• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] [Ανενεργοί χρήστες] Ξεκαθάρισμα χρηστών

Συμφωνείτε με τις προτάσεις?

  • Συμφωνώ μόνο με την πρώτη

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Συμφωνώ μόνο με την δεύτερη

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Συμφωνώ και με τις δύο

    Ψήφοι: 10 83,3%
  • Διαφωνώ και με τις δύο

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Σύνολο ψηφοφόρων
    12

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μετά από μερικούς μήνες στο παιχνίδι, έχω παρατηρήσει (όπως όλοι) ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες με λογαριασμούς που δεν τους χρησιμοποιούν. Απόσο έψαξα, υπάρχει η πρόβλεψη για μετακίνηση (αν είναι εφικτό) ή αυτόματη διαγραφή μετά από 30 μέρες. Όμως, αν κάποιος χρήστης έχει φτάσει ένα συγκεκριμένο επίπεδο ή έχει αγοράσει διαμάντια, δεν διαγράφεται αυτόματα και μένει να μας ταλαιπωρεί όλους και να πιάνει χώρο. Η πρόταση είναι η εξής:
1) Για τους χρήστες που δεν διαγράφονται αυτόματα, να γίνεται αποστολή email, όπου να γίνεται ερώτηση αν επιθυμούν να συνεχίσουν στο παιχνίδι. Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης ή καθόλου απάντησης μετά από ένα χρονικό διάστημα (πχ άλλες 10-20 μέρες), να γίνεται διαγραφή και να ελευθερώνεται η θέση.

Δεύτερη πρόταση(την σκεφτόμουν όπως έγραφα την προηγούμενη);
2) Για χρήστες που γνωρίζουν ότι θα λείπουν για κάποιο διάστημα (διακοπές, επαγγελματικό ταξίδι, κλπ) να μπαίνει ο λογαριασμός σε ένα Μode συντήρησης, ώστε να εξαιρείται της αυτόματης διαγραφής, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (είτε ορισμένο από τον ίδιο το χρήστη) και όσο βρίσκεται σε αυτό το mode, αν κάποιος άλλος χρήστης Α προσφέρει βοήθεια, να προσφέρεται αυτόματα ίδιας μορφής βοήθεια (ή νομίσματα στο κεντρικό κτίριο)

Παρακαλώ ψηφίστε για την άποψή σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
μη ξεχνας πως υπαρχουκ και παικτες που μπορει να εχουν αφησει το παιχνιδι για χ.ψ,ω λογους.και καποια στιγμη υπαρχει πιθανοτητα να το ξανααρχισουν.δεν θα είναι κριμα να μη βρουν την πολη τους?
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
@mpoultoza69 Γιαυτό προτείνω να ενημερώνονται με email, προτού γίνει η διαγραφή. Αν θέλουν να συνεχίσουν απαντάνε θετικά, αν θέλουν να συνεχίσουν μετά από κάποιο διάστημα μπαίνει η πόλη σε κατάσταση συντήρησης, χωρίς να διαγράφεται.
 

DeletedUser748

Guest
Η ιδεα σου εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ και καλυπει πολλες πιθανοτητες οπως καποιος θελει π.χ για ενα μηνα που χει εξετασεις να το βαλει σε mode συντηρησης. Εγω πάντως θα το παω και λιγο παραπερα για να καλυψω μια αναγκη πολλων παικτων,αν δεν γινεται αυτο που λες για τους ανενεργους( να σου δινει αυτοματα πισω το μπονους επισκεψης) στο χαρτη διπλα στο καστρο να χει ενα κυκλακι με χρωμα αναλογα της διαρκειας που ειναι αν(ενεργος) ο παικτης. πρασινο ειναι ενεργος,κιτρινο εχει 2 24ωρα να μπει πορτοκαλι 4 24ωρα και κοκκινα στη μια βδομαδα που δεν εχει συνδεθει ξερω γω.για να μην χανουμε χρονο και εμεις καθε μερα να επισκεπτομαστε ατομα που δεν παιζει να μπουν να ανταποδωσουν.
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
@lady genevieve Σωστό αυτό που λες. Να μπορούμε βλέπωντας τον χάρτη, να γνωρίζουμε ποιοί είναι ενεργοί και ποιοί όχι. Βέβαια, αν βοηθήσεις ακόμα και κάποιον μη ενεργό, κάτι παίρνεις, όπως λειτουργεί ήδη το σύστημα, αλλά γενικά είναι πρόβλημα. Αυτό που φαίνεται άλυτο (αν δεν μετακινηθούν), έχει να κάνει με το εμπόριο. Αν έχεις 20 γύρω σου και οι μισοί είναι ανενεργοί, αμέσως αμέσως δεν μπορείς να κάνεις εμπόριο με αυτούς και αναγκάζεσαι να πληρώνεις παραπάνω, για να πάρεις ότι αγαθά χρειάζεσαι. Ίσως, να γινόταν, να μην υπάρχει πρόστιμο για άλλους κοντινούς παίκτες, που δεν τους έχεις ανακαλύψει ακόμα, αν αυτοί που είναι γύρω σου είναι ανενεργοί για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

DeletedUser748

Guest
Στο θεμα του εμποριου εχεις δικιο και ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει καθολου.παντως γενικα στο θεμα αυτο υπαρχει ενα μεγαλο κενο στο παιχνιδι και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτη η ρυθμιση γιατι εμεις καλα τα λεμε στη θεωρια.μακαρι να το δουν οι διαχειριστες και να γινει κατι αν και δεν βλεπω καν να εχουν απαντησει στο θεμα δεν ξερω κατα ποσο το εχουν κοιταξει ή οχι.
 

DeletedUser855

Guest
Συμφωνώ με την πρόταση. Προκειμένου να είναι λειτουργικό το παιχνίδι θα πρέπει οι γείτονες να είναι εξίσου ενεργοί. Κάποιος μηχανισμός πρέπει να υπάρχει ήδη καθώς έχω πάρει μήνυμα από 10/7/2017 ότι η πόλη μου μετακινήθηκε σε μια καλύτερη τοποθεσία στο Χάρτη του Κόσμου όπου θα έχω πιο πολλούς εμπορικούς συνεργάτες. Αυτό βέβαια στο παιχνίδι δεν φαίνετε. Ίσως θα έπρεπε πέραν των ενεργών χρηστών να εξετάζετε και το επίπεδο που βρίσκεται ο κάθε παίκτης. Κάποιος που ξεκίνησε πρόσφατα όσο ενεργός και αν είναι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις εμπορικές απαιτήσεις ενός αρκετά προχωρημένου χρήστη οπότε ως προς την αγορά είναι σαν να μην υπάρχει.
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
@lady genevieve Πρώτα έστειλα μήνυμα στους διαχειριστές και μου είπαν να ανεβάσω την πρόταση στο forum, για να δούμε πως αντιδρούν και οι υπόλοιποι χρήστες, οπότε σίγουρα το έχουν δει. Αν θα θελήσουν να το υλοποιήσουν, είναι άλλο πράγμα.

@agritis Δίκιο έχεις για την αγορά, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει. Επίσης, ίσως είναι καλό να είναι ανάμεικτα καινιούργοι και προχωρημένοι παίκτες, ώστε οι καινούργιοι μαθαίνουν και να ενεργοποιούνται περισσότερο, βλέποντας τους άλλους. Το εμπόριο πάντως είναι το πιο δύσκολο να λυθεί. Ας βρεθεί πρώτα ένας τρόπος να φεύγουν όσοι δεν είναι ενεργοί και μετά, όσοι μείνουμε κάνουμε εμπόριο
 

DeletedUser3

Guest
Να διευκρινίσουμε εδώ, ότι η δουλειά των διαχειριστών είναι το να προωθήσουν την ιδέα εφόσον πληροί τα κριτήρια τα οποία έχουμε αναλύσει εκτενώς στον Οδηγό. Να είστε σίγουροι ότι παρατηρούμε τη συζήτηση και μόλις έχει πάρει την πλήρη μορφή της θα την προωθήσουμε.

Ήδη πάντως, η Ομάδα Ανάπτυξης προβληματίζεται για τα κριτήρια τα οποία τέθηκαν το 2015 που ξεκίνησε το παιχνίδι για τη διαγραφή των χρηστών, οπότε ίσως αρκετά σύντομα να υπάρξει κάποια αλλαγή.
 

DeletedUser584

Guest
χαιρετε με τα λιγα που διαβασα θα συυμφωνησω με την ιδεα που ειχε ο-η nregister86 για την διαγραφη ανενεργων χρηστων!εγω προσωπικα δεν εχω αλλαξει θεση .στην θεση που ημουν εχω παραμεινει και επειδη ενα χρονικο διαστημα ενος η δυο μηνων εμπαινα πολυ λιγοτερο απο οτι θα ηθελα λογω δουλειας μου βεβαια δεν ειχα παρατηρησει σχεδον τιποτα!οταν ξαναξεκινησα να μπαινω σχεδον καθε μερα και εβαζα προσφορες παρατηρησα οτι τις δεχοντουσταν πολλοι λιγοτερα ατομα απο οτι πριν σην βεβαια και οι συντροφια μου!ελπιζω να προχωρησει η ιδεα γτ οπως αναφεραν και οι υπολοιποι δημιουργουντε και αλλα προβλημματακια οπως η αγορα π.χ.!επισης θελω να προσθεσω και κατι αλλο το οποιο βεβαια καποιους μπορει να τους εχει ενοχλησει η να μην εχουν δωσει και τοσο σημασια επειδη ειναι ενα παιχνιδι η μια ασχολια πολλων ατομων ειναι το εξης εχω παρατηρησει πολλες προσφορες στην αγορα να μην ειναι ισες σε αυτο βεβαια δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα αλλα εαν φυγουν οι ανενεργοι και μαζευτουν ποιο κοντα οι ενεργοι παιχτες θα εχουμε πιστευω καλητερη αγορα!
ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ!
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗς ΖΗΤΑΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
@emmanouil100 επειδη ειμαστε γειτονες νομιζω οτι αναφερεσε στο γεγονος οτι αρκετοι παικτες δεν βαζουν τις προσφορες τους σε καθεστως ενα προς ενα ή βαζουν προσφορα που ζητουν υλικα 2ης ή 3ης περιοδου και προσφερουν 1ης ή 2ης αντιστοιχα αλλα στο πολυ λιγοτερο. (πχ. 1000 μαρμαρο για 1000 κρυσταλο)
 

DeletedUser584

Guest
ναι σε αυτο αναφερομουν !οσο αφορα τωρα την διατυπωση δεν το εχω απο οτι καταλαβες!απλα πιστευω οτι θα ηταν καλο εαν καθαριζε το παιχνιδι απο τους ανενεργους καπως θα φτιαχνοταν και η αγορα!
 

DeletedUser1023

Guest
πολυ καλο να ξεκαθαριζουν οι παιχτες που δεν παιζουν πια ,γιατι ειναι βαρος για την αγορα
 

DeletedUser1065

Guest
@emmanouil100 επειδη ειμαστε γειτονες νομιζω οτι αναφερεσε στο γεγονος οτι αρκετοι παικτες δεν βαζουν τις προσφορες τους σε καθεστως ενα προς ενα ή βαζουν προσφορα που ζητουν υλικα 2ης ή 3ης περιοδου και προσφερουν 1ης ή 2ης αντιστοιχα αλλα στο πολυ λιγοτερο. (πχ. 1000 μαρμαρο για 1000 κρυσταλο)

Στην Αγορά υπάρχει η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ με 1,2 ή 3 αστέρια.
Συνεπώς είναι ξεκάθαρο αν σας συμφέρει ή όχι να κάνετε μια ανταλλαγή.
 

DeletedUser584

Guest
εαν σου απαντησω οτι το πηρα στραβα αυτο που εγραψες θα μου ζητησεις τον λογο !και επειδη δεν ειμαι ατομο που του αρεσει να συγκρουετε γτ στο παρελθον εκανα μεγαλη πατατα στο φορουμ και την αφησαν οι διαχειρηστες να περασει παρο ολου που μου ζητησαν τον λογο για κατι που εγραψα και εγω επειδη καταλαβα την γκαφα μου δεν απαντησα !θα ζητησω απο τον neoromeo να μας πει πως θα επαιρνε την απαντηση που εδωσες εαν δεν ηταν διαχειρηστης και ηταν ενας απλος παιχτης σαν και εμενα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
Δεν μπορώ δυστυχώς να μπω σε διαδικασία "πώς θα το έπαιρνα" κτλ.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πρόσφατα λάβαμε από την Ομάδα Ανάπτυξης του παιχνιδιού τη διαβεβαίωση ότι πρόκειται να τροποποιηθούν τα κριτήρια διαγραφής των χρηστών, πράγμα το οποίο σε συνδυασμό με τη μετακίνηση των παικτών στο Χάρτη θα μας δώσει τη λύση στο πρόβλημα το οποίο ζητάμε.

Συνεπώς, νομίζω ότι αυτή η κουβέντα έκλεισε τον κύκλο της και βάλαμε για άλλη μια φορά ένα λιθαράκι ως προς τη βελτίωση του παιχνιδιού που τόσο αγαπάμε.

Όλα τα υπόλοιπα, απλά ωχριούν σε σχέση με την ικανοποίηση του αποτελέσματος.
 
Κορυφή