• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Μανιτάρια εναντίον Πολιτισμού

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser163
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser163

Guest
Γιατι ολοι γκρεμισατε τον πολιτισμο για να βαλετε μανιταρια? εξηγηστε μου σας παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει πολυ με αυτην την κινηση
 

DeletedUser134

Guest
Το κάνουν για να τελειώσουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τις έρευνες. Επίσης αν παρατήρήσεις τα υλικά που θέλει για να αναβαθμίσεις την πύλη έτσι ώστε να τελειώσεις τις έρευνες από το 1 στο 2 επίπεδο είναι ήδη πάρα πολλά που σημαίνει πως αν έχεις μόνο 4 μανιτάρια για παραγωγή τότε χρειάζεσαι 10 μέρες περίπου μόνο για την 1η αναβάθμιση. Αν υπολογίσεις και τις 3 που θα τις χρειαστείς σίγουρα για να χωρέσουν τα υλικά τότε θες μόνο 2 μήνες για την αναβάθμιση της πύλης...

Οι λύσεις λοιπόν είναι 2:

1. Αγνοείς τελείως την παραγωγή των μανιταριών χώνεις χρήμα και απλά πληρώνεις έρευνες και αναβάθμιση της πύλης για να προχωρήσεις γρήγορα (που αυτός είναι και ο σκοπός να βάλεις χρήμα)
2. Θυσιάζεις όλα τα πολιτιστικά σου κτίρια και ρίχνεις την παραγωγή σε χρυσό (κατοικίες) και εργαλεία (εργαστήρια) και τα κάνεις όλα μανιταρόσπιτα για πιο γρήγορη παραγωγή όλων των αγαθών που θα χρειαστείς...

Αν δεις τον δεύτερο (που πιθανών είδες αυτόν) έχει (αν μέτρησα καλά) 32 σπιτάκια για μανιτάρια επίπεδο 1) που σημαίνει ότι θέλει μόνο μια μέρα να αναβαθμίσει την πύλη του με την παραγωγή που έχει (παρά κάτι ψηλά). Αντί να του πάρει λοιπόν 2 μήνες(60 μέρες) για την αναβάθμιση της πύλης θα του πάρει 13 - 14 μέρες και φυσικά θα μαζεύει και όλα τα υλικά για τις έρευνες σε μικρότερο χρόνο από όλους...(αυτό δεν είναι σωστό ακριβώς φυσικά γιατί δεν υπολογίζω το μπόνους παραγωγής που θα του δίνει η κάθε αναβάθμιση, αν το υπολογίσεις και αυτό τότε ο χρόνος θα μειωθεί πολύ)
 

DeletedUser

Guest
όπως τα λέει ο φίλος. και εγώ στα 33 μανιτάρια και στα 3 σημεία συγκέντρωσης θα καταλήξω.
γενικά οι αναβαθμίσεις ζητάνε ερείπια και αυτες με την σειρα πολλά ψυχεδελικά μανιτάρια. πάρα πολλά θα έλεγα.
τα οποία βγαίνουν πολύ περιορισμένα και αργα απο τις φάρμες μανιταριών.
 

DeletedUser163

Guest
καλε συ τα μανιταρια ειναι 2x2 πλακα με κανετε?o_O δεν πιανουν πολυ χωρο μπορεις να βαλεις ενα σωρο απο δαυτα και δινουν και μπολικα αν και κανουν κατι αιωνες βεβαια αλλα ποιος ο λογος να τελειωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται το κεφαλαιο? λες και μετα τα ορκ εχει και αλλη φυλη να συνεχισεις:D οποτε δεν βλεπω τον λογο να βιαζεστε ;) και δεν το λεω για τον 2ο στην καταταξη μονο ειδα αρκετους, εγω δεν θα θυσιαζα τον πολιτισμο αλλα τωρα με τρωει κατι αλλο παραλληλα...ασχετο αλλα σκεφτομαι να βαζω πολιτισμο με πληθυσμο ή να συνεχιζω να βαζω κατοικιες γιατι ετσι πως το βλεπω και το υπολογιζω το θεμα τελικα τα νομισματα στα ορκ ανεβαινουν πολυ ειδικα αυτες οι κατοικιες...τεσπα
 

DeletedUser134

Guest
καλε συ τα μανιταρια ειναι 2x2 πλακα με κανετε?o_O δεν πιανουν πολυ χωρο μπορεις να βαλεις ενα σωρο απο δαυτα και δινουν και μπολικα αν και κανουν κατι αιωνες βεβαια αλλα ποιος ο λογος να τελειωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται το κεφαλαιο?

Γιατί αν δεν το κάνεις για να τελειώσεις τις έρευνες με ένα πρόχειρο υπολογισμό (αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μου)θέλεις1 χρόνο + (με ένα κτίριο από το καθένα)..που όπως είπα ο σκοπός είνα να σε κάνει να χώσεις χρήμα (καλά το κάνουν βέβαια)...

Για να καταλάβεις λίγο καλύτερα τα νούμερα δες το εξής παράδειγμα:
Για να κάνεις την έρευνα π.χ των εργαστηρίων θες 200 μανιτάρια της σοφίας και 150 λάφυρα
Για να φτιάξεις 20 μανιτάρια της σοφίας θες 40 κοπριά των ορκς (200/20 = 10 * 2η (/20τεμ) = 20 ημέρες (10* 40 κοπριά = 400 τα οποία για να φτιαχτούν θέλεις 2 μέρες συνεχούς παραγωγής)
Για να φτιάξεις 40 κοπριά των ορκς θέλεις 280 ψυχεδελικά μανιτάρια τα οποία θέλεις 3 μέρες (280Μ * 10 = 2800Μ)
Για να φτιάξεις 280 ψυχεδελικά μανιτάρια θέλεις 3 μέρες * 10 = 30 μέρες
Αν κάνεις το σύνολο σε μέρες βλέπεις ότι για μια μόνο έρευνα (και ένα μόνο από τα υλικά) θέλεις 52 μέρες χωρίς φυσικά να υπολογίσω μπόνους από πύλη και αναβαθμισμένα κτίρια και μιλάμε για 1 κτίριο από το κάθε είδος. Να πούμε στην θεωρία (χωρίς να τα έχω υπολογίσει ότι θες και άλλες τόσες μέρες για το άλλο υλικό τότε θέλεις 100 μέρες (χοντρά χοντρά) για μια έρευνα μόνο.

Για αυτό τον λόγο γκρεμίζουν όλα τα πολυτισμικά κτίρια γιατί ξέρουν τι τους περιμένει..

ασχετο αλλα σκεφτομαι να βαζω πολιτισμο με πληθυσμο ή να συνεχιζω να βαζω κατοικιες γιατι ετσι πως το βλεπω και το υπολογιζω το θεμα τελικα τα νομισματα στα ορκ ανεβαινουν πολυ ειδικα αυτες οι κατοικιες...τεσπα

Εκεί τώρα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν ξέρω τον τρόπο που παίζεις το παιχνίδι και το πως είναι στημένη η πόλη σου...
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερες
τωρα σοβαρα δλδ καθε 2 μερες 20 μανιταρια της σοφιας?
κ οι ερευνες ζητανε της τρελης τα μανιταρια?
ε μαλλον η εταιρεια βαρεθηκε κ θελει να μας διωξει δεν εξηγειτε αλλιως
ειπαμε παιχνιδι αναπτυξης αλλα οχι κ ετσι ελεος:(
 

DeletedUser134

Guest
Όχι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα κατάλαβες λάθος...είναι χειρότερα :)...για 20 μανιτάρια θέλεις 7 μέρες. (ο υπολογισμός γίνεται φυσικά με 1 κτίριο) γιατί πρέπει να παράγεις και αυτά που θέλει το μανιτάρι της σοφίας...:)

Η αλήθεια είναι πως ο σκοπός είναι να ωθήσει τον παίκτη να βάλει λεφτά (που και καλά το κάνουν).
Για αυτό βλέπεις μερικούς παίκτες (και ο λόγος που ξεκίνησε η συζήτηση) να γκρεμίζουν τα πολιτιστικά τους κτίρια...Για να τελειώσουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τις τρελές απαιτήσεις σε υλικά και χρόνο που χρειάζονται...
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερες
σωστα δεν τα υπολογισα ολα γιατι θα με περναν τα γεραματα:D
σε ολα τα παιχνιδια το πανε προς τα εκει (για τα λεφτα τα κανεις ολα για τα λεφτα δε μ αγαπας) η το εχουν κανει ηδη αφου ειναι παλιοτερα απο το ελβεναρ αλλα τετοιο πραγμα Π Ο Υ Θ Ε Ν Α
αν δεν αλλαξουν τα τρελα νουμερα που ζητανε για οποιαδηποτε ερευνα τωρα στα κοντα μην ειδατε τον παναη:cool:

κατι που ξεχασα οταν το πας για εκει δλδ να παιζεις με λεφτα πρεπει να δινεις κ σωστο προιον
οχι σαν εδω με 1002 προβληματα καθε τρεις κ λιγο
φιλικα παντα αναφερομε προς την εταιρεια κ οχι σε σενα που το σβηνεις:)
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Από την άλλη πάλι βέβαια, θα μπορούσαν οι έρευνες να τέλειωναν σε 1 μήνα και να ζητούσαμε νέα Φιλοξενούμενη Φυλή...

Μην ξεχνάτε (ιδιαίτερα οι παλιότεροι) ότι το παιχνίδι έχει πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά απ' όταν ξεκίνησε, τα οποία ίσως να τα θεωρούμε λόγω "συνήθειας" δευτερεύουσας σημασίας. Μακάρι να είχα την υπομονή να ξεκινούσα από την αρχή το παιχνίδι. Θα είχα πολλά καλύτερα πράγματα να κάνω από "Έρευνα" και θα ήμουν πολύ πιο άνετος σε διάφορα ζητήματα...

Το ποσό που απαιτείται για να ολοκληρώσει κανείς τις έρευνες του κεφαλαίου των Ορκς μόνο με Διαμάντια είναι εξωφρενικό... Κι ο λόγος είναι ότι το παιχνίδι έγινε από farmville, πραγματικό παιχνίδι στρατηγικής.

Το μόνο παράπονο που έχω προσωπικά, είναι ότι οι κατοικίες των Ορκς δίνουν πολύ λίγο πληθυσμό σε σχέση με το χώρο που καταλαμβάνουν. Έχω την εντύπωση ότι στις Νεράιδες είναι πιο αποδοτικές...
 

DeletedUser134

Guest
καλησπερες
σωστα δεν τα υπολογισα ολα γιατι θα με περναν τα γεραματα:D
Σε αυτό έχεις ένα δίκιο...:)
σε ολα τα παιχνιδια το πανε προς τα εκει (για τα λεφτα τα κανεις ολα για τα λεφτα δε μ αγαπας) η το εχουν κανει ηδη αφου ειναι παλιοτερα απο το ελβεναρ αλλα τετοιο πραγμα Π Ο Υ Θ Ε Ν Α
αν δεν αλλαξουν τα τρελα νουμερα που ζητανε για οποιαδηποτε ερευνα τωρα στα κοντα μην ειδατε τον παναη:cool:
Και σε αυτό έχεις ένα δίκιο , πραγματικά τα νούμερα που ζητάνε είναι τρελλά και απαγορευτικά για ένα παίκτη ειδικά σε εποχές κρίσης...

Από την άλλη πάλι βέβαια, θα μπορούσαν οι έρευνες να τέλειωναν σε 1 μήνα και να ζητούσαμε νέα Φιλοξενούμενη Φυλή...

Μην ξεχνάτε (ιδιαίτερα οι παλιότεροι) ότι το παιχνίδι έχει πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά απ' όταν ξεκίνησε, τα οποία ίσως να τα θεωρούμε λόγω "συνήθειας" δευτερεύουσας σημασίας. Μακάρι να είχα την υπομονή να ξεκινούσα από την αρχή το παιχνίδι. Θα είχα πολλά καλύτερα πράγματα να κάνω από "Έρευνα" και θα ήμουν πολύ πιο άνετος σε διάφορα ζητήματα...

Ναι έτσι θα γινόταν αν τελειώναμε σε 1 μήνα :) , ασφαλώς και έχει εξελιχθεί πολύ από την πρώτη φορά που ξεκινήσαμε που δεν είχε ούτε καν συμμαχίες (συντροφιές) .

Το μόνο παράπονο που έχω προσωπικά, είναι ότι οι κατοικίες των Ορκς δίνουν πολύ λίγο πληθυσμό σε σχέση με το χώρο που καταλαμβάνουν. Έχω την εντύπωση ότι στις Νεράιδες είναι πιο αποδοτικές...

Και άσε που είχαμε συνηθίσει με κάθε φυλή να πιάνουν λιγότερο χώρο , τουλάχιστον μέχρι τώρα...εκεί θα συμφωνήσω και εγώ...θα έπρεπε να πιάνουν αν όχι μικρότερο χώρο τουλάχιστον τον ίδιο χώρο και ας γινόταν 4 * 2 αντί για 2 * 4...
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Απλά το παιχνίδι έχει ως πυρήνα την διαχείριση χώρου και χρόνου. Με διάφορα στοιχεία για να κρατάει το ενδιαφέρον του παίκτη. Με τόσα θαύματα που υπάρχουν δεν χρειάζεται να επικεντρωθεί κάποιος στις έρευνες. Μπορεί να ανεβάσει τα θαύματα και με χαλαρό ρυθμό να τελειώσει τις έρευνες ανοίγοντας συνεχώς επαρχίες και παίρνοντας επεκτάσεις για να κάνει τις τροποποιήσεις κτιρίων που χρειάζεται.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Θα μπορούσαν να πάνε και στο 950 οι Κατοικίες. Ας μην είμαστε όμως πλεονέκτες! Ευχαριστούμε που το προωθήσατε (αν και φαντάζομαι θα γκρίνιαξαν και σε άλλους servers) :D
 

DeletedUser354

Guest
Θα μπορούσαν να πάνε και στο 950 οι Κατοικίες. Ας μην είμαστε όμως πλεονέκτες! Ευχαριστούμε που το προωθήσατε (αν και φαντάζομαι θα γκρίνιαξαν και σε άλλους servers) :D
Μάλιστα πλεονέκτες!!
Δηλαδη μέχρι τώρα είχαμε κατοικίες στο επίπεδο 19 (ξωτικά) με διαστάσεις 2χ4 [8 τετράγωνα] οι οποίες μας έδιναν 550 πληθυσμο.
Δηλαδή 550:8=68,75 ανα τετράγωνο.
Οι νέες κατοικίες στο επίπεδο 20 εχουν διαστασεις 4χ3 [12 τετραγωνα] οποτε λογικα θα επρεπε να δινουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 12χ68,75=825 πληθυσμό!!
Αλλά μετά απο 12 ώρες και τόσα υλικά μα δινουν το αστρονομικό 750!!
Μάλιστα χανουμε και 75 [και οχι μονο αν υπολογισεις και τα χαμένα τετράγωνα απο τους επιπλέον δρομους γιατι ακομη και εκει θα μπορουσαν να ειχαν κανι τις διαστασεις 3χ4 και όχι 4χ3]

Κατά τα άλλα ας μην είμαστε πλεονέκτες!!
 

DeletedUser20

Guest
Και στο επιπεδο 21 των κατοικιων με 12 τετραγωνα εχεις 900 πληθυσμο ανα κατοικια.
Αρκετα παραπανω απο το ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 825 που αναφερεις
 

DeletedUser354

Guest
Να πούμε ενα μεγάλο ευχαριστώ τοτε αφου αυτο είναι το σωστο!!!

Δηλαδή ενω επρεπε στο επιπεδο 20 να εχουμε το ελαχιστο πληθυσμό ανα κατοικία 825+υλικά +χρονο οποτε ας το υπολογισουμε χοντρικα σε 850 αυτο δεν μας πειραζει?
Αλλά ναι στο επιπεδο 21 που ειναι ΔΥΟ επιπεδα πανω απο το 19 πραγματι εχεις το τεραστιο πλεονεκτημα των επιπλεον 75 κατοικων το οποιο ακομη και αυτο ειναι πλασματικο γιατι πρεπει να δεις τα επιπλεον 50 [περιπου] τετραγωνα των δρομων που θα χρειαστεις οπου αντιστοιχουσε περιπου 3400 πληθυσμος
Δηλαδη αν ειχες 80-85 παλαιου τυπου κατοικίες και φτιαξεις περιπου 52-55 νεου τυπου περιπου μετα απο 20-22 24ωρα μπορει να εχεις κερδισει και σε πληθυσμο!!

Αλλά θα ήθελα να μου βρείς ακόμη μια τέτοια "αναβάθμιση" οπου στο επομενο επίπεδο ο παίκτης αντι να κερδιζει να χανει!!
Και μάλιστα να την πληρώνει και σε υλικά και σε χρόνο και να μην ξεχασουμε και τον χαμενο χρονο απο τις ηδη κτισμενες κατοικίες που πρεπει να γκρεμίσει ωστε να χωρεσουν οι νεες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
Υπενθυμίζουμε εδώ ότι ο παίκτης έχει τη δυνατότητα της επιλογής για το εάν θα κάνει την αναβάθμιση, καθώς και για τη χρονική στιγμή της αναβάθμισης.

Προφανώς το να αναβαθμίσει μόνο στο επίπεδο 20 δεν τον συμφέρει, οπότε η αναβάθμιση στο 21 είναι μονόδρομος.

Επίσης, δεν είναι υποχρεωτικό να αναβαθμίσει κάποιος όλες τις κατοικίες και να στερηθεί τον πολύτιμο χώρο μόλις ξεκλειδώσει την τεχνολογία, όμως γι' αυτό το λόγο είναι και παιχνίδι στρατηγικής...
 
Κορυφή