• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Aπορρίπτεται] Εύρεση τεχνουργημάτων

  • Δημιουργός θέματος fantas
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Προκειμένου να βρω τεχνουργήματα ψάχνω στην περίμετρο του "πράσινου" χάρτη, διαλέγω το τεχνούργημα του οποίου θέλω να αυξήσω την ποσότητα που διαθέτω, κάνω έρευνα με το ανάλογο κόστος, ανοίγει η επαρχία μετά από κάποιες ώρες προχωρώ με μάχη ή εξαγορά. ΟΚ αυτή είναι η πρακτική. Έλα όμως που ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ το τεχνούργημα που μου χρειάζεται. Το βρίσκω πέρα σε ανενεργό μικρό κύκλο και μέχρι να μπορέσω να φτάσω εκεί τον χάρτη για να το ενεργοποιήσω θα μου πάρει πολλές ημέρες. Αναρωτιέμαι λοιπόν, αφού έτσι κι αλλιώς πληρώνω για την έρευνα, γιατί να μην μπορώ να διαλέγω εγώ το πιο τεχνούργημα θα επεξεργαστώ σε μια θέση. Δηλαδή θα υπάρχουν οι θέσεις με χαρακτηρισμούς μέτρια, δύσκολη κτλ αλλά εγώ θα διαλέγω πιο τεχνούργημα θα αντιστοιχίσει κατά την επίλυση της επαρχίας.
σας ευχαριστώ
fantas
 

DeletedUser3

Guest
Προτείνεις λοιπόν, ο Χάρτης να αλλάζει, ανάλογα με το τι Τεχνούργημα θέλει ο κάθε παίκτης...

Για ποιο λόγο να γίνει αυτό δεν μας εξηγείς όμως.
 

DeletedUser

Guest
Μου έχει τελειώσει ένα συγκεκριμένο τεχνούργημα και δεν το βρίσκω σε καμία επαρχία του χάρτη ή ίσως να υπάρχει σε επαρχίες με ένδειξη "πολύ δύσκολη". Χωρίς το συγκεκριμένο τεχνούργημα όμως (π.χ. ελιξήριο) δεν μπορώ να φτιάξω ξόρκι και να δυναμώσω την παραγωγή αγαθών. Το δικό μου πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό ότι δηλαδή το ελιξήριο βρίσκεται (στην περίμετρο του χάρτη) μόνο μία φορά και για να ανοίξω την αντίστοιχη επαρχία (για να φθάσω σε αυτό) πρέπει να ανοίξω 2 προηγούμενες επαρχίες με χαρακτηρισμό "πολύ δύσκολη".
Προτείνω λοιπόν ο μεν χάρτης να μείνει ως έχει χωρίς αλλαγή με τις ενεργές και ανενεργές επαρχίες κ.ο.κ. και η μόνη διαφορά θα είναι το τεχνούργημα που κερδίζει ο παίκτης ανοίγοντας μια επαρχία να το επιλέγει αυτός και να μη δίδεται ως σταθερά από το παιχνίδι.
π.χ. διαλέγω από τον χάρτη να ανοίξω μια επαρχία με χαρακτηρισμό "μέτρια". Με το κλικ μου βγάζει πινακάκι με όλα τα τεχνουργήματα και διαλέγω με κλικ αυτό που θέλω. Η συνέχεια ως συνήθως. Άρα η μόνη αλλαγή είναι να εμφανιστεί το πινακάκι και να διαλέξω εγώ το τεχνούργημα που μου χρειάζεται.
Ελπίζω να ήταν κατανοητό το σημείωμα
Ευχαριστώ
fantas
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Πολυ καλο ακουγετε (εχω και γω προβλημα με του ξηλου) αλλα δεν ξερω αν μπορει να εφαρμοστει μιας και ολο το παιχχνιδι ειναι στημενο βαση των τεχνουργματων του χαρτη. Σκεψου οτι εχεις 3 επαρχιες γυρω σου που σου δινουν τα ενισχυμενα τεχνουργηματα, για καποιον γειτονα σου αυτα ειναι απλα τεχνουργηματα οποτε αυτος θα μπορουσε να τα αλλαξει για να παρει αυτα που θελει εκεινος.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Στον χάρτη έχεις 6 επαρχίες με τεχνουργήματα, τα οποία στα 3 έχεις μπόνους και καθορίζουν την πόλη σου και 3 είναι απλά. Τα 3 που είναι απλά για εσένα δεν σημαίνει πως δεν έχουν μπόνους για τον γείτονά σου.
Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να καθορίσεις εσύ τι θα παίρνει ο άλλος παίκτης. Εκτός και αν περιμένεις να υπάρχει μια τεράστια βάση δεδομένων σε κάθε επαρχία για να αποθηκεύει τις προτιμήσεις του κάθε παίκτη. Ίσα ίσα που αν εξερευνάς κυκλικά τον χάρτη σου η διάμετρος από την στιγμή που μεγαλώνει δίνει και περισσότερες επιλογές επαρχιών με το τεχνούργημα που χρειάζεσαι.
Από εκεί και πέρα πρίν ξεκινήσουν να εφαρμόζονται τα τουρνουά δεν είχα ολοκληρώσει τα 700 τεχνουργήματα που χρειαζόταν για να πετύχω το μέγιστο μπόνους, το ίδιο και σχεδόν όλοι οι παίκτες της συμμαχίας μου. Αυτό που κάναμε ήταν να παίζουμε μαζικά στα τουρνουά που μας δίνανε τα μπόνους και παίζαμε πιό χαλαρά στα άλλα τουρνουά για υποστήριξη στην συμμαχία και τους συμμαχικούς πόντους.
Το αποτέλεσμα ήταν πως με 3 κύκλους όλων των τουρνουά όλοι μας είχαμε πετύχει το μέγιστο μπόνους από τα τεχνουργήματα και να έχουμε πετύχει να έχουμε πλεόνασμα, τόσο που να μην μας ενδιαφέρει να παίζουμε πολύ σε συγκεκριμένο τουρνουά αλλά να παίζουμε ισάξια σε όλα για να πετυχαίνουμε την μέγιστη δυνατή συμμαχική αμοιβή.
Εν κατακλείδι κυνήγα τις φθηνές επαρχίες για να έχεις πιό γρήγορα επεκτάσεις και ασχολήσου με τα τουρνουά για να έχεις πιό γρήγορα τα τεχνουργήματα που χρειάζεσαι.
 

DeletedUser

Guest
Σας ευχαριστώ και τους δύο που ενδιαφερθήκατε και μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Η πρότασή μου λέει ότι εγώ επιλέγω σε κάθε επαρχία το τεχνούργημα άρα και ο γείτονας επιλέγει το δικό του και δεν επηρεάζεται. Ούτε χρειάζεται βάση δεδομένων γιατί τα τεχνουργήματα που έχει αποθηκεύσει ο κάθε παίκτης τα διαχειρίζεται το κεντρικό κτίριο άρα υπάρχει ήδη η αποθήκη (βάση δεδομένων αν θέλετε). Απλά ο χάρτης , οι επαρχίες, οι θέσεις τους, το κόστος κάθε επαρχίας, ό,τι άλλο μπόνους δίνει όταν τη λύνεις και ο βαθμός δυσκολίας της μένουν ως έχουν σήμερα. Μεταβλητή μπαίνει το τεχνούργημα που είναι επιλογή του παίκτη. Ελπίζω να είναι κατανοητό. Επιφύλαξη έχω αν στα προγράμματα Η/Υ και στο γενικό σχεδιασμό της εφαρμογής μπορεί να γίνει τέτοια αλλαγή χωρίς τρελή ανατροπή.
Στο κυνήγημα φθηνών επαρχιών κτλ , ναι και εγώ αυτά εφαρμόζω αλλά έφθασα σε σημείο να μην υπάρχει επαρχία με το τεχνούργημα που μου λείπει. Φυσικά μετά από 10-15 ημέρες θα φθάσω στην επαρχία που σήμερα είναι ανενεργή (κλειδωμένη) αλλά ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω. Εξ άλλου το κόστος έτσι και αλλιώς το πληρώνω στο ακέραιο.
 

DeletedUser118

Guest
Αρχικά, όπως έχουμε παρατηρήσει ο κάθε χρήστης δημοσιεύει ότι θέλει, όπου θέλει....
Το θέμα μετακινείτε στον τομέα των ιδεών...

Δεύτερον, η βάση του Χάρτη είναι τα τεχνουργήματα. Κάθε παίκτης παίρνει ενίσχυση με βάση τα αγαθά των τριών επαρχιών που βρίσκονται γύρω από την πόλη του. Ο Χάρτης είναι ένα περίπλοκο σύμπλεγμα και η ρίζα του έχει ως έχει και δεν μπορεί να αλλάξει.

Τρίτον, αναλογιστείτε λίγο ότι ήταν δύσκολο να φτιαχτεί ο αλγόριθμος μετακίνησης των παικτών στον χάρτη. Πιστεύετε πως θα ήταν εύκολο να δημιουργηθεί μία δυνατότητα σαν αυτή που περιγράφετε; Η ομάδα ανάπτυξης προτιμά να αφιερώνει τον χρόνο της σε σημαντικότερα στοιχεία, νέα χαρακτηριστικά που δεν θα επηρεάσουν την στρατηγική του παιχνιδιού.

Τέλος, αυτό που προτείνετε είναι αδύνατο να συμβεί γιατί μια τέτοια αλλαγή ισούται με αλλαγή τμήματος του πυρήνα του παιχνιδιού. Ακόμη κι αν γινόταν όμως δεν θα πραγματοποιούνταν, διότι απλά θα αφαιρούταν το στρατηγικό νόημα του χάρτη και όλοι οι παίκτες θα φρόντιζαν να επιλέγουν μόνιμα τα ενισχυμένα τους αγαθά... σε δεύτερη μοίρα θα έρχονταν τα τεχνουργήματα για τα ξόρκια κ.ο.κ.

Όπως καταλαβαίνετε η πρόταση απορρίπτεται, αν και κάτι τέτοιο ίσχυε εξ αρχής εφόσον δεν ακολουθήθηκε η προβλεπόμενη διαδικασία.

Καλή διασκέδαση!
 

DeletedUser

Guest
Οι δύο πρώτες παράγραφοι του σημειώματός σας μαζί με ένα τυπικό "σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή" ήταν υπεραρκετές ως απάντηση. Όλα τα υπόλοιπα δεν με αφορούν.
Η πρόταση έγινε σε πλαίσια καλής θελήσεως χωρίς ουδεμία υποχρέωση υλοποίησής της εκ μέρους σας. Επί πλέον η πρόταση δεν υπήρξε επικριτική κατά του παιχνιδιού σε κανένα σημείο ούτε άφησε τέτοιο υπονοούμενο. Επομένως είναι ακατανόητο το ύφος του κειμένου της απαντήσεώς σας.
¨Ενα "ευχαριστώ" στο τέλος δεν σας υποτιμά κύριε.
Και, η ειρωνεία του "καλή διασκέδαση ! " σας επιστρέφεται.
 

DeletedUser118

Guest
Κι εδώ θα αφήσουμε ένα "Ουδέν σχόλιον" και ένα "Ο νοών νοητό" και κλειδώνουμε το θέμα!

Ευχαριστούμε για την πρόταση σας.

Καλή σας διασκέδαση.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή