• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Νέα Ιδέα] [Απόθεμα] Τακτοποίηση συλλεχθέντων κτιρίων στην αποθήκη.

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Μέσω των επαναλαμβανόμενων event , των κατασκευών στην Ακαδημία μαγείας, των αμοιβών σε περιπέτειες, κωδωνοστάσιο κλπ , αλλά και
λόγω ενός από τα πλέον χρήσιμα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, που προστέθηκε κάποια στιγμή, δηλαδή της δυνατότητας μετακίνησης στην αποθήκη, διάφορων κτιρίων, με το ξόρκι της τηλεμεταφοράς, οι περισσότεροι από εμάς, έχουμε δημιουργήσει μια αρκετά μεγάλη συλλογή από αυτά, τα οποία και βρίσκονται στα αποθέματα μας, ταξινομημένα στοιχειωδώς με βάση το κεφάλαιο που αποκτήθηκαν, αλλά επί της ουσίας "ακατάστατα".:)

Έτσι αν θέλουμε για κάποιο λόγο, να τοποθετήσουμε ένα κτίριο από τα αποθηκευμένα, πρέπει πολλές φορές να ψάξουμε σε δεκάδες σελίδες για να το βρούμε αφού συχνά έχουμε ξεχάσει πότε περίπου το αποκτήσαμε. Επίσης μπορεί να μην θυμόμαστε, ότι έχουμε κάποιο ιδιαίτερα χρήσιμο κτίριο μέσα σ'αυτά, όπως τα παραγωγικά ή άλλα, που μας προσφέρουν π.χ. πολύ πληθυσμό ή πολιτισμό!!

Για να μπει μια "τάξη" λοιπόν, προτείνω μια καινούργια ομαδοποίηση, με την μορφή νέων, περισσότερων καρτελών, αντί της μίας και μοναδικής που υπάρχει τώρα και ονομάζεται: "Συλλεχθέντα κτίρια".
Για λόγους ευκολίας, δημιούργησα μόνο 4 κατηγορίες, οι οποίες βέβαια, θα μπορούσαν να είναι πολύ περισσότερες, αν διαχωριζόταν με μεγαλύτερη λεπτομέρεια το περιεχόμενο κάθε μιας από αυτές. Μπορούμε λοιπόν να έχουμε:

1/ Πολιτισμού - Πληθυσμού (τα κτίρια που δίνουν ΜΟΝΌ πολιτισμό ή πληθυσμό ή όπως στις περισσότερες περιπτώσεις και τα δύο)
2/ Παραγωγικά κτίρια (Όσα από αυτά, παράγουν οποιουδήποτε είδους αγαθά, νομίσματα, προμήθειες ή πόρους, άσχετα αν δίνουν ταυτόχρονα και πολιτισμό ή πληθυσμό)
3/ Ειδικά κτίρια ( Αυτά που αποτελούν μέρος ενός σετ, ή ανήκουν στα εξελισσόμενα κτίρια ή σε αυτά που οι ιδιότητες τους έχουν ημερομηνία λήξεως)
4/Κατασκευασμένα (Όλα τα κτίρια, Βασικά-Στρατιωτικά-Αγαθών-Οικισμών, που έχουμε κατασκευάσει κατά καιρούς και για τον οποιοδήποτε λόγο τα έχουμε αποθηκεύσει)
Σε κάθε καρτέλα από αυτές, πέραν της εμφάνισης με βάση την ταξινόμηση κατά κεφάλαιο όπως τώρα, θα ήταν επίσης χρήσιμο, να εμφανίζονται μαζί τα ίδια ακριβώς κτίρια, με πρώτο αυτό που ανήκει στο μεγαλύτερο κεφάλαιο.
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Σε κάθε καρτέλα από αυτές, πέραν της εμφάνισης με βάση την ταξινόμηση κατά κεφάλαιο όπως τώρα, θα ήταν επίσης χρήσιμο, να εμφανίζονται μαζί τα ίδια ακριβώς κτίρια, με πρώτο αυτό που ανήκει στο μεγαλύτερο κεφάλαιο.
Πολύ ωραία ιδέα!!!Αλλά για να πω την αμαρτία μου, με την ομαδοποίηση και μόνο σε συνδυασμό με την αναζήτηση που υπάρχει στην mobile version, πιστεύω ότι θα ήταν ένας τίμιος συμβιβασμός :)
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
καλησπερα. πολυ καλη η προταση αν και ισως λιγοτερο υλοποιησημη. εγω θα προτινω κατι πιο ευκολο αντι για 4 κατηγοριες να ανοιχτει μια μονο καινουρια καρτελα που θα ονομαζετε "συλλεχθεντα κτηρια προς ξεμαγεμα", που θα ειναι μονιμα γεματο :D.
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερα. πολυ καλη η προταση αν και ισως λιγοτερο υλοποιησημη. εγω θα προτινω κατι πιο ευκολο αντι για 4 κατηγοριες να ανοιχτει μια μονο καινουρια καρτελα που θα ονομαζετε "συλλεχθεντα κτηρια προς ξεμαγεμα", που θα ειναι μονιμα γεματο :D.
:D :p :D

Δεν έχεις κι άδικο ...... <<< ναι αυτό ήταν κακιούλα!!!
έχουμε γεμίσει κτήρια που μονο τόπο πιάνουν και μας μπερδεύουν στην αναζήτηση!!!
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Η ιδέα προωθήθηκε απ΄τη πρώτη στιγμή και άρεσε πάρα πολύ σε αρκετές κοινότητες του παιχνιδιού. Ευελπιστούμε αυτή η προσθήκη να εφαρμοστεί.
Συγχαρητήρια στον δημιουργό της ιδέας, όπου θα δοθεί και ένα μικρό δωράκι εκτίμησης εντός παιχνιδιού, και ευχαριστούμε όλους τους παίκτες που ενδιαφέρονται για το παιχνίδι και θέλουν να το βελτιώνουμε όσο καλύτερα γίνεται.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Η ιδέα προωθήθηκε απ΄τη πρώτη στιγμή και άρεσε πάρα πολύ σε αρκετές κοινότητες του παιχνιδιού. Ευελπιστούμε αυτή η προσθήκη να εφαρμοστεί.
Συγχαρητήρια στον δημιουργό της ιδέας, όπου θα δοθεί και ένα μικρό δωράκι εκτίμησης εντός παιχνιδιού, και ευχαριστούμε όλους τους παίκτες που ενδιαφέρονται για το παιχνίδι και θέλουν να το βελτιώνουμε όσο καλύτερα γίνεται.

Κι εγώ οφείλω από πλευράς μου, να εκφράσω την χαρά μου που η πρόταση μου, άρεσε και μπορεί να βοηθήσει σε άλλη μια βελτίωση του αγαπημένου μας παιχνιδιού!!
Ευχαριστώ όσους την διάβασαν, την σχολίασαν και τελικά την προώθησαν. Ελπίζω να υλοποιηθεί το συντομότερο και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Παρόλο που η ιδέα μου, έχει υποτίθεται προωθηθεί, όπως φαίνεται δεν πρόκειται να εφαρμοστεί, αφού έχουν περάσει τόσοι μήνες...
Θα πρότεινα εναλλακτικά λοιπόν, να δοθεί και σε όσους παίζουν στον υπολογιστή, η δυνατότητα να μπορούν να αναζητήσουν κάποιο κτήριο, με το όνομα του. που υπάρχει ήδη στην εφαρμογή για τα κινητά.
Πιστεύω ότι αυτό τουλάχιστον είναι, πιο εύκολα και άμεσα υλοποιήσιμο !!
 

vivianne

Chef
Πολύ καλη η ιδέα αυτή,όμως τα κτίρια που έχουν αποκτηθεί πολύ παλαιότερα,νομίζω είναι ασύμφορο να τα τοποθετήσουμε και ν' αναβαθμιστούν μέχρι το τελευταιο κεφάλαιο,επειδή απαιτούν μεγάλο αριθμό ξορκιών βασιλικής αποκατάστασης.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Πολύ καλη η ιδέα αυτή,όμως τα κτίρια που έχουν αποκτηθεί πολύ παλαιότερα,νομίζω είναι ασύμφορο να τα τοποθετήσουμε και ν' αναβαθμιστούν μέχρι το τελευταιο κεφάλαιο,επειδή απαιτούν μεγάλο αριθμό ξορκιών βασιλικής αποκατάστασης.
Το τί θα κάνει κάποιος με τα κτήρια που έχει στην αποθήκη, είναι ένα άλλο θέμα.
Συμφωνώ κι εγώ ότι πολλές φορές είναι ασύμφορο να αναβαθμίσεις ένα παλιό κτήριο ή ακόμα και με την ακραία άποψη, ότι μπορεί τελικά, να καταλήξουν όλα για ξεμάγεμα. Όμως αυτό που πρότεινα εδώ, είναι, τουλάχιστον να υπάρχει ένας ευκολότερος τρόπος, να βλέπουμε τι έχουμε μαζέψει, για να μπορούμε και να τα αξιοποιήσουμε καλύτερα.
Επίσης να βρίσκουμε εύκολα, αν ένα κτήριο που έχουμε ήδη τοποθετήσει στην πόλη και πιθανόν θα θέλαμε να μην το χρησιμοποιούμε προσωρινά, υπάρχει ήδη (το ίδιο ή ανωτερου κεφαλαίου) στην αποθήκη, οπότε μπορούμε να το διαγράψουμε, αντί να το μεταφέρουμε εκεί με το ξόρκι τηλεμεταφοράς.
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Δεν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός για το πότε θα εφαρμοστεί κάτι. Όλες οι ιδέες ταξινομούνται και εφαρμόζονται βάση προτεραιότητας. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εκατοντάδες ιδέες από όλες τις κοινότητες που αναμένεται να εφαρμοστούν σε κάποια επόμενη ενημέρωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Δεν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός για το πότε θα εφαρμοστεί κάτι. Όλες οι ιδέες ταξινομούνται και εφαρμόζονται βάση προτεραιότητας. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εκατοντάδες ιδέες από όλες τις κοινότητες που αναμένεται να εφαρμοστούν σε κάποια επόμενη ενημέρωση.

Μακάρι!! Για να δούμε...Αναμένουμε :cool::D
 

Bolt

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπερα σας.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι μια τετοια προταση θα αρεσει σε ολους μας. Απλα εγω θα προτεινα οι κατηγοριες να ηταν οι εξης:
1. Tα κτηρια που χτιζουμε εμεις οι ιδιοι, δηλαδη κατοικιες, εργαστηρια, εργοστασια, οπλοστασια, οικισμοι κ.λπ. ...
2. Τα κτηρια που εχουν ημερομηνια ληξης, οπως για παραδειγμα το τζινι, ο οπλουργος, τα πρασινα κτηρια απο την Ακαδημια Μαγειας που δυναμωνουν τον στρατο μας, ροδα λουνα παρκ, Θεα των ευχων κ.λπ. ....
3. Και μια ακομα κατηγορια που θα ειναι τα κτηρια των ιβεντ, σ΄ αυτη την κατηγορια αν ειναι εφικτο μπορουν να γινουν τρεις υποκατηγοριες. Mια με τα εξελισσομενα που εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να τα βαλει καποιος στην πολη του, η αλλη θα ειναι για ολα τα σετ κτηριων (βεβαια εδω μπορουν να μπουν και οι Βιβλιοθηκες Σελινολιθου κι ας μην ειναι κερδισμενες απο καποιο ιβεντ) και μια ακομα κατηγορια με ολα τα υπολοιπα, δηλαδη αυτα που πολυ πιθανον να μην θελουν καποιοι διοτι δεν αξιζει να χαλασουν "Βασιλες Αποκαταστασεις" και τα εχουν για μετατροπη "Αποσπασματων Ξορκιων", μια αποψη που συμμεριζομαι κι εγω, ειδικα τωρα που τα ιβεντ ειναι ολο και πιο συχνα.
Απλα θα ηθελα προσθεσω οτι ολο αυτο θα πρεπει να γινει και στην κατηγορια "Στιγμιαιες Ενισχυσεις", διοτι κι εκει γινεται ενας χαμος με τα τεχνεργα, βροχες νομισματων και προμηθειων, κερδος πυλης κ.λπ. .... Δηλαδη οχι μονο στη κατηγορια "Συλλεχθεντα Κτηρια" οπου εχει συζητηθει εδω. Το γνωριζω οτι η κατηγορια αυτη δεν ειναι τοσο σημαντικη οσο η "Συλλεχθεντα Κτηρια" αλλά αν θα γινει μια τετοια αλλαγη στο παιχνιδι... καλο θα ηταν να γινει και ΄κει, μισες δουλειες θα κανουμε... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7
Κορυφή