• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Περιπέτειες Συντροφιάς 5/3/2018

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Τέλος και αυτές οι Περιπέτειες.
Συγχαρητήρια στους Αλχημιστές που κέρδισαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά το event και πολλά συγχαρητήρια στην συντροφιά μας GOLDEN TEAM που απέδειξε για άλλη μία φορά πόσο συντροφιά είναι και κατάφερε να τερματίσει πιο ψηλά από κάθε άλλη φορά. Άντε και 40.000 την επόμενη φορά.
Διάβασα όλα τα σχόλια του φόρουμ και έχω να σας πω τα εξής:
1. Το παιχνίδι είναι ομαδικό και πολλοί δεν το έχουν καταλάβει. Τα μέλη μίας συντροφιάς δεν μπορούν να προχωρήσουν ατομικά αν δεν τους βοηθήσει η συντροφιά τους.
2. Οι Περιπέτειες Συντροφιάς είναι ένας διαγωνισμός που απαιτεί την συνεργασία όλων των μελών μίας συντροφιάς.
3. Οι Αρχιμάγοι κάθε συντροφιάς δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία, αλλά πρέπει να συντονίζουν, να βοηθούν και να δίνουν οδηγίες σε όλα τα μέλη τους.
4. Εάν κάποιοι δεν επιθυμούν ή δεν έχουν τον χρόνο για να συμμετάσχουν στις Περιπέτειες, πρέπει να βγαίνουν από τις συντροφιές και να αντικαθίστανται από άτομα που βοηθούν.
5. Όλοι οι παίκτες μίας συντροφιάς δεν προσφέρουν τα ίδια πράγματα αλλά όλοι προσφέρουν, όχι για να κερδίσουν το έπαθλο αλλά για να παίξουν.
6. Το να διαβάζω σχόλια από παίκτες που ανήκουν σε συντροφιές οι οποίες έχουν ανενεργούς ή όχι τόσο ενεργούς παίκτες δεν μου λέει τίποτα και θα συμβούλευα όσους παίκτες ευχαριστιούνται το παιχνίδι να βρουν μία συντροφιά όπου όλα τα μέλη θα είναι ενεργά και ο Αρχιμάγος θα είναι παρών για αυτούς.
7. Το φόρουμ είναι ένα μέρος όπου μπορούμε με σχόλια για να βελτιώσουμε το παιχνίδι αλλά εσείς παραπονιέστε συνέχεια. Προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι στο παιχνίδι και απαιτείστε να γίνει καλύτερη η συντροφιά σας και ο Αρχηγός σας.
κατ αρχην συγχαρητηρια και απο εμενα...θα μου επιτρεψεις ομως να διαφωνησω στο Νο 4...θεωρω πως η τοποθετηση σου είναι λαθος. εάν καποιος παικτης λογω χρονου η λογω καποιου θεματος που μπορει να εχει και δεν συμμετεχει στις περιπέτειες δεν πρεπει να βγαινε από συντροφια.ομαδικοτητα δεν σημαινει παιζω στις περιπέτειες ..σημαινει πως βοηθαει καθημερινα, και είναι ενεργος στις προσφορες.και είναι αδικο να φυγει ετσι καποιος παικτης.η συμμετοχη δεν είναι υποχρεωτικη αλλα προαιρετικη...εγω για παράδειγμα λογο φυλης και λογο χρονου και χωρου σε αυτές τις περιπέτειες δεν πηρα καν μερος...θα επρεπε να με βγαλουν από την συντροφια η να φυγω εγω επειδή δεν θα επαιρνα μερος?
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Έχω αποφασίσει συνειδητά, ότι δεν θέλω να γράφω εδώ. Μιλάμε, τόση γκρίνια συγκεντρωμένη δεν παίζει ούτε στον ΠΑΟΚ.

Αφού απορήσω για το "για ποιο λόγο παρέμεινε post το οποίο ενθαρρύνει τη βία στα γήπεδα" κι αφού συστήσω σε όποιον έχει αναλάβει να συγκεντρώνει feedback να μου στείλει μια διεύθυνση για να του στείλω ηρεμιστικά, πραγματικά δεν θέλω να πω κάτι για το event. Η Συντροφιά του Δακτυλιδιού και πάλι συμμετείχε παρά τις όποιες δυσκολίες (χρόνου, χώρου, υλικών κλπ). Και η δυσκολία παίδες, είναι ίδια για όλους, με διαφορετικό ίσως τρόπο για τον καθένα.

@kyriakolas . Νομίζω ότι πλέον τα έχουμε δει όλα! Μια βδομάδα τους τα έχεις κάνει πλανήτες, και τώρα βγαίνεις και λες "ήμουν στους top-3". Ευφυές το να αποθαρρύνεις την κοινότητα σαν στρατηγική. Κακώς έπαιξαν το παιχνίδι σου οι διαχειριστές.

Σβήστε, διαγράψτε ό,τι θέλετε. Ούτως ή άλλως έχει ξεφτυλιστεί κάθε ιδέα feedback.
 

DeletedUser1517

Guest
Σε λίγο θα μας πεις ότι ευθύνομαι και για τα επεισόδεια στον αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΕΚ . Αν είναι να επηρεάζω τόσο πολύ τον κόσμο, να κατέβω για δήμαρχος. @Beren είσαι στη θέση 46 και εγώ στη θέση 1713, οπότε το πόσο δύσκολα ή εύκολα "βγαίνουν" για τα χαμηλά επίπεδα οι ποσότητες που ζητήθηκαν άσε με να το γνωρίζω καλύτερα, και όπως θα είδες για ορκ δεν είπα τίποτα και ας μην έχω φτάσει ακόμα εκεί. Γιατί υπήρχε και άλλο μονοπάτι να πάρεις. Είμαι από τους λίγους εδώ μέσα (αν όχι ο μόνος) που έχει τονίσει και τα καλά και τα κακά αυτής της περιπέτειας. Η δυσκολία δεν είναι ίδια για όλους. Η δυσκολία είναι μεγαλύτερη για τα μικρά επίπεδα και επίσης διαφορετική για τα πολύ μεγάλα.

Δεν θεωρώ ότι οι 1-3 συντροφιές δεν είναι καλές επειδή δεν τα πήγαν καλά γιατί μπορώ να μπω στα παπούτσια τους και να καταλάβω ότι δεν μπορούν να ξηλώσουν αυτά που ξήλωσα εγώ. Το μόνο που έχω να πω είναι συγχαρητήρια και σε εσένα @Beren που συμμετείχες με αυτή τη δυσκολία και διπλά συγχαρητήρια στους 2 πρώτους αυτής της περιπέτειας, που το χτίζε ξήλωνε είναι και το βασικό της μοτίβο και ήταν επίσης δύσκολο γι'αυτούς να το κάνουν τη δεδομένη στιγμή.

Δεν αποθάρρυνα κανέναν να παίξει, αν ήθελε να παίξει και δεν έψαξε μια οργανωμένη συντροφιά και έμεινε στη δική του τον προστάτεψα από το να δώσει τις αποθήκες του στο τουρνουά και όχι στην περιπέτεια. Και πάλι όμως δεν πιστεύω ότι έχει τόοοοσο ισχύ ο λόγος μου, μπορεί κάποιος να σχηματίσει μόνος του εικόνα για το τι πρέπει να κάνει και να διασταυρώσει αυτά που λέω ότι λέγονται στα εξωτερικά forum. Δλδ τι έγινε αποθάρρυνα τους συντρόφους σου και δεν πήρες την 3η θέση; Αν δεις τις βαθμολογίες που υπάρχουν στον Αμερικάνικο σερβερ θα δεις ότι εμείς έχουμε περισσότερους βαθμούς από εκείνους.
Οπότε ποιος απονθαρρύνθηκε;

Και επειδή έχω την τάση να βγάζω το καλό από το κάθε τι, εμένα αυτή η περιπέτεια μου έδωσε την ευκαιρία να βρω μια νέα συντροφιά που μου ταιριάζει καλύτερα και δεν είναι η 3η θέση ούτε τα δώρα, είναι ότι περάσαμε πολύ καλά και αυτή είναι η πρωτιά της κάθε συντροφιάς: Να περνάει καλά!

Καλή συνέχεια, και αν στεναχώρησα κάποιους έκανα κάποιους άλλους χαρούμενους κι αυτό μου φτάνει

Κλείνω με αυτό το σχόλιο το οποίο το βρήκα στο beta forum (το μετέφρασα από τα αγγλικά) και θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ ακριβές,
1) Ανταμοιβές καλύτερες - καλό
2) Απαιτούνται πολύ λιγότερα εμβλήματα με πολλά κλικ - καλό
3) Υπάρχουν περισσότερα εμβληματα που μαζεύονται με τρόπο παρόμοιο με την κανονική ροή του παιχνιδιού - καλό.
4) Υπαρχουν περισσότερα εμβλήματα να κάνεις κλικ μέχρι να πάρεις το έμβλημα που χρειάζεσαι - κακό
5) Η τρίτη σελίδα είναι πολύ δύσκολη για μικρές ή περιστασιακές συντροφιές ώστε να έχουν ελπίδα να ολοκληρώσουν - κακό.
6) Δεν υπάρχουν εργαλεία διαχείρισης, για παράδειγμα:
a) Η ικανότητα να δεις πόσα από κάθε εμβλήμα έχει παράξει η συντροφιά σου για να δεις τι χρειάζεται
b) Η ικανότητα να χαράξεις το μονοπάτι που θες να ακολουθήθει
@Lighting Shadow (μεταφραστηκε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1487

Guest
Δεν έχουν όλοι οι παίκτες δεκάδες χιλιάδες ορκ να τους κοιτάνε με παράπονο και να τους λένε..."πέτα μας στον κουβάα τον άπατοοο, πέτα μας φανταστικέ μου αφεντικέεεε "
Αγαπητή Frifrou

Εχουν όμως οι περιπέτειες διακλάδωση που μπορείς να αποφύγεις τα Όρκς.
 

DeletedUser1487

Guest
κατ αρχην συγχαρητηρια και απο εμενα...θα μου επιτρεψεις ομως να διαφωνησω στο Νο 4...θεωρω πως η τοποθετηση σου είναι λαθος. εάν καποιος παικτης λογω χρονου η λογω καποιου θεματος που μπορει να εχει και δεν συμμετεχει στις περιπέτειες δεν πρεπει να βγαινε από συντροφια.ομαδικοτητα δεν σημαινει παιζω στις περιπέτειες ..σημαινει πως βοηθαει καθημερινα, και είναι ενεργος στις προσφορες.και είναι αδικο να φυγει ετσι καποιος παικτης.η συμμετοχη δεν είναι υποχρεωτικη αλλα προαιρετικη...εγω για παράδειγμα λογο φυλης και λογο χρονου και χωρου σε αυτές τις περιπέτειες δεν πηρα καν μερος...θα επρεπε να με βγαλουν από την συντροφια η να φυγω εγω επειδή δεν θα επαιρνα μερος?
Αγαπητέ Μπουλντόζα
Οι Περιπέτειες της συντροφιάς είναι ένα ομαδικό παιχνίδι που ή συμμετέχεις ή όχι.
Αν αποφασίσεις να μην συμμετάσχεις, και η Συντροφιά σου θέλει να το παλέψει, ρωτάς τον Αρχηγό σου και εαν υπάρχει κάποιος αντικαταστάτης που θα μπορούσε να βοηθήσει τότε ναι βγαινεις για μια βδομάδα για να βοηθήσεις την συντροφιά σου να παει καλύτερα. Ξαναμπαίνεις μετά το τέλος της περιπέτειας και δεν νομίζω ότι θα πάθεις καμμία καταστροφή αν είσαι έξω απο την συντροφιά για μία βδομάδα.
Εσύ μου λές ότι ομαδικότητα σημαίνει...... (προσφορές-βοήθειες κλπ) και ο αντικαταστάτης σου μπορεί να τα κάνει αυτά. Εσύ τώρα, δεν έπαιξες περιπέτειες, έβλεπες τους συντρόφους σου να προσπαθούν χωρίς να κάνεις κάτι και στο τέλος καρπώθηκες και όποια ανταλλάγματα κέρδισε η συντροφιά σου.
 

DeletedUser3

Guest
@Beren : Αν χρειαστούμε κάτι, θα το ζητήσουμε, αν και το πιο πιθανό είναι μετά από τόσο καιρό ότι τίποτα δεν μας κάνει εντύπωση.

@kyriakolas : Μάλλον αναφέρεται ο @Beren στο σχόλιό σου για το ότι θεωρείς ότι είμαστε όπως ο διαιτητής στο γήπεδο. Ακόμα χειρότερα, θεωρείς ότι ο διαιτητής είναι φυσιολογικό να τις τρώει, οπότε, όντως, πολλή σημασία σου δώσαμε (κάκιστα).

@ Υπόλοιποι: Ειρήνη υμίν... Προφανώς η κάθε Συντροφιά έκανε τις επιλογές της και είναι επιλογή το να επιλέξει αν θα κρατήσει ένα μέλος το οποίο δεν την βοηθά σε μια πτυχή της δραστηριότητάς της. Ούτως ή άλλως, γνωρίζουμε καλύτερα απ' όσο πιστεύετε, ότι ο ελληνικός server είναι γεμάτος πολλαπλούς λογαριασμούς με σκοπό την υποβοήθηση στα Αρχαία Θαύματα, πράγμα που καθιστά πολύ δύσκολο το να παίξει πραγματικά κάποιος σε κάτι που απαιτεί συμμετοχή και οργάνωση.

Υπενθυμίζουμε, ότι εάν έχετε υποψίες για πολλαπλούς λογαριασμούς εντός της Συντροφιάς σας, δεν μπορούμε να τις επιβεβαιώσουμε, δεν μπορούμε να τις απορρίψουμε, είμαστε όμως πάντοτε πρόθυμοι να ελέγξουμε κατόπιν αναφοράς.
 

DeletedUser1517

Guest
@kyriakolas : Μάλλον αναφέρεται ο @Beren στο σχόλιό σου για το ότι θεωρείς ότι είμαστε όπως ο διαιτητής στο γήπεδο. Ακόμα χειρότερα, θεωρείς ότι ο διαιτητής είναι φυσιολογικό να τις τρώει, οπότε, όντως, πολλή σημασία σου δώσαμε (κάκιστα).
Δεν είστε διαιτητές προφανώς, ήταν μια ατυχής παρομοίωση η οποία εύκολα μετατρέπετε σε λογικό άλμα. Δεν θεωρώ φυσιολογικό να τις τρώει κανείς ούτε σωματικά ούτε λεκτικά, ούτε εσείς ούτε εμείς που γράφουμε εδώ.
Και εγώ πίστευα ότι πολύ σημασία σας έδωσα στην αρχή και έπειτα προσπαθώντας να κάνω ποιοτικότερο το νήμα έβρισκα ανταπόκριση, η οποία δεν είχε το αποτέλεσμα που εξάγει ο @Beren.

Εν τέλει θα αποχωρήσω για να σας απαλλάξω από το βάρος να δίνετε σημασία σε κάποιον που έδινε όντως feedback.

Καλή συνέχεια και ευχαριστούμε για τα συγχαρητήρια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1347

Guest
....Ξόρκια, εμβλήματα, μαγικα ραβδιά και φίλτρα,...αγρότες, φρουροί, σιδηρουργοί, ξυλουργοί....και εμείς...ΟΛΟΙ μαζί, άνθρωποι και ξωτικά ...ανακατεύοντας ενα καζάνι με μαγικό ζωμο, όπου πίνοντάς τον ευελπιστούσαμε, μέρα με την μέρα, να μας φέρει πιο κοντα στην κορυφή!!!.
Για μας τους Notorious οι "Περιπέτειες της Συντροφιάς" ήταν σαν μια γιορτή, σαν ενα φεστιβαλ!!.... Μια εβδομάδα ευχάριστης αναστάτωσης, πέρα απο την καθημερινότητα και το στρες της δουλειάς, φέρνοντας κοντά, για ακόμα μια φορά, ανθρώπους που μόλις χθες δεν γνώριζες την ύπαρξή τους, για ενα κοινό στόχο!!!
Πολλά συγχαρητήρια στους Αλχημιστές, αλλά και στις άλλες δύο ομαδες που κατέκτησαν την 2η και 3η θεση του event. Επίσης πολλα συγχαρητήρια και σε όλους όσους συμμετείχαν και κατάφεραν να πετύχουν τους στόχους που είχαν βάλει. Αυτη τη φορά βάλατε τον πήχη αρκετά ψηλά...δεν ανησυχούμε όμως. Μας αρέσουν οι δυνατές προκλήσεις...μην λοξοκοιτάζετε πίσω...ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!!!!:):p:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Αγαπητέ Μπουλντόζα
Οι Περιπέτειες της συντροφιάς είναι ένα ομαδικό παιχνίδι που ή συμμετέχεις ή όχι.
Αν αποφασίσεις να μην συμμετάσχεις, και η Συντροφιά σου θέλει να το παλέψει, ρωτάς τον Αρχηγό σου και εαν υπάρχει κάποιος αντικαταστάτης που θα μπορούσε να βοηθήσει τότε ναι βγαινεις για μια βδομάδα για να βοηθήσεις την συντροφιά σου να παει καλύτερα. Ξαναμπαίνεις μετά το τέλος της περιπέτειας και δεν νομίζω ότι θα πάθεις καμμία καταστροφή αν είσαι έξω απο την συντροφιά για μία βδομάδα.
Εσύ μου λές ότι ομαδικότητα σημαίνει...... (προσφορές-βοήθειες κλπ) και ο αντικαταστάτης σου μπορεί να τα κάνει αυτά. Εσύ τώρα, δεν έπαιξες περιπέτειες, έβλεπες τους συντρόφους σου να προσπαθούν χωρίς να κάνεις κάτι και στο τέλος καρπώθηκες και όποια ανταλλάγματα κέρδισε η συντροφιά σου.
όταν καποιος δεν συμμετεχει στις περιπέτειες δεν περνει καμια αμοιβη...μη τα μπερδευεις....μονο οσοι περνουν μερος περνουν τις οποιες αμοιβες....μη ξεχνας πως περαν του παιχνιδιού υπαρχει και μια ζωη εκει εξω με υποχρεώσεις και δυσκολιες.δεν είναι μονο το παιχνιδι στη ζωη μαςθα υπαρξουν και φορες που δεν θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις προκλησεις του παιχνιδιού ετσι δεν είναι?...παιζουμε για να χαλαρώσουμε..οχι να αγχωθούμε και άλλο.
 
Κορυφή