• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Νέα Ιδέα] Προτασεις για ενα καλυτερο φορουμ.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1636
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1636

Guest
Ως νεος στο φορουμ θα ηθελα να σχολιασω κ παραλληλα να κανω καποιες προτασεις για την καλυτερευση των σχεσεων διαχειριστων κ μελων για την βελτιωση της εικονας του φορουμ.υπαρχουν λοιπον καποιες λεπτομεριες που αμαυρωνουν την εικονα κατα τη γνωμη μου.

1ο οταν διαγραφετε καποιο σχολιο καλο ειναι να αναγραφεται ο λογος για τον οποιο αυτο διαγραφηκε, στην προκειμενη περιπτωση ο συγκεκριμενος κανονισμος. οταν δεν συμβαινει αυτο κ σχολια ξαφνικα διαγραφονται , ως τριτος εχω καθε δικαιωμα να υποθεσω οτι διαγραφετε οτι δεν σας αρεσει ,οποιοδηποτε περιεχομενο κρητικης, οποιοδηποτε αντιλογο προς την ομαδα διαχειρισης. επισης η απαντηση διαβασε τους κανονες του φορουμ θα ηταν ατοπη μιας κ ωφειλετε κατα την γνωμη μου οταν προβαινετε σε μια τετοιου ειδους ενεργεια να γινεται κατ' ονομα του κανονισμου φανερα κ να μπορουν να το βλεπουν ολοι. ετσι υπαρχει μεγαλυτερη διαφανεια κ διδασκει στα μελη τον κανονισμο.

2ο.αναφερθηκαν παραπονα απο μενα για τον τροπο με τον οποιο μου απαντησε η ομαδα υποστηριξης οσο αφορα το προβλημα του τσατ στο αντιστοιχο νημα. η διαχειριση προσπαθησε να δικαιολογισει την απαντηση δινοντας ως παραδειγμα αναφορες προβληματων τυπου τα παιξε το τσατ.πραγματικα δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να σας ερχετε καθημερινα απο τετοιου ειδους αναφορες ακομη μεχρι μπινελικια.ομως το να εξισωνετε την default απαντηση που ισχυει για ολους, στο επιπεδο αυτων των αναφορων, υποτιμα τα μελη που κοπιασαν σοβαρα να περιγραψουν το προβλημα και ακομη κ μετα την απαντηση σας να συνεχισουν να αναφερουν οτιδηποτε παρατηρουν προς οφελος ολων.οποτε θα προτεινα βρειτε καλυτερη default απαντηση.γιατι προφανως οταν κανω αναφορα εχω προβλημα , ακομη κ αν δεν μπορω να το περιγραψω γιατι δεν εχω καλη σχεση με υπολογιστες οπως πολλοι παικτες.το να μου επιβεβαιωνετε το προφανες δεν νομιζω οτι βοηθαει κανεναν.επισης αυτη η εξισωση προς τα κατω δινει την εντυπωση οτι αυτη ειναι η γνωμη σας για την πλειοψηφια των παικτων. δεν πιστευω οτι αυτη ειναι η προθεση σας οποτε καλο ειναι να ειστε πιο προσεκτικοι.

3ο οταν μπαναρεται καποιος απο το φορουμ καλο θα ηταν να μπορει να δει απευθειας ποιον κανονισμο παρεβει κ οχι να περιμενει μεχρι να τελειωσει ο αποκλεισμος για να μπορει να εχει προσβαση στο μηνυμα της διαχειρισης για να μαθει.ενα καλυτερο notification θα βοηθουσε απο το γενικο ''παραβαση κανονων''.επισης καλο θα ηταν να μπορει οντας μπαναρισμενος να εχει προσβαση στους κανονισμους του φορουμ.τελος ειναι απαραδεκτο καποιος που εχει φαει ban να μην μπορει να αποσυνδεθει απο το φορουμ κ να περιμενει μεχρι να τον πεταξει εξω ο server.
 

DeletedUser1517

Guest
Για να γίνει αυτό που ζητάς @NORBL πρέπει πρώτα να σταματήσει να γίνετε κατάχρηση του κανονισμού 16 που όλοι έχουμε συμφωνήσει στους όρους του φορουμ. Και μιλάω για κατάχρηση την οποία παραδέχετε πολύ κόσμος στον ελληνικό κόσμο του ελβεναρ, με συνέπεια να μη γράφει στο φορουμ γιατί κινδυνεύει είτε να διαγραφεί το μήνυμά του οπότε άδικα κάθησε και το έγραψε, είτε να κλειδωθεί εντελώς και να μην μπορεί να δει μηνύματα στο φορουμ.
Η έννοια φόρουμ δε συνάδει με τον κανονισμό 16 και εφόσον υπάρχει θα έπρεπε να υπάρχει ελαστικότητα γιατί η ιδιωτική αυτή ιστοσελίδα επιφέρει όρο που έχει βαθιά της ρίζες του στα ρωμαικά χρόνια και είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με την ελευθερία της γνώμης. Πρέπει η διαχείριση να αρχίσει να σκέφτετε τελικά τι είναι αυτό που θέλει να ισχύει ο κανονισμός 16 και να μην τον αποδέχετε κανείς απομονωμένος από το φορουμ ή να μειώσει λίγο την ανοχή της και να μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα όπως αρμόζει σε ένα χώρο που λέγεται φορουμ.
Η αναλογία σχολίων των διαχειριστών/απλών χρηστών είναι παρά πολύ μεγαλύτερη από ξένα φορουμ, πρέπει να αρχίσει λίγο να αντιλαμβάνεται ότι έχει διαχειριστικό ρόλο και όχι προταγωνιστικό ρόλο σε αυτό το χώρο που λέγεται φορουμ. Δεν γράφει ο κόσμος γιατί τους φοβάται.
Σε λίγο δεν θα γράφεις και εσύ @NORBL
 

DeletedUser3

Guest
Δικαίωμα συμμετοχής στο forum έχουν όλοι οι χρήστες οι οποίοι σέβονται τους κανόνες του.

Μετέφερα το θέμα στην ορθή κατηγορία. Όταν καταλήξετε σε μία πρόταση θα την αξιολογήσουμε και αναλόγως θα λάβουμε τα κατάλληλα μέτρα.
 

DeletedUser1636

Guest
τοτε συνοψιζω

1η προταση.οταν για καποιο λογο αφαιρειται ενα σχολιο η ενα μερος του σχολιου στην θεση του να αναγραφεται απο την διαχειρηση ο λογος που αφαιρεθηκε.πχ διαγραφηκε λογο απρεπων εκφρασεων βαση του κανονισμου ταδε η κατι παρομοιο.οποτε θα φαινεται ποιος το εγραψε κ γιατι αφαιρεθηκε.το εχω δει σε αλλα φορουμ κ λειτουργει μια χαρα

2η προταση. οταν μπαναρεται καποιος οταν συνδεθει να μπορει να δει με καποιο nofication τον λογο που αποκλειστηκε κ η μονη προσβαση που να του επιτρεπεται να ειναι αυτη στην σελιδα των κανονισμων.υπαρχει ηδη nofication, ομως ειναι πολυ γενικο οποτε απλως πρεπει να αλλαξει το περιεχομενο κατα περιπτωση.καλο θα ηταν να ειναι οι κανονισμοι σε περιοπτη θεση στην συγκεκριμενη περιπτωση.αν δεν ειναι δυνατον να υλοποιηθει αυτη η προταση τουλαχιστον εχει την δυνατοτητα οντας offline να δει το νημα αν υλοποιηθει η προταση 1 οποτε εμεσα να μαθει τον λογο.

3η προταση οταν μπαναρεται καποιος να μπορει να αποσυνδεθει απο το φορουμ κ να μην περιμενει να τον πεταξει ο σερβερ εκτος οπως συμβαινει τωρα

4η οι τυπικες απαντησεις απο την ομαδα υποστηριξης να στοχευουν ολους χωρις να κανουν διακρισεις στο επιπεδο γνωσης των παικτων.η εξισωση των παικτων να γινεται προς τα πανω κ οχι προς τα κατω οποτε αυτο ειναι δυνατον,αλλιως ενα: ''το προβλημα εχει καταγραφη κ εχει αποσταλει στο τεχνικο τμημα''αρκει.ουσιαστικα αυτο το τελευταιο ειναι περισσοτερο συμβουλη παρα προταση κ σηκωνει κουβεντα.ειναι θεμα πολιτικης της αντιμετωπισης , της ομαδας προς αυτους που αναφερουν καποιο προβλημα

οι λογοι που κανω αυτες τις προτασεις επεξηγουνται παραπανω
 

DeletedUser1517

Guest
Ένας τρόπος να γίνει καλύτερο το φορουμ είναι να επιστρέψουν τα μέλη, που απέχουν συνειδητά από το να γράφουν εξαιτίας του διαχειριστή κοινότητας, είναι να παραιτηθεί ο διαχειριστής κοινότητας από διαχειριστής κοινότητας.
Ομοίως πρέπει να ακολουθήσουν όσοι από την Ο.Δ. χρησιμοποίησαν υπερβατικά τον ήδη υπερβατικό κανονισμό 16 που έχει μπει για εξαιρετικές περιπτώσεις και όχι για κατάχρηση και οδήγησε σε μικρή επισκεψιμότητα στο φορούμ και αποχωρήσεις μελών που έχουν την ικανότητα να γράφουν και να σέβονται τους κανόνες, αλλά έριξαν οι ίδιοι ποινή στο ίδιο το φορουμ με το να αποχωρήσουν από αυτό ή να μη γράφουν σε αυτό.

Εναλλακτική πρόταση: Μπορείτε να ανοίξετε ένα νήμα με τίτλο "Βελτίωση των σχέσεων μεταξύ της ομάδας διαχείρισης και των μελών της κοινότητας"

Αν και πολλοί με τους οποίους κουβέντιασα μου είπαν ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, εγώ είμαι από εκείνους που πιστεύουν πως αλλάζουν και ίσως διάφορες συγκυρίες με σκοπό την προστασία της κοινότητας οδήγησαν την Ο.Δ. στο να διώξει πολύ κόσμο. Όλοι έχουν δικαίωμα στη μετάστροφή τους.

Οπότε η αρχική ποινή που θα βάλω με απουσία μου από το φορουμ, θα είναι μια έβδομαδα, πριν ακολουθήσει το μόνιμο μπαν και μαζική αναφορά παραπόνων, μαζί με αρκετό δυσαρεστημένο κόσμο, στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της Innogames.

Καλή σας συνέχεια και εύχομαι να τα ξαναπούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
επειδη ειμαι παθον με διεγραμμενα μηνυματα θα ηθελα να υπηρχε δυνατοτητα αυτα τα διεγραμμενα μηνυματα να τα εβλεπα μετα την διαγραφη τους ωστε να θυμαμε τι εγραψα και ηταν αντιθετα στους κανονισμους γιατι μεχρι τωρα το μονο που βλεπω ειναι μια ειδοποιηση που λεει οτι διεγραφει για τον ταδε λογο αλλα δεν μπορω να εχω προσβαση στο μηνυμα ωστε να εχω απαντηση στον εκαστοτε διαχειρηστη που το διεγραψε.
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Βασικά ίσως να ήταν καλύτερα να μην διαγράφονται αλλά να είναι ορατά μόνο στο χρήστη που το έγραψε και στους διαχειριστές. Στο "κλειδωμένο" μήνυμα να μπαίνει υποσημείωση απο τους διαχειριστές γιατί έγινε άρση της δημοσιοποιήσής του καθώς επίσης και έντονη σήμανση για να είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για μήνυμα που έχει αποσυρθεί απ την ομάδα διαχειρησης.

Επίσης καλό θα είναι όταν διαγράφεται ένα μήνυμα το οποίο ακολουθούν απαντήσεις σχετικά με αυτό η ομάδα της διαχείρισης να δρα ανάλογα.....


ΥΓ: ίσως τελικά η διαγραφή να μην είναι λύση .... ίσως να πρέπει να γίνεται διαφορετική διαχείριση γενικότερα....
 

DeletedUser1638

Guest
διαβασα ολες τις προτασεις - γνωμες - διαπιστωσεις μεχρι τωρα με προσοχη..
θα κανω λοιπον μια διαπιστωση που ειναι ισως ναι, ισως οχι, ισως εν μερει συνεπεια ολων των παραπανω..
οταν συνδεομαι στο forum και κοιταζω δεξια στην μπαρα που δειχνει τα online μελη μετα λυπης μου διαπιστωνω παντα οτι δεν εχω δει παραπανω απο δυο!!!!
καλο ειναι λοιπον να μας προβληματιζει ολους αυτο, μελη και διαχειριση γιατι μονο ωραιο δεν ειναι να βλεπεις μονο τις οποιες ανακοινωσεις και θεματα, που καποιες μονο φορες συνοδευονται απο ελαχιστα σχολια..
προταση μου λοιπον σαν συμπερασμα των παραπανω ειναι οτι και τα μελη θα πρεπει να προσεχουν τι και πως το γραφουν αλλα συμφωνοντας με το υστερογραφο της yara ισως η διαγραφη οντως να μην ειναι η λυση αλλα η διαφορετικη διαχειριση, η πιο ελαστικη και ευελικτη διαχειριση ετσι ωστε να πληθαινουν τα μελη και οχι να λιγοστευουν..
 
Κορυφή