• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Μάχες στο Αυτόματο με το νέο σύστημα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser517
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser118

Guest
Οι αυτόματες μάχες έχουν δυσκολέψει λογικό είναι. Παρόλα αυτά δεν είναι αδύνατες. Με την σωστή επιλογή μονάδων οι μάχες βγαίνουν. Απλώς οι απώλειες είναι μεγαλύτερες. Στην αρχή ναι όπως είναι φυσικό θα παίρνει χρόνο, όμως σιγά σιγά θα μάθετε τις μονάδες και τις ικανότητες τους και θα τις επιλέγετε με ευκολία χωρίς να τσεκάρετε το παραμικρό για κάθε μονάδα.
Οι αλλαγές δεν έχουν ολοκληρωθεί, εκτός τον τελευταίων λεπτομερειών έρχονται και νέες μονάδες. 3 στο σύνολο και μάλιστα σύντομα.
 

DeletedUser56

Guest
"Γιατί έγιναν όλες οι αλλαγές;" - Διότι πολλοί παίκτες έχουν φθάσει σε σημεία του χάρτη που δεν θα έπρεπε να είναι βάση των ερευνών τους. Αυτό είναι κάτι που δεν ήταν δυνατό να το δούμε νωρίς. Όσο καιρό αναπτύσσονταν όλες οι αλλαγές οι παίκτες έφθασαν ακόμα πιο μακρυά. Δεν είναι αδύνατο παρόλα αυτά να κατακτηθούν οι επαρχίες ή να διαπραγματευθούν. Απλώς μέχρις ότου οι παίκτες αυτοί φθάσουν σε σημείο να έχουν τις μονάδες που θα έπρεπε, άρα και στο σημείο των ερευνών που θα έπρεπε, τα πράγματα θα είναι δύσκολα για αυτούς και έπειτα θα γίνουν ξανά εύκολα.
"Μα ήδη με τόσες επεκτάσεις και έχουμε πρόβλημα χώρου;" - Παίχτες που προχωρούν παράλληλα τις έρευνες τους με τον χάρτη και την ανάπτυξη της πόλης τους δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με την ανάπτυξη τους, απλώς οι παίκτες που επιλέγουν να πληρώσουν επεκτάσεις προχωρούν πιο γρήγορα όπως είναι και λογικό.

Τωρα εγω γιατι δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα να προχωρουμε σε επεκτασεις?Πως αλλιως θα αποκτησουμε χωρο για ολα αυτα τα κτηρια-θαυματα-εργοστασια κλπ?
Ααααα με διαμαντια η απειρη υπομονη:rolleyes:
Ειδα κ το δευτερο πακετο στο οποιο ειχα καποιες ελπιδες,φρουδες οπως αποδειχτηκαν τελικα,οποτε αντε να δουμε κ με το τριτο πακετο
Οι μαχες στα τουρνουα κουτσα στραβα βγαινουν με δυσαναλογες για το κερδος απωλειες αλλα βγαινουν.Αυτες που δεν βγαινουν με την καμμια ομως ειναι οι μαχες στις επαρχιες ειδικα για τους "προχωρημενους".Πηρα 200 τοσες επαρψιες ολες με μαχες και τωρα ανακαλυπτω οτι ειμαι "πιο μπροστα απο οσο θα επρεπε".Τι θα πει αυτο δλδ?Ο στοχος οπως διαφημιζεται κ το παιχνιδι δεν ειναι να ανακαλυψεις επαρχιες κ να παρεις επεκτασει?
Με λιγα λογια αφου ντε κ καλα λυσαξαν να το δυσκολεψουν ας το κανανε με μετρο.Οχι απο εκει που περναμε με το τιποτα τις μαχες αρα κ τις επαρχιες τωρα να μην μπορουμε να βγαλουμε ουτε μια
Εντελως αποκαρδιωτικο ολο το νεο συστημα κατα την αποψη μου κυριοι
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Φιλε μου zubi αυτο που ανακαληψα εγω ειναι οτι θελουν να χωσουμε λεφτα να αγορασουμε κτιρια που δινουν πληθυσμο για να μπορεσουμε να εχουμε χωρο. Εγω ακομα δεν εχω τελειωσει τα ορκς και εχω τελειωσει τον χωρο στην πολη μου (μου μενει να παρω μια ακομα επεκταση απο το δεντρο) και ανακαλυψα οτι θελω αλλα 2.200 πληθυσμο για να τελιωσω τα κτιρια των ορκς. αυτο σημενει 3 κατοικιες ακομα στο μεγιστο. Αρα 9 χ 4 τετραγωνα. Και να σκεφτεις οτι εχω ανοιξει 268 επαρχιες. Με λιγα λογια να δουλευει ψιλο γαζι η ομαδα σχεδιασμου. Ολα γινονται για τα λεφτα. Απλα ανακαλυψανε οτι το παιχνιδι με το δωρεαν πηγενε πολυ καλα και καποιος που ηθελε απλα να παιζει χαλαρα του εβγαινε χωρις να χωσει ουτε ενα ευρω και τους χαλασε.
 

DeletedUser122

Guest
Καλημέρα !
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει στις αυτόματες μάχες ; ( Οι άλλες δεν με ενδιαφέρουν , ειμαι και εγω αρκετά μεγάλος στην ηλικία)
Εχω σταματήσει να δουλεύω τους στρατώνες , μήπως να τους διαγράψω κιόλας , να κερδίσω και τον χώρο;
Αυτά σε περίληψη , αν θέλετε αναλυτικά τις σκέψεις μου μπορείτε να το ζητήσετε , εκτός φόρουμ βέβαια.....
Καλό μεσημέρι
Καλή συνέχεια !
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλα αν σβησεις τους στρατωνες πως θα εχεις στρατιώτες για να κανεις μαχες στο αυτοματο?
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δυστυχως δεν πουλιουνται οι στρατωνες :(

απο εκει και περα μεσα απο την προσωπικη μου εμπειρια με το αυτοματο κερδιζεις μαχες μεχρι 10 το πολυ 11 επαρχιες μακρια. Μετα τελος, μονο με το κανονικο (αν γινεται και αυτο) ή με εξαγορα.
 

DeletedUser122

Guest
Καλησπέρα !
Εγω Φώτη (FoTiS21) είμαι σε ακτίνα 10-11 θέσεων και έχω καταναλώσει ένα κόσμο προμήθειες για στρατό διαφόρων σχηματισμών . Δεν έχω καταφέρει ούτε μια νίκη στον αυτόματο , ( χρόνο για κανονικό δεν έχω , δεν μου αρέσει κιόλας ) .
Εχω αδρανοποιήσει λοιπόν τους στρατώνες , και τον καταυλισμό τον έβγαλα εντελώς γιατι μου χρειάστηκε ο χώρος .

Γειά σου παλιέ γνώριμε , φίλε Στέφανε , εσύ πρέπει να είσαι . Μάχες αυτόματες ή μη , ΤΕΛΟΣ . Και είδωμεν πως θα προχωρήσει το παιχνίδι και θα ασχοληθούμε αναλόγως .
Καλό Σαββατόβραδο σε όλους !!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε παυλο εγω παιζω με ανθρωπους και τις νικες τις πειρα κυριως με 3 τοξοτες - 2 παλαδινους ή ολο παλαδινους ή τοξοτες - κερβεροι- παλαδινοι.
αλλα οπως ειπα μεχρι 10-11 επαρχιες μακρια και κοντευω να τελειωσω τα ορκς για οτι σημενει η αναβαθμιση πληθους δημιριας.
 

DeletedUser122

Guest
Καλημέρα σας !
Και εγω άνθρωπος είμαι Φώτη αλλά νίκες δεν έχω δεί. Υπολογίζοντας τις προμήθειες που χάνω ,
καθόλου δεν με συμφέρει , γι αυτό και εγκατέλειψα την προσπάθεια , μια που μόνο αυτόματες έκανα .
Αν κάποτε αλλάξει η κατάσταση και είμαι ακόμα εδώ , ίσως ...
Καλή συνέχεια !
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Φιλε και γω τις εγκατεληψα πλεον. Και γω μονο με αυτοματες επαιζα και λογο χρονου αλλα και λογο υπολογιστη που δεν σηκωνει τις αυτοματες.
Προς το παρον μαζευω πορους για εξαγωρες επαρχιων οσο μπορω ακομα να τις εξαγοραζω "σχετικα ευκολα" γιατι συντομα ουτε αυτο θα ειναι εφικτο.
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
ειπα να μπω ξανα στο χαρτη μπας κ αλλαξαν τιποτα στις μαχες μετα τις προσθηκες που βαλανε
αιντε αιντεεεεε τα ιδια παντελακη μου τα πολυ χειροτερα παντελη μου:D:D:D

αφου το ολο θεμα εγινε για αυτους που εχουν προχωρησει (ανοιξει) πολλες παραπανω επαρχιες απο οτι θα επρεπε κ μπηκαν παρα πολλα εχθρικα στρατευματα με σκοπο να μη γινεται με μαχη να προχωρας παραπανω απο οσο πρεπει

με τα αγαθα γιατι επιτρεπεται να ανοιξεις επαρχια? δεν διμιουργειτε προβλημα ετσι?
δε το σταματατε καλυτερα λεω εγω οσο προχωρατε χειροτερο τα κανατε

καλησπερες
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
ειπα να μπω ξανα στο χαρτη μπας κ αλλαξαν τιποτα στις μαχες μετα τις προσθηκες που βαλανε
αιντε αιντεεεεε τα ιδια παντελακη μου τα πολυ χειροτερα παντελη μου:D:D:D

αφου το ολο θεμα εγινε για αυτους που εχουν προχωρησει (ανοιξει) πολλες παραπανω επαρχιες απο οτι θα επρεπε κ μπηκαν παρα πολλα εχθρικα στρατευματα με σκοπο να μη γινεται με μαχη να προχωρας παραπανω απο οσο πρεπει

με τα αγαθα γιατι επιτρεπεται να ανοιξεις επαρχια? δεν διμιουργειτε προβλημα ετσι?
δε το σταματατε καλυτερα λεω εγω οσο προχωρατε χειροτερο τα κανατε

καλησπερες

Υπάρχουν 2 τρόποι για να προχωρήσεις, μέσω εξαγορών ή μαχών. Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό έχω σταματήσει τις μάχες και προχωρώ μόνο με εξαγορές ασχέτως κόστους.
Με τον χρόνο που χρειάζεται για να εξερευνηθεί μια επαρχία δίνει την επιλογή στον παίκτη να μαζέψει τα αγαθά που χρειάζεται (ακόμη και με ημερήσιες παραγωγές) για να ξεκλειδώσει μια επαρχία. Από εκεί και πέρα χρειάζεται σωστή διαχείριση των αγαθών. Αν κάποιος ξοδεύει σε κτίρια, τουρνουά, έρευνες και μετά θέλει να έχει αρκετά για να εξαγοράσει την επαρχία θα τα βρεί σκούρα αν δεν παίζει με 3ωρες παραγωγές.
Απλά κάθε φορά θέτεις ένα στόχο, για να ξεμπλοκάρει μια επέκταση θέλεις 9 επαρχίες, οπότε μπορείς να μην ξοδεύεις τα αγαθά σου μέχρι να εξερευνήσεις 9 επαρχίες, να δείς πόσο είναι το συνολικό κόστος τους και με ανταλλαγές στην αγορά να μαζέψεις αυτά που χρειάζεται να τις ξεκλειδώσεις μαζεμένα. Μετά μέχρι να εξερευνήσεις την επόμενη 9αδα να ασχοληθείς με το χτίσιμο των κτιρίων που σου δίνει το περιθώριο ο χώρος που κέρδισες και να ξεκλειδώσεις έρευνες που θέλουν αγαθά. Υπάρχουν και οι αίθουσες του βουνού που μπορούν να σε βοηθήσουν με ανέβασμα των μπόνους παραγωγής.
Μην σπαταλάτε τα αγαθά σας στα τουρνουά, προχωρήστε μέχρι εκεί που μπορείτε με την εβδομαδιαία παραγωγή στρατού σας και σταματήστε. Υπάρχει και άλλη εβδομάδα με τουρνουά. Χρειάστηκα 2 τουρνουά από το κάθε είδος που έχω μπόνους για να τερματίσω τα ποσοστά τους αλλά το κατάφερα. Χρειάζεται υπομονή.
Ο καθένας προχωράει την πόλη του με αυτά που του παρέχει το παιχνίδι. Αυτή την στιγμή είμαι πάνω από τις 310 επαρχίες και προχωράω μόνο με εξαγορές. Στις έρευνες είμαι σε καλό σημείο και στην ανάπτυξη το ίδιο, άρα υπάρχει τρόπος να προχωρήσεις. Μπορεί να μην είναι αυτός που θα ήθελε ο καθένας αλλά υπάρχει επιλογή. Αν μπλοκάρουν τις εξαγορές οι παίκτες που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου με τις μάχες δεν θα έχουν κανένα σκοπό να συνεχίσουν το παιχνίδι.
Όποιος λοιπόν του αρέσει να κάνει μάχες μπορεί να ικανοποιήσει την ανάγκη του στα τουρνουά και να εξαγοράσει τις επαρχίες για να προχωρήσει την ανάπτυξη του. Από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος που δεν παίζει με διαμάντια, να συναγωνιστεί παίκτες που παίζουν με διαμάντια απλά θα χάσει. Δεν γίνεται με τίποτε αυτό, αλλιώς δεν θα έβαζε κανείς παίκτης διαμάντια. Το λέει παίκτης που τα μόνα διαμάντια που έχει ξοδέψει είναι των διαγωνισμών του forum. Να είμαστε και λογικοί πρέπει να βγάλει και κέρδος η εταιρία οπότε πάντα θα δίνει πλεονεκτήματα σε αυτούς τους παίκτες για να συνεχίζουν να παίζουν και να δίνεται η δυνατότητα και στους υπόλοιπους να παίζουμε.
Απλά οι ενστάσεις που έχω σε αυτό το θέμα είναι που δεν δίνεται η ευκαιρία και οι υπόλοιποι να έχουν πρόσβαση στα διαμαντοκτίρια εκτός και αν κερδίσουν ένα διαγωνισμό και μαζέψουν αρκετά διαμάντια. Καλό που υπάρχει και αυτό αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια μικρή επιβράβευση σε όσους παίκτες παίζουν συνεχόμενα και για πολύ χρόνο ώστε να συνεχίσουν να παίζουν αφού θα υπάρχει το περιθώριο έστω και μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να έχουν πρόσβαση στα κτίρια που θέλουν διαμάντια ή στις επεκτάσεις.
Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος αλλά συνεχώς επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα ενώ γνωρίζουμε όλοι ποια είναι η γραμμή της εταιρείας για το συγκεκριμένο θέμα. Για να συνεχίζει με αυτή την γραμμή, σημαίνει πως βγάζει επαρκές κέρδος για να μην την ενδιαφέρουν τα παράπονά μας.
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Υπάρχουν 2 τρόποι για να προχωρήσεις, μέσω εξαγορών ή μαχών. Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό έχω σταματήσει τις μάχες και προχωρώ μόνο με εξαγορές ασχέτως κόστους.
Με τον χρόνο που χρειάζεται για να εξερευνηθεί μια επαρχία δίνει την επιλογή στον παίκτη να μαζέψει τα αγαθά που χρειάζεται (ακόμη και με ημερήσιες παραγωγές) για να ξεκλειδώσει μια επαρχία. Από εκεί και πέρα χρειάζεται σωστή διαχείριση των αγαθών. Αν κάποιος ξοδεύει σε κτίρια, τουρνουά, έρευνες και μετά θέλει να έχει αρκετά για να εξαγοράσει την επαρχία θα τα βρεί σκούρα αν δεν παίζει με 3ωρες παραγωγές.
Απλά κάθε φορά θέτεις ένα στόχο, για να ξεμπλοκάρει μια επέκταση θέλεις 9 επαρχίες, οπότε μπορείς να μην ξοδεύεις τα αγαθά σου μέχρι να εξερευνήσεις 9 επαρχίες, να δείς πόσο είναι το συνολικό κόστος τους και με ανταλλαγές στην αγορά να μαζέψεις αυτά που χρειάζεται να τις ξεκλειδώσεις μαζεμένα. Μετά μέχρι να εξερευνήσεις την επόμενη 9αδα να ασχοληθείς με το χτίσιμο των κτιρίων που σου δίνει το περιθώριο ο χώρος που κέρδισες και να ξεκλειδώσεις έρευνες που θέλουν αγαθά. Υπάρχουν και οι αίθουσες του βουνού που μπορούν να σε βοηθήσουν με ανέβασμα των μπόνους παραγωγής.
Μην σπαταλάτε τα αγαθά σας στα τουρνουά, προχωρήστε μέχρι εκεί που μπορείτε με την εβδομαδιαία παραγωγή στρατού σας και σταματήστε. Υπάρχει και άλλη εβδομάδα με τουρνουά. Χρειάστηκα 2 τουρνουά από το κάθε είδος που έχω μπόνους για να τερματίσω τα ποσοστά τους αλλά το κατάφερα. Χρειάζεται υπομονή.
Ο καθένας προχωράει την πόλη του με αυτά που του παρέχει το παιχνίδι. Αυτή την στιγμή είμαι πάνω από τις 310 επαρχίες και προχωράω μόνο με εξαγορές. Στις έρευνες είμαι σε καλό σημείο και στην ανάπτυξη το ίδιο, άρα υπάρχει τρόπος να προχωρήσεις. Μπορεί να μην είναι αυτός που θα ήθελε ο καθένας αλλά υπάρχει επιλογή. Αν μπλοκάρουν τις εξαγορές οι παίκτες που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου με τις μάχες δεν θα έχουν κανένα σκοπό να συνεχίσουν το παιχνίδι.
Όποιος λοιπόν του αρέσει να κάνει μάχες μπορεί να ικανοποιήσει την ανάγκη του στα τουρνουά και να εξαγοράσει τις επαρχίες για να προχωρήσει την ανάπτυξη του. Από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος που δεν παίζει με διαμάντια, να συναγωνιστεί παίκτες που παίζουν με διαμάντια απλά θα χάσει. Δεν γίνεται με τίποτε αυτό, αλλιώς δεν θα έβαζε κανείς παίκτης διαμάντια. Το λέει παίκτης που τα μόνα διαμάντια που έχει ξοδέψει είναι των διαγωνισμών του forum. Να είμαστε και λογικοί πρέπει να βγάλει και κέρδος η εταιρία οπότε πάντα θα δίνει πλεονεκτήματα σε αυτούς τους παίκτες για να συνεχίζουν να παίζουν και να δίνεται η δυνατότητα και στους υπόλοιπους να παίζουμε.
Απλά οι ενστάσεις που έχω σε αυτό το θέμα είναι που δεν δίνεται η ευκαιρία και οι υπόλοιποι να έχουν πρόσβαση στα διαμαντοκτίρια εκτός και αν κερδίσουν ένα διαγωνισμό και μαζέψουν αρκετά διαμάντια. Καλό που υπάρχει και αυτό αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια μικρή επιβράβευση σε όσους παίκτες παίζουν συνεχόμενα και για πολύ χρόνο ώστε να συνεχίσουν να παίζουν αφού θα υπάρχει το περιθώριο έστω και μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να έχουν πρόσβαση στα κτίρια που θέλουν διαμάντια ή στις επεκτάσεις.
Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος αλλά συνεχώς επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα ενώ γνωρίζουμε όλοι ποια είναι η γραμμή της εταιρείας για το συγκεκριμένο θέμα. Για να συνεχίζει με αυτή την γραμμή, σημαίνει πως βγάζει επαρκές κέρδος για να μην την ενδιαφέρουν τα παράπονά μας.




νταξει φιλε sokratis72 δεν τα εγραψα για να μας πεις τι σε βολευει ο καθενας φυσικα εχει διαφορετικο τροπο
ουτε ειπα οτι δεν υπαρχει τροπος να ανοιξεις επαρχιες
το θεμα ειναι οτι βαριεμε να τα ξαναπω αφου δεν καταλαβες τι εγραψα μη κανεις τσαμπα παραθεση:);)
καλησπερες
 

DeletedUser163

Guest
Λιγο θελω να μιλησω μοναχα σχετικα με αυτες τις αλλαγες στις μαχες. Δεν γινεται να παιξω εναντια στα μποτακια...με σπανε στο ξυλο ειτε ειναι βαθμολογικα Νο20 ειτε Νο 11 που ειναι το 1ο στο οποιο ξεκιναει να ζηταει orcs. Αυτο που θελω να ζητησω ειναι να πιασετε και να πειτε τους γερμανους οτι δεν γινεται, να τα κανουν πιο ευκολα. Πλεον ουτε γκολεμ ουτε τιποτα, τα εχω ολα και δεν μπορω να νικησω, ε στο τελος θα φυγει κοσμος τι δεν καταλαβαινετε.
 

AndyAndre

Νέο Μέλος
Ναι
Υπάρχουν 2 τρόποι για να προχωρήσεις, μέσω εξαγορών ή μαχών. Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό έχω σταματήσει τις μάχες και προχωρώ μόνο με εξαγορές ασχέτως κόστους.
Με τον χρόνο που χρειάζεται για να εξερευνηθεί μια επαρχία δίνει την επιλογή στον παίκτη να μαζέψει τα αγαθά που χρειάζεται (ακόμη και με ημερήσιες παραγωγές) για να ξεκλειδώσει μια επαρχία. Από εκεί και πέρα χρειάζεται σωστή διαχείριση των αγαθών. Αν κάποιος ξοδεύει σε κτίρια, τουρνουά, έρευνες και μετά θέλει να έχει αρκετά για να εξαγοράσει την επαρχία θα τα βρεί σκούρα αν δεν παίζει με 3ωρες παραγωγές.
Απλά κάθε φορά θέτεις ένα στόχο, για να ξεμπλοκάρει μια επέκταση θέλεις 9 επαρχίες, οπότε μπορείς να μην ξοδεύεις τα αγαθά σου μέχρι να εξερευνήσεις 9 επαρχίες, να δείς πόσο είναι το συνολικό κόστος τους και με ανταλλαγές στην αγορά να μαζέψεις αυτά που χρειάζεται να τις ξεκλειδώσεις μαζεμένα. Μετά μέχρι να εξερευνήσεις την επόμενη 9αδα να ασχοληθείς με το χτίσιμο των κτιρίων που σου δίνει το περιθώριο ο χώρος που κέρδισες και να ξεκλειδώσεις έρευνες που θέλουν αγαθά. Υπάρχουν και οι αίθουσες του βουνού που μπορούν να σε βοηθήσουν με ανέβασμα των μπόνους παραγωγής.
Μην σπαταλάτε τα αγαθά σας στα τουρνουά, προχωρήστε μέχρι εκεί που μπορείτε με την εβδομαδιαία παραγωγή στρατού σας και σταματήστε. Υπάρχει και άλλη εβδομάδα με τουρνουά. Χρειάστηκα 2 τουρνουά από το κάθε είδος που έχω μπόνους για να τερματίσω τα ποσοστά τους αλλά το κατάφερα. Χρειάζεται υπομονή.
Ο καθένας προχωράει την πόλη του με αυτά που του παρέχει το παιχνίδι. Αυτή την στιγμή είμαι πάνω από τις 310 επαρχίες και προχωράω μόνο με εξαγορές. Στις έρευνες είμαι σε καλό σημείο και στην ανάπτυξη το ίδιο, άρα υπάρχει τρόπος να προχωρήσεις. Μπορεί να μην είναι αυτός που θα ήθελε ο καθένας αλλά υπάρχει επιλογή. Αν μπλοκάρουν τις εξαγορές οι παίκτες που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου με τις μάχες δεν θα έχουν κανένα σκοπό να συνεχίσουν το παιχνίδι.
Όποιος λοιπόν του αρέσει να κάνει μάχες μπορεί να ικανοποιήσει την ανάγκη του στα τουρνουά και να εξαγοράσει τις επαρχίες για να προχωρήσει την ανάπτυξη του. Από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος που δεν παίζει με διαμάντια, να συναγωνιστεί παίκτες που παίζουν με διαμάντια απλά θα χάσει. Δεν γίνεται με τίποτε αυτό, αλλιώς δεν θα έβαζε κανείς παίκτης διαμάντια. Το λέει παίκτης που τα μόνα διαμάντια που έχει ξοδέψει είναι των διαγωνισμών του forum. Να είμαστε και λογικοί πρέπει να βγάλει και κέρδος η εταιρία οπότε πάντα θα δίνει πλεονεκτήματα σε αυτούς τους παίκτες για να συνεχίζουν να παίζουν και να δίνεται η δυνατότητα και στους υπόλοιπους να παίζουμε.
Απλά οι ενστάσεις που έχω σε αυτό το θέμα είναι που δεν δίνεται η ευκαιρία και οι υπόλοιποι να έχουν πρόσβαση στα διαμαντοκτίρια εκτός και αν κερδίσουν ένα διαγωνισμό και μαζέψουν αρκετά διαμάντια. Καλό που υπάρχει και αυτό αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια μικρή επιβράβευση σε όσους παίκτες παίζουν συνεχόμενα και για πολύ χρόνο ώστε να συνεχίσουν να παίζουν αφού θα υπάρχει το περιθώριο έστω και μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να έχουν πρόσβαση στα κτίρια που θέλουν διαμάντια ή στις επεκτάσεις.
Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος αλλά συνεχώς επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα ενώ γνωρίζουμε όλοι ποια είναι η γραμμή της εταιρείας για το συγκεκριμένο θέμα. Για να συνεχίζει με αυτή την γραμμή, σημαίνει πως βγάζει επαρκές κέρδος για να μην την ενδιαφέρουν τα παράπονά μας.
Ναι συμφωνώ με κάποια από αυτά πού γράφεις, αλλά και οι μάχες είναι μέρος του παιχνιδιού, όπως και εξάλλου εάν ακολουθείς την γραμμή Του παιχνιδιού, θα χρειαστεί να κάνεις μάχες...που πολλές φορές εάν έχεις προχωρήσει αρκετά με εξαγορές να μην μπορεί ο Στρατός σού να Τις κάνει ποτέ... το όλο θέμα, πιστεύω είναι οι σωστές ισορροπίες, τίποτα άλλο!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ναι

Ναι συμφωνώ με κάποια από αυτά πού γράφεις, αλλά και οι μάχες είναι μέρος του παιχνιδιού, όπως και εξάλλου εάν ακολουθείς την γραμμή Του παιχνιδιού, θα χρειαστεί να κάνεις μάχες...που πολλές φορές εάν έχεις προχωρήσει αρκετά με εξαγορές να μην μπορεί ο Στρατός σού να Τις κάνει ποτέ... το όλο θέμα, πιστεύω είναι οι σωστές ισορροπίες, τίποτα άλλο!

Andy πρώτα από όλα που το ξέθαψες αυτό το μήνυμα βρέ θηρίο, έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που το ποστάρισα.
Αυτό που πρέπει να καταλάβει κάποιος είναι πως ο στρατός στο ELVENAR λειτουργεί ως ένα είδος πόρου όπως είναι τα νομίσματα, οι προμήθειες ή τα διάφορα άλλα αγαθά. Μόλις το συνειδητοποιήσει θα μπορεί να τον διαχειριστεί και με τον καλύτερο τρόπο.
Πρίν να δημιουργηθούν τα τουρνουά στο μόνο μέρος που μπορούσες να τον αξιοποιήσεις ήταν στις επαρχίες του χάρτη. Αυτό έχει αλλάξει άρδην. Τώρα και τότε που είχα γράψει το μήνυμα είναι πιό αποδοτικό να αξιοποιήσετε τον στρατό σας στο τουρνουά και να εξαγοράσετε τις επαρχίες του χάρτη. Διότι στο τουρνουά θα κερδίσετε πολλά εργαλεία που θα σας χρειαστούν όπως είναι οι πόντοι γνώσης και τα ξόρκια και με την εξαγορά των επαρχιών του χάρτη έχετε 100% επιτυχία να την αποκτήσετε.
Πολλοί θεωρούν πως είναι ακριβή στρατηγική, και όμως αυτή την στιγμή έχω φτάσει πάνω από 570 ολοκληρωμένες επαρχίες και οι αποθήκες μου μια χαρά κρατούν και έχω τελειώσει την τελευταία φυλή εδώ και πολύ καιρό. Απλά δείτε τις επαρχίες που θα σας δώσουν την επέκταση ως μια σειρά αναβαθμίσεων κτιρίων. Μόλις τις εξαγοράσετε θα αποκτήσετε μόνιμα την επέκταση σε αντίθεση με το τουρνουά που ξεκινάει κάθε εβδομάδα.
Στο τουρνουά αν θέσετε στόχο να ξοδεύετε μόνο τον στρατό που παράγετε κάθε εβδομάδα και δεν καταφεύγετε συνεχώς σε εξαγορές (εκτός αν έχουν μείνει 1-2 συναντήσεις για να κλείσετε την επαρχία) αλλά να σταματάτε μόλις φτάσετε στα όρια του στρατού σας, θα δείτε πως κάθε εβδομάδα (αν αναβαθμίζετε συνεχώς τα στρατιωτικά θαύματα) θα ανεβαίνει ο Μ.Ο. σας και θα κερδίζετε περισσότερες αμοιβές.
Η ίδια εταιρεία έχει θέσει όρια στις επαρχίες του χάρτη ανάλογα με το κεφάλαιο που βρίσκεται κάποιος, όσο θα βρισκόσαστε στο όριο θα περνάτε τις μάχες σχετικά εύκολα, αλλιώς απλά θα καταφύγετε στις εξαγορές. Δεν μπορεί να είναι ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη. Προσωπικά επειδή όταν μπήκαν τα όρια τα είχα ξεπεράσει κατά 2 εποχές και δεν είχα διάθεση να περιμένω να γίνει η εξισορρόπηση συνέχισα με τις εξαγορές. Το αποτέλεσμα ήταν πως όταν κάποιοι ακολουθούσαν τα όρια παλεύανε να βρούν χώρο και γκρινιάζανε συνεχώς εγώ είχα πλεόνασμα χώρου.
Και δεν το μετάνιωσα ποτέ διότι διευκόλυνε πάρα πολύ το παιχνίδι μου. Οπότε η επιλογές που έχει κάποιος είναι 2, ακολουθεί τα όρια που θέτει η εταιρεία με όποιο τίμημα υπάρχει για τον χώρο του ή λειτουργεί εκτός ορίων.
 

AndyAndre

Νέο Μέλος
Ναι , Ευχαριστώ!
Βασικά διαβάζω διάφορα τώρα τελευταία στο forum γιατί θέλω να μάθω πιο πολλά εμπειρικά από τούς παίχτες ...
Όσο γι'αυτό πού λές, Ναι έννοιτε είναι πολύ καλό πάντα να έχεις το προβάδισμα, απλά πολλές φορές συμβαίνουν διάφορα που αναγκαστικά σε γυρίζουν πίσω
Πχ : στην δική μου περίπτωση, έχω περάσει στην έρευνα με επιτυχία τούς νάνους, προχωράω στις νεράιδες, όλα κανονικά, έχω ψιλοκωλυσει σε δύο αποστολές λοιπόν κ λέω οκ, δεν δίνω σημασία, οπότε μπορέσω θα τις κάνω...άκου όμως ... Η μια ήταν να κανω 5 νίκες στις επαρχίες ( που είναι αρκετά πιο μακριά απο την εμβέλεια μου αφού είναι διπλό το πλήθος διμοιρίας) η άλλη να χτίσω το Πανδοχείο Του Οιδηπορου ( δεν είχα χώρο, πούλησα κάτι, έκανα διαριθμηση το έφτιαξα , μετά από κάνα 10ημερο που είχε εμφανιστεί...
Και τώρα με γύριζει πίσω κ μου ζητάει 500 γρανίτη....απίστευτο, θέλω δηλαδή ξανά πύλη κ από όλα!!!
Τι να πω
 

DeletedUser710

Guest
Ναι , Ευχαριστώ!
Βασικά διαβάζω διάφορα τώρα τελευταία στο forum γιατί θέλω να μάθω πιο πολλά εμπειρικά από τούς παίχτες ...
Όσο γι'αυτό πού λές, Ναι έννοιτε είναι πολύ καλό πάντα να έχεις το προβάδισμα, απλά πολλές φορές συμβαίνουν διάφορα που αναγκαστικά σε γυρίζουν πίσω
Πχ : στην δική μου περίπτωση, έχω περάσει στην έρευνα με επιτυχία τούς νάνους, προχωράω στις νεράιδες, όλα κανονικά, έχω ψιλοκωλυσει σε δύο αποστολές λοιπόν κ λέω οκ, δεν δίνω σημασία, οπότε μπορέσω θα τις κάνω...άκου όμως ... Η μια ήταν να κανω 5 νίκες στις επαρχίες ( που είναι αρκετά πιο μακριά απο την εμβέλεια μου αφού είναι διπλό το πλήθος διμοιρίας) η άλλη να χτίσω το Πανδοχείο Του Οιδηπορου ( δεν είχα χώρο, πούλησα κάτι, έκανα διαριθμηση το έφτιαξα , μετά από κάνα 10ημερο που είχε εμφανιστεί...
Και τώρα με γύριζει πίσω κ μου ζητάει 500 γρανίτη....απίστευτο, θέλω δηλαδή ξανά πύλη κ από όλα!!!
Τι να πω

@AndyAndre μόλις μπεις στο κεφάλαιο των νεράιδων όλες αυτές οι αποστολές της προηγούμενης φυλής, από υποχρεωτικές θα γίνουν προαιρετικές. Δηλαδή θα σου εμφανιστεί και κουμπί για να τις απορρίψεις. Οπότε δεν χρειάζεται να ξαναχτίσεις οικισμό. Πρόσεχε όμως όταν τις απορρίπτεις μην είναι και κάποια που δίνει σαν ανταμοιβή διαμάντια. Αν και στους Νάνους νομίζω δεν έχει. Έχει σίγουρα όμως σε όλες τις υπόλοιπες φυλές.
Επίσης, για τις μελλοντικές φυλές να έχεις υπόψιν σου πως στις πρώτες αποστολές σου ζητάει να πουλήσεις την πύλη της προηγούμενης φυλής. Γι' αυτό καλό θα είναι την Πύλη να μην την πουλάς αν δεν σου ζητηθεί πρώτα.
 

AndyAndre

Νέο Μέλος
@AndyAndre μόλις μπεις στο κεφάλαιο των νεράιδων όλες αυτές οι αποστολές της προηγούμενης φυλής, από υποχρεωτικές θα γίνουν προαιρετικές. Δηλαδή θα σου εμφανιστεί και κουμπί για να τις απορρίψεις. Οπότε δεν χρειάζεται να ξαναχτίσεις οικισμό. Πρόσεχε όμως όταν τις απορρίπτεις μην είναι και κάποια που δίνει σαν ανταμοιβή διαμάντια. Αν και στους Νάνους νομίζω δεν έχει. Έχει σίγουρα όμως σε όλες τις υπόλοιπες φυλές.
Επίσης, για τις μελλοντικές φυλές να έχεις υπόψιν σου πως στις πρώτες αποστολές σου ζητάει να πουλήσεις την πύλη της προηγούμενης φυλής. Γι' αυτό καλό θα είναι την Πύλη να μην την πουλάς αν δεν σου ζητηθεί πρώτα.
Ναι , όντως, όσα γράφεις ισχύουν... Και τελικά τελείωσα και την πύλη και όσες αποστολές έμειναν Στους Νάνους αφού με αποχαιρέτησαν! Δίνουν και εδώ διαμάντια και χαίρομαι που δίνουν κ στις υπόλοιπες φυλές!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είναι πολύ χρήσιμα ( * εάν το ήξερα δεν θα πουλούσα τα πάντα μόλις τελείωνα το κεφαλαίο στην έρευνα, απλά πιστεύω ότι αρκετοί δεν συμβαδίζουν την έρευνα τούς με τοις αποστολές, όλο και κάπου κολλάς και το αφήνουμε για μετά, με αποτέλεσμα ανισορροπία μεταξύ αυτών των δύο... Καλό είναι επίσης να μην τα παρακάμψουμε γιατί αυτή είναι ή ουσία , άποψη μου, να προσδιορίζονται & εκτελούνται στόχοι. Όταν υπάρχει δυσαναλογία, υπάρχει και ή μην δυνατότητα...
Τέλος πάντων
Τέλος καλό, όλα καλά! Ευτυχώς το περάσαμε κ αυτό! Τώρα θα είμαι πιο προσεκτική κ δεν θα βιάζομαι τόσο ( * να κρατάς τόσο μεγάλο χώρο είναι πολύ μεγάλη υπόθεση σ'αυτό το παιχνίδι)
 
Κορυφή