• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Q&A] Πλεονάζον πολιτισμός-χρήσιμος ή μη

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1641
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1641

Guest
Το Elvenar υπό μια οπτική μπορεί να θεωρηθεί ως ένα απλουστευμένο παιχνίδι πολεοδόμισης. Μερικοί χρήστες επιθημούν να την βελτιώσουν αισθητικά ενώ οι περισσότεροι (νομίζω) επιθημούν την αύξηση της απόδοτικότητας. Συνεπώς πολλά άτομα οδεύσαν στην απόκτηση ενός ικανοποιητικού επιπέδου μπόνους πολιτισμού (προσοπικά 150%)(χωρίς την βοήθεια συμμάχων/γειτόνων). Για αυτό προσπαθούσα να βρώ μια ικανοποιητική αναλογία στα κτίρια για μια βελτιωμένη παραγωγή (κάτι που πιστεύω ότι μπορεί να οφελήσει πολλούς).
Πρακτικά παρατήρησα ότι μια αναλογία 5/15 ή 1/3 (τετράγωνα με όφελος μπόνους προς συνολικό χώρο) είναι ικανοποιητική για τα αρχικά επίπεδα αλλά αυτό από μόνο του δεν επαρκεί ως μια ικανοποιητική απάντηση (προσωπικά), οπότε προσπάθησα να βρώ την συσχέτιση μεταξύ του επιπέδου μπόνους πολιτισμού με άλλους παράγωντες. Σε γενική κλίμακα παρατήρησα ότι οι πόντοι που απαιτούνται για να παραμήνεις σε ένα επίπεδο πολιτισμού σχετίζονται με έναν (ή και περισσότερους) από τους εξής παράγωντες πλυθησμός-χρησιμοποιούμενος πολιτισμός-πόντοι κατάταξης. Αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω σε μια σαφή αναλογία και δεν ήταν εύκολο το να κατασταλάξω στην τελική σχετική αξία του πλεονάζοντος πολιτισμού.
Σε κάθε περίπτωση η σχετική αξία αυτού του μπόνους εξαρτάται από την χρησιμότητα των νομισμάτων και των προμηθειών. Αυτή η αξία επιρεάζεται από το αν βασίζεται σε στρατεύματα (κυρίως σε επαρχίες) και αν αξιοποιείται ο έμπορος (ειδικά αν έχει το σωματείο εμπόρων). Έχοντας αυτούς ώς κρήσιμους παράγωντες πια είναι η άποψη σας στο επίπεδο πολιτισμού, αξίζει στατιστικά και πρακτικά ή μήπως προτείνετε μια τροποποίηση στο σύστημα του πολιτισμού?
 

DeletedUser134

Guest
Μεγάλο θέμα σχετικά με τον πολιτισμό. Η αναλογία που περιγράφεις είναι σχετική γιατί έχει να κάνει καθαρά με το τι κτίρια πολιτισμού μπορεί να βάλει ο χρήστης στην πόλη του και φυσικά αν παίζει με διαμάντια ή όχι. Για παράδειγμα τώρα με την νέα έκδοση (νέα φυλή - Amuni ) το μεγαλύτερο τους κτίριο πολιτισμού είναι ένα κτίριο που προσφέρει 33.000 πολιτισμό σε 4 * 7 = 28 που σημαίνει 1,178 πολιτισμό ανά τετράγωνο (χωρίς φυσικά να παράγει μάνα).

Για να φτάσω το 125 % μπόνους χρειάζομαι 46.000 διαθέσιμο πολιτισμό
Για να φτάσω το 150 % μπόνους χρειάζομαι 92.000 διαθέσιμο πολιτισμό
Για να φτάσω το 160 % μπόνους χρειάζομαι 115.000 διαθέσιμο πολιτισμό
Για να φτάσω το 170 % μπόνους χρειάζομαι 138.000 διαθέσιμο πολιτισμό

Η πόλη μου έχει συνολικό 179.925 πολιτισμό
Η πόλη μου απαιτεί 129.326 πολιτισμό
Η πόλη μου έχει διαθέσιμα 50.599 πολιτισμό

Ήδη φτάνω το μπόνους των 125 % χωρίς βοήθεια.
Για να φτάσω στο επόμενο επίπεδο θέλω 92.000 - 50.599 = 41.401 ακόμα που σημαίνει πως θα τον έφτανα μόνο με 2 κτίρια που αναφέρω παραπάνω.

Χοντρικά έχω διαθέσει για τον πολιτισμό μου 340 τετράγωνα που σημαίνει ότι η αναλογία είναι 1 προς 8 (υπολογίζοντας μόνο μεγάλα κτίρια, όχι δρόμους και μικρά κτίρια) αν είχα διαμάντια για να βάλω το κτίριο το καινούργιο θα είχα 400.520 πολιτισμό που είναι υπερβολή φυσικά για αυτό θα πάρουμε την τωρινή κατάσταση της πόλης και πόσο πολιτισμό θα ήθελα να φτάσω το τελευταίο μπόνους. Αυτό το νούμερο είναι 267.326 πολιτισμό που σημαίνει ότι θα το κάλυπτα με 8 τέτοια κτίρια που θα έπιαναν συνολικό χώρο 224 τετράγωνα. Θα μου έμενε χώρος 116 τετράγωνα ελεύθερα.

Συνολικά η πόλη μου έχει 2.725 τετράγωνα και θα χρειαζόμουν για να καλύψω τον πολιτισμό 224 τετράγωνα. Όπως βλέπεις η αναλογία είναι 1 προς 12.

Είναι πολύ καλή αναλογία αλλά φυσικά όπως είπα και πιο πριν πήρα για βάση ένα κτίριο που κοστίζει διαμάντια, το πιο ακραίο σενάριο. Τώρα ας δούμε ένα λογικό σενάριο.

Το καλύτερο κτίριο πάντα για την φυλή που έρχεται είναι 325 ανά τετράγωνο χωρίς διαμάντια. Για να καλύψω τον πολιτισμό που χρειάζομαι (πάλι για 170 % μπόνους) θέλω 267.326 πολιτισμό που σημαίνει ότι θα το κάλυπτα με 822 τετράγωνα. Εκεί η αναλογία είναι 1 προς 3 περίπου. Αυτό το κτίριο φυσικά παράγει και μάνα.

Ας πάμε σε ένα κτίριο που δεν παράγει μάνα και είναι σκέτο πολιτισμού το καλύτερο που υπάρχει το οποίο προσφέρει 433 πολιτισμό ανά τετράγωνο. Θα ήθελα 41 κτίρια που σημαίνει μια κάλυψη 615 τετράγωνα. Εκεί η αναλογία είναι 1 προς 4.

Τα δύο τελευταία παραδείγματα είναι ποιο είναι το καλύτερο σενάριο για να καλύψεις όλο το μπόνους. Φυσικά αν θέλεις να φτάσεις σε μικρότερο μπόνους και να καλύψεις τα υπόλοιπα με επισκέψεις παικτών θα πρέπει να τα λάβεις και αυτά υπόψη.

Βασικές σημειώσεις:

Οι παραπάνω υπολογισμοί είναι για το μεγαλύτερο μπόνους. Για μικρότερο μπόνους η αναλογίες αλλάζουν.
Δεν έχουν υπολογιστεί οι δρόμοι οι οποίοι προσφέρουν 171 πολιτισμό ανά τετράγωνο και έχω 286 = 48.906 πολιτισμό. Αν υπολογιστούν τότε οι αναλογίες είναι ως εξής:
1ο παράδειγμα: 185 τετράγωνα , 7 κτίρια , αναλογία 1 προς 14
2ο παράδειγμα: 672 τετράγωνα , 56 κτίρια , αναλογία 1 προς 4
3ο παράδειγμα: 504 τετράγωνα , 33 κτίρια , αναλογία 1 προς 5
Οι παραπάνω υπολογισμοί είναι χοντρικά γιατί δεν έχουν υπολογιστεί μικρά κτίρια πολιτισμού ή οι δρόμοι που δεν είναι της τελευταίας φυλής.
Επειδή όλα τα παραπάνω είναι μπέρδεμα αν έχω κάνει κάποιο λάθος στους υπολογισμούς να με συγχωρήσετε και ασφαλώς να με διορθώσετε αν είστε σίγουροι ;) , γιατί όπως είπα είναι μπέρδεμα.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
σαφως και είναι χρησιμος και απανταω στον τιτλο που εδωσες.οσο περισσοτερο πολοτισμο εχεις τελειοποιημενο τοσο περισσοτερες προμήθειες περνεις όταν μαζεύεις τα εργαστηρια.....
 

DeletedUser134

Guest
σαφως και είναι χρησιμος και απανταω στον τιτλο που εδωσες.οσο περισσοτερο πολοτισμο εχεις τελειοποιημενο τοσο περισσοτερες προμήθειες περνεις όταν μαζεύεις τα εργαστηρια.....

Και περισσότερα νομίσματα από τις κατοικίες να συμπληρώσω

Αυτή την στιγμή οι κατοικίες μου παράγουν 126.000 ανά 19 ώρες.
Με το πολιτισμό στο 125 % παράγω 157.500 χιλιάδες νομίσματα.
Στο επόμενο επίπεδο 150 % θα παράγω 189.000 νομίσματα.
Στο επόμενο επίπεδο 160 % θα παράγω 201.000 νομίσματα.
Στο επόμενο επίπεδο 170% θα παράγω 214.000 νομίσματα.

Τα εργαστήρια μου παράγουν 3170 ανά ώρα.
Με τον πολιτισμό στο 125 % παράγω 3.963 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 150 % 4.755 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 160 % 5.072 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 170 % 5.389 προμήθειες ανά ώρα.

Όπως βλέπεις οι διαφορές δεν είναι μικρές ειδικά αν πάμε αθροιστικά. Π.χ
Έχω 8 εργαστήρια και παράγω χωρίς μπόνους πολιτισμού 25.360 ανά ώρα
Με τον πολιτισμό στο 125 % παράγω 31.704 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 150 % 38.040 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 160 % 40.576 προμήθειες ανά ώρα.
Στο επόμενο επίπεδο 170 % 43.112 προμήθειες ανά ώρα. Οι διαφορές ανά επίπεδο είναι

100 % μπόνους 25.360 ανά ώρα
125 % μπόνους + 6.344
150 % μπόνους + 12.680
160 % μπόνους + 15.206
170 % μπόνους + 17.752

Τώρα έρχεται το πραγματικό πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο κάθε παίκτης ανάλογα με το πως παίζει και με το τι βοήθεια έχει.

Αυξάνοντας τα κτίρια π.χ αυτά που παράγουν εργαλεία ρίχνεις τον πολιτισμό. Αν είχα άλλα 2 εργαστήρια θα ήμουν οριακά στο 125 % μπόνους.
Θα είχα παραγωγή 39,630 την ώρα. Αν όμως έχανα και άλλο πολιτισμό (κάπου στο 1000) θα έπεφτα στο 100 % που σημαίνει ότι θα είχα παραγωγή 31.700 την ώρα. Ενώ τώρα έχω 31.704 την ώρα με 8 εργαστήρια και είμαι σταθερά στο 125 % χωρίς βοήθεια. Αυτό σημαίνει πως θα έπεφτε η παραγωγή μου στα εργαλεία μόνο 4 ανά ώρα αλλά θα έχανα πολλά νομίσματα. Βέβαια θα μπορούσα και πάλι να καλύψω την διαφορά με ένα ακόμα κτίριο αλλά επειδή έρχεται καινούργια φυλή σημαίνει ότι θα αλλάξουν πάλι πολλά κτίρια σε μέγεθος και αυτόματα η δομή της πόλης μου. Και εκεί δεν ξέρω αν θα με φτάσει ο χώρος.


Ξέρω ότι είναι μπέρδεμα όλα αυτά και συγνώμη αν κουράζω με τα μεγάλα μου κείμενα. Η τελική ουσία είναι πως δεν μπορείς να καταλήξεις σε μια καλή αναλογία γιατί έχεις πολλές παραμέτρους να σκεφτείς και αυτό παίρνει πολύ χρόνο. Για ένα παλιό παίκτη σαν εμένα που ξεκίνησα από όταν βγήκε το παιχνίδι κατάλαβα ότι πήγαινα να πέσω σε παγίδα. Η παγίδα ήταν ότι καθώς έμπαιναν νέες φυλές τις οποίες συνήθως τις περίμενα δεν ήξερα τι κτίρια θα αντιμετωπίζω μπροστά μου. Έχω και τον άγνωστο Χ όσο αφορά τον πολιτισμό γιατί ποτέ δεν ξέρω τι βοήθεια θα έχω. Και φυσικά και κάποιες αλλαγές που έγιναν στο παιχνίδι αφού είχα χτίσει την πόλη μου επηρέασαν αρνητικά την δομή της.

Το καλό με εσένα είναι ότι είσαι καινούργιος στο παιχνίδι. Αν έχεις όρεξη μπορείς πραγματικά να στήσεις καλύτερα την πόλη σου από οποιοδήποτε παίκτη υπάρχει στο παιχνίδι ακόμα και αν παίζεις χωρίς διαμάντια, και να έχεις καλύτερη απόδοση από όλους μας. Δεν κάθομαι να κάνω υπολογισμούς για να σε μπερδέψω. Αυτό που προσπαθώ να κάνω για σένα και για όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν το συγκεκριμένο θέμα είναι να σας δώσω όλες τις παραμέτρους που πρέπει να σκεφτείτε όταν θα χτίζετε την πόλη σας.

Παραδόξως δεν θα πρότεινα καμία αλλαγή στο σύστημα πολιτισμού. Δεν ξέρω αν έγινε εσκεμμένα ή κατά λάθος αλλά είναι ένα από τα πιο ισορροπημένα πράγματα που θα βρεις στο παιχνίδι. Απλά θέλει πολύ ψάξιμο, και πολλούς υπολογισμούς.
 
Κορυφή