• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Προωθημένη] Συμμαχια

  • Δημιουργός θέματος iRocK
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Καλημερες :D
πώς θα φαινοταν σαν ιδεα 2 παικτες μεταξυ τους να μπορουσαν να κανουν μια μορφη συμμαχιας και με αυτον τον τροπο ο ενας να εχει προσβαση στην αγορα του αλλου παικτη?
Με αυτον τον τροπο θα λυνοταν και το προβλημα με τις ερημωμενες Γειτονιες,οπως επισης με τους πολλους μη ενεργους παικτες.
Ολα αυτα φυσικα χωρις να χρειαζεται να αλλαξει κατι στον χαρτη,που οπως εχουμε ακουσει τοσες φορες ειναι σχεδον αδυνατο.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ήδη από τον τίτλο του θέματος που έβαλες καταλαβαίνεις πως η λύση είναι αλλού. Υπάρχει η συμμαχία, η οποία αν όλοι οι παίκτες είναι ενεργοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν ο ένας τον άλλο μπορούν να το κάνουν.
Στην συμμαχία υπάρχει η επιλογή οι παίκτες που είναι μέσα αν δούν κάποιον που δεν παίζει ή σκέφτεται μόνο το δικό του όφελος να τον αποβάλλουν και να έρθει άλλο άτομο στην θέση του για να βοηθήσει. Αν υπάρχει κιόλας λίγη συνεννόηση μεταξύ των παικτών για τις προσφορές που θα βάζουν και να μην βάζουν π.χ. αγαθά 3ης εποχής και να ζητάνε 1ης έχοντας την απαίτηση οι σύμμαχοι τους να τις πάρουν για να τους κάνουν μάγκες, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα αγαθών.
Τουλάχιστον στην δική μου συμμαχία μόλις ζητήσει κάποιος παίκτης να βοηθηθεί, τον βοηθάνε οι υπόλοιποι. Από εκεί και πέρα στο θέμα των βοηθητικών ενεργειών το έχουμε αναλύσει όλοι μας, Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α.
Γιαυτό είχα προτείνει κιόλας να αλλάξει το σύστημα και να μπορούσαμε να βοηθάμε συγκεκριμένο αριθμό παικτών από την κατάταξη. Οπότε όλοι μας θα είχαμε τον ίδιο αριθμό που θα μπορούσαμε να στείλουμε βοήθεια. Το αν θα μας το ανταποδίδανε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αλλά τουλάχιστον θα γλιτώναμε από αυτό το δράμα που ζούμε.
Πίστεψέ με και εγώ ανήκω στους παίκτες που βρίσκονται σε έρημο και πέραν των συμμάχων μου και 5-6 παιδιών στην γειτονιά μου δεν βλέπω από αλλού βοήθεια. Αλλά τουλάχιστον στο θέμα των ανταλλαγών αγαθών είμαι καλυμένος από την συμμαχία μου και από τα παιδιά της γειτονιά μου. Μήπως θα πρέπει να κοιτάξετε το θέμα της συμμαχίας; Μήπως έχετε άτομα που δε καλύπτουν τους υπόλοιπους; Αν υπάρχουν μήπως πρέπει να βρεθεί μια πιο ουσιαστική λύση στην συμμαχία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Δε μιλησα για συντροφιες μη το μπερδευεις.Το συγκεκριμενο concept που ανεφερα ειναι καθαρα μεταξυ 2 μονο παικτων και θα μπορουσε να γινει καθαρα για στρατηγικους λογους.Και η αληθεια ειναι οτι θα ελυνε τα χερια αρκετων παικτων,οπως και της εταιρειας στο θεμα αυτο.Ειναι ευκολο να υλοποιηθει σε μια σωστη αναβαθμιση και δεν απαιτει να αλλαξει τιποτα απολυτως στον χαρτη.
Τωρα το θεμα των παροτρυνσεων ειναι λιγο εκτος θεματος.Δεκτο το οτι σε μια ενεργη συντροφια εχεις περισοτερες,αλλα μπορεις να το αντιμετωπισεις και μονος σου δημιουργωντας μια ανεξαρτητη πολη.Δεν μπορεις να κανεις το ιδιο χωρις καλο και σωστο εμποριο ομως..Ουτε ειναι λυση να μαζευτουμε ολοι σε 5 μεγαλες συντροφιες και να αφησουμε φιλους που γνωριζουμε στην πραγματικη ζωη ετσι απλα για αυτο τον λογο.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Φίλε iRock η ύπαρξη της συμμαχίας έχει μέχρι στιγμής 2 σκοπούς. Να έχεις ένα στάνταρ αριθμό παροτρύνσεων και να γλιτώνεις το κόστος με παίκτες που δεν έχεις ανακαλύψει.
Σωστό εμπόριο μπορείς να κάνεις άνετα με μια ΕΝΕΡΓΗ συμμαχία. Προσωπικά βάζω τα 2/3 των αγαθών που παράγω ανά τακτά διαστήματα στην αγορά σε προσφορές των 1000, 2000 ή 4000 σε προσφορές 1 προς 1 για τα αγαθά που δεν παράγω και ξεχνάω πως τις έχω. Δεν τελειώνει 24ωρο και έχουν όλες φύγει με ποσοστό 80% από άτομα της συμμαχίας και 20% από άτομα της γειτονιάς. Αυτό σε καθημερινή βάση.
ΔΕΝ έχω ποτέ θέμα εμπορίου γιαυτό τον λόγο. Αν δεν ήταν ενεργή η συμμαχία σίγουρα θα υπήρχε θέμα εμπορίου.
Οπότε το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως
α) Η συμμαχία σου δεν είναι ενεργή για να σε καλύψει.
Εκεί υπάρχουν 2 λύσεις, διώχνετε αυτούς που δεν είναι ενεργοί ή φεύγεις ο ίδιος και πάς σε μια ενεργή συμμαχία.
β) Οι προσφορές που βάζεις είναι πολύ μεγάλες για να καλυφθούν από 1 παίκτη της συμμαχίας σου.
Οι 2 λόγοι που γίνεται αυτό είναι, επειδή περιμένεις την τελευταία στιγμή που θα χρειαστείς αγαθά και αναγκάζεσαι να βάλεις μεγάλες προσφορές ή απλά δεν θέλεις να βάζεις πολλές προσφορές μικρών ποσοτήτων και βάζεις λίγες με μεγάλες ποσότητες.
Η λύση εκεί είναι να βάλεις περισσότερες προσφορές με μικρές ποσότητες με περιθώρια περισσότερου χρόνου.
Δεν είναι δυνατό να βρίσκεσαι σε ενεργή συμμαχία και να μην έχεις κάλυψη εμπορίου αν οι ποσότητες της προσφοράς ανταποκρίνονται στην δυναμική των παικτών της συμμαχίας.
Απλά η ανάγκη που θέλεις να καλύψει η ιδέα σου (ΚΑΛΥΨΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ) καλύπτεται άνετα με την ήδη υπάρχουσα υποδομή και λειτουργία του παιχνιδιού, φτάνει να υπάρχει σωστή διαχείριση. Γιαυτό το λόγο δεν πρόκειται να το κάνουν ποτέ. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Φίλε iRock η ύπαρξη της συμμαχίας έχει μέχρι στιγμής 2 σκοπούς. Να έχεις ένα στάνταρ αριθμό παροτρύνσεων και να γλιτώνεις το κόστος με παίκτες που δεν έχεις ανακαλύψει.
Δεν αντιλεγω σε ο,τι ειπες,ισως η ονομασια που διαλεξα δεν ηταν η καταλληλη.Σαν ιδεα ειχα στο μυαλο μου να μπορει ενας παικτης,απο τη στιγμη που δεν μπορει να μετακινηθει στο χαρτη(οπως σε αλλα παιχνιδια),να αποκτησει τη δυνατοτητα εμποριου ή(και) παροτρυνσεων σε αλλη Γειτονια.
Τωρα αυτο που ειπες για τις συντροφιες και το εμποριου μεσα σε αυτες ειναι λιγο εκτος θεματος..Αμα θελεις στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου εξηγησω γιατι στο συγκεκριμενο παιχνιδι ουσιαστικα καταστρεφοντι παικτες :p
 

DeletedUser10

Guest
Ας έχουμε υπόψιν μας το πρόβλημα που ενδεχομένως θα δημιουργούσε αυτή η προσθήκη σχετικά με το account pushing.
 

DeletedUser

Guest
Ας έχουμε υπόψιν μας το πρόβλημα που ενδεχομένως θα δημιουργούσε αυτή η προσθήκη σχετικά με το account pushing.
Ισως,αν και νομιζω οσοι χρησιμοποιουν account pushing εχουν αρκετους αλλους τροπους..Επισης,στην αλληλεπιδραση μονο 2 παικτων θα μπορουσαν να ελεγχονται πιο ευκολα..
 

DeletedUser10

Guest
Ισως,αν και νομιζω οσοι χρησιμοποιουν account pushing εχουν αρκετους αλλους τροπους..Επισης,στην αλληλεπιδραση μονο 2 παικτων θα μπορουσαν να ελεγχονται πιο ευκολα..
Ο έλεγχος για παραβάσεις κανονισμών θα εξαρτάται πάντα περισσότερο από τις αναφορές των παιχτών, παρά τις δυναμικότητες που προσφέρει το παιχνίδι για αλληλεπίδραση μεταξύ των παικτών. Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά χρειάζεται πολύ σκέψη και προσοχή για να μην αποτελέσει πρόβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: iRocK

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
παιδια εδω και εναμιση χρονο που παιζεται το παιχνιδι δεν εχει μπει δευτερος κοσμος.αυτο ξερετε τι σημαινει? πως δεν υπαρχουν πολλοι παικτες....σαφως υπαρχουν και δευτεροι και τριτοι ισως και τεταρτοι λογαριασμοι στο παιχνιδι ηδη.αν αρχισουν κ σβηνουν αυτους τους λογαριασμους εχετε ιδεα ποσοι θα μεινουν?τσεκαρε τη νεκρα που υπαρχει στο φορουμ.τσεκαρe το οτι δεν υπαρχουν διαγωνισμοι που να μπορουν να συμμετεχουν ολοι οι παικτες ακομα και αυτοι που δεν εχουν κανει εγραφη στο φορουμ..δεν υπαρχει ετσι ενδιαφερον.τουλαχιστον στην Ελλαδα ετσι? δεν ξερω τι γινεται στα φορουν αλλων χωρων..
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
παιδια εδω και εναμιση χρονο που παιζεται το παιχνιδι δεν εχει μπει δευτερος κοσμος.αυτο ξερετε τι σημαινει? πως δεν υπαρχουν πολλοι παικτες....σαφως υπαρχουν και δευτεροι και τριτοι ισως και τεταρτοι λογαριασμοι στο παιχνιδι ηδη.αν αρχισουν κ σβηνουν αυτους τους λογαριασμους εχετε ιδεα ποσοι θα μεινουν?τσεκαρε τη νεκρα που υπαρχει στο φορουμ.τσεκαρe το οτι δεν υπαρχουν διαγωνισμοι που να μπορουν να συμμετεχουν ολοι οι παικτες ακομα και αυτοι που δεν εχουν κανει εγραφη στο φορουμ..δεν υπαρχει ετσι ενδιαφερον.τουλαχιστον στην Ελλαδα ετσι? δεν ξερω τι γινεται στα φορουν αλλων χωρων..
Δυστηχως η ελληνικη κοινοτητα ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τους ξενους σερβερ..Τωρα αυτο με 2ους λογαριασμους επιτρεπεται αρκει να μην εχεις επαφη μεταξυ τους.Δε βαριεσαι κιολας τοσο πολυ γτ απο ενα σημειο και περα τελειωνεις τα παντα σε 10 λεπτα :D
 

DeletedUser3

Guest
To παιχνίδι στην Ελλάδα δεν έχει κλείσει καν χρόνο. Όσον αφορά το 2ο server, για να ανοίξει θα πρέπει να υπάρχει κορεσμός από χρήστες (δηλαδή περίπου 60.000), πράγμα το οποίο στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: iRocK

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ειχα την εντυπωση πως ειναι στον εναμιση χρονο γιατι ημουν απο αυτους που ειχαν κανει προεγγραφη και περιμενα να μου ερθει κωδικος για να μπορω να παιξω και οταν μετα απο καιρο ηρθε ο κωδικος ηταν στα Αγγλικα και ξεκινησα να παιζω αλλα μετα για καποιο λογο το ειχα παρατησει.γι αυτο ειπα εναμιση χρονο.σαφως εσεις ξερετε καλυτερα
 

DeletedUser163

Guest
Ας έχουμε υπόψιν μας το πρόβλημα που ενδεχομένως θα δημιουργούσε αυτή η προσθήκη σχετικά με το account pushing.
Να μας εξηγεις ομως τι εννοεις κιολας ε, με ποιον τροπο κλπ.

Υ.Γ:Εχουμε κλεισει 1 χρονο χαλαρα οχι απλα 1.5 απο περσυ το καλοκαιρι το παιζω δεν εχουμε κλεισει 1 χρονο πλακα με κανεις?
 

DeletedUser118

Guest
Προφανώς και ναι τρεις μήνες μετά την τελευταία δημοσίευση σε αυτό το θέμα το παιχνίδι έχει κλείσει ένα χρόνο. Τον γιορτάσαμε άλλωστε, εσείς θα το θυμάστε αυτό ιδιαιτέρως. Σε εμάς πάντως έμεινε αξέχαστο. :)
 

DeletedUser163

Guest
Αν λεμε εκκεινο τον διαγωνισμο που ειχε καμια 30 βηματα για να τελειωσει... ναι αξεχαστος μονο 10 συμετειχαν:rolleyes:
 

DeletedUser10

Guest
Να μας εξηγεις ομως τι εννοεις κιολας ε, με ποιον τροπο κλπ.
Με τον όρο account pushing αναφερόμαστε σε λογαριασμούς που υπάρχουν με μοναδικό σκοπό την ενίσχυση ενός άλλου λογαριασμού του ίδιου παίχτη. Η πρόσβαση στην αγορά ενός άλλου λογαριασμού και αντίστροφα θα διευκόλυνε πολύ αυτές τις ενέργειες.
 

DeletedUser163

Guest
Με τον όρο account pushing αναφερόμαστε σε λογαριασμούς που υπάρχουν με μοναδικό σκοπό την ενίσχυση ενός άλλου λογαριασμού του ίδιου παίχτη. Η πρόσβαση στην αγορά ενός άλλου λογαριασμού και αντίστροφα θα διευκόλυνε πολύ αυτές τις ενέργειες.
Ξερω τι σημαινει, τι ειχες κατα νου ειχα περιεργια να μαθω, και οχι μονο του ιδιου παικτη ε, αλλα κοιτα τωρα στο συγκεκριμενο παιχνιδι κατι τετοιο ειναι λιγο χρονοβορο και ασκοπο, γιατι 1ον! οι παικτες στο ιδιο δυκτιο τοποθετουνται πολυ μακρια ο ενας απο τον αλλον πανω κατω ειναι 20-25 επαρχιες δεν θυμαμαι ακριβως ποσο αλλα τοσο ειναι περιπου, αυτο απο μονο του σηματοδοτει πολυ χρονο, αλλα αν γινοταν αυτο που λεει το παιδι παραπανω....παλι ηλιθιο το βρισκω γιατι θα σε πω...στην αρχη δεν παιρνεις σημαντικα ποσα παλι θελει χρονο για να πεις οτι αξιζει, θες δλδ ξερω γω 10 εργοστασια παπυρου και επιπεδο 10+ για να πεις οτι θα παιρνεις ποσοτητες που σε ευνοουν, γενικα δεν λεει, οποτε και να γινοταν δεν θα μας επηρεαζε εμας τους υπολοιπους ακομα και εγω που στην περιοχη μου εχουμε ελειψη παπυρου εχω καμια 50χιλ στανταρ καθημερινα, εμενα δεν θα με πειραζε.

Αλλα ελεγα μηπως σκεφτηκες κατι αλλο πχ για θαυματα θα με πειραζε, ανεβαινεις ασχημα.

EDIT:Tωρα που το ξανασκεφτομαι καλο θα ηταν να υπαρχει ενα ειδος εξωτερικης ομαδας για τα θαυματα σαν συστημα να ανεβαινουν τα θαυματα, για να μην κανουμε διαφημιση να πουμε και να στελνουμε μηνυματα απο δω και απο και να ψαχνουμε ατομα, αν μπορουσαμε καπως να δειξουμε στους αλλους παικτες τι εχουμε και να δουμε τι εχουν και αυτοι θα μαρεζε...παω να το τυπωσω αλλου αυτο:cool:
 
Κορυφή