• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Κωδωνοστάσιο της Αιωνιότητας

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπερα και απο εμενα...η αληθεια ειναι πως μου αρεσε αρκετα αν και αυτο που ειδα στο βιντεο μου θυμιζει πολυ Forge of Empires,και τον τροπο που λειτουργουν οι περιπετειες της συντεχνιας
 

DeletedUser710

Guest
Αν και σε πολύ δοκιμαστική φάση ακόμα και εφόσον δεν είναι ολοκληρωμένες όλες οι λειτουργίες και οι επιλογές που δίνει το Κωδωνοστάσιο, το μόνο που μπορώ να παρατηρήσω για την ώρα είναι, πως αν προοπτική της εταιρίας είναι να το προωθήσει ως "τακτικό" χαρακτηριστικό του παιχνιδιου, όπως τα τουρνουά, θα πρέπει οπωσδήποτε να ξανακοιτάξει, να αναθεωρήσει, και να αλλάξει την δυναμικότητα των αντίπαλων μονάδων.
Θεωρώ παράλογο να ξεκινάς την πρώτη μάχη και οι αντίπαλες μονάδες να έχουν όλες 2 αστέρια, ακόμα κι αν η διμοιρία τους είναι μικρότερη από την δική σου. Δηλαδή στα πάνω πατώματα θα γίνεται κανονική σφαγή και μάλιστα Χ3 (κύματα); Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ με το παρόν σύστημα εκπαίδευσης μονάδων, πως κάποιος θα μπορεί σε τακτική βάση να εκπαιδεύει μονάδες και για το τουρνουά και για το Κωδωνοστάσιο, το οποίο μάλιστα, έχει όλους σχεδόν τους συνδιασμούς αντιπάλων.
Δυστυχώς, πριν την επανεκκίνησή του σήμερα, με είχανε ήδη αποδεκατίσει τις προηγούμενες μέρες κι έτσι δεν μπορώ να πω τις εντυπώσεις μου στις μάχες κατά κύματα, αλλά πολύ φοβάμαι πως ακόμα και χειροκίνητα, οι απώλειες θα είναι σχεδόν αποτρεπτικές, αν θεωρήσω πως με 5 μονάδες θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το πρώτο κύμα, με ότι απώλειες έχεις να αντιμετωπίσεις το δεύτερο, πλήρης δυναμικότητας, κύμα αντιπάλων και με όσες μονάδες σου μείνουν να σέρνονται αιμόφυρτες στο πεδίο μάχης, να αντιμέτωπίσεις και ένα τρίτο κύμα.
Ελπίζω να μην το έχω καταλάβει καλά το όλο θέμα και τελικά οι φόβοι μου πως ακόμα και εμπειρότατοι στις μάχες παίκτες θα το σκεφτούν 2 φορές πριν χαραμίσουν στρατό στο Κωδωνοστάσιο να βγουν λάθος.
Αν το θέμα που έθιξα το εξισορροπήσει το σύστημα διακανονισμού και δεν ζητάει ασύμφορα πράγματα, ίσως κάτι να γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Deleted User - 47391

Guest
Μπορείτε να μου πείτε πως μπορούμε να μάθουμε τι πόρο χρειάζεται το κάθε Πνεύμα; Τα κείμενα που λένε δε φαίνονται στην οθόνη κρύβονται κάτω από τις εικόνες..
 

Yeilos

Νέο Μέλος
Καλησπέρα αν και λιγο πρώιμο προς τα παρόν καθως εχω ανοιξει τα πρώτα 12 σεντούκια μόνο, κατι δεν μου αρέσει.Ο βαθμός δυσκολίας σε σχέση με τις ανταμοιβές; Η πειθώ που μου κανει λοταρία και μαλιστα με αρκετη χασούρα αγαθών; Ας πουμε προς το παρόν οτι η πρώτη επαφή δεν ηταν τοσο θετικής υποδοχής σε σχεση με το αναμενόμενο. Σε βαθμό που δεν χαραμίζω ουτε μια μείωση χρόνου και θα περιμενω κανονικα το ανοιγμα της 9ωρης πύλης.
Συγνώμη αλλα μολις τωρα ενημερώθηκα οτι δεν καταλαβα καλα και οτι έχει και άλλα επίπεδα. Έχω να ανοιξω ακόμη 36 σεντούκια και απο τα σχόλια συμπαικτών μου που εχουν προχωρήσει ειναι αποκαρδιωτικά τα πράγματα. Σε αναμονή λοιπον!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser710

Guest
Να επανέλθω στο θέμα, τώρα που πλέον έχουν ολοκληρωθεί οι "δυσλειτουργίες" :p του Κωδωνοστασίου και να πω πως εμμένω στην αρχική μου εντύπωση η οποία μάλιστα ενισχύθηκε βλέποντας και το σύστημα διακανονισμού. Πάνω από το πρώτο επίπεδο, δεν νομίζω ότι αξίζει να παίζει κανείς κι αυτό άμα βαριέσαι. Πόσο μάλλον να ξοδεύεις και στιγμιαίες χρόνου για τις Πύλες ή για να φτιάξεις περισσότερο στρατό. Δεν λέω, τα κτηριάκια που δίνει μια χαρά είναι, αλλά ευτυχώς για τους περισσοτέρους από εμάς, υπάρχουν αντισταθμιστικά κτήρια που μπορούμε να τα αποκτήσουμε "αναιμακτα" στα τόσο συχνά πλέον event, ή στην Ακαδημία.
Το χειρότερο όλων δε είναι, πως για την ολοκλήρωση αυτού του project, η εταιρία πήγε πίσω, απ' ότι φαίνεται, την είσοδο μιας νέας φυλής στο παιχνίδι και όσα event και περιπέτειες και να βάζει απανωτά έχει ήδη αρχίσει να γίνεται βαρετό και κουραστικό.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Επιβεβαιώθηκαν τα αμέτρητα σχόλια που υπήρξαν και στον δοκιμαστικό server, τεράστια σπατάλη στρατού για τις αμοιβές που δίνει και όσο για την "πειθώ" καλά τι να πώ ακόμη και οι παράνομες λέσχες δεν κλέβουν με τόσο ασύστολο τρόπο.
Πάλι καλά που είναι ωραίο κτίριο και γεμίζει ευχάριστα τον φόντο.
 

Bobina

Chef
Σωστα το ονομασαν Κωδωνοστασιο ,γιατι οι καμπανες χτυπανε αλλα για.... μας .:(
Ασυμφορο εντελως . Λιγο ασχοληθηκα και δεν θα ξαναπεσω στη παγιδα.
Διελυσα στρατο ,υλικα ,εργαλεια και διαμαντια και οι απολαβες δυσαναλογα πενιχρες. :confused:
Αν δεν γινει καποια διορθωση το βλεπω να μενει χωρις κωδωνοκρουστη. :D
 

Yeilos

Νέο Μέλος
Θα προσπαθησω ,αλλα θα καταβάλω μεγαλη προσπαθεια, να ειμαι οσο πιο καλός γίνεται για τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου. Θα αρχίσω με μια ερώτηση για αρχη..
Κάθε εβδομάδα λεει η ανακοίνωση θα επαναλαμβάνεται; Για μια φορα τον μήνα και αν! (και πολυ συντομο μου κανει)
Μονο σαν κακογουστο πρωταπριλιατικο αστειο μου κανει αυτο το πραγμα που δοκιμασα μεχρι τωρα και δεν ξερω σε ποιους παικτες απευθύνεται. Πραγματικα θα το δοκιμασω και θα προσπαθήσω να το παω μεχρι τερμα για μια και μονο φορα,δεν ξερω αν θα μπορεσω να το φτασω φυσικά. Ενα ειναι σιγουρο... αν δεν αλλαξει δεν παιζω ξανα. Άπατο να παει, εγω εκει δεν ξαναπατώ!
 

DeletedUser1638

Guest
καλημερα κι απο εμενα..
κριμα μια τοσο μεγαλη προσπαθεια (2 μηνων και βαλε στον beta) να μας παρουσιαζεται τοσο χαλια.. υποτιθεται οτι η εταιρεια πρεπει να προσθετει πραγματα που να κανουν πιο ελκυστικο το παιχνιδι και ετσι να μπει και νεο αιμα παικτων αλλα και να κρατησει ολους εμας που το εχουμε αγκαλιασει και αγαπησει.. αντ αυτου το αιμα μας πινει και δοκιμαζει την υπομονη και τα ορια μας..
δεν εχει νοημα να γραψω κι εγω λεπτομερειες τα παιδια παραπανω τα εχουν γραψει ολα.. απλα ηθελα να προσθεσω μια ακομα φωνη διαμαρτυριας μπας και ξυπνησουν οι υπευθυνοι.. ηθελα να ξερα ποιος-ποιοι φωστηρες υπολογισαν αυτα που δινεις και αυτα που περνεις απο το κωδωνοστασιο;; αν μιλαμε για στρατο μαλλον θα πρεπει να καταργησουμε το τουρνουα μιας και απο την πρωτη κιολας πιστα γινεται ασυμφορο το να τον επιλεξεις για να ανοιξεις σεντουκι.. οσο για τα αγαθα παρτυ μιλαμε κανονικο με τοκογλυφους..
απλα δεν γινεται να προσφερεις τοσα πολλα και να σου επιστρεφουν τοσα λιγα..
τελος με την ευκαιρια αν και δεν ειναι το θεμα μας το ιδιο και ακομα χειροτερα συμβαινει και με τις περιπετειες της συμφορας.. δεν γινεται μια εβδομαδα σε 24ωρη βαση ολη η συντροφια να ξεσκιζεται στη κυριολεξια και οι απολαβες να ειναι αυτες που ειναι.. δεν υπαρχει ανταποδοτικο κινητρο.. γι αυτο και εχουν υποβαθμιστει τοσο και πολλοι τις εχουν παρατησει.. καλη η δοξα γενικως αλλα αν δεν δεις και χαρα στα σκελια σου..
 

Annwfn

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σε όλους!
Καταρχάς θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν με την δημιουργία του Kωδωνοστάσιου της Aιωνιότητας. Είναι πολύ όμορφο, ξόδεψαν πολύ χρόνο για την υλοποίησή του και τους αξίζει μια καλή κουβέντα. Το Κωδωνοστάσιο της Αιωνιότητας χωρίζεται σε τρεις πίστες. Η πρώτη πίστα είναι για όλους τους παίκτες. Τα πρώτα 4 σεντούκια θεωρώ πως είναι πολύ εύκολα και αξίζει να τα παίζεις κάθε φορά για να παίρνεις τα δωράκια που δίνει. Τα επόμενα 12 σεντούκια χρειάζεται να έχεις κάποιο απόθεμα σε υλικά και στρατό για να τα ανοίξεις αλλά δεν είναι κάτι το τρομερά δύσκολο. Η δεύτερη πίστα είναι για έμπειρους παίκτες που παίζουν χρόνια, γνωρίζουν καλά το παιχνίδι και έχουν αρκετά υλικά και στρατό να διαθέσουν. Η τρίτη πίστα είναι για έμπειρους παίκτες που παίζουν χρόνια, γνωρίζουν καλά το παιχνίδι, έχουν αρκετά υλικά και στρατό να διαθέσουν και επιπλέον μπορούν να διαθέσουν και διαμάντια. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βγάλεις ακόμα και το πρώτο σεντούκι της τρίτης πίστας χωρίς διαμάντια. Δυστυχώς τα υλικά και ο στρατός που χρειάζεται να διαθέσεις για να προχωρήσεις μετά το τέταρτο σεντούκι της πρώτης πίστας δεν αξίζουν για τα δώρα που κερδίζεις. Επίσης δεν μου αρέσει το γεγονός πως ο διακανονισμός με τα πνεύματα μοιάζει πολύ με τα "φρουτάκια",νοιώθω σαν να παίζω στο καζίνο, πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει λιγότερο τύχη και περισσότερο τακτική. Θα ήθελα να γράψω και κάποιες σκέψεις για την βελτίωσή του αλλά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο για αυτό. Θα το γράψω σε άλλο μήνυμα και ελπίζω κάποιος από τους διαχειριστές να το μετακινήσει στην σωστή θέση.
Ευχαριστώ!
 

Annwfn

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου για την βελτίωση του Κωδωνοστάσιου της Αιωνιότητας. Όσο και αν θα δυσαρεστήσω τους περισσότερους που παίζουν το παιχνίδι πιστεύω πως τα δώρα που δίνει το Κωδωνοστάσιο της αιωνιότητας είναι πολλά σε αριθμό. Μου αρέσει πολύ το σύστημα των εβδομαδιαίων τουρνουά και νομίζω πως ένα σεντούκι κάθε 4 μάχες είναι αρκετό. Ο στρατός που χρειάζεται για τις μάχες θα πρέπει να ταιριάζει επίσης με το τουρνουά, μου φαίνεται υπερβολικό να χρειάζεσαι για το Κωδωνοστάσιο της Αιωνιότητας περισσότερο στρατό από όσο χρειάζεσαι για να ανοίξεις επαρχίες στον χάρτη. Επίσης το σύστημα του διακανονισμού με τα πνεύματα θα πρέπει να χρειάζεται λιγότερη τύχη και περισσότερη σκέψη, να θυμίζει λιγότερο "φρουτάκια" και περισσότερο "γρίφο". Στο μυαλό μου έρχεται κάποιο κουίζ από περιοδικό με σταυρόλεξα που είναι 5 άτομα και πρέπει να βρεις ποιο αντικείμενο πάει σε ποιον. Τέλος θα μου άρεσε σε κάθε μάχη ο παίκτης να παίρνει κάποιους πόντους με βάση τους οποίους θα διαμορφώνεται όπως και στα τουρνουά μια βαθμολογία με την οποία οι 100 πρώτοι θα κερδίζουν κάποιους πόντους κατάταξης.
Ευχαριστώ!
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Μιας και είναι το 1ο Κωδωνοστάσιο της Αιωνιότητας που τέθηκε σε εφαρμογή, αποφάσισα να ασχοληθώ μέχρι τέλους, περισσότερο για να μου λυθεί η περιέργεια για το τι θα ακολουθήσει τις επόμενες εβδομάδες.

Δε διέκρινα κάποια δυσκολία στις μάχες. Στη συντριπτική πλειοψηφία χρειαζόταν ένα είδος μονάδων για την αντιμετώπιση των αντιπάλων. Ειδικά στο 1ο επίπεδο ασχολήθηκα μόνο με μάχες, όλες αυτόματες, χωρίς την επιλογή ''Πειθώ''. Το μόνο που χρειάζεται είναι μεγάλος αριθμός στρατού, καθαρά θέμα ποσότητας.

Όσον αφορά το χαρακτηριστικό ''Πειθώ'', από το 3ο επίπεδο και μετά ήταν περισσότερο θέμα τύχης παρά στρατηγικής, μιας και οι πόροι που ήταν διαθέσιμοι προς χρήση όλο και αυξάνονταν. Χρειάζονταν 6, 7 και στην τελευταία τελευταία διαπραγμάτευση (Golem) 8 πόροι, έναντι 5 Πνευμάτων. Τα 2 πρώτα επίπεδα ωστόσο φάνηκαν βατά, είτε με μάχες, είτε με διπλωματία. Ειδικά για τους χρήστες των τελευταίων κεφαλαίων, αποτέλεσε ευκαιρία χρήσης όλων των Έμψυχων Αγαθών / Mana / Orcs, τα οποία παρέμεναν στο απόθεμα, αδρανή.

Οι ανταμοιβές ήταν επαναλαμβανόμενες. Πολλά Αποσπάσματα Ξορκιών, λιγότερες μειώσεις χρόνου. Τίποτα ιδιαίτερο, πέρα από ένα μέτριο σετ - όμορφο, δε.

Τέλος, σχετικά με το θέμα της χρήσης Διαμαντιών. Προσωπική μου άποψη είναι πως η χρήση τους δεν είναι απαραίτητη, εκτός και αν υπάρχουν άπλετες ποσότητες αγαθών προς διάθεση. Άλλοι τις διαθέτουν, άλλοι όχι. Προσωπικά, βγήκα ζημιωμένος κατά 125 Διαμάντια, μόνο και μόνο για να βγάλω εις πέρας το 3ο επίπεδο.

Σαν πρώτη εντύπωση, δεν ενθουσιάστηκα, ούτε απογοητεύτηκα. Σίγουρα όμως δε θα καταβάλλω την ίδια προσπάθεια στα επόμενα Κωδωνοστάσια της Αιωνιότητας που ακολουθούν. Όχι, εάν δεν υπάρξει κάποια αλλαγή στις απαιτήσεις τους.
 

Yeilos

Νέο Μέλος
Καλησπέρα στον απόηχο του 1ου Πύργου της αιωνιότητας και πιο ήρεμος πια μετα απο το σοκ που υπέστην απο την εξαφάνιση του στρατού μου μπορώ να γραψω τον επίλογο της εμπειρίας μου. Ξέρω οτι εργάστηκαν μήνες για να μας δώσουν αυτο το αποτέλεσμα αλλα μπορω να δώσω συγχαρητήρια μονο για το σχεδιαστικό. Το περίμενα αλλιως να πω την αλήθεια ,μπορω να πω οτι περίμενα να ειναι η μελλοντική αντικατάσταση του τουρνουά με την δυνατότητα μερικών έχτρα ανταμοιβων. Είναι ενα νέο παιχνίδι μεσα στο παιχνίδι ασύμφορα απαιτητικό, με πενιχρές ανταμοιβές πολλες φορες καθως τα βραβεια ειναι μοιρασμενα στα διάφορα στάδια. Δεν ξέρω τελικά ακόμη και αν υπάρξουν αλλαγές, αν θελω ακόμη ενα εβδομαδιαιο παιχνιδι τυπου τουρνουά. Νομιζω οτι μαζευονται πολλα, σιγουρα θα προτιμούσα αυτο το πολυεπίπεδο σχεδιασμο γραφικών για τουρνουά, σε σχεση με αυτο το φλατ πραγμα που ονομαζουμε τουρνουά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser710

Guest
Η ομαδική λειτουργία του Κωδωνοστασίου είναι από τα καλύτερα χαρακτηριστικά που ενσωματώθηκαν στο παιχνίδι τον τελευταίο καιρό. Ακόμα καλύτερο και από το ίδιο το Κωδωνοστάσιο ( sort of speak). Η μπάρα προόδου ευκολοδιάβαστη και διασκεδαστική. ΟΙ ανταμοιβές αρκετά ικανοποιητικές, για τη δυσκολία του, με την προϋπόθεση πως είσαι σε μία συντροφιά που το "τρέχει", ακόμα κι αν δεν το τερματίζει, πράγμα δύσκολο, αφού χρειάζεται να το τερματίσουν 22 παίκτες. Μακάρι η μηχανική του ομαδικού Κωδωνοστασίου να μπορούσε με κάποιον τρόπο να εισαχθεί και στα εβδομαδιαία τουρνουά, όσον αφορά την αντιστοιχία συμμετοχής-ανταμοιβών.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Η ομαδική λειτουργία του Κωδωνοστασίου είναι από τα καλύτερα χαρακτηριστικά που ενσωματώθηκαν στο παιχνίδι τον τελευταίο καιρό. Ακόμα καλύτερο και από το ίδιο το Κωδωνοστάσιο ( sort of speak). Η μπάρα προόδου ευκολοδιάβαστη και διασκεδαστική. ΟΙ ανταμοιβές αρκετά ικανοποιητικές, για τη δυσκολία του, με την προϋπόθεση πως είσαι σε μία συντροφιά που το "τρέχει", ακόμα κι αν δεν το τερματίζει, πράγμα δύσκολο, αφού χρειάζεται να το τερματίσουν 22 παίκτες. Μακάρι η μηχανική του ομαδικού Κωδωνοστασίου να μπορούσε με κάποιον τρόπο να εισαχθεί και στα εβδομαδιαία τουρνουά, όσον αφορά την αντιστοιχία συμμετοχής-ανταμοιβών.

Συμφωνώ κι εγώ, ιδιαίτερα με την τελευταία πρόταση. Μια αντιστοίχιση συμμετοχής-αμοιβών και στα τουρνουά, θα έλυνε πολλά προβλήματα και παρεξηγήσεις που δημιουργούνται στις συντροφιές και βέβαια θα έδινε μεγαλύτερα κίνητρα συμμετοχής.
Επίσης πιστεύω, ότι μια εναλλαγή τουρνουά - νέο ομαδικό κωδωνοστάσιο, θα ενίσχυε ακόμα περισσότερο, τα παραπάνω. Η ταυτόχρονη διενέργεια και των δύο, είναι μάλλον αποτρεπτική. για κάποιον (ακόμα και έμπειρο-δυνατό παίκτη) ώστε να ανταποκριθεί αξιοπρεπώς στις απαιτήσεις τους!!
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Πιστευω πως οι @Jaheira και @XANIA7 γραψανε σε 2 μηνυματα κατι το οποιο θα συμφωνησουν πολλοι και ευχομαι να πιασουν τοπο τα συγκεκριμενα μηνυματα των 2 παιδιων. Καλες Γιορτες σε ολους παιδια και στην Ομαδα του Φορουμ και Υποστηριξης γεμιστε τις μπαταριες σας καλα για να μας ανεχεστε πολλα χρονια! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Και εγώ πιστεύω πως είναι πολύ καλό στοιχείο, αν και δεν τερματίζω την κουδουνίστρα, συγνώμη το κωδωνοστάσιο, και είναι άκρως αναγκαίο να ενσωματωθεί στο τουρνουά για να πάψουν κάποιοι "έξυπνοι" να επωφελούνται από τον κόπο των άλλων παικτών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

DeletedUser1638

Guest
καλησπερα σε ολους.. με την σειρα μου θα ηθελα να δωσω κι εγω πολλα συγχαρητηρια στην ομαδα αναπτυξης για την ομαδικη λειτουργια του κωδωνοστασιου και τα δωρα που προσφερει.. επιτελους μετα απο καιρο βλεπουμε και ενα πολυ θετικο χαρακτηριστικο να προστιθεται στο παιχνιδι.. δεν συμφωνω ομως να μπει στην ιδια λογικη και το τουρνουα.. ειναι δυο διαφορετικα στοιχεια και θεωρω πως ετσι πρεπει να παραμεινουν.. τουλαχιστον σε ενα απο τα δυο (τουρνουα) θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα ο μικρος σε βαθμολογια παικτης να μπορει να παρει τα ιδια δωρα με εναν πολυ μεγαλυτερο σε βαθμολογια παικτη της συντροφιας του.. οσο για τους ''εξυπνους'' που επωφελουνται οπως αναφερθηκε απο καποια παιδια ειναι θεμα εσωτερικης λειτουργιας της καθε συντροφιας νομιζω.. μια ''υγιης'' συντροφια ξερει πως να παιρνει απο τα μελη της τους ποντους που αναλογουν στον καθενα.. τελος να τονισω οτι καθε καλο εχει και εναν βαθμο δυσκολιας και τουλαχιστον το κωδωνοστασιο αυτα που προσφερει αξιζουν τον κοπο και τον χρονο μας..
 
  • Like
Αντιδράσεις: aeolo

DeletedUser710

Guest
@mmtt οι "μικροί" παίκτες που δεν μπορούν να παίξουν 8 επαρχίες 5 γύρους για να συγκεντρώσουν τους 1600 πόντους που τους αναλογούν σε μια συντροφιά των 25 ατόμων, είναι μόνο αυτοί που δεν έχουν ανοίξει στον χάρτη 8 επαρχίες. Και αυτοί με έναν αλγόριθμο μπορούν να εξαιρεθούν. Όλοι οι υπόλοιποι με έναν συνδυασμό διακανονισμού/μαχών και με τη βοήθεια των υπολοίπων σε αγαθά, μπορούν να το καταφέρουν. Φαντάζομαι θα προτιμούσες να δώσεις 20000 αγαθά σε έναν "μικρό" παίκτη για να βγάλει όλο το τυρνουά παρά να τα δώσεις για να κάνεις διακανονισμό σε μια-δυο μάχες, όντας "μεγάλος" παίκτης, γιατί τόσα ζητάει. Ο λόγος που οι περισσότεροι παίκτες δεν σκοράρουν τους 1600 πόντους, δεν είναι η δυνατότητα, ούτε καν η ικανότητα, αλλά το ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν να μάθουν 5 πράγματα για τα τουρνουά. Για κάνε ένα γκάλοπ στην ομάδα σου και ρώτα, πόσοι γνωρίζουν το Πεντάγωνο της Μάχης;
Combat_Pentagon.png

Αν λοιπόν οι ίδιοι δεν θέλουν ή βαριούνται ή δεν ξέρω τι άλλο και επαναπαύονται στην προσπάθεια άλλων παικτών, γιατί θα έπρεπε να έχουν τις ίδιες ανταμοιβές; Δεν θα ήταν αυτό ένα κίνητρο να δώσουν περισσότερη σημασία σε ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία του παιχνιδιού; Ακόμα και για ομάδες με "μικρούς" βαθμολογικά παίκτες ή μικρό αριθμό παικτών, ένα αναλογικό σύστημα πάλι θα ήταν πιο δίκαιο. Εσύ ο ίδιος είπες πως "καθε καλο εχει και εναν βαθμο δυσκολιας ".
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7
Κορυφή