• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Οπτική Βελτίωση

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser16
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser16

Guest
Καλησπέρα,

Η πλειοψηφια των παικτων που παιζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια για εκτεταμένο χρονικό διάστημα, σιγουρα έχουν κάποιο πρόβλημα όρασης. Αλλοι, οταν ειναι μπροστα στην οθονη, φορανε γυαλιά :cool: (οχι ηλιου παντως), ή φακους επαφης, και αλλοι απλα δεν βλεπουν την τυφλα του ή εχουν καποιο θέμα αχρωματοψίας.

http://prntscr.com/9a4yma
Στην εικονα φαίνεται ο στρατώνας, στον οποιο αυτην την στιγμή δεν φαινετε να υπάρχει καποια στρατολογηση μονάδων.. Θα παρατηρησετε επισης οτι το zZzZ ειναι ελαχιστα δυσκολο να το δει καποιος οταν εχει το βλεμμα του καπου αλλου, και ειδικα οταν το φοντο πισω απο το zZzZ φωτιζεται πολυ εντονα... Εννοω οτι και το zZzZ και τα σπαθια π κραταει ο μπαρμπας ειναι ασπρα...

Αχρωματοψία δεν εχω αλλα εχω ξεχαστει μερικές φορές να μπω στον στρατωνα καποιο πρωι ή βραδυ επειδη απλά δεν προσεξα το zZzZ (λογω κουρασης κυριως)

Στο ψητο τωρα... Πιστευω οτι το να δινονταν η δυνατοτητα στους χρηστες να αλλάξουν το χρώμα του zZzZ στον στρατωνα των ξωτικων ή ακομα και σε όλα τα κτηρια, θα βοθουσε πολύ.. Ειναι γνωστό άλλωστε, οτι το κόκκινο για παραδειγμα θα τραβούσε την ακρη του ματιου.. Ενω τωρα το ασπρο δεν βοηθαει και πολυ..
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο στο περιβαλλον που στηρίζεται το παιχνιδι να εφαρμοστει η δυνατοτητα να αλλάζει χρωμα το zZzZ, αλλα πιστεύω θα βοηθουσε λιγακι την μεριδα των ανθρωπως με καποιο πρόβλημα ορασης...

Οχι τιποτε αλλο, αλλα "για τα ματια του κοσμου" ;)

Ευχαριστώ για τον χρονο που αφιερώσατε... και συγνωμη αν σας κουρασα τα ματια! :)
 

DeletedUser3

Guest
Υπάρχουν πάρα πολλές πηγές των προβλημάτων της όρασης. Θα προσπαθήσουμε γι' αυτή την πηγή όμως δεν μπορούμε να εγγυηθούμε κάτι.
 

DeletedUser16

Guest
Δεν ζηταω απαραιτητα να γινεται αλλαγη χρωματος

Ισως να αλλαξουν λιγο τις αντιθεσεις για να ξεχωριζει το zZzZ απο τα σπαθια στο φοντο...
Ισως να τοποθετηθει λιγο πιο πανω/κατω το zZzZ
 
Κορυφή