• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.3

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για τις αλλαγές οι οποίες υλοποιούνται στην έκδοση 1.3.

Λίστα με τις αλλαγές μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

DeletedUser16

Guest
(ποιες αλλαγες? ανυπαρκτες ειναι κατ'εμε..)

Τα μπόνους των νέων θαυμάτων των νεραϊδών με φερνουν καταθλιψη.
Αρχικα, το σωματειο των εμπορων είναι τελειως αχρηστο σε αυτό το στάδιο του παιχνιδιού για το 80% παικτων, μην πω για το 99,99%.
Φτάνοντας να έχεις ερευνησει τα θαυματα των νεραιδών, έχεις ηδη μια ανπτυγμενη πολη με πολλα αγαθα στις αποθηκες σου και δεν χρειάζεσαι καθολου τα δυο πρώτα μπονους.
Το τριτο μπονους που δινει αυτο το κτιριο προστίθεται και αυτό πολύ αργά στο παιχνιδι.. Θα επρεπε να εχει μπει με την εποχη των νανων πιστευω.
Οι Πύργοι της Ευημερίας δεν με εντυπωσιάζουν καθολου, επισης.

Λυπάμαι που το λέω αλλα πολύ φτωχο το υλικό της νέας αναβάθμισης...

+1 παντως για τις διορθώσεις των bugs
 

DeletedUser30

Guest
Τα χειροτερα 2 αρχαια θαυματα μεχρι στιγμης εκτος τοπου και χρονου τελειως μα τελειως αχρηστα ..
Ποιος παιχτης σε αυτο το επιπεδο θα εχει προβλημα με προμηθειες και αγορα;

Το καταλληλο αρχαιο θαυμα κατ εμε και κατι που θα ευχαριστουσε ολους τους παιχτες πιστευω ηταν αυτο που θα μειωνε τον χρονο ανιχνευσης και γιατι οχι θα σου εδινε εναν εξτρα ανιχνευτη, ελπιζω τουλαχιστον συντομα να το βαλουν στην ακαδημια τουλαχιστον σαν ξορκι..

Οι αλλαγες εξισοροπησης μια απο τα ιδια, μια τρυπα στο νερο, αμα σας πω ποσα προβατα εχω θα ζαλιστειτε, τσομπανης λεμε χι χα ..

Οσα για τα bugs κατσε να διορθωθουν πρωτα και να μην ερθουν και καινουργια κατι που εχει γινει μοδα σε αυτο το παιχνιδι και μετα το συζηταμε..

Πληρες απογοητευση ακομα μια φορα, αλλα στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα..
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπερα και απο εμενα.κατ αρχην θελω να πω ενα ευχαριστω στο φαντομ με εχει βοηθησει με απαντησεις του αρκετα σε ερωτησεις μου στο φορουμ.θελω να πω ενα πραγμα μονο.ποιος ο λογος να υπαρχει τοση μουρμουρα..?? και τοσες αντιδρασεις?αυτο δεν μπορω να καταλαβω...θα μιλησω για μενα και μονο.ειμαι 44 και παιζω παιχνιδια αρκετα χρονια.αν δεν μου αρεσουν καποιες αλλαγες η καποια πραγματα απλα αποχωρω.δεν ξαναπαιζω το παιχνιδι.το να καθομαι να γραφω ενα σωρο αρνητικα δεν βγαζει πουθενα και δεν ειναι λυση.μ αρεσει καλως..δεν μ αρεσει δεν ξαναπαιζω.δεν μπορω να καταλαβω το νοημα ολης αυτης της αρνητικης κριτικης..απλα τα πραγματα...ας δουμε στην πραξη τις αλλαγες και μετα ας κρινουμε...αυτα ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30

Guest
Σωστο σε βρισκω αλλα μονος ειπες αυτη ειναι η αποψη σου, σεβαστη μεν αλλα ειναι οπως το βλεπει κανεις αδερφε και εγω ειμαι 42 και παιζω παιχνιδια χρονια και δεν αποχωρω εκτος ειδικων σπανιων περιπτωσεων..

Τωρα την μουρμουρα που την ειδες;
Αναφερομαστε σστην εταιρια και οχι στην δικια μας ΟΔ που εχω γραψει επανελειμενα οτι εργαζετε συνετα για το καλο της κοινοτητας, δυστηχως ομως η εταιρια κατ εμε παντα δεν ανταποκρινεται το ιδιο καλα σε πολλα, αλλωστε για ποιο λογο υπαρχει το Φορουμ αδερφε;

Ελα στην θεση μου στο επιπεδο που ειμαι και ενω ελειπα 1 μηνα (και εβαλα παρα πολλα διαμαντια για να προλαβω τα τσακαλια που προπορευονταν) και θα καταλαβαινες πως η αποχωρηση δεν ειναι παντα η λυση, σιγα δεν παιζεται και η ζωη μας εδω ενα παιχνιδι ειναι..

Η διαμαρτυρια-παραπονο-συζητηση μου φαινεται πιο καλη λυση αδερφε ..;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ακριβως ειναι η αποψη μου.πολυ σωστα ειπες.οσον αφορα τη μουρμουρα αναφερομαι στο ποστ σου πανω απο την δικη μου απαντηση.δεν λεω σε καποια εχεις δικιο μα πολυ αρνητισμος...πραγματικα.....τα πραγματα για μενα ειναι απλα.δεν ειπα πως το παιχνιδι ειναι τελειο.μα αυτο ειναι.ειτε μας αρεσει ειτε οχι.και αν δεν ειναι ολο αυτο μουρμουρα που γραφεις τοτε τι ειναι ρε φαντομ?σαφως και δεν ειπα πως αναφερεσαι στη δικια μας ΟΔ .μα ολο αυτο δεν παυει να ειναι μουρμουρα.απλα πραγματα.με το να εισαι τοσο αρνητικος δεν προκειται να αλλαξει κατι
 

DeletedUser30

Guest
Επειδη εδω το θεμα ειναι σχετικο μονο με την αναβαθμιση και θα φαμε παρατηρηση και σωστα θα την φαμε γιατι μιλαμε σε προσωπικο επιπεδο και υπαρχει μη τηρηση των κανονων, το σταματαμε εδω το θεμα και εαν θελεις κατι αλλο να συζητησουμε στειλε μου ΠΜ..
Ετσι καλε μου ανθρωπε;

Ξανα λεω κατ εμε η συγκεκριμενη αναβαθμιση δεν με αρεσε .. δεν εχω να πω κατι αλλο ..
Ουτε αρνητισμος ειναι ουτε μουρουρα ουτε τιποτα, αλλωστε προηγειται ποστ πριν απο το δικο μου που στην ουσια λεει ακριβως τα ιδια πραγματα..


Και για να ξαναρθουμε στο θεμα η αποψη σου σχετικα με την αναβαθμιση ποια ειναι;
Εσυ μπηκες να σχολιασεις το δικο μου ποστ; αυτο δεν ειναι αποψη οπως καταλαβαινεις,.. :)
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
εχεις δικιο συγνωμη και απο εσενα και απο τους διαχειρηστες
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Δυστυχώς προστέθηκαν άλλα 2 κτίρια που η μόνη τους "χρησιμότητα" είναι ο εμπλουτισμός του φόντου και τίποτα παραπάνω. Να ήταν αυτά τα μπόνους στα πρώτα θαύματα θα είχαν κάποια σχετική χρησιμότητα, αλλά σε αυτά τα επίπεδα και καλές παραγωγές έχει κάποιος, αποθέματα στην αποθήκη του και βρίσκεται σε συμμαχία για να μπορεί να κάνει ανταλλαγές αγαθών, σιγά μην σκάσουμε για ανταλλαγές με άτομα που δεν έχουμε ανακαλύψει. Εκτός και αν κάποιος ταλαίπωρος βρίσκεται σε συμμαχία που γράφει ο ένας τον άλλο και δεν κάνουν ανταλλαγές αγαθών οι σύμμαχοι μεταξύ τους...!!!
Πείτε στριφνό, πείτε με δόλιο ή ό,τι άλλο θέλετε αλλά η μόνη χρησιμότητα αυτής της προσθήκης είναι πως θα κατεβάσει στο 16,66% από 25% την πιθανότητα να βρεις τα θραύσματα που θέλεις, καθιστώντας πιο δύσκολο να τελειώσεις ένα θαύμα και να αναγκαστούν οι παίκτες να ρίξουν φράγκα για να πάρουν διαμάντια για τις ολοκληρώσεις των επιπέδων που ζητούν ρούνους. Αλλιώς θα αναγκαστούν στο τέλος να πλακωθούν με τους υπόλοιπους για το ποιος θα πάρει τους ρούνους από τις βοήθειες σε άλλα θαύματα.
Τουλάχιστον θα έπρεπε να σταματάνε να βρίσκονται θραύσματα ρούνων από θαύματα που έχουν ολοκληρωθεί για να μένουν τα ποσοστά σε λίγο καλύτερα επίπεδα και να προσμένει σε κάτι ο παίκτης. Ακόμη θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια επιλογή στην ακαδημία μαγείας ώστε όταν θα τελείωνε ένα θαύμα τα υπόλοιπα θραύσματα να μπορούσε να τα ανταλλάξει για ένα από αυτά που δεν έχει, στην ίδια ποσότητα με την σφυρηλάτηση
π.χ. αν τελείωνε ένας παίκτης κάποιο από τα θαύματα της πρώτης εποχής και του μένανε αμανάτι τα υπόλοιπα θραύσματα, να έριχνε στην ακαδημία μαγείας 10 θραύσματα και να έπαιρνε 1 ρούνο των θαυμάτων της 2ης εποχής και πάει λέγοντας.
Έτσι όπως το πάει η εταιρεία σε μερικές εποχές θα φτάσουμε σε ποσοστό κάτω από 10% και όλο τυχαίως θα πέφτουν θραύσματα που είναι άχρηστα.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπερα στην παρεα,
κατ εμε και τα δυο Θαυματα ειναι αρκετα καλα.Ναι ισως καποιοι πουν οτι ειναι αχρηστα,αλλα σκεφτειτε τα εξης:
1. Θα ρθουν νεες φυλες,νεες αναβαθμισεις και τοτε ισως σε βοηθησουν αρκετα.Και στο κατω κατω φτιαξε το Θαυμα και αν εχεις τοσο μεγαλο πλεονασμα προμηθειων γκρεμισε κανα δυο Εργαστηρια και καντα εργοστασια :) .
2. Αυτο με την αγορα...Χμμμμ μιλανε ατομα εκ του ασφαλους εδω..Προσωπικα το χρειαζομαι απο τη στιγμη που ουτε πολλους γειτονες εχω,αλλα ουτε ενεργοι ειναι.Πολλες φορες αναγκαζομαι να ανταλλαζω με το -50% .Ισως δεν ειναι η καλυτερη λυση της εταιρειας,αφου ακομα δεν ειναι επι ισους ορους το παιχνιδι,αλλα τουλαχιστον καποιους θα τους βοηθησει.

Σε γενικα γραμμες παντως δεν ειναι τιποτα το φοβερο η αναβαθμιση,συμπληρωματικη στην προηγουμενη θα ελεγα.Προσωπικα περιμενω να γινει κατι με τις γειτονιες και να μεταφερονται ενεργοι παικτες μαζι με ενεργους κτλ κτλ..Οσο δυσκολο και να ειναι ακατατορθωτο δε νομιζω.
 

DeletedUser30

Guest
iRock εκανα αμαν να σε ψησω σε προσωπικη κουβεντα που ειχαμε εαν θυμασαι για την χρησιμοτητα των αρχαιων θαυματων και τωρα παρουσιαζεις τα 2 συγκεκριμενα ως αρκετα καλα;
Τα 2 απο τα 4 προηγουμενα θαυματα ειναι παρα πολυ χρησιμα και τα αλλα 2 αρκετα καλα, τα 2 καινουργια το ξανα λεω οχι, θα ηταν πολυ χρησιμα εαν ηταν τα 2 πρωτα θαυματα τωρα ελαχιστοι θα τα τοποθετησουν πιστεψε με..
Εσυ θα προτιμησεις απο την αιθουσα του βουνου πχ καποιο απο τα 2 καινουργια; Και εαν το κανεις θα εισαι απο τους ελαχιστους..

Οσο για το εκ ασφαλους που λες την εβγαλα πανω απο 1,5 μηνα με 10 γειτονες και ειχα τους ιδιους ποντους με σενα εκεινη την περιοδο που ειχα θιξει πρωτος απο ολους αυτο το θεμα εδω μεσα και συνεχιζω ακομα να το υποστηριζω και ας εχω καλη γειτονια πλεον απο θεμα ποσοτητας, απο θεμα ποιοτητας συνεχιζω να μην εχω ομως, πχ για μερες εχω προσφορες της ταξης του 1000 για πολυτιμους λιθους και δεν τις παιρνει κανεις..

Τελοσπαντων ειναι προσωπικη αποψη του καθενος τι στυλ ακολουθει στο παιχνιδι και τι του αρεσει και τι οχι..
 

DeletedUser

Guest
Τι με εψησες στο φουρνο με πατατες με εβαλες :D .!Τεσπα,γενικα μιλωντας παντα εξακολουθω να πιστευω πως με τα Θαυματα ''χανουμε'' περισσοτερα απο οσα κερδιζουμε..Αλλα ειναι και ομορφα τα ατιμα χαχα.!!
Τωρα οσων αφορα το θεμα μας,τι να κανω ρε αγορινα που δεν εχω τοσο ενεργους γειτονες..με καιει το θεμα,οποτε αναγκαστικα θα το βαλω το θαυμα.Τωρα καποιος που εχει 200 Γειτονες προφανως δεν το χρειαζεται και ΔΕΝ θα το βαλει.Πιστευω οτι ειναι μια προσπαθεια απο την εταιρεια να βοηθησει τους αδικημενους παικτες σαν εμενα.(εστω κ λιγο λαθος ο τροπος.)
 

DeletedUser30

Guest
ε τουλαχιστον θα βοηθηθουν καποιοι παιχτες ετσι οπως το θετεις αλλα δεν ειναι και πολυ ουσιαστικη η βοηθεια κατι που παραδεχεσαι και ο ιδιος,
χρειαζεται μια διαφορετικη προσεγγιση το θεμα του χαρτη/ανενεργων και πιστευω καποια στιγμη θα γινει .. :cool:
 

DeletedUser118

Guest
Μην συγχέουμε τα υπάρχοντα προβλήματα (όπως το θέμα χάρτης και γείτονες και κενά και τα λοιπά) με τα μόνιμα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. Εσείς ήσασταν αυτοί που με την είσοδο των νάνων αναφέρατε ότι οι απαιτήσεις σας φαίνονται τεράστιες... τώρα που είχατε τελειώσει τους νάνους και είχατε τόσο καιρό αναμονής μέχρι την επόμενη φυλή ναι έχετε μαζέψει μεγάλα αποθέματα αγαθών κτλ και μπορείτε να ανταποκριθείτε, αν όμως ένας ο οποίος θα ξεκινήσει τώρα, δεν θα έχει την δυνατότητα να περιμένει τόσο καιρό (αν θέλει να προχωρήσει ενεργά και γρήγορα και όχι με χαλαρό ρυθμό) ώστε να έχει αποθέματα, άρα η βοήθεια στον έμπορο είναι σημαντική αν κάποιος ξεκινά το παιχνίδι και δεν είχε τόσο καιρό που περίμενε, ή αν κάποιος είναι σε μία συντροφιά η οποία είτε δεν μπορεί είτε δεν θέλει (ναι υπάρχει και αυτό) να βοηθήσει δυναμικά ή αν κάποιος δεν είναι σε μια τόσο ενεργή γειτονιά (όπως εγώ που πέραν από 2-3 αρκετά ενεργούς παίκτες που παίρνουν τις προσφορές και παίρνω τις δικές τους, όλοι οι άλλοι ούτε μάρμαρο δεν μπορούν και δεν παίρνουν και έτσι πρέπει να ανταλλάσσω από πολύ μακρυά ή ακόμα και με παίκτες που δεν τους έχω βρει, να τονίσω ότι δεν έχω ούτε μισό κενό στον χάρτη μου) και θα πρέπει να κάνει κάπως μη συμφέρουσες ανταλλαγές. Όποιο κι αν είναι το μπόνους είναι μπόνους και αποτελεί αγαθά που δεν θα ξοδευτούν και θα παραμείνουν στην αποθήκη σας ή θα κερδίσετε περισσότερα ανταλλάσσοντας τα. Επίσης μην βλέπουμε την κορυφή, αλλά, όλο το παγόβουνο. Το Σωματείο Εμπόρων των Ανθών, δίνει τρεις ενισχύσεις, η δεύτερη είναι ότι δίνει καλύτερες προσφορές στον Έμπορο Χονδρικής, δεν ξέρω για σας αλλά εγώ σαν παίκτης γνωρίζω την ύπαρξη του κι αν μου περισσεύουν νομίσματα η προμήθειες ή γεμίσει η αποθήκη μου και δεν έχω κάτι στο οποίο μπορώ να ξοδέψω προτιμώ να μετατρέπω τους πόρους που περισσεύουν σε αγαθά στον Έμπορο Χονδρικής. Και η τρίτη και πιο σημαντική; Μαντέψτε; Ενισχύσει την Ενίσχυση Παραγωγής για όλες τις Πύλες των Φιλοξενούμενων Φυλών. Άρα; Πιο γρήγορα και πιο άμεσα θα παράγετε περισσότερα αγαθά τη φιλοξενούμενης φυλής που έχετε στην πόλη σας, άρα και γρηγορότερη ανάπτυξη.
Μια μικρή σημείωση των ποσοστών μόνο για το πρώτο επίπεδο του Σωματείου Εμπόρων των Ανθών: Μείωση φόρου εμπόρου στο 40% (από 50% που είναι τώρα), 10% αγαθά δεν το λες και λίγο. Βελτίωση των προσφορών του Εμπόρου Χονδρικής κατά 25%, εκεί που με 100 αγαθά έπαιρνες 20 τώρα μόνο με 75 παίρνεις 20. Ενίσχυση Πύλης Φιλοξενούμενων Φυλών 5%, όταν η ενίσχυση που σου δίνει η Πύλη των Νάνων πχ είναι 20% και ξαφνικά με το που χτίζεις το θαύμα γίνει 25% δεν το λες και λίγο. (Τελικά ποσοστά στο επίπεδο 10, 27% Φόρος Εμπόρου, 63% Καλύτερες προσφορές στο Έμπορο Χονδρικής, και 18% ενίσχυση της πύλης, πολύ αξιόλογα)

Οι Πύργοι της Ευημερίας, θα μπορούσε κανείς να πει ότι δεν είναι σημαντικοί... και ναι ειδικά με τον χρόνο που χρειάζεσαι για να παράγεις τα ξόρκια των προμηθειών, ναι δεν μπορείς να πεις ότι ενισχύει άμεσα... όμως το συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα αυξάνει τον χρόνο διάρκειας του ξορκιού κάτι που είναι πολύ σημαντικό, και από το πρώτου επίπεδο κιόλας παράγει 5000 προμήθειες στις 3 ώρες, ενώ είναι μόλις 5Χ4(20 πεδία, 250 ανά πεδίο), κι αυτό; την στιγμή που ένα εργαστήριο παράγει ακόμη και με παραγωγές μίας ώρας (και στο επίπεδο 19) 4650 σε τρεις ώρες και σε χώρο 6Χ3 ή 3Χ6 (18 πεδία, 258 ανά πεδίο) νούμερο το οποίο είναι πολύ μικρότερο αν δεν βάζετε παραγωγές μίας ώρας αλλά ακόμα και 3 ωρών. Και αυτά τα νούμερα αφορούν το επίπεδο 1. Γιατί στο επίπεδο 2 και μόνο οι Πύργοι της Ευημερίας παράγουν 6100 στις 3 ώρες άρα 305 ανά πεδίο, και στο τελικό τους επίπεδο παράγουν 12400 στις 3 ώρες, δηλαδή 620 ανά πεδίο. Κάτι που σημαίνει πως με το που χτίσει κάποιος το Αρχαίο Θαύμα μπορεί να γκρεμίσει αν θέλει ένα εργαστήριο και να κερδίσει χώρο για κάτι άλλο, μόλις το τερματίσει μπορεί να κατεδαφίσει ακόμη και 3 εργαστήρια και να έχει έτσι κερδίσει πολύ περισσότερο χώρο. Κι εδώ θα αναφερθεί "μέχρι να το τερματίσεις.... ξέρεις δεν γίνετε και σε μία μέρα..." κανένας δεν είπε ότι είναι εύκολο. Αλλά, σε μια ενεργή συντροφιά, και με τακτική μπορεί να μειώσει τον χρόνο στο ελάχιστο.

Μπορεί όλα αυτά για κάποιους που μας έρχονται από παιχνίδια όπως οι Φυλετικές Μάχες και άλλα τέτοιους είδους να είναι πολλά δεδομένα, όμως ο τύπος του παιχνιδιού είναι διαφορετικός εδώ. Και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, ούτε καν την πρόθεση έχω, αλλά, ίσως πριν μιλήσουμε να αναλύουμε λίγο τι είναι αυτό για το οποίο πάμε να μιλήσουμε.

Και τέλος γιατί σας κούρασα και ζητώ συγνώμη αν φτάσατε μέχρι εδώ, μην μπερδεύουμε τα σύκα με την σκάφη. Το πρόβλημα του χάρτη είναι πρόβλημα του χάρτη και τα αρχαία θαύματα είναι μόνιμο στοιχείο του παιχνιδιού και όχι πρόχειρη λύση.

Θα ζητήσουμε να απαντήσουν μόνο όσοι έχουν διαβάσει όλο το κείμενο, κι όσοι απαντήσουν να το έχουν διαβάσει όντως. Γιατί πιστεύουμε εξηγούμε αρκετά πλέον τα δύο Αρχαία Θαύματα των Νεράιδων που τόσος κουβέντα γίνετε γύρω από το όνομα τους. :p
 

DeletedUser30

Guest
Lighting Shadow
Να σου κανω μια ερωτηση παιζεις το συγκεκριμενο παιχνιδι, και εαν παιζεις οντως, εισαι στην εποχη των νεραιδων ή μιλας υποθετικα; Λοιπον εχουμε και λεμε με την σειρα:

1.Η εποχη των νεραιδων ειναι πανακριβη και σε χρυσο και σε προμηθειες οποτε δεν υπαρχει αποθεμα και εαν υπαρχει εξαφανιζετε κιολας απο την αρχη που ξεκινας τις νεραιδες.

2.Η γειτονια φυσικα και επηρεαζει την αγορα αναλογα με την ποσοτητα και την ποιοτητα των παιχτων γυρω σου και θελοντας και μη οι παιχτες το συνδεουν με το προβλημα του χαρτη αφου ειναι πολυ σχετικο, συμφωνω μαζι σου οτι ειναι διαφορετικης φυσεως θεματα και χρειαζονται διαφορετικη προσεγγιση, η αναφορα τους λοιπον εδω ειναι επειδη το προβλημα του χαρτη βασανιζει τους παιχτες πολυ καιρο τωρα και νιωθουν αδικημενοι και ο αδικημενος γκρινιαζει, επισης ο δικαιος διαμαρτυρεται ειναι στην φυση του, οποτε μην σε χαλαει αυτο,κουβεντα γινεται εδω δεν ειναι τιποτα προσωπικο..

3.Φασκεις και αντιφασκεις στο ιδιο σου το κειμενο γιατι για να φτασεις στο σημειο να χρησημοποιησεις το εμπορο γιατι εχεις πλεονασμα σε προμηθειες και χρυσο και να εκμεταλευτεις το μπονους του θα χρειαστει πολυς χρονος να εχεις ηδη ανεβασει τα προηγουμενα αρχαια θαυματα που ειναι πολυ πιο σημαντικα οπως ειναι αιθουσα βουνου και αδυτο και να εχεις και τον χωρο και μετα ισως τοποθετησεις καποιο απο τα 2.
Αλλωστε ειναι επιλογη και δικαιωμα του καθενος νομιζω; Εσυ λες οτι ειναι χρησιμα εγω λεω οχι, που ειναι το προβλημα;

4.Για τους πυργους της ευημεριας ισχυει οτι και παραπανω σε σχεση με τον χωρο που καταλαμβανει συν το γεγονος οτι λες στο μελλον μεχρι και 3 εργαστηρια μπορεις να γκρεμισεις και να τα αντικαταστησεις με τους πυργους ναι συμφωνω αλλα μονο και εφοσων στον μελλον τα αρχαια θαυματα δινουν ποντους καταταξης και αυτα κατι που μεχρι στιγμης δεν ισχυει..

5.Και κανωντας μια γενικη συνοψη διαπυστωνω ακομα μια φορα την διαθεση σας στο να αποδειξετε οτι η γνωμη σας επειδη ειστε στην ΟΔ εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο την δικη μου στους παιχτες που διαβαζουν τα ποστ (στα απλα ελληνικα αυτο λεγεται χειραγωγηση και σημαινει για οσους δεν κατανοουν ακριβως το νοημα της λεξης οτι είναι το συνηθες φαινομενο, η ταση των ανθρωπων να εξηγουν τις επιπτωσεις των δικων τους παραλειψεων ), παραλειπετε ομως το γεγονος οτι για ακομα μια φορα συζητατε με εναν παιχτη που η αναπτυξη του δειχνει φανερα οτι κατανοει πληρως το παιχνιδι και γνωριζει απολυτητα το τι τον συμφαιρει και τι οχι στο να χτιζει στην πολη του ωστε να προχωραει ομαλα και γρηγορα και ας προερχεται αυτος ο παιχτης απο τις φυλετικες μαχες, (δεν κατανοω εδω το σχολιο και θεωρω ατοπη την συγκριση,αλλωστε δεν ειναι το μονο παιχνιδι που επαιζα και παιζω απο την συγκεκριμενη εταιρια) κατι που ομως που δεν μειωνει την αποψη του ή για να το θεσω καλυτερα δεν ενισχυει την δικια σας αποψη πανω στο θεμα.

Κλεινωντας να πω ξανα οτι τα 2 συγκεκριμενα αρχαια θαυματα σε σχεση με την χρησιμοτητα των προηγουμενων αρχαιων θαυματων υστερουν κατα πολυ και θα ειναι συνετο οι παιχτες να κοιταξουν να ανεβασουν τα προηγουμενα πρωτα σε ικανοποιητικο βαθμο και μετα εφοσων το επιτρεπει η εκαστοτε αναπτυξη τους και το θεωρησουν συνετο να τα τοποθετησουν κατι που κατα την ταπεινη μου αποψη δεν θα συμβει γιατι μεχρι να φτασουν σε αυτο το σημειο θα εχει προστεθει καινουργια φυλη και ισως τα καινουργια αυτα αρχαια θαυματα θα ειναι πολυ πιο χρησιμα..

Εδω ειμαστε και θα τα λεμε καλο απογευμα σε ολους..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12

Guest
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον PHANTOM σε όλα όσα έχει πει μέχρι τώρα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Νιώθω ότι μιλάει και για μένα. o_O:rolleyes::confused::eek::oops:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser118

Guest
Έχω τερματίσει το συγκεκριμένο παιχνίδι πριν καν βγει σε ανοιχτή έκδοση. Έχω τελειώσει τις έρευνες και την πλήρη ανάπτυξη του πολλές φορές μέχρι τώρα. Προφανώς και όλα τα μέλη της ΟΔ παίζουν, έπαιζαν και θα παίζουν το παιχνίδι γιατί διαφορετικά δεν μπορούμε να είμαστε σωστοί στην δουλειά μας.

Δεν θέλω και δεν είναι σωστό να σχολιάσω προσωπικά οτιδήποτε από όσα αναφέρθηκαν. Το μόνο που θα πω είναι ότι εμείς μιλάμε με δεδομένα και οι αριθμοί δεν κάνουν λάθος. Δεν θέλουμε ποτέ να προσβάλουμε ή να χειραγωγήσουμε (γνώμη σας) κανέναν, όπως κι εσείς έτσι κι εμείς λέμε την γνώμη μας με την διαφορά ότι εμείς δεν χρησιμοποιούμε τίποτα προσωπικά απέναντι σε κάποιον, αλλά, πάντα απευθυνόμαστε σε όλους τους παίκτες και πάντα αυτό θα κάνουμε. Η ανάλυση που έγινε δεν είναι ούτε για να πείσει κανέναν ούτε για να χειραγωγήσει (όπως είπατε) κανέναν, απλώς παρουσιάζει τα δεδομένα που ισχύουν με βάση το πως σχεδιάστηκαν τα κτίρια. Σε μία συζήτηση εκφράζονται όλες οι απόψεις και προβάλλονται όλα τα δεδομένα. Τα συμπεράσματα από όσα αναφέρονται τα βγάζει ο καθένας ξεχωριστά και από μόνος του.

Τέλος ο κάθε παίκτης μπορεί να παίξει προφανώς όπως αυτός επιθυμεί. Άλλωστε το παιχνίδι προσφέρει πολλούς τρόπους να παίξει κάποιος. Κανένας δεν καθοδηγεί και κανείς δεν πρέπει να προσπαθεί να πείσει τον άλλο ότι είναι ελέφαντας.

Καλό απόγευμα να έχουμε και καλή συνέχεια στο παιχνίδι και την κοινότητα μας.
 
Κορυφή