• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Προσφορες στην αγορα

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν προτηθετε η ομαδα κατασκευης του παιχνιδιου να αλλαξει τον τροπο αποδοχης μιας προσφορας ?
και εξηγουμε τι εννοω. Αν υπαρχει περιπτωση να μπορει ενας παικτης να επιλεξη ενα μερος απο την προσφορα καποιου παικτη. Ετσι να ηταν πιο ευκολο π.χ. ενας παικτης να προσφερει 500 απο ενα αγαθο και καποιος να μπορει να παρει μονο τα 100 ή 150 ή τελοσπαντον οσα θελει. ετσι βοηθαει τον παικτη που κανει την προσφορα να βαζει μια μαζικη προσφορα απο το να καθετε και να κανει πολλαπλες μικρες προσφορες.
 

DeletedUser3

Guest
Από όσα έχουν έως τώρα γίνει γνωστά από την Ομάδα Ανάπτυξης του παιχνιδιού, δεν προβλέπεται να γίνει κάποια αλλαγή στο σύστημα των αγορών μέσα στο επόμενο διάστημα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Πάντως καλό θα ήταν να τους το μεταφέρετε μπας και το αλλάξουν αυτό. Αυτό το σύστημα το έχουν σε άλλο τους παιχνίδι οπότε δεν νομίζω να τους είναι δύσκολο να το φτιάξουν και εδώ.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Για να έχει βάλει ένα συγκεκριμένο ποσό ένας παίκτης πιθανότατα να θέλει αυτή την ποσότητα.
Μπορείς να στείλεις μήνυμα στον παίκτη και να συμφωνήσετε σε μια συγκεκριμένη ποσότητα για να εξυπηρετηθείτε και οι δύο (αν το θέλει ο ίδιος).
Από την άλλη καλό είναι να βάζει ο κάθε παίκτης διάφορες ποσότητες ώστε να καλύπτει πολλούς παίκτες.
Προσωπικά αν θέλω να ξεφορτωθώ 3.000 από ένα είδος θα βάλω 1 προσφορά των 1000, 2 των 500 και την υπόλοιπη ποσότητα σε 10 των 100 για τους μικρούς γείτονες που τα χρειάζονται για να αναπτυχθούν αλλά δεν έχουν μεγάλες ποσότητες να αγοράσουν μια μεγάλη προσφορά.
Από την άλλη ο καθένας που βάζει μια προσφορά σκέφτεται με γνώμονα το δικό του συμφέρον και όχι το τι βολεύει τον άλλο παίκτη.
Αν και αυτό το παιχνίδι είναι έτσι δομημένο που δεν σε συμφέρει να μην αναπτυχθεί κάποιος που είναι κοντά σου, αφού όσο πιο ανεπτυγμένος είναι τόσο πιο εύκολα μπορεί να σε βοηθήσει.
 

DeletedUser118

Guest
Όλες οι ιδέες σας μεταφέρονται στην ομάδα ανάπτυξης του παιχνιδιού.

Η ιδέα αφορά και πάλι την μείωση των κλικ που κάνει ο παίκτης στο παιχνίδι. Ο στόχος δεν είναι αυτός γιατί αν απλά γίνονται συνέχεια μειώσεις στα κλικ και αυτοματοποιούνται πράγματα στο παιχνίδι απλά δεν θα έχει νόημα, όπως δεν έχει και νόημα το να βάζει κάποιος προσφορές σε μεγέθη χιλιάδων όπως είδα και εχθές κάποιος να έχει βάλει προσφορά 15000 μονάδες αγαθού. Ποια η πιθανότητα να την δεχθεί κάποιος;
 

DeletedUser12

Guest
Δεν πιστεύω ότι είναι δύσκολο σε κάποιον αντί να βάλει μία προσφορά με 500 αγαθά να βάλει δέκα με 50. Είναι απλά κάποια κλικ παραπάνω. Αν αρχίσουν να εφαρμόζονται συνέχεια τακτικές που μειώνουν απλά τα κλικ τότε θα τα κάνει όλα το παιχνίδι ή δεν θα έχει νόημα να κάνεις κάτι. Προσωπικά προτιμώ να μην βάζω προσφορές μεγαλύτερες από 100 μονάδες για να τις ανταλλάσσω σίγουρα και να επωφελούνται πολλοί. Δεν με πειράζει να κάνω μερικά κλικ παραπάνω.

Επίσης έχω δει κι εγώ ότι κάποιοι βάζουν προσφορές για χιλιάδες κομμάτια... πραγματικά πιο το νόημα να δίνει ο άλλος 10000 και 15000 και να περιμένει να την δεχτεί κιόλας κάποιος... εκτός αν είναι συμφωνημένο.

Τέλος μπορείς αν βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο να βάλεις πολλές μικρές προσφορές να βάλεις μεγάλες και αν κάποιος ενδιαφέρεται για μικρότερη ποσότητα σου στέλνει μήνυμα όπως είπε και ο SOKRATIS72.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δεν στελνει κανεις μηνυμα για υλικα ρε παιδια τι λετε τωρα ??
γιατι θα πρεπει δηλαδη αν θελω να ξεφορτωθω 1000 απο ενα υλικο να βαλω 10χ100 ή 20χ50 οταν με τον τροπο που λεω μπορω να βαλω τα 1000 και να παρει ο αλλος οσα χρειαζεται με ενα κλικ.
σε τι κερδιζει το παιχνιδι δηλαδη αν κανεις παραπανω κλικ ??
 

DeletedUser12

Guest
Το θέμα είναι απλό. Θα πρέπει κάθε φορά που κάποιος παίρνει μέρος της προσφοράς να προσαρμόζει και πάλι την προσφορά.
Επίσης θα πρέπει να κρατά συνέχεια στατιστικά για την ώρα αποδοχής προσφοράς ή προβολής για να βεβαιώνεται ότι εσύ που κοιτάς την προσφορά θα την πάρεις κιόλας. Επίσης αν τώρα δοκιμάσεις να πάρεις μία προσφορά και την δεχθεί κάποιος άλλος απλά ενημερώνεσαι ότι δεν την πρόλαβες, όμως με τον τρόπο που λες θα μπορούσε την ίδια στιγμή σε μία προσφορά 1000 ένας να προσπαθήσει να πάρει 100 και ο άλλος 1000 άμεσα και λόγο κώδικα το παιχνίδι θα προσπαθούσε να ικανοποιήσει και τα δύο αιτήματα και θα κράσαρε. Μπορεί να αποφευχθούν τέτοιες περιπτώσεις κρασαρίσματος, όμως... για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, να προγραμματιστεί να τεσταριστεί και να βεβαιωθεί (κάτι που θα γίνει το πολύ μέχρι 90+% δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει στο 100 αποφυγής σφαλμάτων) απαιτεί πάρα πολύ χρόνο τον οποίο σίγουρα τόσο η εταιρεία όσο και οι παίκτες πιστεύω θέλουν να αφιερωθεί και πράγματα πιο χρήσιμα και ενδιαφέροντα από το να γλιτώσουμε μερικά κλικ.

Και το θέμα με τα κλικ δεν είναι ότι κερδίζει κάτι η εταιρεία, αλλά, όλα στο παιχνίδι γίνονται με το χέρι όπως και σε όλα τα παιχνίδια, σε άλλα λιγότερο σε άλλα περισσότερο, αυτός είναι ο τρόπος, δεν είναι παιχνίδι κονσόλας με χειριστήριο, ο στόχος είναι να διαχειρίζεσαι τους πόρους και την πόλη σου όχι να αναθέτεις να τα κάνει το σύστημα, άρα στόχος είναι να διαχειρίζεσαι τις προσφορές σου όχι να αναθέτεις ένα ποσό να το διαχειριστεί η αγορά.
Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε αγορά... θα μπορούσε απλά να είναι ένα παράθυρο στο οποίο επιλέγεις ποια αγαθά δεν θες (μιας και τα έχει περίσσια λόγο ενίσχυσης) και να επιλέξεις ποια αγαθά χρειάζεσαι και το σύστημα να μην αναφέρει ποσότητες όταν κάποιος ψάχνει στην αγορά, απλά να αναζητά το αγαθό που θέλει και να του δείχνει παίκτες που έχουν την ποσότητα που θέλει στην αποθήκη τους προς διάθεση.

Υ.Γ. Όσο για μηνύματα έχω στείλει όπως και έχω λάβει μηνύματα για την αγορά. Και έχω κανονίσει συναλλαγές.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Δυστυχώς Φώτη δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα. Εκτός από την συντροφιά σου και τους γείτονες που σε έχουν ανακαλύψει όλοι οι υπόλοιποι χρεώνονται με φόρο 50% για να πάρουν την προσφορά σου. Άρα για να πάρει κάποιος την προσφορά σου θα πρέπει να έχει αυτά που θέλεις άμεσα. Αν εσύ βάλεις μια μεγάλη προσφορά ποιος σου εγγυάται πως θα υπάρχει κάποιος παίκτης που μπορεί να την πάρει;
Σώνει και καλά επειδή θέλεις να ξεφορτωθείς κάποια αγαθά; Δεν πάει έτσι το πράγμα. Γιαυτό τον λόγο κοιτάς να γίνεις πιο ευέλικτος με μικρότερες προσφορές ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να τις πάρουν πολλοί παίκτες. Αλλιώς βγάζεις μήνυμα στην συντροφιά σου και συνεννοείσαι με τους συμπαίκτες σου για το αν υπάρχει κάποιος παίκτης που μπορεί να την πάρει.
Με τους συμπαίκτες μου πάντοτε συνεννοούμαι αν θέλω να κάνω μια μεγάλη προσφορά. Μάλλον αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να τελειώσεις άμεσα κάποια επαναλαμβανόμενη αποστολή και δεν έχεις την υπομονή να περιμένεις να πάρουν οι παίκτες τις προσφορές που βάζεις. Το θέμα δεν είναι τα κλίκ αλλά ό,τι το παιχνίδι παίζεται με αληθινούς ανθρώπους και δεν δουλεύουν όλα μηχανικά. Αυτή είναι και η ομορφιά του παιχνιδιού.
 
Κορυφή