• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Αρχειο μαχων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser16
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser16

Guest
Καλημέρα,

Εχω κατεβάσει το Camtasia στον υπολογιστη μου και εχω αρχισει να καταγραφω τις μαχες που κανω.
Σκοπος μου είναι να δημιουργήσω ενα αρχείο, κατι σαν βιβλιοθήκη ας πουμε, οπου θα αποθηκεύω όλα τα βιντεο που καταγράφω απο μάχες, ετσι ωστε καποιος παικτης που δυσκολεύεται με μάχες, να ανατρέχει σε αυτο (το αρχειο) και να περνει συμβουλές για το τι στρατιώτες να βάζει σε καποια συγκεκριμενη επαρχία ή και να βλεπει τι τακτικες υπαρχουν για να χάνει οσο το δυνατον λιγοτερο στρατο...
Σκοπος μου ειναι να το κάνω δίχως να έχω κάποιο προσωπικό όφελος...
Πιστευω οτι οι μάχες αποτελουν μεγαλο και ζωτικό κομματι του παιχνιδιου, και υπάρχουν πολλοι παίκτες που ειτε πατάνε αυτοματη μαχη (χανωντας ετσι πολυ περισσοτερο στρατο - και αντε μετα να τον φτιαξεις), είτε επιλέγουν να αγοράσουν αγαθα για να πληρωσουν μετ'επειτα τις συναντησεις, κατι που σιγουρα εχει ως αποτελεσμα καποια καθυστερηση στην αναπτυξη λογω ελλειψης χρυσου/προμηθειων/αγαθων... Επίσης, υπάρχουν και ατομα που παρατάνε το παιχνίδι επειδη δεν μπορούν να ανεβάσουν τις πολεις τους μεσω επεκτάσεων επαρχιων, κτλ κτλ...

Το μονο θεμα που έχω είναι οτι το Camtasia αποθηκευει τα αρχεία είναι σε μορφη .trec
Κατέβασα το "iDealshare VideoGo 6" για να τα κανω μετατροπη σε κάποια αλλη μορφη.. δοκίμασα σε mp4 αλλα παρατήρησα οτι εκοβε τα βιντεο στο 1:20 π.χ, ενω καποιες μαχες διαρκουσαν και 5-6 λεπτά..

Σε αυτο το σημείο ήθελα να ρωτήσω αν έχω την άδεια, την ενθαρυνση, και την υποστηριξη απο μερους της ομάδας διαχείρησης ωστε να πραγματοποιησω αυτην την βιβλιοθηκη μαχων.. Κάτι που θα μπορούσαμε να ενσωματώσουμε σε καποιον τομέα του φόρουμ, ή ακομα και της σελιδας Wiki.
Βλέπω οτι υπάρχει η δυνατότητα να ανεβάσω βιντεο στο φόρουμ απο κάποια sites, αλλα προυποθεση ειναι να υπάρχει το βιντεο σε εκεινα τα sites...
Αν έχω το "ΟΚ" απο την ΟΔ, υπαρχει καποια συμβουλη που θα ειχατε να δώσετε? Ισως καποιο αλλο προγραμματακι για να καταγραφω τις μαχες απευθειας σε mp4 ή κάποιον τροπο να μετατρέψω τα υπάρχοντα αρχεία .trec που εχω στον σκληρό μου σε mp4 χωρις να κοβεται το βιντεο...
Επίσης, θα μπορουσανε κι αλλοι παικτες να συμμετεχουν με δικες τους καταγραφες μαχων, ωστε να δουμε ποιος ηταν πιο αποτελεσματικος σε καποια επαρχια, να συγκρινουμε τακτικες, και ετσι να μεγαλωσει η βιβλιοθηκη και η γνωση των παικτων γυρω απο τον τομεα των μαχων...
Εγω είμαι ξωτικό, οποτε οι μαχες που καταγράφω ειναι αποκλειστικα για ξωτικά...Οποτε θα χρειαστεί σιγουρα και καποιος που εχει επιλεξει ανθρωπους για να βοηθησει τον υπολοιπο πληθυσμο των ανθρωπων..

Συγνωμη για το ακτενες σκελος του μηνυματος και χιλια ευχαριστώ για τον χρονο που αφιερώσατε να διαβασετε..
Περιμενω το feedback, οχι μονο της ομάδας διαχείρησης αλλα και των παικτων..

Με ξωτικους χαιρετισμους,
Outlaw Kid
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Πολυ καλη ιδεα αν και πρακτικα ειναι πολυ δυσκολο.+1 απο μενα παντως!
 

DeletedUser30

Guest
Οτιδηποτε ειναι υλοποιησιμο και βοηθαει την αναπτυξη του παιχνιδιου και των παιχτων ειναι παντα καλοδεχουμενο..

Εγω θα προτεινα να σε κανουν και διαχειριστη γιατι βλεπω εχεις πολυ ορεξη και ενεργεια,
συμμετεχεις σε ολα, βγαινεις 1ος σε καθε διαγωνισμο βλεπεις καθε bug σε ενδιαφερει να εισαι στο επικεντρο γενικως ..
Η αγαπη σου για το παιχνιδι και διακριση ειναι εμφανης ..
Διαχειριστης να τελιωνουμε να μπορεις καθε σου ιδεα να την προωθεις αναλογα.. ;)
 

DeletedUser118

Guest
Αρχικά να αναφέρω ότι το θέμα ανήκει στο "Περί ανέμων, υδάτων και νεράιδων [offtopic]" για αυτό και θα μεταφερθεί εκεί.

Δεύτερον πρέπει να γνωρίζεται πως το περιεχόμενο του παιχνιδιού υπόκεινται σε όρους και προϋποθέσεις και καλύπτεται από αυτούς ως πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας. Για αυτό και απαγορεύεται η χρήση του χωρίς την προηγούμενη άδεια από την ίδια την εταιρεία. Εμείς σαν ΟΔ δεν μπορούμε να δώσουμε τέτοιου είδους άδεια.

Τρίτον, το περιεχόμενο του wiki είναι συγκεκριμένο, ορίζεται από την εταιρεία και την ομάδα ανάπτυξης του παιχνιδιού και είναι ίδιο για όλες τις χώρες και εκδόσεις του παιχνιδιού. Άρα στην περίπτωση του να εισαχθεί τέτοιο περιεχόμενο θα πρέπει να περάσει το θέμα από την εταιρεία.

Τέταρτον τα μέλη της ΟΔ δεν αντιμετωπίζονται διαφορετικά, αντιθέτως, αντιμετωπίζονται πολύ πιο αυστηρά από τους παίκτες. Ελέγχονται καθημερινά για την δράση τους εντός παιχνιδιού και κοινότητας, και πέραν του ότι ακολουθούν κάποιους κανόνες (όπως όλοι οι παίκτες) έχουν να ακολουθήσουν και επιπλέον κανόνες που αφορούν το κομμάτι της διαχείρισης. Δεν έχουν εύνοια σε τίποτα παραπάνω και οι ιδέες τους δεν χρίζουν διαφορετικής μεταχείρισης, απλώς προωθούνται μέσω αναφοράς όπως όλες οι ιδέες των παικτών.

Σε περίπτωση που χρειαστούμε νέα μέλη στην ΟΔ θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι να κάνουν αίτηση.

Τέλος να αναφέρουμε ότι τέτοιου είδους ιδέα δεν θα γινόταν δεκτή από την εταιρεία κυρίως διότι θα αφαιρούσε το κομμάτι της στρατηγικής των μαχών. Θα έχανε πλέον ο παίκτης την δυνατότητα να δοκιμάσει τις μάχες και τις δυνατότητες του εφόσον πλέον θα υπήρχε έτοιμο υλικό που θα του έλεγε πως να περάσει τα "δύσκολα".

Αυτά από εμάς. Το θέμα μεταφέρεται.

Με Ξωτικούς Χαιρετισμούς
 

DeletedUser30

Guest
Τελοσπαντων γνωστα ολα αυτα που εγραψες(το ποστ μου ηταν κατα καποιο τροπο λακωνικο), εμενα αλλο με προβληματιζει που το Φορουμ ειναι νεκρη ζωνη, μονο στους διαγωνισμους ζωντανευει λιγο και αυτο για να βγει πρωτος ο Outlaw kid με τον γνωστο του τροπο .. :rolleyes:
Για αυτην την κατασταση πρεπει κατι να κανουμε .. (για το Φορουμ εννοω οχι για τον καμαρι μας Outlaw kid, αυτος δεν παλευται με τιποτα ..)
Και δεν ξερω μηπως ο φιλος εχει και καμια συγγενεια κατα Τζακ Νορρις μερια .. :p
 

DeletedUser

Guest
Φιλε Lighting το παιδι ειπε να φτιαξει ενα ας το πουμε δικο του guide για μαχες.Αυτο δεν παραβιαζει κανεναν κανονα ουτε πνευματικη ιδιοκτησια κτλ κτλ.Παραθετει απλα την προσωπικη του αποψη,βαση επισης της δικης του προσωπικης εμπειριας πανω σε αυτο.Το θεμα μπορει να ειναι και ανοιχτο και απλα να υπαρχει σε ενα σημειο του φορουμ,ωστε ολοι να μπορουν να παραθετουν τις αποψεις τους.
 

DeletedUser16

Guest
Οτιδηποτε ειναι υλοποιησιμο και βοηθαει την αναπτυξη του παιχνιδιου και των παιχτων ειναι παντα καλοδεχουμενο..

Εγω θα προτεινα να σε κανουν και διαχειριστη γιατι βλεπω εχεις πολυ ορεξη και ενεργεια,
συμμετεχεις σε ολα, βγαινεις 1ος σε καθε διαγωνισμο βλεπεις καθε bug σε ενδιαφερει να εισαι στο επικεντρο γενικως ..
Η αγαπη σου για το παιχνιδι και διακριση ειναι εμφανης ..
Διαχειριστης να τελιωνουμε να μπορεις καθε σου ιδεα να την προωθεις αναλογα.. ;)

Ευχαριστω πολυ για τα καλά σχολια... Αλλα θα διαφωνησω στο οτι θελω να ειμαι στο επικεντρο...
Δεν κερδιζω κατι με τις αναφορες bug και τις προτασεις ιδεων...
Μακαρι να επερνα διαμαντια και για αυτο αλλα δεν... Απλα μ'αρεσει το παιχνιδι και κανω οτι μπορώ για να βελτιωθει...
Οσο για το διαχειριστιλικι... ειμαι μελος ομαδας διαχειρησης σε αλλο παιχνιδι της ΙΝΝΟ και εκει οτι προταση/ιδεα εχω την αναρτω στο αναλογο φορουμ... Μακαρι να σφυριζα κατευθειαν στο αυτι καποιου στην Γερμανια αλλα δεν λειτουργουν ετσι τα πραγματα...
Εσυ τωρα γιατι θες να με κανουν διαχειριστη? για να μην μπορω να λαμβανω μερος στους διαγωνισμους?? χαααα πονηρεεεε!!! :cool:

Τελοσπαντων γνωστα ολα αυτα που εγραψες(το ποστ μου ηταν κατα καποιο τροπο λακωνικο), εμενα αλλο με προβληματιζει που το Φορουμ ειναι νεκρη ζωνη, μονο στους διαγωνισμους ζωντανευει λιγο και αυτο για να βγει πρωτος ο Outlaw kid με τον γνωστο του τροπο .. :rolleyes:
Για αυτην την κατασταση πρεπει κατι να κανουμε .. (για το Φορουμ εννοω οχι για τον καμαρι μας Outlaw kid, αυτος δεν παλευται με τιποτα ..)
Και δεν ξερω μηπως ο φιλος εχει και καμια συγγενεια κατα Τζακ Νορρις μερια .. :p

Κανα δυο σχολια εδω πέρα για το προσωπο μου θα τα παρω χιουμοριστικά επειδη εβαλες emoticons...
Για αυτην την νεκρη ζωνη, δυστυχως, δεν μπορουμε να κανουμε κατι...
Εχω ζητησει απο παικτες να ειναι πιο ενεργοι στο φορουμ για να ακουγετε πιο δυνατα καποια αποψη, αλλα ειναι αρκετοι που για διαφορους λογους δεν μπορουν να αφιερωσουν χρονο σε αυτο...
Εχω πάρει και απαντηση τυπου "δεν με νοιαζουν οι νεες ιδεες.. ακολουθω τους σχεδιαστες της γερμανιας και οτι γινει"
Που εν μερει εχει και λιγο δικιο... Οι σχεδιαστες του παιχνιδιου εχουν κανει και συνεχιζουν να κανουν καλη δουλεια και αυτο φαινεται σε καθε αναβαθμιση, οποτε καποιοι τους εμπιστευονται... ΕΔΩ ειναι και το νεο επισοδειο της INNO TV... καπως χλωμα τα βλεπω τα πραγματα στην μαγικη σφαιρα του τιμον και του ολιβερ.. οποτε μαλλον πρεπει να περιμενουμε κανα μηνα για περισσοτερες πληροφοριες...

Τους διαγωνισμους εγω τους βλεπω ως ενα μικρο κέρασμα για τον χρονο που αφιερώνω στο φορουμ... Αν θυμαμαι καλα, δεν εχω πάρει μερος μονο σε 2 διαγωνισμους... στην αρχη για τον οδηγο νεων παικτων και μετα εκεινο με τις φωτογραφιες...
Με Τζακ Νορρις δεν εχω καμια συγγενεια... Εχω ομως με τον Τζακ Ντανιελς και τον Πουτιν... οποτε το νου σου!!! :cool:


__________________________


@Lighting Shadow δηλαδη ΟΧΙ στο αρχειο μαχων??
 

DeletedUser30

Guest
Λοιπον αγαπητε φιλε Outlaw kid καταρχην καλα κανεις και τα παιρνεις χιουμουριστικα σιγα μην κατσεις να σκασεις..
Για διαχειριστης και σε σχεση με τους διαγωνισμους με επιασες, ακριβως αυτο εννουσα γιατι με σενα αντιπαλο δεν την παλευω και με τοσα φιλικα acc τα λεγομενα ζομπι (ο τροπος που λεγαμε).

Προωθηση ιδεας δεν σημαινει απαραιτητα και ευνοικη διαχειριση η διαφορετικο τροπο αντιμετωπισης σε απλα Ελληνικα γραφω..
Ειναι σαν να μου λετε τωρα ειναι δυο ανθρωποι και θελουν να παρουν τηλ καποιον διασημο πχ και ο ενας ξερει τον αριθμο του και ο αλλος οχι.
Μαντεψετε ποιος θα τα καταφερει .. :rolleyes:

Τωρα γιατι καπως πηρες φορα γνωριζω παρα πολυ καλα τα πραγματα και πως λειτουργουνε και ειδικα στην INNO, ειχα γραψει και καπου παλιοτερα οτι υπηρξα διαχειριστης σε καποια γκειμς και μαλιστα σε αυτο που ημουν τον περισσοτερο καιρο διαχειριστης λογο φιλιας και συνεργασιας με τον κατασκευαστη του τυχαινει να ειναι και το πρωτο παιχνιδι που αγορασε η INNO και πλεον το πιο αναγνωρισιμο παιχνιδι της πολλα χρονια πισω κατι που πιθανον δεν γνωριζεις,(το παιχνιδι φταιχτηκε και ξεκινησε απο το Αμβουργο μετεπειτα το αγορασε η INNO και κοιτα να δεις που εχει την εδρα της η INNO.. για να μην παιδευσε το γραφει στο προφιλ μου) δεν θα πω κατι αλλο σχετικα εδω γιατι στο τελος θα φανερωσω και ποιος ειμαι ..
Αντιθετως για σενα θα ηθελα να μαθω σε ποιο παιχνιδι εισαι διαχειριστης και με τι νικνειμ..

Η αποψη μου προς την ενεργεια σου συνεχιζει να ειναι θετικη αφου ειναι και προσφορα βοηθειας..Κακως κατα εμε μεταφερθηκε στα offtopic.

Οσο για το Φορουμ δεν φτανουμε 5 ατομα να το κραταμε ζωντανο αλλα εχουμε χρονο για βελτιωσεις, ελπιζω δηλαδη..

Με τον Πουτιν σημερα μιλουσα στο τηλεφωνο δεν σε αναφερε πουθενα οποτε μην ελπιζεις..
Οσο για Τζακ Ντανιελς δεν μου λεει τιποτα πινω μονο chivas..;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16

Guest
Ζομπι να σε διαβεβαιωσω υπάρχουν μονο στις ταινιες.. (και στο μυαλο σου :D )
Προτεινω μια, οχι ταινια αλλά σειρά, the Walking dead και The Strain
Εκει να δεις... το ελα να δεις γινεται...
Επειδη θες να το πας αλλου, θα απαντησω με δικα σου λογια και παραθετω: "παω πασο εισαι σε καλη συντροφια"
Ημουν ο μονος απο την συντροφια μου που περασε στον προηγουμενο διαγωνισμο και ειχαν πάρει μερος 3-4... Και επειδη υπέβαλαν συμμετοχη νωριτερα απο μενα, ζητησαν υποστηριξη της συμμαχιας νωριτερα και καποιοι ηταν να τους ψηφισουν.. Και εγω ο ιδιος μαλιστα, βλεπωντας συμμετοχη, ηταν να παω πασο ακομα και αν προκρινομουν για να παρει και καποιος αλλος διαμαντια.. Δυστυχως ομως κοπηκε το 80% ολων των συμμετοχων λογω παραβιασης των κανονισμων περι πνευματικων δικαιωματων και απο την συντεχνια μου ημουν ο μονος π περασε, οποτε η συντεχνια στηριξε εμενα.. αυτα για να σου λυθει η απορια περι ζομπι... ας το σταματησουμε εδω ομως, δεν ειναι επι της παρουσης...

Συνονοματοι ειμαστε με τον Πουτιν... Δεν με ανεφερε γιατι ειμαι κατασκοπος του... με θελει να κραταω χαμηλο προφιλ...

Δεν σχολιαζω τα υπολοιπα που γραφεις γιατι η συζητηση εχει ηδη ξεφυγει αρκετα...

και αναμενω μια τελικη απάντηση απο την ΟΔ για αν μπορώ να κανω μια ψηφιακη βιβλιοθηκη μαχων.. :rolleyes:
(αλλιως μας βλεπω για δημοψηφισμα..o_O )
 

DeletedUser3

Guest
Υπάρχουν ήδη sites από λάτρεις του παιχνιδιού σε άλλες χώρες.

Όπως εξήγησε και ο @Lighting Shadow δεν μπορούμε να εμπλουτίσουμε το περιεχόμενο του Wiki πέρα από αυτό το οποίο καθορίζεται από την εταιρεία. Καλή η ιδέα, καλή η σκέψη, πάρα πολύ ωραία όλα, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανενός είδους υποστήριξη από την ΟΔ για να ανεβάσει κάποιος βίντεο στο Youtube.

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή. Κλειδώνεται πριν αρχίσετε να βρίζεστε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή