• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Συζήτηση για την Εποχή των Ονείρων

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Σε αυτό το νήμα μπορείτε να γράψετε τις απόψεις σας για το νέο χαρακτηριστικό που θα αντικαταστήσει τις επαναλαμβανόμενες αποστολές. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε και στην ανακοίνωση για την Εποχή των Ονείρων.
 

gkeim

Νέο Μέλος
Εκ πρώτης άποψης φαίνεται καλή ιδέα, μένει να το δούμε στην πράξη. Προσωπικά έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να ασχολούμαι με τις επαναλαμβανόμενες αποστολές, είναι τελείως αδιάφορες πια (το να κερδίσω νομίσματα και προμήθειες μου είναι τελείως άχρηστο). Οπότε είναι προς καλή κατεύθυνση.
 

FabulousGeorgia

Νέο Μέλος
Ολοκλήρωσα τις 4 ημερήσιες αποστολές και μου έδωσε ως ανταμοιβή ΜΙΑ χρονική ενίσχυση των 10 λεπτών.
Τα σχόλια δικά σας…
 

INFERNO NEMECIC

Νέο Μέλος
Προσωπικη γνωμη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατι ωραιο μακαρι να μπαινει συνεχεια με διαφορετικα κτιρια καθε φορα
και αν γινεται να υπαρχουνε και τεχνεργα οπου θα βοηθουσαν τους νεους παικτες να κανουν εξελιξη σε καποια κτιρια που χρειαζονται
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
Καλημέρα σας. Εφόσον μιλάμε για την εποχή των ονείρων θα ήθελα να ονειρευτώ λίγο. Δηλαδή θα ήθελα περισσότερα δώρα σε εξελισόμενα κτήρια και πηγάδια ευχών κάτι που έχει και κακώς κατεργηθεί απο το παιχνίδι. Θα μπορούσαν να προστεθούν στο εποχιακό πάσο, άν και αυτό πάλι είναι πολύ ακριβό. Πολύ καλές οι στιγμιαίες ενισχύσεις στρατού αλλά δεν φτάνουν μόνο αυτές.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Αν το συγκρίνουμε με τις επαναλαμβανόμενες είναι σίγουρα μεγάλη βελτίωση.
Ολοκλήρωσα τις 4 ημερήσιες αποστολές και μου έδωσε ως ανταμοιβή ΜΙΑ χρονική ενίσχυση των 10 λεπτών.
Τα σχόλια δικά σας…
Γεωργία εγώ είχα σε 2 μέρες 2 φορές 15λεπτες μειώσεις, συμπαίκτρια μου είχε τουλάχιστον ένα 20ποντο. Βέβαια τζόγος είναι δεν θα μας κάθονται πάντα τα ποντάκια, αλλά το προτιμώ από τον τζόγο του καζανιού.
Καλημέρα σας. Εφόσον μιλάμε για την εποχή των ονείρων θα ήθελα να ονειρευτώ λίγο. Δηλαδή θα ήθελα περισσότερα δώρα σε εξελισόμενα κτήρια και πηγάδια ευχών κάτι που έχει και κακώς κατεργηθεί απο το παιχνίδι. Θα μπορούσαν να προστεθούν στο εποχιακό πάσο, άν και αυτό πάλι είναι πολύ ακριβό. Πολύ καλές οι στιγμιαίες ενισχύσεις στρατού αλλά δεν φτάνουν μόνο αυτές.
Τα δώρα είναι τα περισσότερα μικρής αξίας αλλά αν σκεφτούμε ό,τι τα κερδίζουμε με μηδενικό κόπο ευπρόσδεκτα είναι.
Για το πάσο δεν συζητώ, δεν πρόκειται ποτέ να χαραμίσω διαμάντια για κάτι αναλώσιμο.
Υπάρχουν όμως και καλά κτίρια για παίκτες που δεν έχουν πετύχει καλά πολιτιστικά στα προηγούμενα event όπως το παρακάτω.
Όσο για την κατάργηση των πηγαδιών και εγώ ένιωσα ένα βαθύ κενό αφότου τελείωσαν την παραγωγή τους τα τελευταία που είχα.
ΕΠΟΧΕΣ1.png


Οπότε σε γενικές γραμμές είναι μια καλή προσθήκη αν και άργησε να γίνει η αντικατάσταση των επαναλαμβανόμενων.
Ας ελπίσουμε να έχουν στο μέλλον συχνά καλές ιδέες. Για την ώρα Καζάνι / Εποχές 50% επιτυχία
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
Σωκράτη μου 1000 φορές καλύτερα να βάλει κανείς στην πόλη του θαύματα για πολιτισμό και πληθυσμό πάρα τέτοια κτήρια που πρέπει να τα ανανεώνεις ανά κεφάλαιο. Όσο αφορά για το πάσο για καλύτερα δώρα και λιγότερο κόστος ενεργοποίησης το είπα για να υπάρχει πιθανότητα να υλοποιηθεί. ;)
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σωκράτη μου 1000 φορές καλύτερα να βάλει κανείς στην πόλη του θαύματα για πολιτισμό και πληθυσμό πάρα τέτοια κτήρια που πρέπει να τα ανανεώνεις ανά κεφάλαιο. Όσο αφορά για το πάσο για καλύτερα δώρα και λιγότερο κόστος ενεργοποίησης το είπα για να υπάρχει πιθανότητα να υλοποιηθεί. ;)
Για το θέμα των κτιρίων πληθυσμού/πολιτισμού διαφωνώ.
Η βασική μου ποσότητα πληθυσμού προέρχεται από τέτοια κτίρια. Έχω τερματίσει την Άβυσσο, και έχω τις Αίθουσες και την Θερμή Κρήνη σε καλά επίπεδα, με στόχο να ανέβουν επιπλέον. Έχω χρόνια τα καταστήματα των τελωνιών και άλλα καλά πολιτιστικά πληθυσμού / πολιτισμού. Σε κάθε κεφάλαιο τα αναβαθμίζω όλα, οπότε δεν ξεμένω ποτέ από πληθυσμό.
Τα προτιμώ από τις κατοικίες διότι δεν αλλάζουν διαστάσεις, δεν χρειάζονται δρόμους, δεν χρειάζονται πολιτισμό για να είναι λειτουργικά, ίσα ίσα δίνουν επιπλέον πολιτισμό στον λογαριασμό. Έχω 4 μαγικές κατοικίες και ξεχειλίζω συνεχώς από χρυσό, οπότε δεν υπάρχει θέμα χρυσού που πολλοί παίκτες λένε πως θα υπάρξει αν δεν έχει κάποιος πολλές κατοικίες. Με 8 μαγικά κτίρια (4 κατοικίες και 4 εργαστήρια) τρέχει ο λογαριασμός άνετα, οπότε αν υπολογίσει κάποιος πως από τα 52 σχέδια κάθε χρόνο χρειάζονται μόνο τα 8 για αναβαθμίσεις (μιας και βγαίνει μια φυλή ανά έτος), υπάρχει η πολυτέλεια να σπάω σχέδια για βασιλικές αποκαταστάσεις όταν βγάζει συνταγή στην ακαδημία κερδίζοντας από εκεί επιπλέον ατμούς που δίνουν την πιθανότητα να κερδίσω διαμάντια ή άλλα καλά δώρα από το μυστικιστικό σεντούκι (κερδίζω και πολλές χαζομάρες αλλά όσο πιο πολύ παίζει κάποιος αυξάνονται οι πιθανότητες για κάτι καλό).
Φυσικά αυτή είναι η τακτική που ακολουθώ εγώ, ο κάθε παίκτης ακολουθεί την τακτική που τον βολεύει.
Όσο για το πάσο δεν νομίζω να δούμε ποτέ φως. Αν σκεφτούμε πόσα ζητάνε για κάθε οικόπεδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Μια απορία για το πάσο, που αποφάσισα να το αγοράσω (παρότι πανάκριβο):
Ισχύει μόνο για την διάρκεια αυτής της εποχής των ονείρων (75 μέρες δηλαδή) ή γενικότερα και στις επόμενες?
Γιατί αυτό νόμιζα, οπότε μάλλον την πάτησα...:eek:
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Για το θέμα των κτιρίων πληθυσμού/πολιτισμού διαφωνώ.
Η βασική μου ποσότητα πληθυσμού προέρχεται από τέτοια κτίρια. Έχω τερματίσει την Άβυσσο, και έχω τις Αίθουσες και την Θερμή Κρήνη σε καλά επίπεδα, με στόχο να ανέβουν επιπλέον. Έχω χρόνια τα καταστήματα των τελωνιών και άλλα καλά πολιτιστικά πληθυσμού / πολιτισμού. Σε κάθε κεφάλαιο τα αναβαθμίζω όλα, οπότε δεν ξεμένω ποτέ από πληθυσμό.
Τα προτιμώ από τις κατοικίες διότι δεν αλλάζουν διαστάσεις, δεν χρειάζονται δρόμους, δεν χρειάζονται πολιτισμό για να είναι λειτουργικά, ίσα ίσα δίνουν επιπλέον πολιτισμό στον λογαριασμό. Έχω 4 μαγικές κατοικίες και ξεχειλίζω συνεχώς από χρυσό, οπότε δεν υπάρχει θέμα χρυσού που πολλοί παίκτες λένε πως θα υπάρξει αν δεν έχει κάποιος πολλές κατοικίες. Με 8 μαγικά κτίρια (4 κατοικίες και 4 εργαστήρια) τρέχει ο λογαριασμός άνετα, οπότε αν υπολογίσει κάποιος πως από τα 52 σχέδια κάθε χρόνο χρειάζονται μόνο τα 8 για αναβαθμίσεις (μιας και βγαίνει μια φυλή ανά έτος), υπάρχει η πολυτέλεια να σπάω σχέδια για βασιλικές αποκαταστάσεις όταν βγάζει συνταγή στην ακαδημία κερδίζοντας από εκεί επιπλέον ατμούς που δίνουν την πιθανότητα να κερδίσω διαμάντια ή άλλα καλά δώρα από το μυστικιστικό σεντούκι (κερδίζω και πολλές χαζομάρες αλλά όσο πιο πολύ παίζει κάποιος αυξάνονται οι πιθανότητες για κάτι καλό).
Φυσικά αυτή είναι η τακτική που ακολουθώ εγώ, ο κάθε παίκτης ακολουθεί την τακτική που τον βολεύει.
Όσο για το πάσο δεν νομίζω να δούμε ποτέ φως. Αν σκεφτούμε πόσα ζητάνε για κάθε οικόπεδο.
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα.
Απλά να συμπληρώσω, ότι αυτό που με ενοχλεί, όλα αυτά τα χρόνια που παίζω το παιχνίδι, είναι ότι όλα αυτά τα κτήρια, που με αρκετό κόπο, τα αποχτά, τα τοποθετεί και ενίοτε τα αναβαθμίζει κάποιος, δεν μετράνε καθόλου στην βαθμολογία του στο παιχνίδι, λες και το μόνο σημαντικό, είναι να χτίζεις κατοικίες, εργαστήρια, εργοστάσια και πολλά οπλοστάσια, για να πετύχεις μια υψηλή βαθμολογία.!!
Πλήρης απαξίωση δηλαδή, όλης της σπατάλης χρόνου, ενεργείας (ακόμα και διαμαντιών) κλπ που αφιέρωσε κάποιος για την απόχτηση και τοποθέτηση των συγκεκριμένων κτηρίων....
Πιστεύω ότι κάποια στιγμή, αυτό, πρέπει να διορθωθεί!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μια απορία για το πάσο, που αποφάσισα να το αγοράσω (παρότι πανάκριβο):
Ισχύει μόνο για την διάρκεια αυτής της εποχής των ονείρων (75 μέρες δηλαδή) ή γενικότερα και στις επόμενες?
Γιατί αυτό νόμιζα, οπότε μάλλον την πάτησα...:eek:
Δυστυχώς την πάτησες. Όλα τα πάσα που δίνουν λειτουργούν για τα τρέχοντα event
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Δυστυχώς την πάτησες. Όλα τα πάσα που δίνουν λειτουργούν για τα τρέχοντα event
Ωχ κατάλαβα.... Το μόνο παρήγορο είναι, ότι θα κρατήσει αρκετό καιρό το συγκεκριμένο event και ότι το πάσο, θα με βοηθήσει να αποκτήσω κάμποσα αρκετά χρήσιμα κτίρια . Βέβαια έχω τα περισσότερα από αυτά, αλλά θα τα αντικαταστήσω, με πιο αναβαθμισμένα!!
 
Προσωπικά μου αρέσει να έχω καθημερινές (και εβδομαδιαίες βέβαια) αποστολές και χάρηκα για το νέο event.

Η μόνη μου αντίρρηση αφορά τις ανταμοιβές στα σεντούκια.
Η ιδέα του τζόγου δεν με εκφράζει, θα προτιμούσα στάνταρ αμοιβή από το ημερήσιο σεντούκι ή ίσως δυνατότητα επιλογής της ανταμοιβής που να δίνει περισσότερο νόημα στο να ασχοληθώ με την εκπλήρωσή τους.
Ειδικά για μας τους νέους παίκτες , προκειμένου να μην βαρεθούμε σύντομα το παιχνίδι και το παρατάμε θα ήταν ωραίο έτσι όπως κατασκευάζουμε διάφορα εξελίξιμα κτήρια να υπάρχει και η δυνατότητα να τα εξελίξουμε διαφορετικά οι έτσι κ αλλιώς μικρές ακόμα οι πόλεις μας κατακλύζουν από κτήρια που δεν αξίζει τον κόπο να πιάνουν 4*4 και βάλε χώρο .. (Παράδειγμα ο Πολύχρονος Παγετώνας μου εφόσον άρχισα το παιχνίδι 27/12/2022 έμεινε στη φάση 8 και δεν βλέπω με ποιο τρόπο θα μπορούσα να αποκτήσω ακόμα 2 εξελίξεις για να πω ότι ναι , αξίζει να το κρατήσω!)

Just my opinion.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Προσωπικά μου αρέσει να έχω καθημερινές (και εβδομαδιαίες βέβαια) αποστολές και χάρηκα για το νέο event.

Η μόνη μου αντίρρηση αφορά τις ανταμοιβές στα σεντούκια.
Η ιδέα του τζόγου δεν με εκφράζει, θα προτιμούσα στάνταρ αμοιβή από το ημερήσιο σεντούκι ή ίσως δυνατότητα επιλογής της ανταμοιβής που να δίνει περισσότερο νόημα στο να ασχοληθώ με την εκπλήρωσή τους.
Ειδικά για μας τους νέους παίκτες , προκειμένου να μην βαρεθούμε σύντομα το παιχνίδι και το παρατάμε θα ήταν ωραίο έτσι όπως κατασκευάζουμε διάφορα εξελίξιμα κτήρια να υπάρχει και η δυνατότητα να τα εξελίξουμε διαφορετικά οι έτσι κ αλλιώς μικρές ακόμα οι πόλεις μας κατακλύζουν από κτήρια που δεν αξίζει τον κόπο να πιάνουν 4*4 και βάλε χώρο .. (Παράδειγμα ο Πολύχρονος Παγετώνας μου εφόσον άρχισα το παιχνίδι 27/12/2022 έμεινε στη φάση 8 και δεν βλέπω με ποιο τρόπο θα μπορούσα να αποκτήσω ακόμα 2 εξελίξεις για να πω ότι ναι , αξίζει να το κρατήσω!)

Just my opinion.
Θα δοθούν αργότερα στο κωδωνοστάσιο επιπλέον τέχνεργα για να το αναβαθμίσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: Naias

j.k.

Chef
Σαν ιδέα είναι καλή αλλά λίγο βαρετό.
Θα προτιμούσα να είχε επιλογή δυσκολίας δηλαδή να επιλέγω αν θέλω να παίξω εύκολη διαδρομή ,κανονική διαδρομή , δύσκολη διαδρομή με τα αντίστοιχα ανάλογα δώρα.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Κοροϊδία ή λάθος?

Σήμερα μπήκαν οι νέες εβδομαδιαίες αποστολές.
Με έκπληξη διαπίστωσα, ότι μια από αυτές, ζητούσε να ολοκληρώσουμε 10 !!! αποστολές από το Event των Μαγισσών.
Όσοι έχουμε προχωρήσει στην ολοκλήρωση του μεγαλύτερου αριθμού των αποστολών του Event, μπορούμε να κάνουμε πλέον, μόνο 1 κάθε μέρα.Οπότε είναι αδύνατον σε μία εβδομάδα, να πραγματοποιηθεί η ολοκλήρωση 10 αποστολών. Έτσι όλοι εμείς, αποκλειόμαστε εκ των προτέρων από την αμοιβή της συγκεκριμένης αποστολής!!
Χρησιμοποίησα λοιπόν, την μια από τις δύο δυνατότητες ανανέωσης που υπάρχει και επιτυχώς η συγκεκριμένη αποστολή, αντικαταστάθηκε από μία άλλη, την οποία και μπορώ να πραγματοποιήσω. Όλα καλά μέχρι εδώ!!

Αργότερα, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω πάλι, την δεύτερη δυνατότητα ανανέωσης που μας δίνεται, ώστε να αλλάξω μια άλλη εβδομαδιαία αποστολή (παρασκευή 100 ποτών) την οποία θεώρησα βαρετή.
Και ω του θαύματος!!! Μου την αντικατέστησε με την αποστολή των μαγισσών που ανέφερα παραπάνω!!!

Τι λέξη λοιπόν πρέπει να χρησιμοποιήσω για να περιγράψω το γεγονός?

Πόσο δύσκολο είναι, για αυτούς που σχεδιάζουν και προγραμματίζουν το συγκεκριμένο κομμάτι στο παιχνίδι, να δημιουργήσουν άλλες 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ, ώστε όταν κάποιος θέλει να αλλάξει κάποια, να του έρθει μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ?
 
Καλησπερα, απο ο,τι γνωριζω υπολογιζεται σαν αποστολη και εκεινη η οποια μας δινει δωρο τους ποντους καθε μεσανυντα. Οποτε καθε εβδομαδα μπορείς να κανεις 14 τετοιες αποστολες, και ετσι τις προλαβαινεις, ολες.
Επισης, οι εβδομαδιαιες δεν χάνονται οπως οι ημερησιες αλλα μενουν στην σειρα τους στην περιπτωση που δεν ολοκληρωθουν!
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπερα, απο ο,τι γνωριζω υπολογιζεται σαν αποστολη και εκεινη η οποια μας δινει δωρο τους ποντους καθε μεσανυντα. Οποτε καθε εβδομαδα μπορείς να κανεις 14 τετοιες αποστολες, και ετσι τις προλαβαινεις, ολες.
Επισης, οι εβδομαδιαιες δεν χάνονται οπως οι ημερησιες αλλα μενουν στην σειρα τους στην περιπτωση που δεν ολοκληρωθουν!
Μακάρι να ισχύουν όσα λες. Θα το τσεκάρω.
Πάντως για ότι γράφω στο τέλος, δεν νομίζω ότι έχω άδικο....
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπερα, απο ο,τι γνωριζω υπολογιζεται σαν αποστολη και εκεινη η οποια μας δινει δωρο τους ποντους καθε μεσανυντα. Οποτε καθε εβδομαδα μπορείς να κανεις 14 τετοιες αποστολες, και ετσι τις προλαβαινεις, ολες.
Επισης, οι εβδομαδιαιες δεν χάνονται οπως οι ημερησιες αλλα μενουν στην σειρα τους στην περιπτωση που δεν ολοκληρωθουν!
Τελικά, δεν ισχύει τίποτα απ' όσα μου έγραψες.
Για να δούμε, θα έχω καμιά απάντηση από την διαχείριση?
 
Δηλαδη η βραδινη αποστολη δεν μετριεται ως αποστολη; Μου φαίνεται πολυ περιεργο αυτο, κι αμα ειναι ετσι οπως τα λες θα πρεπει να το διορθωσουν.

Ομως οταν γραφεις " τιποτα δεν ισχυει απο οτι εγραψες" δεν νομιζω να αναφερεσαι και στην ουρα των αποστολων .

Θα εχει πραγματι ενδιαφερον να δούμε την απαντηση της διαχείρισης.
 
Κορυφή