• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πολιτισμος

  • Δημιουργός θέματος Deleted User - 113517
  • Ημερομηνία έναρξης

Deleted User - 113517

Guest
Καλησπερα
Εχω ξεμείνει απο αποθεμα πολιτισμου. εχω κτηρια αλλα πλεον ειμαι μηδεν και οπως βλεπω δεν μπορω να κανω αναβαθμιση ενα κτηριο πολιτισμου.
Οπως βλεπω πρεπει να γκρεμισω αλλα κτηρια ωστε να χτίσω πολιτισμο, εαν ομως το κανω αυτο τοτε δεν θα εχω αλλα κτηρια οπως πχ ξυλουργιο κτλ
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Με μια απλή ματιά που έριξα στην πόλη σου, μπορώ να σου πώ πως έχεις υπερβολικά πολλά εργοστάσια μαρμάρου, 10 για την ακρίβεια. Δεν χρειάζονται πάνω από 4 για να βγάζεις ομαλά ένα κεφάλαιο. Αν γκρεμίσεις τουλάχιστον τα μισά θα αποκτήσεις πληθυσμό και πολιτισμό για άλλα κτίρια. Ακόμη δεν χρειάζεται να χτίσεις τα εργοστάσια όλων των αγαθών (τουλάχιστον στο επίπεδο που βρίσκεσαι). Θα κρατήσεις μόνο τα εργοστάσια του αγαθού που έχεις μπόνους παραγωγής και μέσω της αγοράς θα κάνεις ανταλλαγές του αγαθού που έχεις μπόνους για τα αγαθά που σου λείπουν. Έτσι γλιτώνεις επιπλέον πληθυσμό και πολιτισμό.
Από εκεί και πέρα όσο θα προχωράς στα κεφάλαια θα ξεκλειδώνεις έρευνες για καλύτερα πολιτιστικά, οπότε θα γκρεμίζεις τα παλιότερά πολιτιστικά σου και θα βάζεις τα καινούρια που θα σου δίνουν επιπλέον πολιτισμό.
Ακόμη αργότερα θα αποκτήσεις πρόσβαση σε θαύματα που δίνουν πολιτισμό τα οποία θα σε βοηθήσουν με την σειρά τους όσο θα ανεβαίνουν επίπεδα.
 

DeletedUser1878

Guest
@Dimitrisl1974 Παραδόξως, το ενισχυμένο σου αγαθό είναι το Ατσάλι. Εργοστάσια Ατσαλιού αποτελούν μόνο 2 από τα συνολικά 21 :oops: της 1ης κατηγορίας αγαθών που έχεις. Φρόντισε σιγά σιγά να ξεφορτωθείς όλα αυτά της Ξυλείας/Μαρμάρου και φρόντισε να μπεις σε κάποια Συντροφιά για να καλυφθούν οι ανάγκες σου σε όλα τα αγαθά.

Αντίστοιχα, κράτησε μόνο το εργοστάσιο Παπύρου και ξεφορτώσου τα εργοστάσια Κρυστάλλου/Μεταξιού.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σωστά, θεώρησα δεδομένο πως με τόσα εργοστάσια μαρμάρου πως ήταν το ενισχυμένο αγαθό σου Δημήτρη. Γκρέμισε όλα τα άχρηστα εργοστάσια που απλά καταναλώνουν πληθυσμό και πολιτισμό και μπές σε μια συμμαχία που υπάρχουν πολλά άτομα για να μπορείς να έχεις τις βοήθειες που χρειάζεσαι όπως είπε ο icedcoffe.
Ακόμη καλό είναι να διαβάσεις το wiki, θα σου δώσει αρκετή βοήθεια για το ξεκίνημά σου στο παιχνίδι. Για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε.
 

Deleted User - 113517

Guest
Μα οπως βλεπω πολλες φορες το παιχνιδι απαιτει ξυλεια, μαρμαρο, μεταξι και κρυσταλους στο επιπεδο που ειμαι για την ερευνα καθως και για το χαρτη του κοσμου ωστε να περνω επαρχιες γιατι με το στρατο παντα χανω και ετσι χρησιμοποιω διαπραγματευση.
Εαν τα κανω λαθος πειτε μου τι να αλλαξω.
Εαν τα γκρεμισω θα πρεπει να φτιαξω περισσοτερα μνημεια πολιτισμου?

Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1878

Guest
@Dimitrisl1974 Επειδή έχεις ενίσχυση παραγωγής σε Ατσάλι, Πάπυρο και Μαγική Σκόνη, θα πρέπει να χτίσεις μόνο τα συγκεκριμένα εργοστάσια. Θα παράγεις μεγάλες ποσότητες σε αυτά και μέσω της Αγοράς, θα τα ανταλλάσσεις για όλα τα υπόλοιπα. Για ό,τι χρειάζεσαι κάθε φορά. Από το να παράγεις πχ 100 Μάρμαρο και Ξυλεία με τα εργοστάσια που ήδη έχεις, είναι καλύτερα να παράγεις 1000 Ατσάλι από το αγαθό με την ενισχυμένη παραγωγή και να το ανταλλάσσεις για 1000 Μάρμαρο ή Ξυλεία.

Επειδή η διαχείριση χώρου είναι το σημαντικότερο στοιχείο του παιχνιδιού, θα διαπιστώσεις και αργότερα πως είναι εξαιρετικά μη αποδοτικό το να έχεις κτίρια τα οποία δε σου παρέχουν αρκετούς πόρους, σε σχέση με τον χώρο που καταλαμβάνουν. Επομένως, πούλησε τα εργοστάσια Ξυλείας και Μαρμάρου, ελευθέρωσε χώρο, χτίσε εργοστάσια Ατσαλιού/Παπύρου και αργότερα Μαγικής Σκόνης, χρησιμοποίησε όσο μπορείς λιγότερους (και κάθε φορά αναβαθμισμένους) δρόμους για να τα συνδέσεις με το Κεντρικό Κτίριο και προσπάθησε να αποκτήσεις κτίρια από τα events για πληθυσμό και πολιτισμό.

Καλό θα είναι να βρεις μια Συντροφιά που θα σε κατατοπίσει για τυχόν απορίες, να συζητάτε και να αναπτύσσεστε παράλληλα. Η ισχύς εν τη ενώσει.
 

Deleted User - 113517

Guest
@Dimitrisl1974 Επειδή έχεις ενίσχυση παραγωγής σε Ατσάλι, Πάπυρο και Μαγική Σκόνη, θα πρέπει να χτίσεις μόνο τα συγκεκριμένα εργοστάσια. Θα παράγεις μεγάλες ποσότητες σε αυτά και μέσω της Αγοράς, θα τα ανταλλάσσεις για όλα τα υπόλοιπα. Για ό,τι χρειάζεσαι κάθε φορά. Από το να παράγεις πχ 100 Μάρμαρο και Ξυλεία με τα εργοστάσια που ήδη έχεις, είναι καλύτερα να παράγεις 1000 Ατσάλι από το αγαθό με την ενισχυμένη παραγωγή και να το ανταλλάσσεις για 1000 Μάρμαρο ή Ξυλεία.

Επειδή η διαχείριση χώρου είναι το σημαντικότερο στοιχείο του παιχνιδιού, θα διαπιστώσεις και αργότερα πως είναι εξαιρετικά μη αποδοτικό το να έχεις κτίρια τα οποία δε σου παρέχουν αρκετούς πόρους, σε σχέση με τον χώρο που καταλαμβάνουν. Επομένως, πούλησε τα εργοστάσια Ξυλείας και Μαρμάρου, ελευθέρωσε χώρο, χτίσε εργοστάσια Ατσαλιού/Παπύρου και αργότερα Μαγικής Σκόνης, χρησιμοποίησε όσο μπορείς λιγότερους (και κάθε φορά αναβαθμισμένους) δρόμους για να τα συνδέσεις με το Κεντρικό Κτίριο και προσπάθησε να αποκτήσεις κτίρια από τα events για πληθυσμό και πολιτισμό.

Καλό θα είναι να βρεις μια Συντροφιά που θα σε κατατοπίσει για τυχόν απορίες, να συζητάτε και να αναπτύσσεστε παράλληλα. Η ισχύς εν τη ενώσει.
Ok Σ ευχαριστω.
Θα το κανω οπως μου ειπες.
 
Κορυφή