• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Προωθημένη] Μειωση/Μηδενισμός κοστους αγοράς π.ε

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser16
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser16

Guest
Καλησπέρα,

Όταν ξεκινησα το παιχνιδι, μεγαλο μερος του χρυσου που μαζευα το εδινα για να αγοραζω ποντους ερευνας.
Οταν άνοιξαν οι συντροφιες και μιλησα με μερικους αλλους παικτες, μου ειπαν να σταματήσω στους "Προηγμένους ανιχνευτές" και να κανω λιγο καιρο επαναληψιμες για να μαζεψω υλικά.
Μέχρι εκει, καθε ποντους ερευνας κοστιζε 45κ και έκατσα πανω απο 2 βδομάδες χωρίς να βαλω πόντο ερευνας για να εκμεταλλευτω τις αποστολες που εδιναν υλικα της 2ης εποχης. 2 βδομαδες ειναι 336 ωρες. Αυτο σημαίνει οτι έχω χάσει πανω απο 300 δωρεαν ποντους ερευνας...
Τώρα έχω φτάσει τους ποντους ερευνας να κοστιζουν 100κ ο ενας που πιστευω ειναι υπερβολικα πολλα.
Ωραιο θα ηταν να μειωνόνταν το κοστος των Π.Ε 500/1000 ανα ημέρα. Ή εστω (για να σκεφτόμαστε και το κέρδος της εταιρειας) να μπορούσες να μηδενίσεις το κοστος της ερευνας (να παει δηλαδη παλι στο 500/Π.Ε εναντι διαμαντιων..
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μα όλος ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να μαζέψεις τους πόντους γνώσης και στην πορεία να φτιάξεις μια αποδοτική πόλη σε συγκεκριμένο χώρο.
Το να αγοράσεις τους πόντους με χρυσό είναι ένας βοηθητικός τρόπος για να καλύψεις τους πόντους όταν κοντεύεις να τελειώσεις μια αναβάθμιση.
Αν τους αγοράσεις όλους με την μια, ποιος ο σκοπός του παιχνιδιού στο τέλος;
Ούτως η αλλιώς δίνει το παιχνίδι 3 τρόπους να κερδίσεις τους πόντους εκτός την αγορά με χρυσό. Με τον χρόνο που περνάει (1 βαθμός ανά ώρα) και με απόκτηση τμημάτων μιας επαρχίας με μάχη ή με διαπραγμάτευση με αγαθά.
Ακόμη όσο ανεβαίνεις, ανεβαίνει το επίπεδο του κεντρικού και οι κατοικίες, συνεπώς οι απολαβές των φόρων και των βοηθειών ανεβαίνουν ανάλογα ακόμη και αν δεν έχουν αντίκρισμα από τους παίκτες που δέχονται την βοήθεια. Άρα όσο ανεβαίνει το κόστος ανεβαίνουν και οι απολαβές σου.
Αν μηδενιζόταν και ξεκίναγε από την αρχή θα κέρδιζες πολλαπλάσιους πόντους από ότι στην αρχή λόγω του παραπάνω χρυσού που κερδίζεις.
Ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να υπάρξει σωστή διαχείριση χρόνου, χώρου και αγαθών για την ανάπτυξη της πόλης. Με αυτό που προτείνεις καταργείς ένα μεγάλο μέρος της πρόκλησης (μικρής για τα δικά μου στάνταρ) που υπάρχει στο παιχνίδι.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Και μετά απλά θα αγοράζαμε και cooldown. Προσωπικά θεωρώ ότι ήδη το παιχνίδι έχει πολλούς τρόπους να παιχτεί, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Και οι πόντοι γνώσης συγκεκριμένα, είναι ο μόνος τρόπος περιορισμού του χρόνου τερματισμού του παιχνιδιού.

Διαμάντια για υλικά που λείπουν... ΟΚ
Διαμάντια για περιοχές που είναι για ανίχνευση.... ΟΚ
Διαμάντια για τερματισμό κτιρίων... Ας είναι
Ε όχι και Διαμάντια για cooldown... Με 200 ευρώ βγαίνεις πρώτος, αν και ταπεινή μου γνώμη τα Διαμάντια πρέπει να ξοδεύονται σοφά... Μόνο για τα τελικά κτίρια πολιτισμού (κάποια που δίνουν πολύ πληθυσμό) και για επεκτάσεις πόλης.
 

DeletedUser30

Guest
Λοιπον σκοπος της καθε εταιριας μεσω τις υπηρεσιες που σου προσφερει ειναι το κερδος, οταν δε το παιχνιδι ειναι περιορισμενου χρονου με κατι τετοιο καταλαβαινεις φιλος οτι καποιος με διαμαντια που ετσι και αλλιως εχεις πλεονεκτηματα σε σχεση με τους υπολοιπους παιχτες θα το τελιωνε πολυ γργορα οχι με 200 ευρω γυρω με 1000 με κατι γρηγορους υπολογισμους που εκανα αλλα ..
Τι αξια θα ειχε ; δοξα; .. δεν νομιζω ..
Βολικη η σκεψη σου αλλα δεν νομιζω οτι θα υλοποιηθει ποτε ..
 

DeletedUser124

Guest
Oι αναβαθμίσεις κτηρίων απαιτούν υπερβολικό χώρο πιστεύω και ο.κ μπορούσα ως τώρα να αγοράσω επέκταση γης με διαμάντια.Βέβαια όταν για την αναβάθμιση ενός εργοστασίου χρειάζεσαι μια επέκταση,πόση πια γη να αγοράσεις?Αγόραζα λοιπόν μέχρι τώρα αλλά δε μου δίνει πλέον και μου ζητάει αναβαθμίσεις κεντρικού κτηρίου.Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα διαμαντάκια μου-αγορά γης με την αναβάθμιση του κεντρικού κτηρίου.
 

DeletedUser30

Guest
Στο λεει για να σου δωσει και αλλη επεκταση πρεπει να αναβαθμισεις το κεντρικο κτιριο, εαν το εχεις παει στο 15 σημαινε μεχρι τωρα οτι οι πριμιουμ επεκτασεις ειχαν τελιωσει (δεν ξερω τι γινεται τωρα με τις καινουργιες αναβαθμισεις που φτανει μεχρι 17).
Με απλα λογια ολα εχουν σχεση με το κεντρικο κτιριο σε αυτο το παιχνιδι και για μενα καλως ειναι ετσι οπως ειναι γιατι για φαντασου συν ολα τα αλλα τα μπονους που εχει ο προνομιουχος να μπορουσε να αγορασει ολες τις επεκτασεις που χρειαζεται για να ολοκληρωθει η πολη..
Θα ηταν μεγαλη και καταφορη αδικια για τους υπολοιπους..Ηδη ο προνομιουχος λογαριασμος ευνοειται παρα πολυ στο παιχνιδι σε σχεση με τους μη αλλα αμα το καλοσκεφτεις περα απο την καταταξη αυτο δεν παιζει κανεναν ουσιαστικο ρολο πουθενα αλλου..

Και ειναι κατι που παραδεχομαι στην INNO σε οποια παιχνιδια της εχω παιξει, ειναι απο τις λιγες εταιριες που δινει καλες ευκαιριες και στους μη προνομιουχους λογαριασμους για ωραιο παιχνιδι..
 
Κορυφή