυ με τοξοτη μπορεις να κινηθεις 3 και να βαρεσεις απο αποσταση 4.. οποτε μεινε πισω και εξοντωσε τους!!!

Οπως ειπα και πριν, αν σε δυσκολευει καποια μαχη, γραψε εδω τι μοναδες εχουν οι αντιπαλοι.. βαλε και καμια εικονιτσα απο το πεδιο της μαχης και θα σε συμβουλεψουμε (εγω και οποιος αλλος ειναι εμπειρος στις μαχες) για το τι κινησεις να κανεις/με τι μοναδες να παιξεις..
 

DeletedUser134

Guest
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω....θα το κάνω όσο πιο απλό μπορώ και ένα παράδειγμα φυσικά θα δώσω γιατί παρότι είναι λίγες οι μονάδες (σε διαφορετικότητα) είναι τόσες πολλές οι παράμετροί τους που θα έπρεπε να γράψουμε ένα βιβλίο μόνο για τις μάχες...

Υποθέτουμε ότι έχουμε χορευτές του ξίφους και δενδροβοσκούς (Ξίφος και Εντ για συντομία) (Σημείωση μιλάω για διμοιρίες στην δική μου περίπτωση)


Τα ξίφη χωράνε 132 και ο Έντ 11
Με αυτά έχουμε και λέμε
2dbmp1u.png

Όπως βλέπεις στην εικόνα έχουν διαφορά σε σύνολο ζωής 1452 (περισσότερη ζωή ο Έντ) και διαφορά σε χτύπημα 99 (πάλι περισσότερη ο Έντ) όπως βλέπεις

Βέβαια ακόμα και αν χτυπήσουν τα ξίφη πρώτα πάλι δεν έχουν καμία ελπίδα , ΑΛΛΑ θα έκαναν τόση ζημιά που θα άφηναν γύρω στους 3 με 4 Έντ
Αυτό φυσικά χωρίς τα μπόνους , με τα μπόνους που έχουν οι Έντ έχουν +40% ζημιά ενάντια στα ξίφη και έχουν άμυνα -80% στην ζημιά τους
και τότε ο πίνακας πάει κάπως έτσι

1zwi8tl.png

Εδώ οι διαφορά στης ζωή τους είναι 3089 (περισσότερη ζωή ο έντ ) και διαφορά σε χτύπημα 1261 χώρια ότι θα μείωνε ο εντ με το πρώτο χτύπημα την επίθεση από τα ξίφη - 20% ακόμα που σημαίνει διαφορά 1319...

Όπως καταλαβαίνεις είναι άχρηστο να βάλεις ξίφη ενάντια σε Έντ , ΑΛΛΑ αν βάλεις Γκόλεμ ενάντια σε Έντ τότε τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά.

Τώρα θα ήθελα , μάλλον θα ευχόμουν να σου πω ότι τελειώσαμε και να έχεις την απάντηση σου αλλά δεν είναι έτσι δυστυχώς.

Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ο χάρτης...αν ήταν απλά ένα άδειο πεδίο χωρίς εμπόδια τότε τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα...θα υποθέσουμε ότι είμαστε σε πεδίο μάχης χωρίς εμπόδια και έχεις να κάνεις με όλμους απέναντι σου 78 μονάδες και 78 μονάδες τότε αν έβαζες 3 εντ και 2 γκολεμ οι ζημιές σου θα ήταν μεγαλύτερες από ότι αν έβαζες 3 εντ και 2 ξίφη .

Αν έβαζες τοξότες να χτυπήσουν τους όλμους θα έχανες πανηγυρικά αφού έχουν άμυνα απέναντι σε τέτοιες μονάδες....

Αν το πεδίο μάχης είχε μονάδες που χτυπάνε τα ξίφη τότε θα ήταν άχρηστα ενάντια σε όλμους γιατί δεν θα έφταναν μέχρι την άλλη άκρη ολόκληρα...

Όπως καταλαβαίνεις τα βασικά είναι τα εξής: κάθε μονάδα έχει τα δικά της αντίμετρα και κάθε χάρτης και άλλη αντιμετώπιση...μου έχει τύχει χάρτης με 1 πέρασμα και χωρίς τόξα...εκεί το έπαιξα Σπαρτιάτης με ένα Έντ στο πέρασμα και 3 Γκόλεμ να βαράνε ότι πλησιάζει και 1 Έντ ρεζέρβα στο πέρασμα....

Χάρτης μόνο με όλμους έβαλα 3 Εντ για δόλωμα (αφού χτυπάνε πρώτα αυτούς) και έσπρωξα μπροστά ξίφη

Οπότε όπως καταλαβαίνεις όλες οι μονάδες είναι χρήσιμες αλλά θέλει προσοχή για το πότε θα τις βάλεις...π.χ
Τα ξίφη ενάντια σε όλμους είναι οι καλύτερες μονάδες από ότι είναι τα γκόλεμ αλλά δεν έχει ουσία να τα βάλεις αν έχει μέσα ιππότες η Έντ γιατί απλά δεν θα προλάβουν να περάσουν (ανάλογα φυσικά τον χάρτη) Οι τοξότες είναι καλοί απέναντι στους τοξότες και στους ληστές αλλά όχι σε άλλες μονάδες...

Μοιάζει ελκυστικό να χρησιμοποιείς Γκόλεμ και Εντ αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής....βρες 2 χάρτες που να έχουν τις ίδιες μονάδες τον 1 πολέμησε τον με Εντ και Γκόλεμ και τον άλλο με Εντ και τον φυσικό εχθρό της κάθε μονάδας που θα έχεις απέναντι σου και δες αποτελέσματα...

Θα δεις ότι κάνουν καλή δουλειά (μάλιστα καλύτερη) σε μερικές περιπτώσεις...και φυσικά αν ξεκλειδώσεις και τις μάγισσες τότε αλλάζει το όλο θέμα και θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο να αποφασίσεις αν θα βάζεις τις πιο μικρές μονάδες αλλά το ότι δεν έχεις τον χώρο για να το κάνεις και αναγκαστικά πας σε μονάδες που δεν σου προσφέρουν κάτι....

Επίσης να σου πω ότι οι Έντ είναι τα καλύτερα δολώματα και όχι οι καλύτεροι πολεμιστές...
 

DeletedUser137

Guest
Ευχαριστω πολυ!!!
βεβαια αξιζει να πω οτι τις μαχες δεν τις επαιζα μονος αλλα παταω το αυτοματη μαχη.... Γιαυτο μαλλον χανω πολλα σε καθε μαχη...
 

DeletedUser80

Guest
Καλησπερα.Μπορει καποιος να μου πει ποια μοναδα ειναι καλυτερη απεναντι στους ιπποτες.Και δευτερον αν οι μαγισσες ξανουν μεγαλυτερη ζημια απο τα γκολεμ.Εχω διμοιρια 96 χορευτες και αντιμετωπιζω χαρτες με 40 ιπποτες.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπερα.Μπορει καποιος να μου πει ποια μοναδα ειναι καλυτερη απεναντι στους ιπποτες.Και δευτερον αν οι μαγισσες ξανουν μεγαλυτερη ζημια απο τα γκολεμ.Εχω διμοιρια 96 χορευτες και αντιμετωπιζω χαρτες με 40 ιπποτες.

Τοξοτες και μαγοι για ιπποτες.Τωρα για το 2ο δεν συγκρινονται νομιζω γτ εχουν διαφορετικους ρολους.
 

DeletedUser80

Guest
Επειδη βαρανε απο μακρια.Για αυτο τον λογο το αναφερω.
 

DeletedUser

Guest
Επειδη βαρανε απο μακρια.Για αυτο τον λογο το αναφερω.

Δεν εχει σημασια αυτο.Και τοξοτες να βαλεις παλι θα φανε χιτακια αλλα η ζημια θα ειναι μικροτερη σε αυτους απο οτι στα τσεκουρια(σχετικο κ αυτο βεβαια γτ τα τσεκουρια εχουν περισσοτερη ζωη συνολο).Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ισως αργοτερα στο παιχνιδι που τα εχεις ξεκλειδωσει και αναβαθμισει τα παντα να βαζεις τοξοτες και μαγους..Μεχρι τοτε χρησιμοποιησε ο,τι εχεις δυνατοτερο.
Παραδειγμα αν εισαι στο επιπεδο που ειμαι που εχω αναβαθμισμενα ΜΟΝΟ τσεκουρια βαλε 2 τσεκουρια και ολα τα αλλα τοξοτες.Θα ελεγα να τσεκαρεις και αναλογα το χαρτη της μαχης αν και νομιζω οι ιπποτες βαρανε και μεσα απο εμποδια :p
 

DeletedUser80

Guest
Βαρανε μεσα απο εμποδια και μπορουν να πιασουν και τα ξιφη και τα τοξα.Μια τελευταια ερωτηση.Σε ποιες μοναδες δεν κανουν ζημια οι μαγισσες και που κανουν πιο πολυ?
 

DeletedUser

Guest
Σε βαρυ και ελαφρυ.Εχουν μπονους αν δεις.Εχουν καλο μπονους αμυνας για τοξοτες και ολμους.
 
Κορυφή