• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πόντοι κατάταξης, από έπαθλα στα Event

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Μετά από σχεδόν 2 χρόνια ενεργούς συμμετοχής στο παιχνίδι και σε όλα τα μέχρι τώρα event (που ευτυχώς, μας βγάζουν λίγο από την καθημερινή ρουτίνα) έχω σκεφτεί πολλές φορές, κάτι πολύ απλό:
Γιατί όλα αυτά τα έπαθλα, τα οποία έχουμε αποκτήσει (με αρκετή προσπάθεια πολλές φορές) εκτός από πολιτισμό, αγαθά ή πληθυσμό, να μην προσφέρουν και κάποιους πόντους κατάταξης, με την τοποθέτηση τους? (οι οποίοι, εννοείται, ότι θα αφαιρούνται με την διαγραφή τους)
Αν ένας παίκτης - όπως εγώ ας πούμε - έχει επιλέξει να τα έχει τοποθετήσει στην πόλη του, γιαυτά που του προσφέρουν, γιατί του αρέσουν, για τον οποιοδήποτε λόγο τέλος πάντων, (με ότι αυτό συνεπάγεται στο βασικό πρόβλημα ύπαρξης χώρου) γιατί πρέπει να "τιμωρείται" βαθμολογικά, σε σχέση με άλλους παίκτες που στην θέση τους θα βάλουν σπίτια, εργαστήρια ή εργοστάσια, τα οποία βέβαια και θα αναβαθμίσουν σιγά σιγά παίρνοντας και την αντίστοιχη βαθμολογία?
Η απόκτηση των επάθλων, δεν απαίτησε χρόνο, προσπάθεια (διαμάντια-άρα χρήμα καμιά φορά) ? Για να το πετύχεις, δεν χρειαζόταν γνώση, εμπειρία, στρατηγική κλπ πράγματα που θα έπρεπε να απεικονίζονται με αντίστοιχους πόντους κατάταξης?
Η περίφημη, "αναβάθμιση" τους, περιορίστηκε (με την νέα λειτουργία του ξε-μαγέματος ) σε κάποια άχρηστα που είχαν συσσωρευθεί στις αποθήκες του καθενός και όχι βέβαια, σε μια καινούργια λειτουργία, πάνω στα ήδη τοποθετημένα. Αυτά όπως πάντα, απλά τα σβήνεις και τα χάνεις!! (τόσο απλά)

Θεωρώ ότι αυτή η λειτουργία,δηλαδή του να έχουν και πόντους κατάταξης τα έπαθλα από τα event, θα γινόταν δεκτή με χαρά από όλους, για τους δύο παρακάτω βασικούς λόγους :
θα γινόταν, αποκατάσταση αυτής της άδικης - κατά την άποψη μου - μεταχείρισης των παικτών, αφού ο ένας απλά χτίζει, μαζεύει πόντους και ανεβαίνει, ενώ ο άλλος που συμμετέχει πολύ περισσότερο, σε event, περιπέτειες κλπ για να κερδίσει τα έπαθλα, ουσιαστικά μένει πίσω βαθμολογικά.
Θα υπήρχε ένα ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο για την συμμετοχή στα event και στην απόχτηση των επάθλων, αφού αυτά δεν θα ήταν απλά αντικείμενα "μίας χρήσης".
Πως σας φαίνεται η πρόταση μου?
 
Κορυφή