• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Ενημέρωση στην Έκδοση 1.52

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

j.k.

Chef
Εφεξής, οι παίκτες δεν θα λαμβάνουν για τη συνεισφορά τους σε Αρχαία Θαύματα άλλων χρηστών Πόντους Γνώσης, αλλά ενισχύσεις με Πόντους Γνώσης.
Βλεπω μια περαιτερω καθυστερηση στην ερευνα .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yara

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα. Τι μανία εἶναι αὐτή νά μετατρέπετε ὅλους τούς κερδισμένους Πόντους Γνώσης σέ «πακέτα» πού μπαίνουν μόνο σέ Θαύματα;;; Σέ λίγο οἱ μόνοι Πόντοι πού θά μείνουν ἐλεύθεροι θά εἶναι αὐτοί πού μπαίνουν στήν μπάρα μέ τόν χρόνο. Ἄντε καί εἰς ἀνώτερα, νά μετατρέψετε καί αὐτούς πού κερδίζουμε στά τουρνουά μέ τίς ἐπαρχίες σέ «πακέτα» ἀλλά καί τούς ἄλλους πού κερδίζουμε ὅταν ἀνοίγουμε ἐπαρχίες. Μόλις φτάνουμε στούς 5, θά γίνονται «πακέτο» μόνο γιά Θαύματα. Εἴμαστε σοβαροί;; Ἀφῆστε τόν παίκτη νά διαλέγει αὐτός πού θά βάλει τούς Πόντους του. Μπορεῖ κάποιος νά ἔχει μόνο ἕνα Θαύμα, θά τόν ἀναγκάσετε νά κτίσει κι ἄλλο γιά νά ἔχει κάπου νά τούς βάζει;;; Τουλάχιστον πρῶτα, ἀκόμα κι ἄν δέν εἶχε Θαύμα, τά ἔβαζε σέ τρίτους καί τούς ἔπαιρνε πίσω «ἐλεύθερους», τώρα τούς δεσμεύετε κι αὐτούς μόνο γιά ...Θαύματα. Συγχωρῆστε μου τό ἔντονο ὕφος, ἀλλά ἥμαρτον μέ τούς «σκλαβωμένους» Πόντους Γνώσης, σιγά-σιγά περιορίζεται ἡ ἐλευθερία τοῦ παίκτη στό παιχνίδι μ' αὐτόν τόν τρόπο. Κατά τή γνώμη μου βέβαια.
Καί κάτι ἄλλο πού δέν ξέρω ἄν ἔχει σχέση μέ ἀναβάθμιση. Χθές 17 Ἀπριλίου 2018 ὑπῆρχε «χρυσή» παραγωγή γιά 24 ὧρες, δηλαδή ὁ χρόνος παραγωγῆς στά ἐργοστάσια μειώθηκε στό 1/3. Ὑπῆρχαν ὅμως μέλη στήν συντροφιά μου, τουλάχιστον 2, πού δέν εἶχαν «χρυσή» παραγωγή καί τήν εἶχαν ἀνάγκη. Ὑπάρχει περίπτωση νά ἐπαναληφθεῖ ἡ «χρυσή» παραγωγή γιά τά μέλη γιά τά ὁποῖα δέν ἵσχυσε χθές;;
Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων γιά τυχόν ἀπάντηση στήν συγκεκριμένη ἀπορία.
 

DeletedUser3

Guest
@SUNSHINE66 : Όσον αφορά το x3, μπορείς να δεις την αντίστοιχη συζήτηση.

Όσον αφορά τους Πόντους Γνώσης:

Κατά καιρούς και όχι μόνο εδώ, γινόμασταν λήπτες παραπόνων όσον αφορά την τεράστια ποσότητα Πόντων Γνώσης που λάμβανε κάποιος χρήστης στο τέλος των Τουρνουά. Η "φύση" των παραπόνων, ήταν ότι "χάνονταν οι ωριαίοι Πόντοι Γνώσης επειδή γέμιζε η μπάρα".

Αρκετά συχνά επίσης, τα ίδια παράπονα γίνονταν για το ότι μπήκαν οι Πόντοι Γνώσης σε ώρα που δεν βόλευε κάποιον χρήστη κι έτσι γέμιζε η μπάρα και πήγαινε χαμένο το Ξόρκι του Εμπνευσμένου Διαλογισμού.
Τέλος, αρκετές φορές συνέβαινε χρήστες οι οποίοι εκμεταλλεύονται το μικρό πλήθος ατόμων που συνεισφέρουν σε κάποιο Θαύμα, να μπαίνουν με 3-4 πόντους και να εκτοπίζουν άλλους (πιο έξυπνους) που ήθελαν να πάρουν ανταμοιβές με 1-2 Πόντους Γνώσης. Το να ελέγχθεί το αν πιστώθηκαν οι Πόντοι Γνώσης και το "πότε πιστώθηκαν" ήταν μια επιεικώς απαράδεκτη διαδικασία για την οποία ποτέ δε φέραμε αντίρρηση κι επίσης ποτέ δε βρήκαμε ότι "χάθηκαν" Πόντοι Γνώσης, απλά έπρεπε να το ελέγξουμε.

Κατά την γνώμη μου, είναι από τις πιο σημαντικές αλλαγές αυτή που γίνεται και για την οποία πάλι εξηγήσαμε ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι λόγοι για να γίνει, παρά για να μη γίνει.

Αφενός δίνει στους χρήστες την ευελιξία να αποθηκεύουν Πόντους Γνώσης (πράγμα που δεν συνέβαινε), αφετέρου η ποσότητα των Πόντων Γνώσης είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

Ιδιαίτερα το επιχείρημα για "καθυστέρηση" στις Έρευνες, δεν στέκει για κανένα λόγο... Κι εξηγώ:

Με αρκετά πρόχειρους υπολογισμούς, αν κάποιος βρίσκεται στο Κεφάλαιο των Στοιχειών (το πιο απαιτητικό ίσως ως τώρα), χρειάζεται περίπου 90 ημέρες για να μαζέψει τους ΠΓ από ωριαίους.

Με επίσης αρκετά πρόχειρους υπολογισμούς, ένας παίκτης που δεν έχει Premium Επεκτάσεις, για να τελειώσει τις απαιτήσεις σε υλικά θέλει περίπου 120 ημέρες.

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης στις έρευνες λόγω της συγκεκριμένης αλλαγής. Και πάλι οι Πόντοι Γνώσης θα έμπαιναν σε Αρχαία Θαύματα, απλά δεν θα αποθηκεύονταν... Απλά θα χάνονταν περισσότεροι...
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπέρα και από εμενα..εχει ληφθεί υπ οψιν πως όταν καποιος παικτης χρειαστεί ποντους να βαλει σε θαυματα αλλων και τελειωνουν τα μικρα ''πακετα των 5-10 ποντων και μενουν τα μεγαλα των 20 και 30 ποντων πως θα αναγκάζεται καποιος να αγοραζει ποντους?με τα ιβεντ που ερχονται κατά καιρους εχει υπολογισει καποιος πως η αγορα ποντων εινα πλεον απαγορευτικη??
 

DeletedUser875

Guest
Εφεξής, οι παίκτες δεν θα λαμβάνουν για τη συνεισφορά τους σε Αρχαία Θαύματα άλλων χρηστών Πόντους Γνώσης, αλλά ενισχύσεις με Πόντους Γνώσης.
Βλεπω μια περαιτερω καθυστερηση στην ερευνα .

Εμένα μαρέσει που θα χρησιμοποιώ τους πόντους αυτούς στα θαύματά μου και δε θα ρίχνω τους πόντους μου στην έρευνα ,ασε που δε θα πηγαίνουν χαμένοι πόντοι παιδιά!!!!και πολύ σωστό επίσης γιατί δε χρειάζεται να ειδοποιήσω όσους με βοηθησαν στην αναβαθμιση να προετοιμαστουν καταλλήλως για την ανταπόδωση της συνεισφοράς τους,Ευχαριστο και εποικοδομητικό το μηνυμα αλλά τέλεια οργανωμένο το νέο συστημα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Προσωπικά προτιμώ το σύστημα των πακέτων πόντων. Δεν μπορώ να μετρήσω πόσους πόντους έχω χάσει διότι κάποιος ξενύχτης αποφάσισε να κλείσει ένα θαύμα στις 3 ή 4 το πρωϊ και να έχεις μια επιστροφή 20 με 30 πόντους η οποία γεμίζει την μπάρα και δεν μπορείς να μαζέψεις ωριαίους πόντους.
Το μόνο στοιχείο που χρειάζεται μια βελτίωση για εμένα είναι, η έλλειψη περιγραφής του πακέτου και της ποσότητας που περιέχει. Μπορώ να κάνω ένα πρόχειρο υπολογισμό βλέποντας τα χρώματα από τα πακέτα και συγκρίνοντας τα με τα πακέτα που μου έχουν μείνει (Μωβ = 30 πόντους, Πορτοκαλί = 10 πόντους, Γαλάζιο = 5 πόντους) αλλά θα ήταν πιό βολικό να υπήρχε μια ποσοτική περιγραφή δίπλα σε κάθε πακέτο για να μπορούν να γίνονται ευκολότερα οι υπολογισμοί των ανταλλαγών μεταξύ παικτών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Jamal

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
επισης καλο θα είναι να φαινεται ποσους ποντους περνουμε από κάθε θαυμα που βαζουμε ποντους...το να βλεπω αυτή τη ΄΄μαργαριτα΄΄ διπλα από το σεντουκι που εχει την αμοιβη μου χωρις να ξερω ποσους ποντους περνω πισω δεν βοηθαει ρε παιδια...τι λετε και εσεις?
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
@SUNSHINE66 : Όσον αφορά το x3, μπορείς να δεις την αντίστοιχη συζήτηση.

Όσον αφορά τους Πόντους Γνώσης:...................................
..................................................................................
Συνεπώς δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης στις έρευνες λόγω της συγκεκριμένης αλλαγής. Και πάλι οι Πόντοι Γνώσης θα έμπαιναν σε Αρχαία Θαύματα, απλά δεν θα αποθηκεύονταν... Απλά θα χάνονταν περισσότεροι...

Τί νά πῶ;; Μπορεῖ νά ἔχετε καί δίκιο γιά τούς Πόντους Γνώσης. Ὡς Ἄρχιμάγος ἄκουσα ἀρκετά ...παράπονα ἀπό μέλη τῆς ὁμάδος μου, εἰδικά αὐτῶν πού εἶναι στά πρῶτα κεφάλαια καί χρειαζόντουσαν τούς Πόντους Γνώσης γιά τίς ἔρευνές τους γι' αὐτό καί ἡ διαμαρτυρία. Νά ρωτήσω καί κάτι ἄλλο;; Γιατί ἐνώ ὑπάρχουν 3 διαφορετικά στρατόπεδα, δέν μπορεῖ κάποιος νά ἐκπαιδεύει χωριστά στό καθένα τούς στρατιῶτες του, ἀλλά δεσμεύονται μόνο πέντε θέσεις γιά 3 στρατόπεδα;;; Δηλαδή ἐνώ μπορεῖ κάποιος νά βάλει νά ἐκπαιδευτούν 15 διαφορετικά εἴδη, γιατί περιορίζονται οἱ θέσεις μόνο σέ πέντε;; Δῶστε ἄν μπορεῖτε τήν δυνατότητα νά ἐκπαιδεύει κάποιος σέ ὅλα τά στρατόπεδα ταυτοχρόνως κι ἀφῆστε αὐτόν νά ἀνησυχεῖ γιά τό ποῦ θά βρεῖ τίς ...προμήθειες γιά κάτι τέτοιο. Νομίζω ὅτι 5 θέσεις γιά 15 στρατιωτικές εἰδικότητες εἶναι πολύ λίγες. Σᾶς εὐχαριστῶ.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μόλις είχα μια επιστροφή μώβ πακέτου από θαύμα συμμάχου. Μου έδωσε 20 πόντους. Οπότε βρέθηκα με 2 μωβ πακέτα, 1 με 30 πόντους (το είχα από πρίν) και ένα με 20 πόντους (το κέρδισα από επιστροφή).
Συνεπώς δεν μπορούμε με ακρίβεια να υπολογίσουμε τους πόντους επιστροφής με βάση το χρώμα του πακέτου, εκτός και αν τα μώβ πακέτα των επιστροφών δίνουν 20 πόντους.
Θα δείξει η συνέχεια.
 

gkeim

Νέο Μέλος
Οι (νέες) ανταμοιβές έχουν δημοσιευτεί αναλυτικά ανά θαύμα σε γνωστό site σχετικό με το παιχνίδι. Νομίζω το γνωρίζουν οι περισσότεροι ποιο είναι :).
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σήμερα το είδα και εγώ, την τελευταία φορά που είχα τσεκάρει δεν υπήρχε η ενημέρωση.
Για όσους δεν θέλουν να μπαίνουν και να τσεκάρουν υπάρχει ενημέρωση από το site πως χρησιμοποιούνται μόνο πακέτα 20 και 5 πόντων σε διάφορους συνδιασμούς για να επιτευχθεί το συνολικό πακέτο πόντων που πρέπει να δωθεί.
Οπότε όπου μώβ χρώμα 20 πόντοι και μπλέ 5 πόντοι. Οπότε μπορείτε έτσι να υπολογίζετε τους πόντους. Εννοείται όπου βλέπετε νουμεράκι δίπλα στο πακέτο πολλαπλασιάζετε το πακέτο επί το νούμερο για να δείτε πόσοι πόντοι δίνονται.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Σε καθε χρωμα εχει τουλαχιστον 2 πακετα Στιγμιαίων Ενισχυσεων. Ναι μεν με το χρωμα μπορεις να ξερεις περιπου τι θα παρεις αλλα δυστυχως το ιδιο χρωμα δεν εχει διαφορα στο σχεδιο ωστε να ξερεις πχ αν θα λαβεις πισω το Μωβ-Μπλε 30 ή το 20;; το Πορτοκαλί 15 ή το 10;;; το Θαλασσι 7 ή το 5;; Και το βασικοτερο για εμενα που το ειπα σε πιο παλια συζητηση, να μπορω να καταναλωνω ο ιδιος τις Στιγμιαιες στην Μπάρα των ΠΓ. Καλη η αλλαγη με τα πακετα και για οτι εχετε πει παιδια, τοσο οι παιχτες οσο και η ομαδα αλλα ειναι λαθος να μην μπορει ο καθε παιχτης να αποφασιζει πως θα καταναλωσει τους ΠΓ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    267,5 KB · Προβολές: 55
  • ΠΓ.jpg
    ΠΓ.jpg
    13,2 KB · Προβολές: 50

gkeim

Νέο Μέλος
Μπορείτε να πάτε εδώ (είπα να μην το γράψω αλλά μάλλον χρειάζεται): https://www.gamersgemsofknowledge.com/new-kp-bonus-charts. Τα έχει πολύ αναλυτικά. Δε δίνει μόνο πακέτα των 20 και των 5 πόντων. Ανάλογα με το επίπεδο και το βαθμό συνεισφοράς, οι αμοιβές ξεκινάνε από 5ΠΓ, μετά πάνε 10ΠΓ, 15ΠΓ, ως και 60ΠΓ στα πολύ μεγάλα επίπεδα. Δε χρειάζεται ούτε χρώματα να μας μπερδεύουν ούτε τίποτα. Φυσικά κατά περίπτωση υπάρχουν και οι αντίστοιχοι ρούνοι. Κακώς φυσικά δεν υπάρχει η πληροφορία και στο wiki, δε θα χρειαζόταν να ανατρέχουμε αλλού.

EDIT: με πιο προσεκτική ανάγνωση, βλέπω πως έχει δίκιο ο SOCRATIS72. Ναι μεν οι συνολικοί πόντοι είναι 5, 10, 15 κλπ. αλλά προκύπτουν από τους συνδυασμούς που ανέφερε, των 5 & 20 ΠΓ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή