• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Να λέμε και τα καλά!!!

cpkirk

Νέο Μέλος
Να λέμε και τα καλά!!!



Καιρό έχω να γράψω και τότε ήταν για να διαμαρτυρηθώ για το τότε event αλλά και για τα μανιτάρια στα εύψυχα της προ τελευταίας φυλής.

Τώρα ας πούμε και για τα καλά. Τις βελτιώσεις.

Το τωρινό event είναι μια χαρά. Ευχάριστο, δίκαιο και με καλά κτιριακά. Χαίρομε που δεν έχει τα πηγάδια των ευχών που είναι απο τα πιο άθλια κτίρια, και με δόλωμα τα ελάχιστα διαμάντια που δίνουν μας πιάνουν τον χώρο. Π.χ. (15 πηγάδια 25 ή και καθόλου διαμάντια κάθε φόρα.....). ελπίζω να μην τα ξαναβάλουν ποτέ!!! Κατά τα άλλα αν έλειπαν απο την κλήρωση κάτι μονόποντα και άλλα μηδενικής αξίας θα ήταν τέλεια.



Πάμε τώρα στην τελευταία φυλή. Το πρόβλημα με τα έμψυχα είναι φανερό ότι διορθώθηκε. Τα υλικά είναι πολύ καλά εξισορροπημένα. Και τα απλά και τα έμψυχα. Αλλά... Το μεγάλο αλλά... η φυλή πιάνει απίστευτα μεγάλο χώρο και οι έρευνες πάνε πολύ – πολύ αργά!!! Βιαστικός δεν είμαι για να πω οτι τέλειωσα πρώτος την φυλή και άλλα τέτοια......

Αλλά αν για μια έρευνα θέλεις 3 βδομάδες και ο χώρος της πόλης ειναι πιασμένος για τρεις μήνες τότε νομίζω καλύτερα να μην βγάλετε περιπέτεια της συντροφιάς γιατι η συμμέτοχη θα ειναι μηδενική και με δικιά σας ευθύνη.

Το μόνο σίγουρο για μένα πάντως είναι πως στην επόμενη φιλοξενούμενη φυλή που θα θέλει τόσο χώρο και χρόνο εγώ δεν θα συμμετέχω. Απλά είναι βαρετό!!!! Τώρα ετούτη αφού έφτασα ως την μέση.... ως τον Αύγουστο (31) θα την τελειώσω. Χαχαχαχα!! Αλλά δεν το ξανακάνω.

Εχω βαρεθεί απίστευτα με τα χαζά που ζητάει και τις βδομάδες που θέλουν για να μαζευτούν.

Αυτά. Καλά να περνάτε όλοι και όλες!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Επειδή μερικές εικόνες αξίζουν περισσότερο από μερικές χιλιάδες λέξεις

http://prntscr.com/so8sb6 Μαγικές κατοικίες 6 στην πόλη και 7 στην αποθήκη
http://prntscr.com/so8thu 13 Διαμαντένιες επεκτάσεις
http://prntscr.com/so8y06 στην αποθήκη

Αυτά αποκτήθηκαν με διαμάντια τα οποία προήλθαν κατά 80% από τα πηγάδια που απέκτησα όλο τον καιρό που παίζω, το υπόλοιπο 20% είναι από κωδωνοστάσιο, σεντούκια ακαδημίας και περιστασιακά από διαγωνισμούς.
Ο μέσος όρος εμφάνισης των 25 διαμαντιών ανά πηγάδι ήταν 10% περίπου από την καταγραφή που έχω κάνει. Αυτό σημαίνει στα 120 μαζέματα από τα 200 που δίνει ένα πηγάδι (λόγο περιορισμένου χρόνου) 12 φορές από 25 διαμάντια 300 διαμάντια το πηγάδι περίπου.
Όποιος μαζεύει συχνότερα έχει και περισσότερες πιθανότητες για επιπλέον κέρδη.
Τώρα πως μπορεί να θεωρείς ό,τι τα πηγάδια ήταν το χειρότερο δώρο που υπάρχει, αυτό είναι ακατανόητο.
Να υποθέσω πως οι μαγικές κατοικίες που έχεις και οι διαμαντένιες επεκτάσεις που έχεις πάρει κρίνοντας τον χώρο που καταλαμβάνει η πόλη σου είναι όλα αγοραστά και δεν προέρχονται από διαμάντια που κέρδισες από πηγάδια όπως τα 13 που έχεις αυτή την στιγμή στην πόλη σου.
Πάντως αν η εταιρεία θεωρούσε άθλιο δώρο για τους παίκτες τα πηγάδια, δεν θα τα εξαφάνιζε όπως και άλλα πολύ χρήσιμα κτίρια όπως οι καλύβες μάνα, οι τροχήλατες βιβλιοθήκες, οι ρόδες του λούνα πάρκ και άλλα που διευκόλυναν τους παίκτες. Μάλλον τα θεώρησε άθλια για τα κέρδη της και γιαυτό τα έριξε στον Καιάδα.
Όσο για την συγκεκριμένη φυλή είναι από τις ευκολότερες για παίκτες που έχουν την δυνατότητα να μαζεύουν πόντους από το τουρνουά για να τρέχουν τις έρευνες, μιας και η μοναδική δυσκολία της είναι οι μεγάλες ποσότητες πόντων που απαιτούν οι έρευνες. Βέβαια θα πρέπει και οι παίκτες να γνωρίζουν πως να παίξουν έξυπνα στο τουρνουά χρησιμοποιώντας τον στρατό τους και όχι εξαγορές για να κερδίσουν τις μάχες στις επαρχίες.
Όσο για το event τι να πώ, χειρότερη έκδοση από την προηγούμενη έκδοση καζΙΝΝΟ που είχε βγάλει η εταιρεία, με άθλια δώρα, μόνο το μεγάλο κτίριο έχει αξία, αν κυνηγάς τους πόντους που δίνει ημερησίως, αν θέλεις να τους επενδύσεις στις έρευνες ή στα θαύματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria delmar

Νέο Μέλος
Επειδή μερικές εικόνες αξίζουν περισσότερο από μερικές χιλιάδες λέξεις

http://prntscr.com/so8sb6 Μαγικές κατοικίες 6 στην πόλη και 7 στην αποθήκη
http://prntscr.com/so8thu 13 Διαμαντένιες επεκτάσεις
http://prntscr.com/so8y06 στην αποθήκη

Αυτά αποκτήθηκαν με διαμάντια τα οποία προήλθαν κατά 80% από τα πηγάδια που απέκτησα όλο τον καιρό που παίζω, το υπόλοιπο 20% είναι από κωδωνοστάσιο, σεντούκια ακαδημίας και περιστασιακά από διαγωνισμούς.
Ο μέσος όρος εμφάνισης των 25 διαμαντιών ανά πηγάδι ήταν 10% περίπου από την καταγραφή που έχω κάνει. Αυτό σημαίνει στα 120 μαζέματα από τα 200 που δίνει ένα πηγάδι (λόγο περιορισμένου χρόνου) 12 φορές από 25 διαμάντια 300 διαμάντια το πηγάδι περίπου.
Όποιος μαζεύει συχνότερα έχει και περισσότερες πιθανότητες για επιπλέον κέρδη.
Τώρα πως μπορεί να θεωρείς ό,τι τα πηγάδια ήταν το χειρότερο δώρο που υπάρχει, αυτό είναι ακατανόητο.
Να υποθέσω πως οι μαγικές κατοικίες που έχεις και οι διαμαντένιες επεκτάσεις που έχεις πάρει κρίνοντας τον χώρο που καταλαμβάνει η πόλη σου είναι όλα αγοραστά και δεν προέρχονται από διαμάντια που κέρδισες από πηγάδια όπως τα 13 που έχεις αυτή την στιγμή στην πόλη σου.
Πάντως αν η εταιρεία θεωρούσε άθλιο δώρο για τους παίκτες τα πηγάδια, δεν θα τα εξαφάνιζε όπως και άλλα πολύ χρήσιμα κτίρια όπως οι καλύβες μάνα, οι τροχήλατες βιβλιοθήκες, οι ρόδες του λούνα πάρκ και άλλα που διευκόλυναν τους παίκτες. Μάλλον τα θεώρησε άθλια για τα κέρδη της και γιαυτό τα έριξε στον Καιάδα.
Όσο για την συγκεκριμένη φυλή είναι από τις ευκολότερες για παίκτες που έχουν την δυνατότητα να μαζεύουν πόντους από το τουρνουά για να τρέχουν τις έρευνες, μιας και η μοναδική δυσκολία της είναι οι μεγάλες ποσότητες πόντων που απαιτούν οι έρευνες. Βέβαια θα πρέπει και οι παίκτες να γνωρίζουν πως να παίξουν έξυπνα στο τουρνουά χρησιμοποιώντας τον στρατό τους και όχι εξαγορές για να κερδίσουν τις μάχες στις επαρχίες.
Όσο για το event τι να πώ, χειρότερη έκδοση από την προηγούμενη έκδοση καζΙΝΝΟ που είχε βγάλει η εταιρεία, με άθλια δώρα, μόνο το μεγάλο κτίριο έχει αξία, αν κυνηγάς τους πόντους που δίνει ημερησίως, αν θέλεις να τους επενδύσεις στις έρευνες ή στα θαύματα.
φιλε μου τα ειπες ολα!! με καλυψες 100% και μαζι με μενα πολυ μεγαλο ποσοστο συμπαικτων!!
 

cpkirk

Νέο Μέλος
Συμπαίκτη Σωκράτη. Δικαίωμά σου να λες για τα πηγάδια οτι είναι τέλεια. Εγώ παίζω 2 χρόνια. Τον πρώτο χρόνο τα έβαζα για λίγες μέρες και μετα τα πέταγα. Ο χώρος στην πολη ηταν λιγος για να τον κρατάω 100 μερες με πηγάδια... που εδιναν μια στο τοσο 25 διαμάντια. Διαμάντια αγόραζα.

Τον 2ο χρόνο απλα τα κράταγα στην αποθήκη και εβαζα 2 με 3...

Πριν 90 μερες και αφου ειχα πολυ χώρο ειπα να τα βάλω ολα. Μέγα λαθος. Σ αυτες τις 90 μερες μου έδωσαν τα περιπου 20 πηγάδια, περιπου 5000 διαμαντια. Και μου κρατησαν ενα μεγαλο μερος της πολης (180 κουτάκια), σκλαβωμένο για τρεις μηνες.



Συμπερασματικά. Οταν εχεις πολυ μεγάλη πολη ειναι μετρια εως καλα. Δεν ειναι και του πεταματου αλλα δεν θα μου λείψουν κιόλας. Αν εχεις πρόβλημα χώρου ειναι ασύμφορα. Σε 10 μέρες λήγουν και δεν με νοιάζει αν θα ξαναβάλουν. Διαμάντια κερδίζω στο κωδωνοστάσιο. Και αν χρειαστώ θα αγοράσω. 2 ποτά ειναι και γεμίζεις διαμάντια.



Τώρα για την φυλή. Χαχαχαχαχα χωρίς παρεξήγηση. Αν νομιζεις οτι το προβλημα ειναι οι πόντοι γνώσεις....... θα δεις και μόνος σου.

Σε 1 μήνα θα ρθεις εδω που ειμαι εγω. Με πολύ - πολύ χρονο μαζεύοντας λιγα λιγα (γιατι δεν γίνετε αλλιώς), προτάσεις νόμων ... μπίρες και τσάγια... και μετα θα δεις οτι θα θες αλλο ενα μηνα για την επόμενη ερεύνα μια και αυτη θελει 8500 (αντι για 4300), τροπολογίες .... χαχαχα. Και ο χώρος που απαιτείτε θα δεις οτι είναι τεράστιος και ας φαίνεται λίγος στην πόλη μου που έχει χώρο. Τότε ελπίζω να παραδεχτείς οτι για την φυλή τουλάχιστον ειχα δίκιο. Και αν οχι δεν τρέχει τίποτα. Το ότι λύθηκε πάντως το πρόβλημα με τα μανιτάρια και τα πάρα πολλά έμψυχα είναι πολυ θετικό.

Αυτά και καλό παιχνίδι σε όλους και όλες!!!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σε αυτό το παιχνίδι θεωρώ μέγα αποτυχία να αγοράσω διαμάντια μιας και υπάρχει η δυνατότητα να το προχωράω δίχως να πληρώσω ευρώ, από εκεί και πέρα ο καθένας ξοδεύει όπως θέλει τα χρήματά του. Προσωπικά θα προτιμούσα τα 2 ποτάκια.
Όσο για την φυλή και την δυσκολία απόκτησης πόντων να παραθέσω. 24 πόντοι κάθε μέρα από την μπάρα, 4 ανά 2 ήμερο από το Στόουνχετζ, 14 από τον φοίνικα ανά 5νθήμερο (τόσο χρειάζομαι για μια εξερεύνηση) και 4 από τα 2 μαζέματα ενδιάμεσα στις εξερευνήσεις μας κάνουν 3 πόντους χοντρικά ανά ημέρα και 3 από τον Κράταιγο ανά ημέρα και 6 από τον Τόμο των μυστικών ανά ημέρα, μας κάνουν σύνολο 38 πόντους την ημέρα επί 7 μέρες είναι 266 πόντοι την εβδομάδα. Αν προσθέσω τους 280 πόντους που κερδίζω από το τουρνουά (10 επαρχίες στο 6ο αστέρι και 40 στο 2ο) μας κάνουν 546 πόντους την εβδομάδα. Οπότε κλείνω άνετα 2,5 έρευνες την εβδομάδα αν θέλω. Για τα αγαθά της φυλής όποιος τρέχει την φυλή μπορεί άνετα να χρησιμοποιήσει μειώσεις στις παραγωγές και αν έχει σε μεγάλο επίπεδο το σωματείο εμπόρων των ανθέων θα κερδίσει επιπλέον αγαθά από κάποιους που δεν το έχουν.
Από εκεί και πέρα επειδή έχω τρέξει πολλές φυλές και πιά δεν με ενδιαφέρει καθόλου έχω αποφασίσει να βάζω μόνο 10 πόντους την ημέρα στις έρευνες και να ασχοληθώ καθαρά με τα θαύματα μιας και μου προκαλούν περισσότερο ενδιαφέρον.
Ήδη όμως συμπαίκτες μου έχουν φτάσει στο μέσον της φυλής και πιθανότατα σε ένα μήνα να έχουν τελειώσει και μετά θα παίζουν μπιρίμπα.
Θα προτιμήσω να τερματίσω όσα περισσότερα θαύματα γίνεται από το να ασχοληθώ μαζί της. Και κάποια στιγμή που θα μαζευτούν αρκετές φυλές και θα μου προκαλέσει ενδιαφέρον η πρόκληση να τις τελειώσω σε μικρό χρονικό διάστημα θα ξανά ασχοληθώ με τις φυλές.
 

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερα σας..με ενδιαφερον διαβασα τα παραπανω και μετα απο αρκετο καιρο ειπα να γραψω κι εγω κατι για τα πηγαδια και την φυλη..
για τα πηγαδια φιλε cpkirk νομιζω οτι ο sokratis72 με καπυπτει απολυτα.. μαλλον εισαι ο μοναδικος μεσα στο παιχνιδι που εχει αρνητικη αποψη γι αυτα και το κερδος τους.. τωρα αν εσενα σου φαινονται λιγα τα 10000 διαμαντια που προσωπικα κερδισα απο τα τελευταια 18 πηγαδια που ειχα στην πολη μου τα νουμερα απαντανε απο μονα τους στην απολυτα σεβαστη αποψη σου αλλα αντικειμενικα πολυ λαθος.. δεν ειναι μονο προσωπικη αποψη αυτα που γραφω αλλα και οσων συμπαικτων μου εχω μιλησει γι αυτο το θεμα.. και να προσθεσω οτι δινουν και πολλα αλλα εκτος απο διαμαντια..πιανουν στην πολη χωρο ναι αλλα γι αυτα που δινουν (που εδιναν μαλλον αφου πλεον δεν υπαρχουν στα enents) χαλαλι τους.. αλλο θεμα βεβαια οτι με ''δυο ποτα'' οπως λες γεμιζεις διαμαντια προσωπικα προτιμω να τα πιω παρα να δωσω τα λεφτα μου στην εταιρεια..
οσον αφορα την φυλη μιας και αναφερεσαι σε νουμερα ας σου απαντησω με νουμερα.. λες οτι θες 3 εβδομαδες για μια ερευνα αρα 20 μερες χοντρικα.. με 43 ερευνες που εχει η φυλη θα τελειωσεις οχι τον αυγουστο αλλα ουτε του χρονου τον αυγουστο αφου χοντρικα θα θες πανω απο 800!!!!!! μερες.. προφανως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.. ναι μεν ειναι χρονοβορα (περισσοτερο απο τις προηγουμενες φυλες σιγουρα) αλλα με καλο προγραμματισμο και με εναν λογικα καλο χωρο στην πολη σου σε 2 μηνες εχεις τελειωσει αν το θελησεις.. απο ενα σημειο και μετα μονο οι ποντοι γνωσης σε καθυστερουν και τιποτα παραπανω.. και εδω ο sokratis72 τα εχει γραψει τοσο αναλυτικα που με καλυπτει απολυτα οποτε δεν εχει νοημα να τα αναλυσω κι εγω..το θεμα ειναι ο τροπος που παιζει λοιπον ο καθενας γιατι για ολα υπαρχουν λυσεις.. να επισημανω οτι τα παραπανω τα γραφω απο προσωπικη εμπειρια (αλλα και καποιων συμπαικτων μου που ειμαστε στο τελευταιο κεφαλαιο ) μιας και θελω πλεον 9 ερευνες για να το τελειωσω και οχι απο καποιους θεωρητικους υπολογισμους..
αυτα γενικως για την αποκατασταση της αληθειας και καλο ειναι να βλεπουμε το..ποτηρι μισογεματο γιατι αλλιως δεν εχει νοημα να ασχολουμαστε με το παιχνιδι που τοσο αγαπαμε..
να περνατε καλα και μακρια απο κοροναιους και αλλα τετοια δυσαρεστα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή