• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Προωθημένη] Ανταλλαγή Ρούνων

Μια άλλη, ενδιαφέρουσα πιστεύω ιδέα θα ήταν, να μπορούν οι ρούνοι να χρησιμοποιούνται αντί για τα τεχνουργήματα, στις αναβαθμίσεις ή εναλλακτικά (ακομα πιο κοντά στην λογική του παιχνιδιου) να μην χρειαζόταν στην αναβάθμιση ανά 5 επίπεδα, αλλά σε λιγότερα (3-4) ίσως!!
Αυτο προτεινες αρχικα, το οποιο ειναι η τεταρτη προταση. Για το πρωτο που εγραψες, προτεινε η vivianne το εξης:
Επίσης θα μπορούσαμε να τους χρησιμοποιήσουμε σε συνδυασμό αναβάθμισης των θαυμάτων μας με Π.Γ.Πάλι η μία επιλογή μόνο με Π.Γ ή συνδυασμός ενός αριθμού ρούνων π.χ 9 όσους δηλαδη χρειάζεται ένα θαυμα για ν'αναβαθμιστει όταν βρίσκεται σε επίπεδο ρούνων και το υπόλοιπο ποσοστό με Π.Γ
Επισης εγραψες
Η δυνατότητα αναβαθμίσεων με την χρήση ρούνων, αντί πόντων γνώσης και τεχνουργημάτων, αν λειτουργεί εναλλακτικά και προαιρετικά, δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει θέματα διαφορετικής μεταχείρισης.
Δεν λες καπου ξεκαθαρα για αναβαθμιση με ρουνους σε καθε επιπεδο. Aυτο που προτεινεις τωρα, ερχεται σε αντιθεση με αυτο που προτεινε η vivianne και ακυρωνει ουσιαστικα και την τεταρτη προταση. Λες ακομη
Οι πόντοι που δίνουν τα θαύματα, δεν νομίζω ότι έχουν καμιά σχέση ή πρέπει να αλλάξουν και να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα..
Πως θα σου δωθουν ποντοι θαυματος αν δεν επενδυσεις ποντους γνωσης; Αυτο δεν μπορω ουτε καν εγω σαν παιχτης να το δεχτω, οσο καλο και να κανει στο παιχνιδι απο δω και περα. Θα εχει δηλαδη ο παιχτης που ξεκιναει τωρα τη δυνατοτητα σε καθε επιπεδο να χρησιμοποιει ρουνους και θα παιρνει και τους ιδιους ποντους μ' εμας που εχουμε σπαταλησει κυριολεκτικα χιλιαδες ΠΓ; Μην το μπερδευουμε πολυ το θεμα, δε θα καταφερουμε τιποτα στο τελος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την πρωτοβουλία σου, να ασχοληθείς με αυτό το θέμα, που πιστεύω ότι ενδιαφέρει ιδιαίτερα εμάς τους παλιούς παίκτες, καθότι οι περισσότεροι νομίζω, έχουμε μαζέψει δεκάδες θραύσματα ρούνων, που περιμένουν υπομονετικά πότε θα χρησιμοποιηθούν.
Η κουβέντα ανέδειξε πολλές πτυχές του θέματος και νομίζω γέννησε ενδιαφέρουσες ιδέες και προτάσεις.

Σε σχέση με τις ορθές, κατά βάση επισημάνσεις σου, σ' αυτά που έγραψα εγώ, αφού προφανώς δεν έγινα κατανοητός και για να μην κουράζω πλέον, θα συνοψίσω:
1.Η χρήση ρούνων αντί τεχνουργημάτων, αφορά στην κατασκευή ενός θαύματος. Αφού δηλαδή έχει προηγηθεί η διαδικασία αναβάθμισης ,με την συγκέντρωση πόντων γνώσης ή ρούνων.
2. Η δυνατότητα που θα μπορούσε να δίνεται στους παίκτες, να επιλέξουν αν η επόμενη αναβάθμιση θα γίνεται με πόντους γνώσης ή με ρούνους, προφανώς προϋποθέτει και την αποδοχή του διαφορετικού τρόπου βαθμολόγησης, αφού όποιος επιλέξει τον δεύτερο τρόπο, δεν θα μπορεί να πάρει τους πόντους κατάταξης, που δίνονται σε αυτούς που έχουν επιλέξει την διαδικασία συγκέντρωσης πόντων γνώσης!!
3. Η παραπάνω πρόταση, σαφώς και είναι εντελώς διαφορετική από την άλλη, που αφορά στην αλλαγή των επιπέδων αναβάθμισης με ρούνους, σε 3-4 αντί για 5. Η τελευταία νομίζω ότι είναι και αυτή που μπορεί να γίνει πιο εύκολα αποδεκτή και υλοποιήσιμη από τους υπεύθυνους ανάπτυξης του παιχνιδιού, γιατί δεν μεταβάλει ουσιαστικά σε τίποτα την φιλοσοφία, στα μέχρι τώρα ισχύοντα.

Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε την κουβέντα εδώ. Σε συγχαίρω ξανά για την προσπάθεια σου να συνθέσεις τελικές προτάσεις, μέσα από τις αντιφατικές ή δύσκολα κατανοητές φράσεις, μιας συζήτησης κι εύχομαι όλα αυτά που γράψαμε και προτείναμε όλοι, να αποτελεσουν πηγή προβληματισμού και ενεργειών, που θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το παιχνίδι!!
 

vivianne

Chef
Τελική πρόταση:

1. Αξιοποίηση ρούνων στην Ακαδημία Mαγείας με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιούνται τα τεχνουργήματα.
2. Συνδυασμός πόντων γνώσης με ρούνους για αναβάθμιση Αρχαίων Θαυμάτων, σε οποιοδήποτε στάδιο και αν βρίσκεται το κτίριο.
3. Δυνατότητα ανταλλαγής ρούνων μέσω της αγοράς και του εμπόρου.
4. Αναβάθμιση Αρχαίων Θαυμάτων με χρήση ρούνων ανά 3 στάδια, αντί των 5 που ισχύουν μέχρι τώρα.
Νομίζω αυτή η περίληψη είναι μια χαρά για να την διαβάσουν οι αρμόδιοι και να την επεξεργαστουν.Ας ανατρέξουν οι ίδιοι στις προτάσεις μας κι αν δείξουν το κατάλληλο ενδιαφέρον,ας προβούν σε αλλαγές.Σε οτιδήποτε άλλο αναφερθούμε και υπεραναλύσουμε μάλλον θα μπερδέψει παρά θα αποσαφηνήσει αυτά που προτείνουμε.Ούτως ή αλλιώς η τελική απόφαση είναι δική τους!
 
Τελική πρόταση:

1. Αξιοποίηση ρούνων στην Ακαδημία Mαγείας με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιούνται τα τεχνουργήματα.
2. Συνδυασμός πόντων γνώσης με ρούνους για αναβάθμιση Αρχαίων Θαυμάτων, σε οποιοδήποτε στάδιο και αν βρίσκεται το κτίριο.
3. Δυνατότητα ανταλλαγής ρούνων μέσω της αγοράς και του εμπόρου.
4. Αναβάθμιση Αρχαίων Θαυμάτων με χρήση ρούνων ανά 3 στάδια, αντί των 5 που ισχύουν μέχρι τώρα.
 
Κορυφή