• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Μάχες στο Αυτόματο με το νέο σύστημα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser517
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser517

Guest
Δείτε απώλειες σε Τουρνουά Τρίτο Αστέρι και πέστε μου αν είναι δυνατόν να προχωρήσουμε έτσι ?
upload_2016-10-27_22-12-28.png

Το Τουρνουά πλέον πρέπει να το βάζουν κάθε 3 εβδομάδες διότι τόσο χρόνο θα χρειαστούμε για να φτιάξουμε την ποσότητα μονάδων που θα χάνουμε σε κάθε τουρνουά και ας μην ξεχνάμε ότι είναι τουρνουά Ατσαλιού, δηλαδή σχετικά εύκολο.

Αν νομίζετε ότι αυτές είναι οι βελτιώσεις που θα κάνατε και θα ήταν για το καλό μας τι να πω, σκεφθείτε τι θα γινόταν αν δεν το κάνατε για το καλό μας, αυτοί οι άξιοι σχεδιαστές και τεχνικοί θα πρέπει να είναι υπερήφανοι για το αποτέλεσμα αυτό.

Τι να πω ας κρίνει ο κάθε παίχτης μόνος του αν αξίζει πλέον να βάλει κάποιος έστω και ένα ευρώ σε ένα τέτοιο παιχνίδι.

Δείτε εδώ απώλειες από πολύ λιγότερες αντίπαλες μονάδες, εντελώς απαράδεκτο για τουρνουά 3ο Αστέρι
caaced856a3f41bc99c31b97879fb36e.png

Ας μας πει κάποιος υπεύθυνος πως μπορούμε να προχωρήσουμε με αυτά τα χάλια και με τόσες πολλές απώλειες σε εύκολο Τουρνουά.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ
9f705f5872dd4fc280a6b7767c2d174e.png

Έχασα όλες τις μονάδες στο Τουρνουά 3ο Αστέρι και δεν έφαγα ούτε τις μισές μονάδες του αντιπάλου.

Η ίδια μάχη και έχω βάλει όλες τις μονάδες ΒΑΡΙΕΣ για να δω την διαφορά αλλά και πάλι η τέλεια καταστροφή.
eca13c2f6eb04d6f96fa158d1e2b7208.png

ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΥΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ

στην 1 και την 3 φωτογραφια νομιζω με 5 τοξοτες δεν θα εχεις σχεδον καθολου απολιες
στην 2 με 3 ολμους και 2 τοξοτες επισης

η αγαπημενη μου μοναδα προς το παρον εχουν γινη η τοξοτες :D
Σου παραθέτω εδώ μία μάχη με 3 τοξότες 1 όλμο και 1 παλαδίνο για να δεις την πλήρη καταστροφή σε ακόμη χειρότερα επίπεδα από τα χθεσινά
upload_2016-10-28_10-27-59.png

Η λύση δεν είναι οι τοξότες διότι το πρόβλημα είναι ότι άλλαξαν τις ιδιότητες των μονάδων θα σου κάνω και μία με 5 τοξότες όπως μου πρότεινες για να δεις την διαφορά.

Εδώ σου έχω και την μάχη με 5 τοξότες για να δεις και πάλι την καταστροφή ότι δεν υπάρχει τρόπος να βγει με οποιονδήποτε συνδυασμό γιατί ότι συνδυασμό και να βάλω δεν μπορώ να φάω ούτε τους μισούς από τους εχθρούς και να σκεφτείς ότι είναι Τουρνουά μόνο στο 3ο Αστέρι

4be4d06306384ef1ae9577a651fd074c.png


To παιχνίδι έχει ΑΛΛΑΞΕΙ!

@Commantos:Εάν νομίζετε ότι η συνταγή 3 Ιερείς και 2 Παλλαδίνοι θα δουλεύει για όλα, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητήσουμε. Ξέχασα όμως... Οι κραυγές απελπισίας έχουν πιο πολύ νόημα από το να κάτσει κανείς να σκεφτεί τι πρέπει να κάνει... Άλλωστε στην Ελλάδα, μόνο για να φωνάζουμε "Αέρα" είμαστε πλέον...

Με 4 Τοξότες και μια Βαριάς Συμπλοκής, μπορείτε να περάσετε απο ένα τεράστιο ποσοστό Συναντήσεων στα Τουρνουά. Κι ορκίζομαι ότι δεν θα βοηθήσω άλλο...

Όσο για σένα φίλε που ξέρεις μόνο να ειρωνεύεσαι σου έχω εδώ την μάχη όπως την πρότεινες εσύ, δηλαδή με 4 τοξότες και 1 Παλαδίνο για να σου αποδείξω ότι είχε πολύ χειρότερα αποτελέσματα από όλους τους άλλους συνδυασμούς που είχα κάνει και ο συνδυασμός για τον οποίο με ειρωνεύτηκες δηλαδή 3 Ιερείς και 2 Παλαδίνοι είχε τις λιγότερες απώλειες, άσχετα ότι είναι αδύνατον να βγουν οι μάχες αυτές με οποιονδήποτε συνδυασμό και αν βάλουμε.
upload_2016-10-28_10-48-24.png



ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ

@Lighting Shadow Δεν υπάρχει κανείς να απολογηθεί για κάτι. Υπάρχουν αυτοί που παίζουν και κάνουν προτάσεις και αυτοί που φωνάζουν για να ακουστούν τα λάθη τους. Με τις φωνές και τις διαταγές δεν κέρδισε κανείς. Μια συμβουλή σας δόθηκε από κάποιον που δοκίμασε κάτι και είχε αποτέλεσμα. Και μην κάνετε πολλαπλές δημοσιεύσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
Το '40 αν θυμάμαι καλά, αυτοί που φώναζαν "Αέρα", πολέμησαν κιόλας...

Εσείς περιοριστείτε στο να φωνάζετε "Αέρα", νομίζοντας ότι πολεμάτε. Έτσι θα τα φτιάξετε όλα.
 

DeletedUser3

Guest
3940b05fd86a40ef83799ca0d9c7cc1c.png


2f4d06bfcadb4661b47ff41f2e462daf.png

783928be6d764e19970bdbe69b3096fe.png

Όλες στο αυτόματο, σε 4ου επιπέδου Επαρχίες Τουρνουά. Συνεπώς, καλό θα ήταν να ανοίξει μια συζήτηση που να βάζει όποιος θέλει printscreens για να μάθουν το παιχνίδι και όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
γινεται να βαλεις αντιστοιχες μαχες με στρατο απο ανθρωπους για να εχουμε μετρο συγκρισης ??
 

DeletedUser517

Guest
Α
3940b05fd86a40ef83799ca0d9c7cc1c.png


2f4d06bfcadb4661b47ff41f2e462daf.png

783928be6d764e19970bdbe69b3096fe.png

Όλες στο αυτόματο, σε 4ου επιπέδου Επαρχίες Τουρνουά. Συνεπώς, καλό θα ήταν να ανοίξει μια συζήτηση που να βάζει όποιος θέλει printscreens για να μάθουν το παιχνίδι και όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.
Αυτά που παραθέτεις δεν έχουν καμία σχέση με τις μάχες των Ανθρώπων οπότε μην προσπαθείς να καλυφθείς συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα

Πάρε και Αυτόματη μάχη με τον τρόπο που πρότεινες για να δεις ότι και πάλι δεν βγαίνει για να μην έχεις να λες.

54e8fad72d7c4789a7d14e4e4986183a.png
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
1464267707.jpg


9068769696.jpg


8628179464.jpg


3159359126.jpg


5669617352.jpg



ολα αυτα ειναι στο αυτοματο και σε επαρχια 2 αστεριων
 

DeletedUser3

Guest
Μπορούμε να το κάνουμε όλη μέρα αυτό... Δοκιμάστε να παίξετε πρώτα στο χειροκίνητο να δείτε τις πραγματικές αλληλεπιδράσεις των μονάδων και είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε κάτι καλύτερο.

Πάω να παίξω και με τους Ανθρώπους.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
παντως στις πιο πανω μαχες που εχασα δεν μπορεσα να τις περασω και με αρκετους αλλους συνδιασμους.
οποτε δεν ειναι σιγουρο οτι οι τοξοτες των ανθρωπων εχουν τις ιδιες δυναμεις με των ξωτικων και ουτε οτι ο συνδιασμος 4 τοξοτες και μια βαρια συμπλοκης οτι περνανε σχεδον ολες τις μαχες
 

DeletedUser517

Guest
παντως στις πιο πανω μαχες που εχασα δεν μπορεσα να τις περασω και με αρκετους αλλους συνδιασμους.
οποτε δεν ειναι σιγουρο οτι οι τοξοτες των ανθρωπων εχουν τις ιδιες δυναμεις με των ξωτικων και ουτε οτι ο συνδιασμος 4 τοξοτες και μια βαρια συμπλοκης οτι περνανε σχεδον ολες τις μαχες
Φίλε μου οι Τοξότες των Ανθρώπων κάνουν ζημιά 12 - 16 ενώ των ξωτικών κάνουν ζημιά 18 - 23 επίσης οι τοξότες των ξωτικών έχουν μία επιπλέον ειδική ικανότητα η οποία δεν υπάρχει στους τοξότες των ανθρώπων και τα μπόνους επίθεσης στους τοξότες των ξωτικών είναι πολύ μεγαλύτερα (σχεδόν τα διπλάσια) από τα μπόνους επίθεσης των ανθρώπων.

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου οι τοξότες των ξωτικών είναι κατά πολύ ποιο ισχυροί από τους τοξότες των ανθρώπων.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε οπως ειπα και στο αλλο θεμα οι βελτιωμενοι τοξοτες μας εχουν 14-18 επιθεση και τους ερευνας πλεον στο κεφαλαιο τον νανων. τα εχουν παει πιο πισω, καθως πιο πισω ακομα εχουν βαλει την ερευνα για τους ολμους.
τσεκαρε το δεντρο των ερευνων προς τα πισω και θα τους βρεις. Παρολα αυτα θα συμφωνισω οτι ειναι χειροτεροι απο των ξωτικων

7600909938.jpg
 

ladyx

Νέο Μέλος
εδω ειναι η τοξοτες και τους 2 φυλες η δικη μου ειναι αυξημενη η επιθεσει γιατι εχω βελονες 11 επιπεδο

Screenshot_67.png
Screenshot_68.png
Screenshot_58.png
 

DeletedUser517

Guest
Παιδιά έχετε δίκιο υπάρχει αρκετά ποιο πίσω νέα τεχνολογία την οποία δεν είχα δει και ανεβάζει τους τοξότες, μόλις τώρα την είδα.
 

DeletedUser3

Guest
Στο live session στο Facebook αυτή τη στιγμή, ο Timon παραδίδει μαθήματα Μαχών.

Σας περιμένουμε!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Καταρχην λογο προσωπικου θεματος εχασα το Live αλλα και να μπορουσα, αγγλικα καλα δεν ξερω για να παρακολουθησω live στα αγγλικα κατι. Με ολους εμας που ειτε δεν μπορεσαν να το παρακολουθησουν ή δεν ξερουν αγγλικα μπορουμε να κανουμε κατι εστω και με μορφη περιληψης ???

Επισης μηπως θα επρεπε η εταιρια να εχει προνοησει (οχι μονο για την ελλαδα) να εχει μεταφρασμενα ολα αυτα τα θεματα οπως π.χ. τα μηνιαια video ??
 

DeletedUser3

Guest
Στο link το οποίο παρέθεσα, μπορείτε να δείτε την παρουσίαση. Δυστυχώς, η δυνατότητα υποτίτλων δεν είναι εφικτή για όλο το περιεχόμενο που υπάρχει στα αγγλικά, ώστε να είναι διαθέσιμη σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Το ξερω οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα υποτιτλων. Μας εχετε ενημερωσει για αυτο, γιαυτο ειπα οτι η εταιρια θα επρεπε να ειχε μεριμνησει.
Απο εκει και περα μηπως ειναι εφηκτο εστω μια περιληψη απο την ΟΔ. ή απο καποιον αλλο ?? Το ιδανικοτερο θα ηταν να υπαρχει ενα ιδικο θεμα στο wiki πανω στις μαχες και στους νεους συσχετισμους κτλ.
 

DeletedUser118

Guest
Στο WiKi θα υπάρξει ενημέρωση ελπίζουμε σύντομα για το θέμα Μονάδες-Μάχες και πολλά ακόμη. Είναι μεγάλος φόρτος δουλειάς όπως καταλαβαίνεται.
_______________________________________________________​

Τα συμπεράσματα και μία σύνοψη όσων είπε ή δεν είπε ο Timon σχετικά με τις αλλαγές και με άλλα θέματα είναι τα παρακάτω:
  1. Στόχος είναι να αμείβονται οι παίκτες για τον τρόπο παιχνιδιού τους.
  2. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι πλέον δεν υπάρχουν συστήματα διασφάλισης νίκης όπως παλαιότερα, που υπήρχαν συγκεκριμένα σχήματα μονάδων που κέρδιζαν κάθε μάχη. Θα πρέπει ο παίκτης να αναλύει τα δεδομένα των μονάδων και να επιλέγει τις καταλληλότερες ώστε να οδηγηθεί στην νίκη.
  3. Δεν είναι στόχος να είναι αδύνατο να επιτευχθεί η νίκη με αυτόματη μάχη, είναι στόχος να είναι δύσκολο και οι απώλειες να είναι αυξημένες.
  4. Το 3 ισχύει γιατί θα πρέπει να αμείβονται οι παίκτες που πραγματικά επιθυμούν να παίζουν με μάχες και αφιερώνουν χρόνο σε αυτές κάνοντας τες χειροκίνητα. Άρα προσφέρουν χρόνο στο κομμάτι μάχες-στρατός του παιχνιδιού.
  5. Όσοι επιθυμούν να παίζουν με τον τρόπο των διαπραγματεύσεων θα πρέπει να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν το κόστος των αγαθών που θα βρίσκουν απέναντι τους. Αυτό μπορούν να το κάνουν με περισσότερα εργοστάσια.
  6. "Μα θέλετε Ορκς που βγαίνουν από τα Οπλοστάσια και μάλιστα υψηλού επιπέδου..." - Δεν είναι αναγκαία τα Ορκς παρά μόνο πάρα πολύ αργά στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα μετά την επαρχία 222 απαιτούνται (η απαίτηση αυτή δεν έχει εμφανιστεί ακόμη ούτε για το ξεκλείδωμα των ερευνών). Τότε οι παίκτες θα έχουν τα περιθώρια για να χτίσουν και να ανεβάσουν κάποια Οπλοστάσια για την παραγωγή των Ορκς.
  7. "Γιατί έγιναν όλες οι αλλαγές;" - Διότι πολλοί παίκτες έχουν φθάσει σε σημεία του χάρτη που δεν θα έπρεπε να είναι βάση των ερευνών τους. Αυτό είναι κάτι που δεν ήταν δυνατό να το δούμε νωρίς. Όσο καιρό αναπτύσσονταν όλες οι αλλαγές οι παίκτες έφθασαν ακόμα πιο μακρυά. Δεν είναι αδύνατο παρόλα αυτά να κατακτηθούν οι επαρχίες ή να διαπραγματευθούν. Απλώς μέχρις ότου οι παίκτες αυτοί φθάσουν σε σημείο να έχουν τις μονάδες που θα έπρεπε, άρα και στο σημείο των ερευνών που θα έπρεπε, τα πράγματα θα είναι δύσκολα για αυτούς και έπειτα θα γίνουν ξανά εύκολα.
  8. "Μα ήδη με τόσες επεκτάσεις και έχουμε πρόβλημα χώρου;" - Παίχτες που προχωρούν παράλληλα τις έρευνες τους με τον χάρτη και την ανάπτυξη της πόλης τους δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με την ανάπτυξη τους, απλώς οι παίκτες που επιλέγουν να πληρώσουν επεκτάσεις προχωρούν πιο γρήγορα όπως είναι και λογικό.
  9. "Τιμωρούμαστε που προχωρήσαμε πολύ;" - Όχι, απλώς πρέπει να έρθει σε ισορροπία το παιχνίδι κι αυτό θα πάρει χρόνο. Οι αλλαγές έγιναν και μέχρις ότου το παιχνίδι φθάσει σε ισορροπία κάποιοι είναι λογικό να αισθάνονται "τιμωρημένοι".
  10. "Ποιοι άλλοι λόγοι οδήγησαν στις αλλαγές και γιατί τώρα;" - Ένας ακόμη λόγος είναι, ότι πολλοί παίκτες έχουν αμέτρητες ποσότητες αγαθών που δεν καταναλώνουν πουθενά. Αυτοί οι παίκτες κατά κύριο λόγο είναι και παίκτες που έχουν μεγάλη πρόοδο στον χάρτη. Ίσως είναι και οι πιο ευνοημένοι εφόσον έχουν αρκετά αγαθά για διαπραγματεύσεις. Τα νούμερα των ποσοτήτων σε αγαθά και μονάδες είναι σε κάποιες περιπτώσεις αδιανόητα, και αναφερόμαστε σε ποσότητες εκατομμυρίων μονάδων ανά αγαθό και εκατοντάδων χιλιάδων μονάδων στρατού ανά μονάδα. Οι αλλαγές και η έρευνα που έγινε χρειάζονταν χρόνο. Όμως το αποτέλεσμα πιστεύουμε θα δικαιώσει τους παίκτες και το παιχνίδι.
  11. "Έρχονται άλλες αλλαγές;" - Πολλά έρχονται άλλα σύντομα και άλλα θα αργήσουν. Τα στοιχεία του παιχνιδιού παλιά και νέα που έρχονται είναι πολλά και δουλεύουν όλοι στην ομάδα ανάπτυξης για αυτά. Μείνετε συντονισμένοι!

Ελπίζουμε αυτό να καλύπτει πολλές πτυχές του όλου θέματος και άλλων παλαιότερων.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
πολυ καλη η ιδεα της μεταφρασης και προσωπικα ευχαριστω για αυτο.ας μου επιτραπει μια ''ενσταση'' ομως απο τη μερια μου.δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια του να αφιερωσω πολυ χρονο.εχω μονο 4 ωρες τη μερα για μενα.υποθετω θα ειμαι ο ''ριγμενος'' στο θεμα μαχης μεχρι καποιος να γραψει ισως ενα καλο συνδυασμο που θα εχει δοκιμασει στην μαχη ετσι ωστε να μπορεσω να κανω μαχες στο αυτοματο...οπωτε προς το παρον αναγκατικά τερμα το τουρνουα και ο χαρτης για εμενα...οσον αφορα το κομματι γιατι εγιναν οι αλλαγες τωρα και που ενας λογος ειναι οι τεραστιες ποσοτητες αγαθων μια ματια στις αποθηκες μου θα σας πεισει πως δεν ειναι παντα ετσι ακομα και αν κοντευω να τελειωσω τα ορκ...με 24ωρα που βαζω τα εργοστασια μου δεν ειναι παντα ευκολο να μαζευτουν αγαθα εν αντιθεση με εκεινους που εχουν το χρονο και τα βαζουν 3ωρα μαζευοντας πολυ περισσοτερα απο καποιον που τα βαζει 24ωρα. https://gyazo.com/c1db183ea4e0640da0ac7f3c3d552719
 
Τελευταία επεξεργασία:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ευχαριστουμε για την μεταφραση.
Τωρα σε οτι αφορα τις μαχες, πραγματικα ειναι τιμωρια για οσους δεν εχουν τον χρονο να κανουν χειροκινητα τις μαχες. Δεν ειναι δυνατον καποιος που παιζει 3 εως 5 ωρες την μερα να σπαταλαει την 1 περιπου για να κανει χειροκινητα μαχες για να βγαλει μια επαρχια ή αντε δυο.
Επιμενω οτι ειναι λαθος να τιμωρουμαστε οσοι παιζουμε με το αυτοματο και ουτε ειναι λυση η διαπραγματευση. Στην τελικη ας μειωσουν το κοστος στις διαπραγματευσεις.
Εφ' οσον πλεον πρεπει να κανουμε συνδιασμους μοναδων για να κερδισουμε τις μαχες ακομα και για το αυτοματο χρειαζεται "μελετη" των μοναδων οποτε μαλλον ειναι λαθος αυτο που ειπε οτι πρεπει να ειναι ευνοιημενοι οσοι παιζουν χειροκινητα. Εδω δεν εχουν μονο ευνοειθει αλλα εχουν στην ουσια απαγορευσει το αυτοματο.
 
Κορυφή