• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Διορθωμένο] Προβληματα με μετακινηση κτηριων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser16
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser16

Guest
Συνοπτικο αυτο το νημα..

..απλα ηθελα να ενημερωσω οτι ακομα παρουσιαζονται καποια προβληματα με μετακινησεις κτηριων, σε μενα τουλαχιστον...
Ενω υπάρχει αφθονος διαθεσιμος χωρος για να μετακινησω ενα κτηριο, με δειχνει οτι πολλες φορες κανει overlap με καποιο άλλο.
Επίσης, ειχα μετακινησει ενα απο τα εργαστηρια μου απο το σημειο χ στο σημειο y, και στην συνεχεια πηγα να πάρω το εργαστηριο διπλα απο την πρωην θεση του χ, και συνεχιζε να επιλεγει το χ απο την νεα του θεση στην αλλη μερια της πολης..

Τα παραπανω προβληματα λυθηκαν με μια απλη ανανεωση, αλλα ισως ειναι κατι το οποιο πρεπει να το κοιταξουν οι διαχειριστες!

αυτα για σημερα..
καλη σας ημερα!!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
επισης κατι ακομα που σημβενει σε μενα οταν παιζω με chrome ειναι οτι καποιες φορες ενω διχνει οτι ειναι ετοιμο να μαζεψω τις προμηθειες των εργαλιων (σε αλλα δεν το εχω παρατηρησει μιας και εκει ειναι ανα 3ωρο η συλογη) της μαζευω τις προμηθειες και μολις παω να δωσω ξανα εντολη να ξεκινησει το 15πτο γυρναει πισω και διχνει οτι μενουν ακομα καποια δευτερολεπτα για να ολοκληρωθει. Μολις περασει ο "νεος" χρονος που απετητε για να τελειωσει τοτε λειτουργει κανονικα.
επισημενω οτι ΔΕΝ το κανει παντα και το εχω δει να γινεται ΜΟΝΟ σε chrome
 

DeletedUser3

Guest
To πρώτο πρόβλημα που αναφέρετε, όντως έχει διαπιστωθεί. Το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε στα χέρια μας αρκετές πληροφορίες για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εμφανίζεται, πράγμα το οποίο δυσκολεύει την Ομάδα Ανάπτυξης στην επίλυσή του. Προσπαθούν όμως να το επιλύσουν.

Το δεύτερο πρόβλημα, σε ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων που αναφέρθηκε, οφειλόταν στη σύνδεση του Internet των χρηστών. Εάν είστε βέβαιος ότι δεν είναι η σύνδεση του Internet, καλό θα ήταν να παρατηρήσετε και να μας ενημερώσετε για όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους οι οποίες μπορεί να επηρρεάζουν.

Ενδεικτικά αναφέρω μερικά:
  • Επιτάχυνση Υλικού (ενεργοποιημένη ή απενεργοποιημένη)
  • Ποιότητα γραφικών (σε ποιο επίπεδο είναι)
  • Τι χαρακτηριστικά έχει ο υπολογιστής / κράτα γραφικών
  • Έκδοση Chrome
  • Κατάσταση cache / cookies

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πάντως.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
σε οτι αφορα το δικο μου "προβλημα" να αναφερω οτι ειχα ανοικτο το παιχνιδι για περιπου 1.30 ωρα χωρις να ειμαι στον υπολογιστη και μολις γυρισα μου ειχε διξει οτι ειχαν τελειωσει ολα τα εργοστασια υλικων. περασα απο επανω το mouse και εκανα συλογη τους και ενω φανηκε οτι τα συνελεξα μετα μου εδιξε οτι θελουν αλλα 10 λεπτα για να τελειωσουν.


  • Επιτάχυνση Υλικού (ενεργοποιημένη ή απενεργοποιημένη) ---> απενεργοποιημένη
  • Ποιότητα γραφικών (σε ποιο επίπεδο είναι) ----> υψιλο
  • Τι χαρακτηριστικά έχει ο υπολογιστής / κράτα γραφικών ---> ειναι παλιος (amd sepron 2800 με καρτα γραφικων nvidia fx5200 128mb
  • Έκδοση Chrome -----> τελευταια
  • Κατάσταση cache / cookies -----> τα καθαριζω σχεδον 2 φορες την μερα.
επαναλαμβανω οτι δεν το εχω παρατρηρησει οταν παιζω με firefox απλα εχω σταματισει να τον χρησημοποιω γιατι με εκεινον ειχα υπερφωρτοση της καρτας γραφικων με αποτελεσμα μεχρι και blackout ολοκληρου του υπολογηστη
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
τελικα το κανει και αλλου. απο εχθες αναβαθμηζα το κεντρικο μου κτηριο. τελειωσε με το καλο η αναβαθμηση. βαζω να χτησω αλλο κτηριο και εκεινη τη στιγμη μου εβγαλε μηνυμα οτι υπηρξε προβλημα στην ¨ροη των δεδομενων". εκλεισα και ξανα μπηκα στο παιχνιδι και μου εβγαλε οτι το κεντρικο κτηριο ηθελε αλλο ενα 12πτο να τελειωσει.
 

DeletedUser30

Guest
Παλαιοτερα μου το εκανε και μενα καθημερινα απο τοτε που γυρισα απο τις διακοπες μου το κανει που και που ..

Επιτάχυνση Υλικού οχι τσεκαρισμενη
Ποιότητα γραφικών υψηλη
υπολογιστης σχεδον τελευταιας τεχνολογιας
καθαρισμος καθημερινα
εκδοση τελευταια

Εγω πιστευω οτι εχει να κανει με τον κεντρικο σερβερ και την ροη δεδομενων παντως με τις καποιες γνωσεις που διαθετω και σιγουρα ενα παλιος υπολογιστης και ενα αργο ιντερνετ να το επηρεαζει ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ε δεν εχω και τοσο αργο ιντερνετ με 13 mbps καθαρη ταχυτητα αλλα σιγουρα ο υπολογιστης παιζει ρολο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μολις τελειωσε μια κατασκευη κτηριο και εδωσα για να κανω επεκταση εβγαλε αυτο:

0700582887.jpg



κατανταει κουραστικο γμτ.
 

DeletedUser118

Guest
Το δεύτερο πρόβλημα, σε ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων που αναφέρθηκε, οφειλόταν στη σύνδεση του Internet των χρηστών. Εάν είστε βέβαιος ότι δεν είναι η σύνδεση του Internet, καλό θα ήταν να παρατηρήσετε και να μας ενημερώσετε για όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους οι οποίες μπορεί να επηρρεάζουν.

Ενδεικτικά αναφέρω μερικά:
  • Επιτάχυνση Υλικού (ενεργοποιημένη ή απενεργοποιημένη)
  • Ποιότητα γραφικών (σε ποιο επίπεδο είναι)
  • Τι χαρακτηριστικά έχει ο υπολογιστής / κράτα γραφικών
  • Έκδοση Chrome
  • Κατάσταση cache / cookies

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πάντως.

Αυτό που θέλει να πει ο CoMa είναι να δοκιμάσετε κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να συμβεί και όχι ποιες ρυθμίσεις εσείς έχετε.

Δηλαδή:
  • Όταν συνέβη η επιτάχυνση υλικού ήταν ενεργή; Κι αν ναι δοκιμάσατε και με την επιτάχυνση υλικού ενεργή και δεν συνέβη;
  • Όταν συνέβη τι ποιότητα είχατε επιλέξει στα γραφικά; Δοκιμάσατε με άλλοι ποιότητα γραφικών και δεν συνέβη;
  • Όταν συνέβη είχατε κάνει εκκαθάριση των cache και cookies; Αν όχι, όταν κάνατε συνέβη και πάλι;
  • Ο browser που χρησιμοποιείτε είναι ενημερωμένος; Αν όχι ποια έκδοση έχετε; Δοκιμάσατε να ενημερώσετε τον browser σας στην τελευταία έκδοση και συνέβη ξανά;
  • Η κάρτα γραφικών σας ποια είναι και ποια γενικά τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σας για να μπορέσει να γίνει τεχνική αναφορά.
  • Τέλος συμβαίνει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες; Με οποιεσδήποτε ρυθμίσεις;
μολις τελειωσε μια κατασκευη κτηριο και εδωσα για να κανω επεκταση εβγαλε αυτο:

0700582887.jpg



κατανταει κουραστικο γμτ.

Θα πρέπει να μας διευκρινίσετε το είδος της επέκτασης. Ήταν επέκταση που πληρώσατε με την χρήση διαμαντιών; Από το δέντρο μέσο έρευνας ή από τον χάρτη;
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δεν χρησιμοποιω διαμαντια. κανονικες επεκτασεις κανω με τα χαρακτιριστικα που εχει καθε φορα το κτηριο.

το προβλημα εμφανιζεται οπως εχω πει με τις ριθμησεις που εδωσα σε ποιο πανω μηνυμα μου. οι αλλες ριθμησεις δεν με ενδιαφερουν να τις ελενξω μιας και ο σκοπος ειναι να διορθωθει το προβλημα για τις ανωτερες ρυθμησεις. εξαλου οπως θα διαβασατε και ο phantom που εχει τελευταιας τεχνολογιας μηχανημα ειχε τα ιδια θεματα.

το μονο νεο στοιχειο που μπορω να προσθεσω ειναι αυριο να το ελεγξω και με firefox (αν και εκει οσο διαστημα επαιζα αυτο το θεμα δεν το ειχα, απλα τον σταματησα γιατι με firefox μου κρασαρε ολο το pc επειδη ο firefox εχει θεματα με το flashplayer.)
 

DeletedUser3

Guest
Το χαρακτηριστικό της επιτάχυνσης υλικού @FoTiS 21 , υπάρχει ακριβώς για περιπτώσεις παλαιότερων υπολογιστών... Δοκίμασε λοιπόν να χαμηλώσεις την ποιότητα των γραφικών, να κλείσεις τα animations και να ενεργοποιήσεις την επιτάχυνση υλικού.

Σε Pentium 4 (δεκαπενταετίας) με αυτές τις ρυθμίσεις το παιχνίδι παίζει ικανοποιητικά...
 

DeletedUser118

Guest
@FoTiS 21 εσάς δεν σαν ενδιαφέρει να δοκιμάσετε άλλες ρυθμίσεις και δεν σας ενδιαφέρει να λυθεί το πρόβλημα σε άλλες ρυθμίσεις... άρα δεν είστε πρόθυμος να λυθεί. Δεν σας επιτήθομαι απλά αναφέρω την απροθυμία σας. Δυστυχώς το να αναφέρεται ένα σφάλμα γενικά χωρίς τις απαραίτητες λεπτομέρειες δεν βοηθά και στην επίλυση του. Οι λεπτομέρειες βοηθούν στην καλύτερη αναφορά του και στην γρηγορότερη επίλυση του προφανώς.

Επίσης να σας τονίσω πως από την στιγμή που η κάρτα γραφικών σας είναι αυτής της τεχνολογίας θα βοηθούσε πολύ την απόδοση του παιχνιδιού στο μηχάνημα σας, το να απενεργοποιήσετε τις κινούμενες εικόνες, να ενεργοποιήσετε την επιτάχυνση υλικού και να μειώσετε την ποιότητα τουλάχιστον στο μεσαίο επίπεδο. Ίσως αυτό λύση πολλά προβλήματα.

Τέλος να σας αναφέρουμε ότι δεν παίζει ρόλο η συνολική ταχύτητα του δικτύου σύνδεσης σας αλλά και πολλοί άλλοι παράμετροι, όπως το ότι, αν συνδέεστε ασύρματα η σύνδεση δεν χαρακτηρίζεται ποτέ ως σταθερή και θα βοηθούσε να δοκιμάσετε να μεταφέρετε τον υπολογιστή σας πιο κοντά στη συσκευή σύνδεσης. Πολλές φορές μια μικρή αστάθεια που διαρκεί κυριολεκτικά κλάσματα του δευτερολέπτου στην σύνδεση σας μπορεί να επιστρέψει σφάλμα σε κάποια διαδικασία στην πόλη σας.

Όπως μπορείτε να καταλάβετε δεν το κάνουμε για να σας κάνουμε την ζωή δύσκολη, αλλά, γιατί οι παράμετροι ενός προβλήματος είναι πολλοί και για αυτό όσες περισσότερες λεπτομέρειες γνωρίζουμε τόσο περισσότερο μπορούμε να βοηθήσουμε.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
απλα για ενημερωση, προς το παρον το προβλημα διχνει να εχει λυθει με μειωση της ποιοτητας γραφικων στο μεσαιο.
οταν εβγαλα τα annimations και εβαλα την επιταχυνση το παιχνιδι ειχε γινει πολυ αργο. γενικα οποτε εχω βαλει να παιξω με επιταχυνση μονο επιταχυνση δεν εχει το παιχνιδι. ακριβως το αντιθετο.
 

DeletedUser3

Guest
Συνεπώς το πρόβλημα στον υπολογιστή σας, λύνεται με μείωση της ποιότητας των γραφικών. Πάρα πολύ ωραία.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
τζαμπα χαρικα τελικα...
αφου εφτασα να βαλω στο τελος ολες τις ριθμησεις που προτεινες τελικα το προβλημα παραμενει και το μονο που γινεται ειναι να ειναι απελπιστικα αργο το παιχνιδι.
πραγματικα δεν μπορω να βγαλω ακρη στο τι μπορει να φταιει.
 

DeletedUser118

Guest
Μειώστε την ποιότητα των γραφικών και μην ενεργοποιήσετε την επιτάχυνση υλικού.

Μία ερώτηση, τη σύνδεση χρησιμοποιείτε;
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
adsl με 13 mbps περιπου καθαρο και η συνδεση ειναι ενσυσματη
 

DeletedUser16

Guest
Δεν νομιζω η συνδεση να ειναι αυτη που επηρεαζει σε μεγαλυτερο βαθμο την ομαλη λειτουργια του παιχνιδιου...

http://www.speedtest.net/my-result/4748511798
Με τετοια ταχυτητα, εγω ακομα παρατηρω μινι-προβληματα αλλα ξερω οτι ειναι λογω του υπολογιστη..
 

DeletedUser118

Guest
Δοκιμάστε προς το παρόν τις ρυθμίσεις που σας πρότεινα. Μην ενεργοποιείτε την επιτάχυνση υλικού και ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες θα φανούν χρήσιμες στους τεχνικούς.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ερωτηση: γιατι πρεπει να κατεβασω την ποιοτητα γραφικων μαχης απο τη στιγμη που εγω δεν βαζω να κανω μαχες, αλλα και οποτε το κανω βαζω την αυτοματη ληξη της ???
εκτος και αν αυτη η ρυθμηση αναφεραιται γενικα στο παιχνιδι οποτε μαλλον θα πρεπει να αλλαξει ο τιτλος της.
 
Κορυφή