• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Q&A] Πολλαπλοί λογαριασμοί

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Αγαπητέ @NeoRomeo (και το εννοώ μιας που εμείς παίζουμε για λόγους αναψυχής και εσένα είναι η δουλειά σου το θηριοτροφείο του ελληνικού κόσμου :) )

Το παράδειγμα που ανέφερες νομίζω ότι είναι το κερασάκι της τούρτας κι ότι η τούρτα είναι ακόμα πιο εξωφρενική και για μένα προσωπικά ήταν περιττό για να αντιληφθώ την σοβαρότητα του πράγματος. Παρ όλα αυτά καλό είναι να υπάρχει για να γίνεται αντιληπτό κι απο νεότερους αργότερα συμπαίκτες.

Τώρα σχετικά με την αντίφαση:

Στην παράγραφο 5.4 των όρων αναφέρεται ρητά ότι ο κάθε χρήστης επιτρέπετε να έχει έναν και μόνο λογαριασμό *ΑΝΑ ΚΟΣΜΟ

5.4 Κάθε χρήστης μπορεί να διαθέτει έναν μόνο λογαριασμό ανά κόσμο παιχνιδιού (ένα τμήμα ενός παιχνιδιού). Η πρόσβαση στο λογαριασμό του χρήστη είναι δυνατή μέσω των εφαρμογών που έχει κατεβάσει ο χρήστης, καθώς και μέσω του εκάστοτε ιστότοπου του παιχνιδιού. Απαγορεύονται οι πολλαπλοί λογαριασμοί του ίδιου παίκτη («Multi-Account») εντός ενός κόσμου παιχνιδιού (μέσω της ληφθείσας Mobile App ή των ιστότοπων των παιχνιδιών) και ενδέχεται να οδηγήσουν σε άμεσο αποκλεισμό του χρήστη ή/και την τιμωρία του με έκτακτη καταγγελία της σύμβασης παραχώρησης άδειας χρήσης. Σε αυτήν την περίπτωση, ο χρήστης δεν έχει δικαίωμα για οποιαδήποτε αξίωση.

Επίσης αναφέρεται παρακάτω ότι απαγορεύεται ο διαμοιρασμός στοιχείων πρόσβασης.

Αυτά σχετικά με τους όρους και προϋποθέσεις. Στη σελίδα της υποστήριξης τώρα υπάρχει Q&A που λέει

Μπορώ να μοιράζομαι τον υπολογιστή μου με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου ώστε να μπορούν και αυτοί να παίζουν στο Elvenar;

και η απάντηση

Βεβαίως και μπορείτε! Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο! Όμως, θα πρέπει να θυμάστε ότι θα πρέπει να παίζει ο καθένας μόνο με το δικό του λογαριασμό και να μην γνωρίζει τους κωδικούς πρόσβασης των υπολοίπων.


Και πείτε μου τώρα πως μπορεί να κάνει η εταιρεία την "ταυτοπροσωπία" αν πχ εμένα ο άντρας μου μου έχει πει "Μου αρέσει το παιχνίδι και θα κάνω και γω έναν λογαριασμός να παίζουμε μαζί" και εμείς θέλουμε να είμαστε στην ίδια συντροφιά και να βοηθάει ο ένας τον άλλο!
προφανώς ο διαμοιρασμός σύνδεσης/διαδικτυακής πρόσβασης είναι κατα ένα μεγάλο ποσοστό αν όχι 100% δεδομένος. Και να το προχωρήσω και λίγο παραπέρα πως μπορεί να υπάρξει διασφάλιση ότι στην τελική τους λογαριασμούς δεν τους χειρίζεται το ίδιο άτομο? προφανώς για τα δικά μου μάτια υπάρχει ένα μεγάλο κενο στην "ερμηνεία" των όρων που αυτό το κενό όμως προκαλεί θέματα.

Επίσης κάτι τελευταίο (και για μένα σημαντικό γιατί είναι καραμέλα στο στόμα πολλών). Το τελευταίο εξάμηνο που άρχισα να "σκαλίζω" το θέμα των πολλαπλών λογαριασμός άκουσα απο πάρα πολλούς παίχτες (παλιούς) ότι είχε γίνει αποσαφήνιση απο εσάς (παρακαλώ μην εκληφθεί ως προσωπική μομφή) οτι μπορεί κάποιος να έχει 2 λογαριασμούς διαφορετικών φυλών για να μπορεί να γνωρίσει καλύτερα το παιχνίδι και τον τρόπο ανάπτυξης. Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι τέτοιο στο forum (ίσως δεν έχω ψάξει αρκετά καλά) θα ήθελα όμως μια αποσαφήνιση σχετικά με αυτό ή ακόμα μια παραπομπή σε παλιότερο σχετικο θέμα στο forum.
 

DeletedUser3

Guest
Ωραία!

Οι ΓΟΣ ισχύουν για όλα τα παιχνίδια της εταιρείας.

Μόνο για το Elvenar, υπάρχει η εξαίρεση του κανόνα του ενός λογαριασμού ανά χρήστη που επιτρέπει σε έναν χρήστη να έχει δύο(2) λογαριασμούς, δεδομένου ότι τηρεί όλους τους υπόλοιπους κανόνες. Παραδείγματα:

  1. Ο Αντώνης έχει ένα λογαριασμό με τα Ξωτικά. Επιτρέπεται να δημιουργήσει άλλον ένα με τους Ανθρώπους, υπό την προϋπόθεση ότι κανένας από τους δύο λογαριασμούς δεν θα κάνει συναλλαγές με τον άλλο με προφανές όφελος του ενός από τους δύο (Pushing). Είτε πρόκειται για Αγαθά, είτε πρόκειται για ΠΓ στα Αρχαία Θαύματα, κλπ κλπ κλπ.
  2. Ο Βαγγέλης και η Γεωργία παίζουν στο Elvenar από τον ίδιο υπολογιστή. Όσο ο καθένας παίζει με το λογαριασμό του και δεν κάνει pushing/sitting στο λογαριασμό του άλλου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το να αποκαλύψω το πώς ακριβώς γνωρίζουμε το "ποιος μπαίνει με το λογαριασμό ποιου" αφορά εσωτερική πληροφορία την οποία δεν μπορούμε να μοιραστούμε. Ας μείνουμε στο ότι υπάρχει τρόπος και ας πούμε ότι διατηρούμε το δικαίωμα αποκλεισμού και των δύο χωρίς προειδοποιητική ποινή εάν διαπιστώσουμε ότι "κάμπτουν" τους κανόνες προς όφελός τους. Το να διατηρούν και δεύτερο λογαριασμό ο καθένας επιτρέπεται, αλλά σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιο δύσκολο το να αποδείξουν οι ίδιοι το ότι δεν παραβιάζουν τους κανόνες.
  3. Υπάρχει το τραγελαφικό επιχείρημα του "είμαστε 5 αδέρφια και παίζουμε από έναν υπολογιστή"... Πραγματικά, βγείτε έξω να παίξετε μπάλα ή να κάνετε ποδήλατο. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά... Ξέρουμε πότε είναι 5 αδέρφια όντως και πότε κάποιος υποτιμά τη νοημοσύνη μας και νομίζει ότι μπορεί να κρυφτεί πίσω από το πληκτρολόγιό του. Επίσης, δε λειτουργεί το επιχείρημα του internet cafe... Εκτός κι αν πηγαίνοντας στο internet cafe πηγαίνουν 5 άτομα και παίρνουν έναν υπολογιστή, οπότε θα ήθελα να μου πείτε πώς γίνεται να μη σας έχουν πετάξει έξω ακόμα...
  4. Το pushing τιμωρείται, ακόμα και εάν δεν ανήκουν στον ίδιο χρήστη οι λογαριασμοί. Δεν μπορεί ο ένας να έχει βάλει 10.000 ΠΓ στον άλλο και ο άλλος να μην έχει πάρει τίποτα. Προφανώς κάτι δεν πάει καλά (πχ κάποιος τρίτος χρησιμοποιεί πολλαπλούς για να φροντίσει τον κολλητό του) κ.ο.κ. Το "ποιος", το "γιατί" και το "τι να κάνω αφού μου βάζουν ΠΓ από μόνοι τους", δεν πείθει κανέναν.
Το θέμα αυτό έχει περάσει πάρα πολύς καιρός που το έχουμε αποσαφηνίσει. Και γι' αυτό το λόγο αν δείτε στους κανόνες δεν αναφέρει για πολλαπλούς λογαριασμούς.

Το pushing όμως και η κοινή χρήση/μεταβίβαση και αγοραπωλησία λογαριασμών, απαγορεύονται αυστηρά και η τήρηση του κανονισμού επαφύεται στην αναφορά των μελών της Κοινότητας σε τέτοιες περιπτώσεις που υποπίπτουν στην αντίληψη των μελών της, στην Ομάδα Διαχείρισης.
 

DeletedUser3

Guest
Αναφορά, χωρίς καθυστέρηση μέσω του συστήματος υποστήριξης.
 
Κορυφή