• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Ξωτικά] Επαρχία Μεταξιού - Επίπεδο 4

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Να δώσω ένα παράδειγμα και μου λέτε πώς σας φαίνεται, από το τουρνουά Μεταξιού, που για Ξωτικά είναι ψιλοεύκολο ακόμα και στο 4ο επίπεδο:

Τουρνουά Μεταξιού - Επίπεδο 4

Πεδίο Μάχης: Ανοιχτό, με λίγα εμπόδια στη μεριά του αντιπάλου

Βήμα 1: Αναγνώριση του αντιπάλου

O αντίπαλος διαθέτει 4 Βαριές Μονάδες Εμβέλειας, μία μονάδα Μάγων και 2 Ελαφράς Συμπλοκής.
Επιλέγουμε:
  • 1 Μονάδα Ελαφράς Συμπλοκής (Κέρβερο) για να αντιμετωπίσει νωρίς το Μάγο,
  • 3 μονάδες Βαριάς Συμπλοκής (Εντ) και
  • μία Βαριά Μονάδα Εμβέλειας (Γκόλεμ) για να υποστηρίξει τους Εντ

77387698c90f4f759bbcebbc11f06803.png

Παρατηρώ ότι ο αντίπαλος φέρνει νωρίς τη Μάγισσα προς τα εμένα, άρα μπορεί να εξουδετερωθεί νωρίς και να συνεχίσω χωρίς να με πειράζει ιδιαίτερα το ότι τραυμάτισε τον Κέρβερο.

Βήμα 2ο: Εξουδετέρωση επικίνδυνων Μονάδων

Η μονάδα Μάγου του αντιπάλου έχει πλεονέκτημα ενάντια στις 4 από τις 5 Μονάδες που έχω επιλέξει και μπορεί να επιτεθεί από απόσταση, άρα επιλέγω να την εξουδετερώσω νωρίς, συγκεντρώνοντας πυρά πάνω της.

Οι Κέρβεροι του αντιπάλου επιτίθενται στο δικό μου Κέρβερο, όμως η Μάγισσα έχει εξουδετερωθεί. Πλέον ο σκοπός είναι να προστατέψω το Γκόλεμ όσο γίνεται (αν και γενικά θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσω τη Μάχη με 4 Εντ και ένα Κέρβερο).

b619069cf3744b208c73451d1449f035.png

Με τα πράσινα βέλη σημειώνονται οι μετακινήσεις και με τα κόκκινα οι επιθέσεις. Μετακινώ τους Εντ μπροστά και χτυπάω τους Κέρβερους του αντιπάλου, ώστε οι Βιοβράχοι του αντιπάλου να χτυπήσουν αυτούς αντί για το Γκόλεμ μου (που θέλω να προστατέψω).

Το Γκόλεμ θα χτυπηθεί από τον Κέρβερο, όμως θα φροντίσω να το μετακινήσω και να φθείρω όσο μπορώ τους Κέρβερους του αντιπάλου.


a9e71c6b570b4c7ca1a269aff5037003.png

Βήμα 3: Αντιμετώπιση Κερβέρων και τελική φάση

Εξασθενώντας περισσότερο τους Κέρβερους του αντιπάλου, και κρατώντας τους Βιοβράχους όσο μπορώ σε περισσότερη απόσταση, ίσως κρατήσω το Γκόλεμ για έναν γύρο ακόμα. Φροντίζω με τους Εντ που θα χτυπήσουν Βιοβράχους, να χτυπήσουν μονάδες που δεν έχουν δεχθεί χτύπημα, ώστε να τις εξασθενήσω και τα χτυπήματα που θα δώσουν στη συνέχεια να είναι πιο ασθενή.

0caf2973a14c437a88e75c6758c7f520.png

58e95f1e13664e9194821e536695b79d.png

Βήμα 4: Τελική φάση. Αντιμετώπιση Βιοβράχων

Η μετακίνηση του Γκόλεμ (στην προηγούμενη εικόνα), αποδείχθηκε λανθασμένη επιλογή. Ενώ εξουδετέρωσε τον Κέρβερο, οι αντίπαλοι Βιοβράχοι το κατέστρεψαν εντελώς, πράγμα που θα είχε αποφευχθεί εάν το είχα αφήσει μακρυά από τα Γκόλεμ.

Θα επιχειρήσω να το απομακρύνω (μάλλον μάταια) και να βάλω τη μάχη στην τελική της ευθεία.

d9d9c24457634de98d993fcfedd306aa.png

d20381610df6479ca320b85c6acd2101.png

3f037ee9435d40e7ac4525e82b970140.png

Παρατηρήσεις:

1.
Εξουδετερώνοντας νωρίς το Μάγο του αντιπάλου, οι Εντ είχαν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν χωρίς ιδιαίτερες απώλειες τις Μονάδες του εχθρού.
2. Το λάθος προς το τέλος της Μάχης, στοίχισε περισσότερα Γκόλεμ απ' όσο θα έπρεπε.
 
Κορυφή