• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πρόβλημα με τη Βοήθεια Γειτόνων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser30
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30

Guest
http://prntscr.com/99busp

Λοιπον μπαινεις να κανεις ενεργεια σε συμπαιχτη ή γειτονα και κολλαει το παιχνιδι..
Αρχισε να γινεται συχνο φαινομενο τα προβληματα παιδες και το συγκεκριμενο ειναι σοβαρο μην μου πειτε μονο να περιμενω την επομενη αναβαθμιση να φτιαχτει..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
αυτο εγω το αντιμετοπιζω εδω και παρα πολυ καιρο αλλα το ειχα αποδοσει στο οτι εχω αρχαιο υπολογιστη. τελικα δεν ειναι θεμα δικο μου απ' οτι βλεπω.
 

DeletedUser16

Guest
Δεν μπορώ να επιβεβαιωσω το προβλημα του phantom
Ολες οι επισκεψεις που εκανα, ηταν ομαλες...
 

DeletedUser3

Guest
Phantom , η επιτάχυνση υλικού είναι ενεργοποιημένη ή όχι;
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
σε μενα παντως δεν ειναι ενεργοποιημενη γιατι οπως εχω ξανα πει κανει πιο αργο το παιχνιδι. παντως το προβλημα δεν το κανει συνεχεια και δεν εχει και συγκεκριμενο αριθμο επισκεψεων που το κανει. Σε μενα π.χ. μπορει να περασω σχεδον απο τους μισους γειτονες και μετα να κολισει μια φορα και ισως και δευτερη μεχρι να τους τελειωσω ολους, αλλα ειναι και φορες που μπορει να χρειασθει να κανω 5-6 φορες reload ολο το παιχνιδι για να προχωρησω.
 

DeletedUser3

Guest
Αν γίνεται να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα του Phantom που έχει επαρκή RAM και δεν το είχε το πρόβλημα ξανά, ίσως να μπορέσουμε να βοηθήσουμε πιο γρήγορα την Ομάδα Ανάπτυξης να το λύσει. Συγνώμη @FoTiS 21 ....
 

DeletedUser30

Guest
Phantom , η επιτάχυνση υλικού είναι ενεργοποιημένη ή όχι;

Ενεργοποιησα την επιταχυνση υλικου και τωρα δεν κολλαει αλλο κανει τις ενεργειες κανονικα , θα δω εαν προκυπτουν αλλα προβληματα και θα τα αναφερω προς το παρων κρατω την επιταχυνση υλικου ενεργοποιημενη

ευχαριστω
 

DeletedUser3

Guest
Και προτείνουμε σε μηχανήματα τα οποία είναι αξιοπρεπή να την κρατάτη ανοιχτή. Άλλωστε, σε λίγο καιρό θα καταργηθεί πλήρως αυτή η επιλογή.
 

DeletedUser30

Guest
Και προτείνουμε σε μηχανήματα τα οποία είναι αξιοπρεπή να την κρατάτη ανοιχτή. Άλλωστε, σε λίγο καιρό θα καταργηθεί πλήρως αυτή η επιλογή.

http://prntscr.com/99q6ka

Παλι μου κολλησε εδω και με την επιταχυνση υλικου αλλα ειναι στον ιδιο παιχτη αν κατι λεει αυτο..

Κοιτα με ανοιχτη την επιταχυνση υλικου καποια μικροπροβληματακια υπαρχουν ψιλοκολληματα στην πολη μεσα πχ σε καποιες περιπτωσεις οπως μετακινηση η τοποθετηση κτιριων..
Οπως και σε μαχες ή στον χαρτη αλλα οπως ειπα ειναι μικρο κολληματα..
Ιδωμεν..

Εδω παλι κολλησε σε αλλον αυτη την φορα

http://prntscr.com/99q8dr

Υπαρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ παιδες σε αλλους που μπαινω κολλαει σε αλλους οχι..
Επισης εξαφανιστηκαν ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ενα καρο παιχτες παλι που ηταν ενεργοι και εχουν μεινει στο χαρτη πολλοι που ειναι ανενεργοι πανω απο 2 μηνες τωρα ..

http://prntscr.com/99qbfh

εδω πχ μονο σε αυτο το σημειο του χαρτη εξαφανιστηκαν 6 παιχτες και ολοι ηταν ενεργοι..

http://prntscr.com/99qdko

εδω παλι το ιδιο..

Καλα τι καινουργια πλακα ειναι αυτη παλι..;;; :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16

Guest
Εμενα μια χαρα τρεχουν ολα... Μην πω οτι εχω παρατηρησει και μια βελτιωση στην επιδοση
Ρυθμισεις τετοια δεν εχω πειραξει ποτε... απο τι ειδα αυτη η επιταχυνση υλικου ειναι ενεργοποιημενη, τα γραφικα στα υψηλα... και ολα βαινουν καλως!

Ας αφησουμε λοιπον τις γενικολογιες περι κολληματος και ας κανουμε κατι να βρεθει μια λυση.
Σε παροτρυνω να διαβάσεις το νήμα του NeoRomeo (σε περιπτωση που το παρελειψες) και την επομενη φορά που ειναι να αναφέρεις καποιο προβλημα περι της επιταχυνσης υλικου, να παρέχεις και τις πληροφοριες που ζηταει ο Ρωμαιος.

Το να είστε αναλυτικοί είναι πιο σημαντικό απ' όσο μπορείτε να φανταστείτε.

Ιδωμεν..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
εγινε προφανως εκκαθάριση του χαρτη απο τους "ανενεργους" παικτες ασχετως αν εχουν μεινει καμια 1000ρα παικτες μηδενικοι ή κολιμενοι στην ιδια βαθμολογια πανω απο 2 μηνες.
σε μενα παντως οσοι εφυγαν απο τον χαρτη ηταν ολοι ανενεργοι.

Ο/Η NeoRomeo έγραψε:
Και προτείνουμε σε μηχανήματα τα οποία είναι αξιοπρεπή να την κρατάτη ανοιχτή. Άλλωστε, σε λίγο καιρό θα καταργηθεί πλήρως αυτή η επιλογή.

Αν καταργηθει και σε μας με "αρχαια" μηχανιματα που κολαει ή ειναι αργο οπως ειναι τωρα οταν την ενεργοποιηουμε δυστυχως θα μας αναγκασετε να σταματισουμε το παιχνιδι, εκτος και αν στο τελος βρεθει λυση. Το να υπαρχει η επιλογη ειναι οτι πιο δημοκρατικο υπαρχει.

edit: Να προσθεσω και μια ακομα παραμετρο. Εχουμε να κανουμε με ελληνικο σερβερ και κατα συνεπεια (ετσι θελω να πιστευω) ο μεγελυτερος αριθμος των παικτων ειναι απο ελλαδα και στην ελλαδα εχουμε σαν συνδεσεις ιντερνετ τα 24Mbps θεωριτικα. Καλα οσα λεμε που εχουν να κανουν με τους υπολογιστες και το ποσο παλιοι ή νεοι ειναι, αλλα πολυ μεγαλο βαθμο στο πως θα προχωραει το παιχνιδι παιζει και η συνδεση του ιντερνετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
Στην Ελλάδα ξέρω 3-4 άτομα που έχουν 20Mbps... Ξέρω κι έναν που μένει δίπλα στο DSLAM κι έχει 23Mbps... Όλοι οι υπόλοιποι συγχρονίζουν στα 12,13... Προσωπικά συγχρονίζω στα 6Mbps...Όλοι πληρώνουν για τα 24Μbps όμως και το μισό ζήλο να δείχνατε από αυτόν που δείχνετε εδώ, πραγματικά θα ήταν τελείως διαφορετικές οι υπηρεσίες των ISP's...

Στα δικά μας τώρα...

Έχει ανοίξει θέμα για αυτούς που έχουν πρόβλημα με τους υπολογιστές τους όταν είναι ενεργοποιημένη η επιτάχυνση υλικού @FoTiS 21 ... Αν θέλετε να περάσετε να αναφέρετε τα χαρακτηριστικά του μηχανήματός σας, για να δουν τι μπορούν να κάνουν στην Ομάδα Ανάπτυξης, τότε έχει καλώς...

Δεν τίθεται θέμα "δημοκρατίας" και κακώς το θέτετε έτσι. Η εταιρεία κοιτάζει να προσφέρει υπηρεσίες σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος μηχανημάτων γίνεται. Το να μένει κάποιος όμως με μηχάνημα 10 ετών και να απαιτεί όλοι οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν στις δικές του ανάγκες, δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό επιχείρημα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
1)Aν προσεξες ειπα οτι ειναι θεωριτικο το 24Mbps. Ξερω πολυ καλα οτι ο Μ.Ο. ειναι κοντα στο 10 Mbps.
2)Εχω περασει και απο εκει και εχω γραψει αναλυτικα σχετικα.
3) Για να μενουμε με ενα μηχανιμα 10 χρονων και βαλε και για να επιμενουμε σε free υπηρεσιες λογικα θα υπαρχει σοβαρος λογος. Ας πουμε π.χ. οτι μπορει να ειμαστε ανεργοι, οτι μπορει οι δουλειες που κανουμε ειναι ισα ισα για να μεγαλωσουμε τα παιδια μας και προσπαθουμε εστω μεσα απο ενα παιχνιδι να ξεχασουμε λιγακι. Γιατι θα πρεπει σονει και καλα να γινει υποχρεωτικη μια επιλογη που εστω και σε ελαχιστους μας δημιουργει προβληματα στο να παιζουμε αυτο το παιχνιδι ?? Ετσι και αλλιως βαλατε σαν προεπιλογη να ειναι ενεργοποιημενη, Αφηστε το ετσι και δωστε μας το δικαιωμα να την βγαζουμε. Αυτο ειναι δημοκρατια. Το να επιβαλεις κατι που εχεις δυνατοτητα να το εχεις αλλιως δεν παραπεμπει σε δημοκρατια.
4) Και κατι τελευταιο. Δεν απαιτω να προσαρμοστουν στα δικα μου δεδομενα, απλα ζηταω να εχω δικαιωμα στην επιλογη.
 

DeletedUser30

Guest
Εμενα μια χαρα τρεχουν ολα... Μην πω οτι εχω παρατηρησει και μια βελτιωση στην επιδοση
Ρυθμισεις τετοια δεν εχω πειραξει ποτε... απο τι ειδα αυτη η επιταχυνση υλικου ειναι ενεργοποιημενη, τα γραφικα στα υψηλα... και ολα βαινουν καλως!

Ας αφησουμε λοιπον τις γενικολογιες περι κολληματος και ας κανουμε κατι να βρεθει μια λυση.
Σε παροτρυνω να διαβάσεις το νήμα του NeoRomeo (σε περιπτωση που το παρελειψες) και την επομενη φορά που ειναι να αναφέρεις καποιο προβλημα περι της επιταχυνσης υλικου, να παρέχεις και τις πληροφοριες που ζηταει ο Ρωμαιος.



Ιδωμεν..

Σοβαρα; Γιατι σε εμας αλλα δειχνεις..
Εσυ ειδικα θα σε παρακαλουσα να μην ασχολησε καθολου μαζι μου αλλωστε ειναι φανερο οτι το παιχνιδι δεν το ξερεις καθολου και να αφησεις τους διαχειριστες να κανουν την δουλεια τους.
Μου εισαι πλεον το πιο αντιπαθης ατομο του παιχνιδιου, τα σχολια σου ειναι αστοχα και εκτος θεματος ..
Ο υπολογιστης μου ειναι μια χαρα η ταχυτητα μου σε επιπεδα φερραρι (64.00-100.000), κανω καθε μερα εκκαθαρση και εχω εξηγησει πολυ αναλυτικα τα οποια προβληματα εχω και αναμενω λυση..

Παρακαλω τους διαχειριστες σε τοσο σοβαρα ζητηματα να μην επιτρεπουν το σπαμ..
 

DeletedUser118

Guest
Θα πρέπει να ηρεμήσετε τα πνεύματα ειδάλλως θα αναγκαστούμε να προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες.

Έχει ανοιχτεί σχετικό θέμα για να αναφέρετε όσοι περισσότεροι μπορείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπολογιστή σας και όσες πληροφορίες ζητάμε. Αυτές τις πληροφορίες δεν της ζητάμε για να περάσει η ώρα. Ο στόχος της μηχανής αυτής είναι να μετατρέψει το παιχνίδι σε κάτι ελαφρύ κατά το δυνατό και προσβάσιμο σε όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες. Η εταιρεία δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει χρήση αυτής της μηχανής σε παιχνίδι της και πάντα το τελικό αποτέλεσμα ήταν προς το καλύτερο. Η επιλογή ενεργοποίησης/απενεργοποίησης υπάρχει για να μπορείτε να μας αναφέρετε αναλυτικά τις διαφορές που βλέπετε, ώστε να αναφερθούν στην εταιρεία. Οι σημειώσεις σας μαζί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπολογιστή σας θα μεταφερθούν στους τεχνικούς ώστε να καταφέρουν να ρυθμίσουν όσο το δυνατόν καλύτερα την μηχανή της επιτάχυνσης υλικού.
Χωρίς την βοήθεια σας η εταιρεία δεν θα μπορέσει να έχει επαρκή στοιχεία για το θέμα αυτό και όσο για τους παίκτες είναι δύσκολο να αναφέρουν τις λεπτομέρειες που ζητάμε και τα στοιχεία που ζητάμε τόσο θα καθυστερεί (δυστυχώς) και η ολοκλήρωση του προγραμματισμού της μηχανής αυτής όπως και προφανώς και η επίλυση κάθε σφάλματος στο παιχνίδι. Άρα περάστε όλοι από το σχετικό θέμα, αναφέρετε όσα ζητάμε με λεπτομέρειες, δοκιμάστε με κάθε πιθανή ρύθμιση ποιότητας γραφικών και με ενεργή και ανενεργή την επιτάχυνση και βοηθήστε να μεταφέρουμε στην εταιρεία όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε.

Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεστε για τον υπολογιστή που διαθέτετε, δεν μπορούν όλοι να έχουν υπερμηχανήματα, ούτε και ενδιαφέρονται όλοι να έχουν τέτοια. Ενημερώστε και τους συμπαίκτες σας, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζουν για την ύπαρξη του φόρουμ ώστε να μπαίνουν να ενημερώνονται και να συμμετέχουν και αυτοί στην συλλογή τέτοιων στοιχείων. Έτσι θα γίνει και το φόρουμ πιο ενεργό όπως όλοι θέλουμε.

Δεν έχουν στόχο να προσβάλουμε κανέναν, κι αν καμιά φορά μπορεί να ¨ξεφύγουμε¨ λίγο αναφέροντας κάποια πράγματα που δείχνουν να θέλουν να προσβάλουν κάποιον δεν είναι έτσι. Δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας, μπορείτε να αναφέρετε όμορφα και ήρεμα τα προβλήματα σας και εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Διατηρείστε το επίπεδο του θέματος και του φόρουμ εκεί που αρμόζει και μην βγαίνετε εκτός θέματος γιατί το θέμα θα κλειδώσει.

Φιλικά η Ομάδα του Elvenar
 

DeletedUser10

Guest
Αφηστε το ετσι και δωστε μας το δικαιωμα να την βγαζουμε. Αυτο ειναι δημοκρατια.

Μην παρασύρεστε με έννοιες που ποτέ στην ιστορία δεν είχαν ουσιαστική και πραγματική ισχύ. Η δημοκρατία είναι σύστημα διακυβέρνησης, όχι τρόπος που μια εταιρία μεγιστοποιεί τα κέρδη της ετησίως.

Πολλά, ίσως η πλειονότητα των προβλημάτων που αναφέρθηκαν τους τελευταίους μήνες ήταν συνδεδεμένα με την επιτάχυνση υλικού, η ενεργοποίηση της οποίας βελτιστοποιούσε, σε γενικό βαθμό, την εμπειρία των παιχτών, ΧΩΡΙΣ να επιβαρύνει ιδιαίτερα τα εκάστοτε συστήματα. Είναι απόλυτα λογικό και επόμενο η εταιρία να προχωρήσει σε υποχρεωτική ενεργοποίηση της ΕΥ για όλους τους χρήστες.

Αν όπως υποστηρίζετε υπάρχει σοβαρός λόγος για τον οποίο δεν μπορείτε να αγοράσετε καλύτερο σύστημα, τότε μην σας εκπλήσσει το γεγονός ότι κατατάσσεστε στη μικρότερη μερίδα των παιχτών και ως εκ τούτου θα πρέπει αναγκαστικά να προσαρμοστείτε στις αλλαγές που γίνονται με το σύνολο υπ' όψιν. Αν η απόφαση της εταιρίας προέκυψε ύστερα από δοκιμές στον beta server (που έτσι προέκυψε), τότε σημαίνει πως η υποχρεωτική ενεργοποίηση της ΕΥ είναι αντικειμενικά ωφέλιμη, και ως εκ τούτου το δικαίωμα σας στην επιλογή το οποίο επικαλείστε δεν είναι άσκηση του δικαιώματος της δημοκρατίας (που δεν υφίσταται σε περιβάλλον κερδοσκοπίας), παρά προσπάθεια να προσαρμοστούν οι αλλαγές στις δικές σας ανάγκες, όσο κι αν εσείς το αρνείστε.

Εφόσον βλέπετε το παιχνίδι ως μέσο για να ξεδώσετε, φροντίστε να το βλέπετε έτσι καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονή σας σε αυτό, και όχι επιλεκτικά, όποτε γίνεται κάποια αλλαγή που σας δυσαρεστεί.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Φιλε μου ηδη με την αναβαθμηση η ΕΥ ειναι προεπιλογη που σημενει οτι ετσι και αλλιως ΟΛΟΙ παιζουν με αυτη ενεργοποιημενη ΕΚΤΟΣ και αν τους δημιουργει προβληματα και εχουν την επιλογη να την απενεργοποιησουν ωστε να λειτουργει το παιχνιδι καλυτερα.
Εφ' οσον το μεγαλυτερο μερος των παικτων ΔΕΝ αντιμετοπιζουν προβλημα την αφηνουν ενεργοποιημενη. Οσοι παλι ξερουν οτι το προβλημα δεν ειναι απο τον υπολογιστη τους (οπως το δικο μου) βαζουν τα προβληματα και τα λυνει η εταιρια. Εγω δεν εχω πλεον την απαιτηση να διωρθωσει η εταιρια προβλημα που δεν ειναι του παιχνιδιου, ζηταω μονο να αφησει την επιλογη ωστε να μπορω εγω (και οποιος αλλος κρινει οτι δεν του λυνει καποιο προβλημα η ΕΥ) να την απενεργοποιουμε.
Αυτο ζηταω και τιποτα παραπανω.
 

DeletedUser134

Guest
Προσωπικά και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις επισκέψεις σε άλλους και τέτοια κολλήματα είχα δει μόνο κανά 2 φορές αλλά είχε να κάνει με την σύνδεση μου που έπεφτε καμία φορά....παρόλα αυτά τα βήματα που θα έκανα εγώ στην θέση σου είναι τα εξής: (παράλειψε όλα όσα ήδη έχεις κάνει) (αν το πρόβλημα επιμένει μετά από κάθε βήμα πήγαινε στο επόμενο

  1. Σιγουρέψου ότι η σύνδεση σου είναι σταθερή (wifi) και ότι δεν σου κάνει αποσυνδέσεις...το ίδιο ισχύει και αν συνδέεσαι με καλώδιο φυσικά..
  2. Δοκίμασε με άλλο browser και δες αν σου κάνει το ίδιο...
  3. Κάνε καθαρισμό στα cookies και τα λοιπά...
  4. Κάνε αναβάθμιση στον Flash Player
  5. Κλείσε ότι 3D εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο και εφαρμογές όπως dropbox ή παρόμοιες...
  6. Έλεγξε τον υπολογιστή σου για ιούς ή malware και κάνε μια εκκαθάριση...
  7. Μπες από άλλο υπολογιστή-Laptop αν έχεις ή δανείσου ένα αν είναι εύκολο και κάνε δοκιμή στο δικό σου δίκτυο...
Αυτά...κάνε , δοκίμασε και πες μας...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Δεν ξερω σε ποιον αναφερεσε, αλλα αν ειναι σε μενα τα εχω κανει ολα τα βηματα εκτος του 7. Δεν εχω την δυνατοτητα για το 7.
Εμενα ειναι λογο υπολογιστη το 99.9%, οποτε ας το δοκιμασει π.χ. ο phantom που ειπε οτι εχει παρομοια προβληματα αλλα με πιο νεο υπολογιστη.
 

DeletedUser30

Guest
http://prntscr.com/9a23yp

Να προσθεσω και αυτο στα οποια κολληματα..

Ρε παιδες γραφουμε Ελληνικα ή οχι;
Αυτα τα προβληματακια προεκυψαν σε μενα τουλαχιστον μετα την αναβαθμιση λεμε..


Λοιπον μετα απο 3 μερες σε ενεργειες βοηθειας γειτονων διαπυστωσα οτι κολλαει μονο σε 3 συγκεκριμενους παιχτες και με επιταχυνση υλικου και χωρις και συμπεραινα οτι το προβλημα δεν ειναι σε μενα αλλα στις 3 αυτες συγκεκριμενες πολεις..
Τους αναφερω εδω να το ψαξει και η διαχειρηση και να λυθει το μυστηριο..

Amyrane
lucyana
Fotbill13

Τελος να αναφερω οτι εαν πατησεις επιστροφη στην πολη σου παει κανονικα μονο εαν πατησεις επιστροφη στο χαρτη κολλαει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή