• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Καλή συνέχεια σε όλους!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Αγαπητοί παίκτες, συμπαίκτες και κάτοικοι του Elvenar,

Η χρονιά που σε λίγο καιρό (επιτέλους) θα μας αφήσει, έφερε αρκετές αλλαγές σε πάρα πολλούς τομείς: από την οικογένεια έως τα επαγγελματικά και απ' ότι φαίνεται ο χρόνος που υπάρχει διαθέσιμος ώστε να έχω τη δυνατότητα (ως άνθρωπος με 24ώρες σε κάθε ημέρα) να προσφέρω το επίπεδο των υπηρεσιών που επιθυμώ στην InnoGames και στον καθένα από όλους εσάς που τυχαίνει να αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα, δυστυχώς πλέον δεν επαρκεί.
Τη θέση μου εδώ, θα αναλάβει (μέχρι να οριστεί κάποιος μόνιμος αντικαταστάτης) ο φίλος μου ο Νίκος @Zaitsev , ο οποίος ξέρω ότι μπορεί να δυσκολευτεί σε ένα ειρηνικό παιχνίδι, όμως θα τα καταφέρει :)

Ίσως και να μη στεναχωριέμαι ιδιαίτερα που αφήνω πίσω ένα σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητάς μου τα τελευταία 5+ χρόνια. Γνωρίζω ότι στο μέτρο που ήταν δυνατόν, προσπάθησα να αφήσω στην ελληνική κοινότητα του Elvenar ένα wiki το οποίο ήταν ενημερωμένο, μια ομάδα που ήταν 24/7 σε επιφυλακή για να αντιμετωπίσει το οποιοδήποτε πρόβλημα και πλέον το Elvenar είναι απλά ένας από τους μαθητές μου που θεωρώ ότι έχει πάρει τις κατάλληλες βάσεις ώστε να συνεχίσει πλέον χωρίς τη δική μου καθοδήγηση.

Δεν ήταν όλα εύκολα και πολλές φορές μου ήταν πολύ δύσκολο το να ανακοινώνω αλλαγές εξισορρόπησης με τις οποίες είχα διαφωνήσει. Εννοείται ότι ήταν αρκετές και οι φορές που χάρηκα που κάποιες αλλαγές που σχεδιάζονταν να γίνουν με έναν τρόπο που θεωρούσα ότι θα έθιγε την Κοινότητα, δεν πραγματοποιήθηκαν, ή πραγματοποιήθηκαν με ευνοϊκότερους όρους. Δεν μπορώ να πω ότι θα μου λείψουν τα ξενύχτια που έκανα μεταφράσεις για υπότιτλους, events, αποστολές και πίνακες του wiki. Σίγουρα θα χρειαστώ ένα καινούριο πληκτρολόγιο κάποια στιγμή (αν ακούει ο Αη-Γέτι ας κάνει μια καλή) γιατί έχουν λιώσει τα πλήκτρα στο παλιό...

Δεν νομίζω ότι έχω αδικήσει κανέναν σε όλα αυτά τα 5 χρόνια, αλλά ακόμα κι αν κάποιος νοιώθει αδικημένος για κάποια ποινή που επιβλήθηκε, ήταν κι αυτό μέρος του να υπάρχει ένας χώρος όπου να μπορούμε να συζητάμε για το παιχνίδι με ευπρέπεια και αξιοπρέπεια.

Με πολλές από τις πρακτικές της εταιρείας διαφωνούσα κάθετα (και εξακολουθώ να διαφωνώ). Σίγουρα, το γεγονός ότι έως και το 2019 υπήρχαν στις αντίστοιχες θέσεις από άλλες χώρες, άνθρωποι οι οποίοι εξέφραζαν ανοιχτά τις αντιρρήσεις τους, βοηθούσε στο να υπάρχει ένα μέτρο στα "θέλω" της εταιρείας. Δυστυχώς όμως, η φθορά και η πίεση άφησε μόνο λίγους από εμάς σε σχέση με την ομάδα που ξεκίνησε το 2015 στις θέσεις μας. Σίγουρα ένα παιδί 20 χρονών είναι ικανό για να κάνει μεταφράσεις σε ανακοινώσεις, όμως η "μεγάλη εικόνα" δεν είναι εύκολα ορατή σε τέτοια ηλικία και είναι κρίμα το ότι έχουν "αναγκαστεί σε παραίτηση" άνθρωποι οι οποίοι ξενύχτησαν και πόνεσαν το συγκεκριμένο project.

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που εθελοντικά βοήθησαν με την παρουσία και τη δουλειά τους όποτε χρειάστηκε, στο forum, στο support και στο wiki κι εύχομαι ο αντικαταστάτης μου να είναι όσο τυχερός ήμουν εγώ στη συνεργασία του με ανθρώπους που να είναι άρτια καταρτισμένοι και πάνω απ' όλα φιλότιμοι και με χιούμορ. Τον Χάρη, την Κατερίνα, τον Μάριο, τον Παύλο, το Βαγγέλη, το Βλαδίμηρο, τη Φωτεινή και τον Μάνο.

Η νέα μου θέση ως καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ήρθε λίγο μετά από τη διαδικασία παραίτησής μου από ένα διδακτορικό το οποίο για πολλούς και διάφορους λόγους ποτέ δεν ολοκληρώθηκε. Κι αυτό που θέλω να μοιραστώ μαζί σας, στις δύσκολες μέρες που φαίνεται να έρχονται καταπάνω μας, είναι το ότι πολλές φορές τα πράγματα που περιμένουμε χρόνια και χρόνια ολόκληρα, συμβαίνουν όντως, μόλις αποφασίσουμε να παρατήσουμε οτιδήποτε πλέον δεν μας ικανοποιεί και μας στερεί χρόνο από πράγματα που θέλουμε να κάνουμε. Θέλει θάρρος, θράσος και επιμονή η ζωή και αυτό (έστω και λίγο πριν τα 38) το κατάλαβα.

Εύχομαι σε όλους σας να περάσετε όμορφα με τις οικογένειές σας αυτές τις γιορτές και να προσέχετε τους εαυτούς σας και τους πιο αδύναμους, τηρώντας τα υγειονομικά μέτρα. Εννοείται ότι σε κανέναν δεν αρέσει ο εγκλεισμός και ότι πάρα πολύς κόσμος δυσκολεύεται να τα φέρει βόλτα, όμως αυτό δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μας κάνει ανεύθυνους και να θέτει σε κίνδυνο εμάς και τις οικογένειές μας.

Μην ξεχνάτε, ότι το πραγματικό παιχνίδι είναι εκεί έξω...


Με μαγικούς χαιρετισμούς,

Μιχάλης (aka NeoRomeo)
 

j.k.

Chef
Καλημερα.
Λυπαμαι πολυ Μιχαλη που δεν θα εισαι εδω.
Αν και δεν σε γνωριζω φαινεται τι εχειs προσφερει στην ελληνικη κοινοτητα του ELVENAR και παντα ησουν αυτοs που ηρεμουσε τα πνευματα.
Ελπιζω ο αντικαταστατηs να ειναι το ιδιο καλοs.
Καλη συνεχεια στον πραγματικο κοσμο.
 

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
τελικα εμαθα και το ονομα σου.. χαρηκα που σε γνωρισα μιχαλη αυτα τα 2,5 χρονια που παιζω το παιχνιδι και ευχομαι κι εγω με την σειρα μου καλη συνεχεια και επιτυχια σε οτι κι αν κανεις.. σιγουρα η ζωη δεν ειναι το παιχνιδι, η δουλεια και οι στοχοι μας προηγουνται οποτε ευχομαι οτι καλυτερο στην νεα σου θεση σας καθηγητης δευτεροβαθμιας.. αυτο που μπορω να σου πιστωσω σιγουρα ολο αυτο το διαστημα ειναι οτι παντα ησουν παρων στο οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαζονταν με γρηγορη ανταποκριση ασχετως αν καποιες φορες το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο.. ειναι λογικο να υπαρχουν διαφωνιες υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμεις και αποψεις στο μικροκοσμο του elvenar αλλα μια μικρογραφια ειναι το παιχνιδι και του παραγματικου κοσμου οποτε αυτο που μενει ειναι η γενικη εντυπωση η οποια κατα την ταπεινη μου γνωμη ηταν θετικη..
ευχομαι στον αντικαταστατη σου μεγαλη υπομονη και επιμονη γιατι φανταζομαι στοχος ειναι οχι μονο να μεινουμε ολοι στο παιχνιδι που τοσο αγαπαμε αλλα και να γινομαστε ολο και περισσοτεροι.. για να γινει αυτο ομως πρεπει να μην μενει στασιμο αλλα να βελτιωνεται..
δεν ξερω καν αν συμμετειχες και σαν παικτης αν ισχυει ομως αυτο θα συνεχιζεις να εισαι ενεργο μελος η το αφηνεις εντελως;
καλη συνεχεια φιλε μου..
με εκτιμηση πετρος..
 

DeletedUser1878

Guest
@NeoRomeo Τι και αν το PhD δε θα έρθει ποτέ; Εις αύριον τα σπουδαία. Καλή σου συνέχεια και καλό νέο ξεκίνημα στην επαγγελματική σου πορεία!

Υ.Γ.: Καλή δύναμη με τους εφήβους, πολύ τσογλάνια μιλάμε.
 

vivianne

Chef
Καλή δύναμη στη νέα σου θέση!Να είσαι καλά, με στομάχι γερό για ν' αντιπετωπίζεις τις "ιδιοτροπίες" των εφήβων μαθητών σου!!!
 

specialk

Νέο Μέλος
Καλή συνέχεια Romeo. Ελπίζουμε πλέον να σε έχουμε συμπαίκτη.

Εμένα θα μου λείψουν τα μουσικά σου ποσταρισματα πάντως... ;)

Γι' αυτό σου αφιερώνω :
"Κάψε κάθε παλιό για να βγει από μέσα ο πιο όμορφος ανθός"
 
Καλημέρα Μιχάλη μπορεί να μην σε γνωρίζω αλλά πιστεύω ότι ήσουν αντάξιος της θέσης σου όλον αυτό τον καιρό. Όπως κ τα υπόλοιπα παιδιά της ομάδας του Έλβεναρ. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!!!
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
καλησπερα συμφωνω με ολους τους προλαλλησαντες και φυσικα με σενα μιχαλη
"Μην ξεχνάτε, ότι το πραγματικό παιχνίδι είναι εκεί έξω..."
καλη δυναμη σε οτι κι αν κανεις και ευχομαι για τον αντικαταστατη σου να εχει ολα τα χαρισματα σου και κατι παραπανο ;)
 
Κορυφή