• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Λοταρία Event

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser873
  • Ημερομηνία έναρξης

Λοταρία Εισιτηριών Event

  • Είναι προς την σωστή κατεύθυνση

    Ψήφοι: 5 29,4%
  • Είναι πρός λάθος κατεύθυνση

    Ψήφοι: 12 70,6%

  • Σύνολο ψηφοφόρων
    17

DeletedUser873

Guest
Παίζοντας πλέον το παιχνίδι περίπου 1,5 χρόνο και συμμετέχοντας αισίος σε καμμιά 10ρια event μαζί με κάτι μικρά και 1 mobile θα ήθελα να κάνω 1 τοποθέτηση όσων αφορά τα event στην πορεία αυτή των 20 μηνών που έχει άμεση σχέση γενικά με το όλο παιχνίδι ..
Θυμάμαι πριν 1,5 χρόνο περίπου που ξεκίνησα ήταν λίγο πριν τα Χριστούγεννα και έπεσα κατευθείαν πάνω σε event..
Εάν θυμάμαι καλά (εάν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε) άλλα και μέχρι πρόσφατα στα event είχε 3 επιπολες .
Η πρώτη ήταν να πατήσεις για τις καθημερινέ ανταμοιβές με 10% ή 15% , η δεύτερη με 20% και η τρίτη με 40%.Ίσως να μην θυμάμαι ακριβώς τις μικρότερες αλλά το νόημα είναι πως σίγουρα είχε επιλογή 40% που ήταν η μεγάλη και σίγουρα με αυτό τον τρόπο μπορούσες να κάνεις έναν προγραμματισμό στην πόλη σου και στα κτίρια που θέλεις να πάρεις..
Δεν έπαιρνες 10 που λέει ο λόγος αλλά εάν πήγαινες για 10 έπαιρνες σίγουρα τα 8 ...Έτσι είχες την επιλογή να παίξεις όπωςήθελες εσύ και να βγάλεις εσύ το πλάνο σου για την Πόλη σου και το play που θέλεις να κάνεις..
Δλδ αμα ήθελες να παιξεις με διαμαντια σε πληθυσμό έπερνες τα καλά πολιτιστικα,εαν ήθελες να παίξεις δυνατά τουρνουά (το μόνο πράγμα που αξίζει πλέον στο παιχνίδι) έπαιρνες πλατείες στρατιωτικές.Κτλ κτλ έχεις επιλογές ή μάλλον είχες..
Στην πορεία αυτή του 1,5 χρόνου που παίζω ήρθαν οι περιπέτειες , το αναφέρω γιατί σε συνδιασμό με το χάλι που έγιναν και τα event σιγα σιγα τίποτα καλό δεν υπάρχει πλέον στο παιχνίδι..ήρθαν λοιπόν οι περιπέτειες και εκεί που περιμέναμε όλοι κάτι που να μας δώσει καινούργιο ενδιαφέρον οι φίλοι μας οι Γερμανοί έφεραν (προσωπική γνώμη ) μιά πατάτα και μισή και άλλη μία δλδ..Περιπέτειες που σου ζητάνε να σου βγει το λάδι και να λιώσεις, να δώσεις μερικά εκατομμύρια αγαθά,10 δες μην πω εκατοντάδες προσωπικού χρόνου και σε πολλές περιπτώσεις να γκρεμίσεις και πολλά κτήρια στην πόλη σου εάν θέλεις να βοηθήσεις την συμμαχία σου για να πάρεις σαν ανταμοιβή τι;
'Ένα απόλυτο 0 σε σχέση με την προσπάθεια που έκανες ...Εάν Θέλετε κύριοι Γερμανοί καλές περιπέτειες κάντε 2 το χρόνο , μεγαλύτερες σε διάρκεια και με κτήρια <<βαρβάτα>> που λέει και ο λαός να δείτε τι θα γίνει και αφήστε μας να <<σφαχτούμε>> να γουστάρουμε κιόλας..
Άλλο θέμα αυτό βέβαια μια μικρή παρένθεση έκανα , αλλά το νόημα που θέλω να δώσω είναι πως κάνανε μια πατάτα όπως είπα παραπάνω , οπότε ο παίχτης πελάτης χάνει το ενδιαφέρον του.
Πάμε πάλι στα event λοιπόν που είναι και το θέμα μας..
Σιγά σιγά μέσα στον 1,5 χρόνο λοιπόν που ασχολούμαι με το game αυτό που διαπιστώνω και σίγουρα όλοι συμφωνείτεείναι πως οι ανταμοιβές στα event γίνονται όλο και χειρότερες , Από το ένα στο άλλο τα κτήρια γινόντουσαν όλο και πιο άσχημα ως προς την ανταμοιβή , τα πολιτιστικά χάλια και τα πολιτισμού -πληθυσμού ακόμα πιο χάλια..
Επίσης εάν ανατρέξετε σε όλα τα event όλο αυτό το διάστημα που αναφέρω θα δείτε πως το << αγόρασε πόντουςγνώσης>> όλο και μεγαλώνει..
Στα τελευταία 2 event δεν βγαίνανε τα ποσοστά με τίποτα..Το 40% δεν είχε καμιά σχέση με την πραγματικότητα,Τουλάχιστον εγώ δεν το είδα πουθενά ή πρέπει εάν το είδατε όλοι οι υπόλοιποι να είμαι ο πιο άτυχος παίχτης του server.
Και μετά λοιπόν από όλα αυτά , τις αποτυχημένες περιπέτειες και την κατακρεούργηση των κτήριον ανταμοιβών και των ποσοστών από event σε event φτάσαμε στο σήμερα και στην καταπληκτική λοταρία..
Μπράβο .Μπράβο . Μπράβο στο τσακάλι που το σκέφτηκε,Μιλάμε για διάνοια .όσων αφορά το γιατί ήρθε αυτό το σύστημα η γνώμη μου είναι συγκεκριμένη και απλή..
Πλέον κανείς δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί πως δεν βγαίνουν Όταν θα πατήσεις το 30% που είναι το μέγιστο που δίνει μετέ ξεκινάει και γυρνάει η ρουλέτα και δίνει 10% -10%-15% ..
Ξαναπατάς , δεν παίρνεις ποτέ το κτήριο και ξαναγυρνάει η ρουλέτα 10%-12%- 20% .Ξαναπατάς ,δεν ξαναπαίρνεις ποτέ το κτήριο κτλ κτλ..
Και πως να το πάρεις βέβαια το κτήριο όταν στην 1 από τις 5 φόρες παράδειγμα που θα πατήσεις έχεις 1 στις 4 να το πάρεις και τις υπόλοιπες 4 έχεις 1 στις 8 ή ακόμα και 1 στις 10;
Μιλάμε για απάτη τρελή.Μιλάμε για κοροϊδία ..Μιλάμε κύριοι Γερμανοί πως καταφέρατε να αποτελειώσετε το παιχνιδάκι και μπράβο σας..Τόσο <<γάτους >> δεν σας είχα..
Εαν πρίν 1,5 χρόνο που ξεκίνησα μου ζήταγαν να δώσω συμβουλές για το πως θα καταστρέψω το παιχνίδι αυτά ακριβώς θα πρότεινα, αποτυχημένες περιπέτειες , κατακρεούργηση των κτηρίων event και την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΛΟΤΑΡΙΑ..
Βρε πείτε μου ποιός το σκέφτηκε να τον προτείνω να πάρει το βραδείο της εξυπνότερης ιδέας την εταιρίας για το 2018..
Γάτος ο Γερμανός - Μπράβο του..
Για να κλείσω το μηνυμα γιατί και να τελειώνω με την τοποθέτηση μου , για όσα γράφω παραπάνω δεν φέρουν καμιά ευθύνη τα παιδιά της ομάδας διαχείρισης σε καμία χώρα..Αυτά είναι κεντρικές αποφάσεις και αλλαγές..
Το παιχνίδι κατάφεραν κατά την προσωπική μου γνώμη να το κάνουν να χάσει κάθε ενδιαφέρον σχεδόν,
Αντί να μας κολλάνε μας ξεκολλάνε,ήταν που ήταν βαρετό και χωρίς πολλά ενδιαφέρον συστατικά το αποτελείωσαν.
Προσωπικά παίζω πάνω από 12 χρόνια παιχνίδια , καταθέτω αρκετά λεφτά γιατί έτσι μου αρέσει ,είναι ένα από τα χόμπι μου αλλά πλέον δεν ξαναβάζω ούτε 1 ευρό..Εάν δείτε κύριοι να ξανακαταθέσω 1 ευρό να με ποστάρετε στο forum..
Δεν λέω πως θα το παρατήσω γιατί όλο αυτό το διάστημα έχω αναπτύξη φιλίες και παρέες με αξιόλογα παιδιά,και το παιχνίδι πάνω απ"όλα είναι η παρέα αλλά σίγουρα δεν θα έχω το ενδιαφέρον που είχα να παίξω,Και δεν θα με ένοιαζε αύριο το πρωί να μείνω απο λογαριασμό..
Είμαι σίγουρος εαν κρίνω απο την σημερινή ΛΟΤΑΡΙΑ πως δεν θα πάρω ούτε τα μισά απ ότι περίμενα απο το event (και πιστεύω όλοι μας δλδ) Σήμερα πάτησα 5 φορές και δεν πήρα ούτε ενα κτήριο..Πάτησα σε 30% πρώτα,μετα μου έβγαλε 10%-10% και 15% πάλι δεν πήρα πράμα, μετά μου ξανάβγαλε 10%-10% 20% πάλι δεν πήρα κτλ κτλ..30 % δεν μου ξανάβγαλε (σιγά μην έβγαζε δλδ) ...
Και πραγματικά το μήνυμα δεν έχει να κάνει με την προσωπική πίκρα που έχω για σήμερα αλλά με το ότι μου χαλάνε το χόμπι και το παιχνίδι που περνάω την ώρα μου 1,5 χρόνο τώρα..
Θα ήθελα να διαβάσω την γνώμη σας όσων αφορά το event και αυτά που έγραψα είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε όπως επίσης θα ήθελα να πάρετε μέρος σε μια ψηφοφορία που θα ανοίξω με αυτό το θέμα εαν οι αλλαγές και οι λοταρία είναι πρός την σωστή κατεύθυνση.
Πραγματικά ευχαριστώ πολύ όποιον έκατσε και διάβασε όλο αυτό το μακροσκελές μήνυμα..
Καλές διακοπές σε όλους και καλή συνέχεια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
Απλά να υπενθυμίσω τις πιθανότητες εμφάνισης:

750px-ChestsOverview.png

750px-NutshellOverview2.png

750px-GiantchestOverview2.png


750px-PCChestOverview.png

Με άλλα λόγια, το αντεπιχείρημα είναι ότι ποτέ δεν ήταν τα ποσοστά εμφάνισης της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής 10-15%, 20% και 40%.

Ο κανόνας ήταν 7-13-25, πράγμα το οποίο από τη μια δίνει μια "σχετική ασφάλεια", από την άλλη, οι πιθανότητες πλέον είναι δυναμικές και σχετίζονται και με τις υπόλοιπες ανταμοιβές που μπορεί να δίνει το Σεντούκι, όπως πχ τα επιπλέον Εισιτήρια ή τις διάφορες Ενισχύσεις.

700px-WES_sample_rewards.png
 

DeletedUser873

Guest
Απλά να υπενθυμίσω τις πιθανότητες εμφάνισης:

750px-ChestsOverview.png

750px-NutshellOverview2.png

750px-GiantchestOverview2.png


750px-PCChestOverview.png

Με άλλα λόγια, το αντεπιχείρημα είναι ότι ποτέ δεν ήταν τα ποσοστά εμφάνισης της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής 10-15%, 20% και 40%.

Ο κανόνας ήταν 7-13-25, πράγμα το οποίο από τη μια δίνει μια "σχετική ασφάλεια", από την άλλη, οι πιθανότητες πλέον είναι δυναμικές και σχετίζονται και με τις υπόλοιπες ανταμοιβές που μπορεί να δίνει το Σεντούκι, όπως πχ τα επιπλέον Εισιτήρια ή τις διάφορες Ενισχύσεις.

700px-WES_sample_rewards.png
 

DeletedUser873

Guest
Καλημέρα,Στα τελευταία event που ποσταρετε ναι είχαν μειωθεί,,Στα πρώτα που συμμετείχα ήταν και 40%,,Πάει ομως 1,5 + χρόνος απο τότε και ίσως κάνω λάθος ,και δεν ντρεπομαι να το παραδεχτώ,Θα ήθελα να ανεβάσετε και τα παλιότερα ποσοστα που τα έχετε,,Το νόημα είναι πως πλέον δεν παίρνουμε αυτά που θέλουμε και υπολογίζουμε,,Χτες βάρεσα 5 κλικ και δεν πήρα ούτε 1 κτηριο,,Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε εύκολα αυτο μπαίνοντας στον λογαριασμό μου και να το δείτε,Ακομα και τα λεπτα και τα δευτερολεπτα που πάτησα μπορείτε να δείτε..Επίσης φίλος πολύ μεγάλος λογαριασμός μου είπε πως πάτησε 10 φορές χτές και πέτυχε μόνο 1 κτήριο ( και αμα θέλετε inbox για να μην αναφερθώ σε άλλο λογαριασμό συγκεκριμένα δημόσια ) μπορώ να σας πω και ποιος είναι..Και το νόημα είναι πως κανείς δεν είναι πλέον ικανοποιημένος ,ολοι λένε πως τα ποσοστά ειναι πλέον μικρά και πως σίγουρα τα κτήρια και τα event πετσοκόπηκαν , η αρχή έγινε με τα set και τώρα το πράγμα αποτελείωσε με την λοταρία.. Βαλανε τα set και μειώσανε τα ποσοστά και τα κτήρια..Ποιο το νόημα του set σε εναν παίχτη που κάνει πολλά log in και πολλές παραγωγές? Κανενα,,Σαν να τιμωρεί η εταιρία τους παίχτες που παίζουν πολύ,,Τα ίδια με το θαύμα που αλλάξανε το κοδονοστάσιο,,Και εκεί η εταιρία τιμώρησε όσους παίζουν φουλ,,Γενικα προσωπικα βλέπω πως απ οταν ξεκινησα να παίζω όλες οι αλλαγές είναι προς το χειρότερο πραγματικά..Δεν μπορω να καταλάβω την πολιτική της εταιρίας.Να αλλάξουν και τα τουρνουά (η μόνη σωστή αλλαγή που έγινε ήταν η μείωσει των επαρχιών σε μάχες στα τουρνουά) να το παρατήσουμε σίγουρα,,Αυτο έχει απομείνει ,ενα τουρνουα ,να το αλλάξουνε και αυτό να μας διώξουνε μια και καλή να κλείσουμε τον server να τελειώνουμε,,Είναι τυχαίο για να επανέλθουμε στα event που κανείς δεν είναι ικανοποιημένος με τις αλλαγες και τώρα με την λοταρία..Στο άλλο post που ανοίξατε εσεις για το event που τρεχει ολοι κανουν παράπονα,,Ο άλλος σήμερα λέει εκανα 7 πατηματα και δεν βρήκα κανένα..Τι άλλο να πω,ίσως είμαστε όλοι μαζί υπερβολικοί.
 

DeletedUser3

Guest
Όσα στοιχεία παρέθεσα, είναι από το wiki. Από εκεί και πέρα, όπως σωστά είπατε, είναι η άποψή σας.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Το είπα και στο άλλο και το λέω και εδώ για να το προωθήσετε στους "Γερμανούς". (Αλλού θα το θεωρούσαν ρατσιστικό χαρακτηρισμό το περιεχόμενο του πρώτου post, αλλά μάλλον για συντομία το έβαλε).

Το να αλλάζουν οι πιθανότητες της καθημερινής αποκλειστικής είναι μεν θεμιτό και ενδιαφέρον. Απλά είναι αρκετά κουραστικό το να πρέπει να κοιτάξεις το popup για να δεις τι κερδίζεις και να εκτιμήσεις πού θα ξοδέψεις τα εισιτήρια. Θα μπορούσε στο μέλλον, σε κάθε χρώμα πχ Σεντουκιού να είναι fixed η πιθανότητα και να ξέρουμε (οπτικά) τι διεκδικούμε ώστε να μη χανόμαστε στις πιθανότητες.

Κατά τα άλλα, έχω την εντύπωση ότι τα Σεντούκια που εμφανίζουν εισιτήρια δεν εμφανίζονται τόσο συχνά, αλλά ίσως τις μέρες που έχει x2 να το έχουν ρυθμίσει έτσι για να μην τερματίζουν και τα 3 κτίρια σε μια μέρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yara

DeletedUser3

Guest
Ναι, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ρατσιστικό περιεχόμενο, αλλά τότε θα είχε και αποκλεισμό για ένα μήνα και θα εστίαζαν όλοι στο γεγονός ότι αποκλείστηκε και ότι εδώ είμαστε φασίστες που κάνουμε μόνο τα κέφια της εταιρείας και συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα σε όποιον έχει διαφορετική άποψη.

Νομίζω ότι ακόμα και σε αυτό που ήθελε να πει, έχασε το δίκιο του με τις ατυχέστατες εκφράσεις (οι οποίες συνεχίζονται) όπως "μνημόνια", "ΔΝΤ" κλπ κλπ. Έχουμε την τάση γενικά σε αυτό τον τόπο να έχουμε σύνδρομα καταδίωξης, γιατί είμαστε οι καλύτεροι, οι πιο έξυπνοι και οι πιο αδικημένοι απ' όλους. Το να βάλουμε κάτω τα πράγματα ψύχραιμα και να δούμε ότι γίνονται πράγματα έξω ενώ εδώ παραμένουμε απλά "καταναλωτές" (σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό), θέλει καθαρό μυαλό.

Η πρόταση για τα σταθερά ποσοστά, δεν γνωρίζω εάν θα τύχει θερμής υποστήριξης, όμως μαθαίνω ότι όντως την παρατήρησή σας (για την πολυπλοκότητα) την έχουν λάβει υπόψιν και θα δούμε κάποιες αλλαγές σε αυτή την κατεύθυνση.

Εάν έχουμε τη συγκατάθεση του δημιουργού του θέματος, να το μεταφέρουμε στο ιδέες και προτάσεις
 

DeletedUser873

Guest
Δλδ τις αλλαγές τις έκαναν πορτογάλλοι δεν τις έκαναν Γερμανοί? Τι έπρεπε να γραψω ?
Νομίζω πραγματικά πως ξεφύγαμε αρκετα και εκανα μεγαλο λαθος που ειπα την αποψη μου για το event,,
Θα ακολουθησω την συμβουλη που μου ειπαν αρκετοι συμπαιχτες μου και δεν θα ξανασχοληθω με το forum,Συγνωμη για την συμμετοχη δεν εχει νοημα,,Ρατσιστη και φασιστα δεν με εχουν ξαναπει ,το ακουσα και αυτο στα 40 μου..καλη συνεχεια
 

DeletedUser3

Guest
Πολύ καλά κάνατε και το ανοίξατε το θέμα. Ίσα ίσα που είδατε ότι ίσως να μην είναι όλα τόσο μαύρα όσο τα σκέφτεστε.

Μια ερώτηση μόνο: Ποιος ακριβώς σας κατηγόρησε για ρατσιστή και φασίστα;
 

DeletedUser873

Guest
Romeo να σου πω κάτι πραγματικά? Απαντάω μόνο και μόνο απο ευγένεια γιατι δεν υπάρχει περίπτωση στην ζωή μου να με ρωτήσει κάποιος κάτι ή να μου απευθυνη τον λογο και να μην απαντήσω λες και δεν τον υπολογιζω..Εχω στεναχωρεθεί τόσο πολύ και εχω ξενερώσει απο την τροπή που πήρε το θέμα απο χτές που δεν έχω όρεξη καθόλου πλέον πανω στο θεμα,δεν μιλαω για το παινχιδι ,γιατι εδω στον γραπτο τον λογο πρεπει να τα εξηγουμε ολα μου φαινεται για να μην τα εκλαμβανει ο καθενας κατα το δοκουν,Και είναι βλακεία στην τελική να καταλήγουμε να έχουμε τετοια συναισθηματα για ενα παιχνιδι.Στην ζωη ισως με τον καιρο να ξεχασεις τα λογια που ακουσες απο τον αλλον, αλλα σιγουρα δεν θα ξεχασεις ποτε πως σε εκανε να νιωσεις..
Γι¨αυτο και λεω απανταω μονο και μονο απο ευγενεια και δεν το λεω επειδη απαξιω να απαντησω είτε σε εσενα είτε σε οποιονδηποτε.. Εγραψα ενα μηνυμα επειδη εδω και 2 χρονια που ξεκινησα μερικες αλλαγες δεν μου αρεσουν και περιμενα απο την κοινοτητα να παρει θεση,δεν ζητησα ουτε να συμφωνησει κανενας μαζι μου ,ουτε υποστηριξη και αυτο που ελαβα απο χτες ειναι πως αντι να δω τοποθετησεις πανω στις αλλαγες, για τα event για την λοταρια κτλ είδα σχόλια του στυλ << γκρινιαρηδες>>> << κλαψιαρηδες>> << σε οποιον δεν του αρεσει να παει να παιξει σε αλλη παραλια>> κτλ κτλ...
Δεν χαρακτηρισα κανενα, αντιθετα δεχτηκα χαρακτηρισμους..Και δεν ζητησα την τιμωρια κανενος ,ουτε να σβηστει κανενα απο αυτα τα μηνυματα που με χαρακτιριζουν.
Και απορω πραγματικα γιατι ασχολήθηκα? Γιατι για να ασχοληθεις με κατι παει να πει πως σε ενδιαφερει,δεν ξυπνησα χτες ξαφνικα και αρχισα να γραφω για τις διαφωνιες μου επειδη δεν ειχα τι αλλο να κανω.. 2 χρονια τωρα αλλο ενα μηνυμα θα βρειτε δικο μου στο forum..
Τσπ καλη καρδια να μαστε καλα και καλη συνεχεια..
Τώρα οσων αφορα την ερωτηση σου επειδη δεν θελω να νομιζετε πως δεν θελω να απαντησω, νομιζω πως εσυ ο ιδιος απο πανω γραφεις :

<<Ναι, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ρατσιστικό περιεχόμενο>>..

Γιατι δλδ επειδη εγραψα για τις αλλαγες των Γερμανων? Γερμανοι δεν ειναι οι προγραμματιστες? Αμα ηταν Ελληνες θα ελεγα Ελληνες και αμα ηταν αλλης Εθνικοτητας θα απευθυνομουν στην εθνικοτητα που θα ειχαν οι προγραμματιστες και οι συντελεστς του παιχνιδιου,,
Πως δλδ αυτο εχει οτιδηποτε ρατσιστικο μεσα?
Τσπ οπως ειπα και απο πανω καλη καρδια να ειμαστε καλα και καλες διακοπες σε ολους,,,Εδω παιζουμε για να περασουμε καλα και οχι για να στεναχωριομαστε..Παντως το σιγουρο ειναι πως δεν θα ξανασυμμετεχω ποτε στο forum για να μην καταληξω παλι στεναχωρεμενος..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή