• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Γιατί έγιναν υποχρεωτικά τα Ορκς για τις διαπραγματεύσεις;

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Στο κεφάλαιο των Ορκς, όντως υπάρχει ένας νέος "πόρος" του παιχνιδιού, ο οποίος εκτός από τις διαπραγματεύσεις σε Επαρχίες (έχοντας ρόλο "φύλακα" της Επαρχίας), απαιτείται και για ορισμένες αναβαθμίσεις οι οποίες είναι πιο "απαιτητικές" από ότι οι αναβαθμίσεις που προσφέρουν οι Νεράϊδες.

Ο λόγος που η Ομάδα Ανάπτυξης αποφάσισε να χρησιμοποιήσει αυτόν τον "περιορισμό" αφορά κυρίως το γεγονός ότι πάρα πολλοί παίκτες επέλεγαν μόνο την επίλυση μέσω διαπραγμάτευσης, πράγμα το οποίο δημιουργούσε τεράστια προβλήματα εξισσορρόπησης (πχ στην Αγορά).

Επιπλέον δε, οι παίκτες αυτοί έχαναν εντελώς ένα τεράστιο κομμάτι του παιχνιδιού το οποίο είναι το κομμάτι της μάχης και το οποίο σύντομα θα γίνει πολύ πιο ενδιαφέρον και πλούσιο. Περισσότερα δεν μπορούμε να αναφέρουμε τώρα, όμως παρακολουθήστε το forum και θα έχετε νεότερα αρκετά σύντομα.

Σκοπός μας δεν ήταν σε καμία περίπτωση να "μπλοκάρουμε" κανέναν χρήστη. Άλλωστε τα Ορκς τα οποία απαιτούνται για την επίλυση Επαρχιών με ταυτόχρονη αναβάθμιση κτιρίων και έρευνα τεχνολογιών, μπορούν (επιβεβαιωμένα) να προκύψουν από 2 μόνο Οπλοστάσια.

Τέλος, οι Επαρχίες που υπάρχουν διαθέσιμες προς επίλυση πριν την απαίτηση των Ορκς είναι για κάθε χρήστη 222. Πράκτικά λοιπόν, ο χρήστης σε αυτό το νούμερο έχει ξεκλειδώσει αρκετές Επαρχίες ώστε να έχει αρκετό χώρο στην πόλη του (ακόμα και αν δεν έχει Επεκτάσεις Premium), ενώ εξασφαλίζεται το γεγονός ότι ανά πάσα στιγμή έχει τη δυνατότητα σε πολύ απαιτητικές διαπραγματεύσεις να χρησιμοποιήσει την εναλλακτική της Μάχης.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ναι αλλα εχει προκειψει θεμα (προσωπικα) οτι δεν μπορω να ολοκληρωσω μια επαρχια μεσω της μαχης μιας και την χανω και δεν μπορω μεσω τις διαπραγματευσης μιας και πρεπει να περιμενω να προχωρισω ωστε να φτιαξω ορκς.
Επισης οταν λετε οτι οι μαχες θα γινουν πιο πλουσιες τι σημενει ?? Εμεις που εχουμε παλιο υπολογιστη και παιζουμε αποκλιστικα με τις αυτοματες μαχες τι θα γινει ???

edit:
οι παίκτες αυτοί έχαναν εντελώς ένα τεράστιο κομμάτι του παιχνιδιού το οποίο είναι το κομμάτι της μάχης και το οποίο σύντομα θα γίνει πολύ πιο ενδιαφέρον και πλούσιο.

Και κατι ακομα, αφου εξ αρχης το παιχνιδι ηταν "ειρηνικο" γιατι η εταιρια το γυριζει πλεον στις μαχες ??? Στο παρελθον οτι και να ειχε υποθει απο τους χρηστες για να γινει κατι με το κοματι των μαχων για να εχει περισσοτερο "ενδιαφερον", η απαντηση τις εταιρια ηταν οτι το elvenar ειναι στο αντιθετο κοματι απο το FOE και ειναι ενα ειρηνικο παιχνιδι αναπτυξης πολης με ελαχιστες δυνατοτητες στις μαχες. Πλεον βλεπουμε οτι σιγα σιγα η εταιρια το γυρναει για να αποκτησει "ενδιαφερον" και αυτο το κοματι λετε. Προφανως καποιοι παικτες ξεκινησαν αυτο το παιχνιδι για να παιζουν χωρις μαχες, γιατι τους το στεριτε αυτο το δικαιωμα ??
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
Καταρχήν η φράση "ειρηνικό" αναφερόταν πάντοτε στην αλληλεπίδραση μεταξύ των χρηστών. Εγγυηθήκαμε εξ αρχής ότι δεν θα υπάρχουν μάχες PvP, πράγμα το οποίο παραμένει ο πυρήνας του σκεπτικού του παιχνιδιού. Ας μείνουμε λοιπόν στο θέμα, το οποίο είναι ότι η συγκεκριμένη αλλαγή έγινε για λόγους εξισσορρόπησης πολλών διαφορετικών περιοχών του παιχνιδιού. Το "ξεκίνησαν για να παίζουν χωρίς μάχες" είναι πάρα πολύ γενικό και παντελώς άστοχο λοιπόν στη συγκεκριμένη συζήτηση. Σε καμία περίπτωση ο σκοπός δεν ήταν κάποιος χρήστης να παίζει μόνο με μάχες ή μόνο με διαπραγματεύσεις και βέβαια, θα πρέπει κάθε χρήστης να είναι κατά κάποιο τρόπο υποχρεωμένος να είναι προετοιμασμένος για να περάσει μια Επαρχία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Αφετέρου δε, όπως σας αναφέραμε και πιο πάνω, πριν οριστεί το όριο πέρα από το οποίο απαιτούνται τα Ορκς, είδαμε ότι όταν ένας παίκτης έχει ερευνήσει όλες τις Επαρχίες που απέχουν απόσταση μικρότερη ή ίση από 10, έχει συνολικά 222 Επαρχίες οι οποίες είναι υπέραρκετές για να τον οδηγήσουν στα Ορκς χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Όσον αφορά προσωπικά λοιπόν το λογαριασμό σας... Απ' όσο είναι προφανές είστε ήδη στα Ορκς, οπότε πραγματικά είναι άξιο απορίας το τι ακριβώς συζητάτε/θέλετε να συζητήσετε.

Για τις αλλαγές που θα έρθουν, θα ακολουθήσει αργότερα ενημέρωση η οποία θα είναι επαρκώς έγκαιρη ώστε να προετοιμαστείτε όλοι. Με κάθε τρόπο πάντως, είναι ξεκάθαρο ότι κάθε πόλη θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 Οπλοστάσια ούτως ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει στη συνέχεια.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
σε προσωπικο επιπεδο ζηταω να μπορω να παιζω τις μαχες οπως και μεχρι τωρα (δηλαδη σε αυτοματο. Λογο παλιου υπολογιστη δεν μπορω να κανω κανονικες μαχες και ετσι καποια αλλαγη που θα χρειαζεται να τις παιζω κανονικα θα με εβγαζε εκτος παιχνιδιου). Απο εκει και περα δεν ειπε κανεις οτι οι επαρχιες δεν ειναι αρκετες αλλα γιατι θα πρεπει να περιμενει καποιος να μπει στα ορκς για να ανοιξει και αλλες ? προσωπικα πιστευω οτι ο χωρος δεν θα φτασει σε καποιον για να βαλει ολα τα κτηρια του (μαζι με τα θαυματα) χωρις τις επαρχιες τις επιπλεον που πλεον κλειδωνουν λογο ορκς εκτος και αν ειναι διατεθιμενος να παραγει συνεχεια στρατο και να τις ανοιγει μονο με μαχες (οταν ειναι αφηκτο μιας και οπως ηδη εχω πει σε μενα δεν μπορω να την ανοιξω μια μιας και χανω συνεχεια στην τελευταια μαχη, ενω αν ειχα την διαπραγματευση θα την ειχε ανοιξει)
 

DeletedUser3

Guest
Υπομονή λοιπόν μέχρι να ερευνήσετε την αναβάθμιση των Οπλοστασίων.
 

DeletedUser506

Guest
ΣΥΜΦΩΝΩ με τον παικτη. Εκτος του παλιου-νεου υπολογιστη που αναφερεις,, εγω που ειμαι λιγο παλιος (σε ηλικια) δεν θα καθησω να πολεμησω με τα τερατα.. αλλα θα πατησω αυτοματο. ειναι χασιμο χρονου. παντα επιλεγω μεποιον τροπο θα περασω μιαεπαρχια.. αλλωτε αυτοματη μαχη και αλλωτε διαπραγματευση. ολοι νομιζω αυτο κανουν. καταφερατε να εγκλωβισετε παικτες. κι αςμην το θελατε. τωρα.. σεποιο επιπεδο οπλοστασιου βγαινουν τα ορκσ?
 

DeletedUser118

Guest
Τα Ορκς είναι διαθέσιμα από το επίπεδο 20 και έπειτα.
 

DeletedUser869

Guest
1377 με 374 είναι το πλήθος διμοιρίας αν θέλω να κάνω μαχη!!Δουλευόμαστε..? Ειμαι στο κεφάλαιο νανοι και μόλις έβαλα την πύλη μου εβγαλε στην συγκεκριμένη διαπραγμάτευση της μαχης ότι θελω ορκ! Ποιά είναι η λύση..? Στο 1000 της κατάταξης και ακομα δεν μπορούμε να δώσουμε μαχη με τις αναλογίες του πλ.διμοιρίας που βαζετε και δυσκολεύετε και την διαπραγμάτευση για να κανουμε τι..?
 

DeletedUser1053

Guest
¨Εψαχνα να βρω που θα το βάλω και μια που δεν βρήκα καλά είναι κι εδώ.
Επέκταση πόλης 34 στην έρευνα στα Ορκ. Μόλις την ερεύνησα και πήγα να την τοποθετήσω, ευγενικότατα μου ζητάει 7 εκατομμύρια με όριο από το κεντρικό κτήριο 7.7 εκατομμύρια.
Μα καλά σοβαρολογούμε? Απαιτούμενο σχεδόν στο όριο?
Το βρίσκω πολύ μεγάλη υπερβολή. Είπαμε να πουλάμε διαμάντια αλλά κάτι τέτοια είναι σχεδόν εκβιασμός των παιχτών.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
¨Εψαχνα να βρω που θα το βάλω και μια που δεν βρήκα καλά είναι κι εδώ.
Επέκταση πόλης 34 στην έρευνα στα Ορκ. Μόλις την ερεύνησα και πήγα να την τοποθετήσω, ευγενικότατα μου ζητάει 7 εκατομμύρια με όριο από το κεντρικό κτήριο 7.7 εκατομμύρια.
Μα καλά σοβαρολογούμε? Απαιτούμενο σχεδόν στο όριο?
Το βρίσκω πολύ μεγάλη υπερβολή. Είπαμε να πουλάμε διαμάντια αλλά κάτι τέτοια είναι σχεδόν εκβιασμός των παιχτών.

Υπάρχουν επιλογές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις στιγμιαίες βοήθειες νομισμάτων ή να βάλεις ξόρκια στα πολιτιστικά σου που έχουν δεχθεί βοήθεια και να μαζέψεις μετά τα νομίσματά σου, ανάλογα το πλήθος που θα βάλεις μπορείς να εισπράξεις και με 200% ή παραπάνω. Και υπάρχει σαν τελευταία λύση το γύρω γύρω όλοι στην γειτονιά μαζεύοντας χρυσό από όλες τις επισκέψεις που θα κάνεις στους γείτονες. Κάποτε που δεν υπήρχαν οι στιγμιαίες να δείς πόσο "εύκολα" ήταν να τα μαζέψουμε. Όμως όλοι τα καταφέραμε.
 

DeletedUser1053

Guest
Φίλε SOKRATIS72 Γνωστά όλα αυτά που αναφέρεις, αυτό που λέω είναι ότι άλλο να τα ζητάει στο όριο για κάτι έξτρα που θα έχω σαν ανταμοιβή κι άλλο στην κανονική ροή του παιγνιδιού. Υπάρχει διαφορά. Το ότι στο τέλος όλα γίνονται, σίγουρα γίνονται και καλά γεράματα. Όσο για τις στιγμιαίες πάντα υπήρχε η λύση των διαμαντιών και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά επειδή αλλάζει το όνομα. Πάλι διαμάντια θα χρειαστείς για να τις αγοράσεις εκτός κι αν ξεπέσει καμιά φτηνιάρα από κανένα event.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Φίλε SOKRATIS72 Γνωστά όλα αυτά που αναφέρεις, αυτό που λέω είναι ότι άλλο να τα ζητάει στο όριο για κάτι έξτρα που θα έχω σαν ανταμοιβή κι άλλο στην κανονική ροή του παιγνιδιού. Υπάρχει διαφορά. Το ότι στο τέλος όλα γίνονται, σίγουρα γίνονται και καλά γεράματα. Όσο για τις στιγμιαίες πάντα υπήρχε η λύση των διαμαντιών και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά επειδή αλλάζει το όνομα. Πάλι διαμάντια θα χρειαστείς για να τις αγοράσεις εκτός κι αν ξεπέσει καμιά φτηνιάρα από κανένα event.

Προσωπικά έχω 300% απόθεμα χρυσού από όλες τις στιγμιαίες που έχω μαζέψει κατά καιρούς από τα event. Βασικό είναι να ξοδεύονται σε ώρες ανάγκης π.χ. στην περίπτωσή σου για την εξαγορά μιας επέκτασης. Διαμάντια δεν χρειάστηκε να ξοδέψω. Απλά δεν τις ξόδεψα με το που τις κέρδισα. Τώρα από εκεί και πέρα το παιχνίδι από την αρχή έχει δείξει πως είναι παιχνίδι υπομονής και όχι ταχύτητας.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Φίλε SOKRATIS72 Γνωστά όλα αυτά που αναφέρεις, αυτό που λέω είναι ότι άλλο να τα ζητάει στο όριο για κάτι έξτρα που θα έχω σαν ανταμοιβή κι άλλο στην κανονική ροή του παιγνιδιού. Υπάρχει διαφορά. Το ότι στο τέλος όλα γίνονται, σίγουρα γίνονται και καλά γεράματα. Όσο για τις στιγμιαίες πάντα υπήρχε η λύση των διαμαντιών και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά επειδή αλλάζει το όνομα. Πάλι διαμάντια θα χρειαστείς για να τις αγοράσεις εκτός κι αν ξεπέσει καμιά φτηνιάρα από κανένα event.
Το όριο είναι μεν 7700000 αλλά πριν ακριβώς από την επέκταση πόλης 34 έχει την αναβάθμιση για το κεντρικό κτήριο οπότε αν είχες κάνει την συγκεκριμένη αναβάθμιση νωρίτερα δε θα ήσουν στο όριο όπως λες
 
Κορυφή