• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Θέματα Μάχης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
απλη απορια Phantom, πως μπορεις να περιμενεις τοση ωρα να τελειωσει μια μαχη ???
 

DeletedUser30

Guest
Ασχετο με το θεμα αλλα θα σου απαντησω το περισσοτερο χρονο που καταναλωνω σε μαχες ειναι το πολυ 2 με 3 λεπτα η καθε μαχη φιλος με την δυναμικη που εχω..
Ασε που ετσι χαιρομαι και λιγο το παιχνιδι, αλλιως ποιος ο λογος που ασχολουμαι, δεν ειναι και φερμεραμα το παιχνιδι, ειπαμε ειρηνικο αλλα και λιγες μαχες τις θελω ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ρε παιδια πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω.
δηλαδη μου λετε οτι μπορεις να επιλεξεις εσυ ποιος πολεμιστης θα κινηθει ? γιατι εγω μεχρι τωρα ακομα και οταν βαζω να γινει κανονικη μαχη μονα τους προχωρανε και επειδη ολο αυτο το πραγμα αργει επιλεγω την αυτοματη μαχη.
 

DeletedUser30

Guest
Οχι δεν μπορεις να διαλεξεις ποιος θα κινηθει, η σειρα ειναι προκαθορισμενη αλλα μπορεις να διαλεξεις πως θα κινηθει κατι που παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην εξελιξη της μαχης ..
 

DeletedUser16

Guest
Με μπερδευει η ερωτηση σου... θα προσπαθησω να απαντησω οσο καλυτερα μπορω..
Φυσικα και μπορεις να κανεις τις μαχες εσυ...

Λοιπον, αυτό ειναι το παράθυρο επισκόπησης της επαρχίας. Βλέπεις τι μονάδες θα αντιμετωπίσης, καθως και το κοστος διαπραγματευσης.
Αν δεν θες να δωσεις αγαθα, πατάς "ΜΑΧΗ"

Όταν πατήσεις μάχη, μεταφέρεσαι σε ένα αλλο παράθυρο, στο οποιο επιλεγεις με τι στρατό θα μπεις στο πεδίο της μάχης...
Εγώ μάλλον θα επέλεγα 5 σπαθακια για αυτην την μάχη. Ξέρω σίγουρα οτι θα χάσω τουλάχιστον 1 διμοιρια γιατι ο ολμος βαράει απο μακρια και κανει αρκετη ζημια. Σημειωση: ΔΕΝ μενω πισω οπως θα εκανα σε αλλες μαχες. Αντιθετα, προσπαθω να φτάσω οσο το δυνατον νωριτερα τον ολμο για να τον σκοτωσω!! Στον δρόμο που θα συναντηθω με τα αντιπαλα σπαθια, αφηνω την 2η διμοιρια που θα χτυπησει ο ολμος και με ολες τις αλλες πλην μιας η οποια θα τρεξει προς τον ολμο!!

Εδώ βλέπεις το πεδίο της μάχης. Οι αριθμοι διπλα απο τις μονάδες μου ειναι η σειρα με την οποια παιζουν οι διμοιριες...
Παρατηρω οτι εκει που φτανει το αντιπαλο σπαθι υπάρχουν οι "θερμοπυλες".. Εκει μονο 2 απο τα σπαθια μου θα βαρανε...οποτε θα προσπαθησω να παω την μια διμοιρια πισω απο το αντιπαλο σπαθι ωστε να χωθει η αλλη απο μπροστα...
Την 4 θες να την πας απο πανω να κυνηγησει το ολμο..!!

http://prntscr.com/8z4e42 Πρωτη κινηση του αντιπαλου και ηδη ο ολμος με εξαφανισε μια ολοκληρη διμοιρια.. Ξέρω οτι θα χάσω τουλαχιστον μια ακόμα γιατι θα με παρει κανα 2 γυρες ακομα να φτασω πανω του...

http://prntscr.com/8z4g9r (να τι εγινε στην μαχη.. τα βαζω ολα μαζι αφου τελειωσε η μαχη)
Απο πριν με εχει καταστρεψει μια διμοιρια ο ολμος.. Ξεκιναω με τα γαλαζια βελη και βαραω 2 φορες το σπαθι του...
Οι πανω διμοιριες, το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να κινηθουν μπροστα...
Το σπαθι του αντι να κατσει να βαρεσει τα σπαθια που ειναι διπλα του, παει προς τα πανω (πρασινο) και βαραει εκει.. το ιδιο και ο ολμος.. Αυτην την φορα δεν κανει τοση ζημια (δεν ξερω γιατι) και εχω ακομα ζωντανες 4 διμοιριες (μια με λιγο στρατο)
Παω με την αδυνατη διμοιρια προς τον ολμο (ξερω ομως οτι θα χασει).. Ανεβαζω το ενα σπαθι προς τα πανω και το αλλο παει προς ολμο.. (μωβ εδω)

Τελος της μαχης Εχω χασει σχεδον 3 διμοιριες... ηξερα ομως οτι θα χασω τουλαχιστον 2... καλα τα πηγαμε (θελω να πιστευω)..

Επίσης, πιστευω πως θα εχανα λιγοτερες μονάδες αν επαιζα με 2 μαγισσες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Outlaw kid καταρχην ευχαριστω για ολο αυτο που εγραψες αλλα εχω να κανω 1-2 ερωτησεις μιας και στην ουσια απαντηση δεν πειρα ξεκαθαρη.
1) Πως καθοριζεις ποια δημηρια θα κινηθει πρωτη?
2) Αφου "μπορεις" να καθορισεις ποια θα κινηθουν πρωτα, δευτερα κτλ, αν τα βαλεις με την σειρα που θελεις να κινηθουν και πατησεις αυτοματη μαχη την ιδια κινηση δεν θα κανουν ??
3) Οι κινησεις στο πεδιο της μαχης (εννοω σε ποια τετραγωνα θα πανε) δεν ειναι καθορισμενα απο το παιχνιδι ?? Αρα πως μπορεις π.χ. να στειλεις καποιες μοναδες απο το "πλαι" και οχι καταμετωπο ??

Σορρυ παιδια αν εχει ξεφυγει το θεμα αλλα νομιζω οτι καλο ειναι να λυθουν αυτες οι αποριες γιατι μπορει να τις εχουν και αλλοι.

ευχαριστω εκ των προτερων
 

DeletedUser

Guest
Outlaw kid καταρχην ευχαριστω για ολο αυτο που εγραψες αλλα εχω να κανω 1-2 ερωτησεις μιας και στην ουσια απαντηση δεν πειρα ξεκαθαρη.
1) Πως καθοριζεις ποια δημηρια θα κινηθει πρωτη?
2) Αφου "μπορεις" να καθορισεις ποια θα κινηθουν πρωτα, δευτερα κτλ, αν τα βαλεις με την σειρα που θελεις να κινηθουν και πατησεις αυτοματη μαχη την ιδια κινηση δεν θα κανουν ??
3) Οι κινησεις στο πεδιο της μαχης (εννοω σε ποια τετραγωνα θα πανε) δεν ειναι καθορισμενα απο το παιχνιδι ?? Αρα πως μπορεις π.χ. να στειλεις καποιες μοναδες απο το "πλαι" και οχι καταμετωπο ??

Σορρυ παιδια αν εχει ξεφυγει το θεμα αλλα νομιζω οτι καλο ειναι να λυθουν αυτες οι αποριες γιατι μπορει να τις εχουν και αλλοι.

ευχαριστω εκ των προτερων

1) και 2)Αν εχεις παρατηρησει σε μια μαχη καποιες μοναδες παιζουν πρωτες και καποιες αλλες οχι.Για παραδειγμα αν πολεμησεις με τσεκουρια+τοξοτες,τα τσεκουρια θα αρχισουν να κινουνται πρωτα.Το ιδιο συμβαινει και αν παιξεις αυτοματα τη μαχη,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να επιλεξεις τις μοναδες που θα βαλεις.
3)το παιχνιδι λυπαμαι που στο λεω αλλα φερεται λιγο χαζα σε καποια θεματα οποτε μην προτιμας αυτοματες μαχες,γτ παραδειγμα εσυ μπορει να επιλεξεις με σωστη στρατηγικη να πας πλαι και πανω σε μια μαχη,αλλα το παιχνιδι ισως απλα τους κολλησει στην ευθεια τον εναν πισω απο τον αλλο.Αυτος ειναι και ο λογος που στην αυτοματη μαχη χανεις τα περισσοτερα .
 

DeletedUser16

Guest
Δεν μπορεις να καθορισεις ποια διμοιρια θα παιξει πρωτη... Παιζουν με την σειρα που σε εδειξα στην φωτο...

Οι κινησεις στο πεδιο της μαχης (εννοω σε ποια τετραγωνα θα πανε) δεν ειναι καθορισμενα απο το παιχνιδι ?? Αρα πως μπορεις π.χ. να στειλεις καποιες μοναδες απο το "πλαι" και οχι καταμετωπο ??
Στο παραθυρο της μαχης, ναι, φαινεται που μπορεις να επιλεξεις να πανε οι μοναδες... Για τα σπαθακια και τους τοξοτες π.χ σου εμφανιζεται μια ακτινα 3 κουτακιων τα οποια μπορεις να πας... αυτο δεν σημαιναι οτι θα κανεις καταμετωπο επιθεση.. Καμια φορα η καλυτερη επιθεση ειναι η αμυνα (και το αντιθετο φυσικα σε καποιες περιπτωσεις)... Οπου θες εσυ πας τις μοναδες σου..

Αφου "μπορεις" να καθορισεις ποια θα κινηθουν πρωτα, δευτερα κτλ, αν τα βαλεις με την σειρα που θελεις να κινηθουν και πατησεις αυτοματη μαχη την ιδια κινηση δεν θα κανουν ??
Για να κανεις κινηση 2η φορα πρεπει να περιμενεις να τελειωσει ο γυρος.. Δηλαδη δεν μπορεις να επιλεξεις απο την αρχη η μοναδα να παει 3 μπροστα, 2 αριστερα, 1 πισω... Κανεις κινησεις και βλεπεις πως αντιδραει ο αντιπαλος.... Αναλογα με καποια κινηση, κανεις και διαφορετικες εσυ μετα.. Ειδες εγω πηγα 2 διμοιριες απο πανω... Το αντιπαλο σπαθι αντεδρασε και αντι να ερθει στην μεση εκει που ειχα αλλες διμοιριες, επελεξε να παει και αυτο απο πανω... εκει αλλαξανε ολα...
Στην αυτοματη μαχη, ισως ο υπολογιστης επιλεγει να κανει κατα μετωπο επιθεση συνεχεια... το οποιο δεν ειναι παντα καλο οπως ειπα..
Σε μαχες που αντιπαλοι ειναι μονο δεντρα, επελεξε να βαλεις 5 τοξα και πατα αυτοματη μαχη.. εγω βαζω στοιχημα οτι θα χασεις ολες τις διμοιριες γιατι ο υπολογιστης θα επιλεξει να παει οσο πιο γρηγορα γινεται πανω στα δεντρα και να βαρεσει, συνεπως θα σε φτασουν και αυτα και θα σε κομματιασουν
Αντιθετα, αν επιλεξεις 5 τοξα και κανεις εσυ την μαχη, υπάρχει περιπτωση να μην χάσεις ουτε εναν στρατιωτακο.... Στην χειροκινητη μαχη εχεις την δυνατοτητα να εκμεταλλευτεις τα πιθανα εμποδια στον χαρτη και ετσι να κανεις καποιο δεντρο να κανει κυκλους (δεν θα σε φτασει ποτε!!) και τον εξοντωνεις σε χρονο ντε τε..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ας πουμε οτι καταλαβα αλλα δυστυχως με τον υπολογιστη που εχω ειναι αδυνατον να παιξω χειροκινητες τις μαχες.
κατεβασα στο ελαχιστο τα γραφικα και για να τελεισωσει μια μαχη μου πειρε σχεδον ενα τεταρτο, χωρια το γεγονος οτι δεν μπορεσα να κανω καμια κινηση αφου το παιχνιδι σερνοταν και ετσι το μονο που ειχα να κανω ηταν να περιμενω να τελειωσει η μαχη (κατι που ουτως η αλλως κανω και με την αυτοματη και εκει τελιωνω σε μισο λεπτο)
 

DeletedUser12

Guest
Το χαρακτηριστικό το οποίο καθορίζει τη σειρά με την οποία παίζουν στη μάχη οι Μονάδες, είναι η Πρωτοβουλία. Όσο πιο υψηλή είναι η πρωτοβουλία, τόσο πιο νωρίς παίζουν. Η σειρά με την οποία βάζετε τις μονάδες καθορίζει το πού θα τοποθετηθεί κάθε μία από τις μονάδες σας. Χρειάζεται μερικές δοκιμές για να το βρείτε, αλλά ας βοηθήσω λίγο δίνοντας το μοτίβο...
4
2
1
3
5

Αυτά είναι λόγια του CoMa του παιχνιδιού πριν καιρό σε σχετικά θέματα.

Άρα ουσιαστικά μπορείς να καθορίσεις ποια διμοιρία θα παίξει πρώτη, δεύτερη κ.ο.κ.

___________________________________________________

Επίσης οι μονάδες έχουν δυνατότητα κίνησης που μετράτε σε πεδία. Άρα αν μία μονάδα έχει κίνηση 3 μπορεί να κινηθεί έως και 3 πεδία από την θέση της προς όποια κατεύθυνση θέλει, με μία κίνηση και αρκεί να μην υπάρχουν εμπόδια.

___________________________________________________

Το πως θα δράσουν οι μονάδες στην αυτόματη λειτουργία δεν είναι προβλέψιμο. Το σύστημα έχει ρυθμιστεί να εκτελεί κινήσεις ναι μεν συγκεκριμένες (ας πούμε) όμως πάντα υπάρχει η πιθανότητα σαν στοιχείο το οποίο αλλάζει την έκβαση της μάχης, και αυτό οδηγεί σχεδόν στο ότι ακόμη κι αν κάνεις την ίδια μάχη με τις ίδιες μονάδες ενάντια στις ίδιες μονάδες στο ίδιο ακριβώς πεδίο κάθε φορά το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό και η διαδικασία της μάχης το ίδιο.

___________________________________________________

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο παίκτης είναι να εκμεταλλευτεί τις ειδικές ικανότητες και τις ενισχύσεις των μονάδων, όπως για παράδειγμα ο Χορευτής του Σπαθιού ΙΙ έχεις ενίσχυση επίθεσης 20% ενάντια στις μονάδες Μεγάλης Εμβέλειας ή Ιερέας έχει ενίσχυση επίθεσης 40% ενάντια στα Βαριάς συμπλοκής και μειωμένη άμυνα 60% απέναντι στα Μικρής Εμβέλειας στρατεύματα συν ότι διαθέτει και την Θεϊκή Κατάρα η οποία "Αυξάνει τη Ζημιά που δέχεται ο στόχος μέχρι το τέλος του επόμενου Γύρου" και την δίνει σε κάθε μονάδα που χτυπά. Άρα όπως μπορείτε να δείτε είναι πιο συμπαντικές οι ειδικές ικανότητες των μονάδων από ότι τα γενικά στατιστικά επίθεσης και άμυνας.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
οπως ειπα και πιο πανω: Τελεια ολα αυτα για υπολογιστες νεας γενιας. Οι υπολογιστες παλιας τεχνολογιας παιζουν αναγκαστικα με την αυτοματη μαχη εκτος και αν θελουν να περιμενουν στην καθε μαχη κανενα τεταρτο.
ευχαριστω πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες.
 

DeletedUser30

Guest
Κοιτα ετσι και αλλιως οι δυσκολες μαχες καλο ειναι να αποφευγονται κρατανε πολλη ωρα και δεν ειναι και σιγουρο οτι θα κερδισεις καλυτερα συμφωνια.. Τουλαχιστον εγω ετσι κανω ..
Τις υπολοιπες τις κερδιζεις και με αυτοματη μαχη απλα εχεις περισσοτερες απωλιες ..
Αυτα το εξαντλησαμε και αυτο το θεμα νομιζω ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ναι απο μενα εχει τελειωσει. αν δεν εχει κανεις αλλος κατι μπορει να κλεισει.
ευχαριστω
 

DeletedUser118

Guest
Το θέμα κλειδώνει με Ξωτικούς χαιρετισμούς.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή