• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.27

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μέχρι στιγμής είδα μια ευχάριστη αλλαγή στα μπόνους των θαυμάτων. Μόνο και μόνο ότι από αρνητικό πληθυσμό -3.800 βρέθηκα με +1700 ήταν πολλή καλή αλλαγή. Και η ποσότητα του στρατού που μπορώ να βάλω στον στρατώνα διπλασιάστηκε, οπότε από τις 4 ώρες παραγωγής με το ζόρι, με μικρές αλλαγές στους συνδιασμούς στρατευμάτων που παράγονται, έφτασα μέχρι και 10 ώρες παραγωγή.
Αν υπολογίσουμε ότι κάποια στιγμή θα μπεί και ο βωμός των έξυπνων μανιταριών που θα δώσει μια επιπλέον ώθηση στις ποσότητες υπολογίζω να φτάσω στις 12 ώρες παραγωγής (το οποίο είναι τουλάχιστον λογικό σαν διάστημα παραγωγής). Από εκεί και πέρα οι άλλες αλλαγές που συμβαίνουν στις ποσότητες προμηθειών και χρυσού είναι δευτερεύουσες αλλά λογικές για το επίπεδο του λογαριασμού.
Μακάρι να μην υπάρξουν κρυφές "εξισορροπήσεις" σε επόμενα κεφάλαια και ότι κερδήθηκε να χαθεί.
 

v1s1on

Νέο Μέλος
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μειωθεί ο πληθυσμός λόγω των αλλαγών; Εμένα έχει πάει στο -200 περίπου, έκανα εκκαθάριση cache και cookies και παρέμεινε αρνητικός ο πληθυσμός.
 

DeletedUser3

Guest
Στην πρόσφατη αναβάθμιση του παιχνιδιού στην έκδοση 1.27, εφαρμόστηκαν ορισμένες αλλαγές στα Αρχαία Θαύματα.

Αναλυτικές λεπτομέρειες, μπορείτε να βρείτε στην ανακοίνωση που έχουμε αναρτήσει.
Σε περιπτώσεις όπως και τη δική σας, που δηλαδή κάποιος χρήστης είχε χτίσει αρκετά νωρίς τα Αρχαία Θαύματα που ξεκλειδώνονται στο 2ο Κεφάλαιο του Δένδρου Έρευνας, αλλά έχει Κατοικίες σε σχετικά χαμηλό επίπεδο, γνωρίζουμε ότι εμφανίζεται η συγκεκριμένη "παρενέργεια' της αναβάθμισης.

Η αλλαγή αυτή έγινε διότι διαπιστώσαμε ότι τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα ήταν "πανίσχυρα" σε σχέση με τα υπόλοιπα για τους χρήστες οι οποίοι ήταν στην αρχή του παιχνιδιού. Προκειμένου λοιπόν να κάνουμε για όλους τους χρήστες αποδοτικό το να διαθέτουν Αρχαία Θαύματα, έπρεπε να βρούμε ένα αντικειμενικό κριτήριο που να καθορίζει την επίδρασή τους.

Θα θέλαμε να σας ενθαρρύνουμε να αναβαθμίσετε τα κτίρια της πόλης σας σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Αρχαίου Θαύματος το οποίο έχετε επιλέξει, ώστε σύντομα η επίδραση του Αρχαίου Θαύματος να γίνει πολύ πιο αποδοτική από ότι ήταν έως τώρα. Θα διαπιστώσετε άλλωστε, ότι μακροπρόθεσμα, τα οφέλη σας από τα Αρχαία Θαύματα, θα είναι τεράστια σε σχέση με αυτό το μικρό πισωγύρισμα το οποίο είχατε στην πρόοδό σας.
 

DeletedUser396

Guest
Εδώ συζητάμε για τις αλλαγές που υλοποιούνται με την έκδοση 1.27 καθώς και τις αλλαγές εξισορρόπησης στα Αρχαία Θαύματα.
Λυπάμαι, αλλά δεν προτίθεμαι να προχωρήσω σε εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης του browser μου. Δεν γίνεται να κάνουμε αυτή τη δουλειά συνέχεια. Χρειάζομαι τις πληροφορίες που περιέχει η προσωρινή μνήμη του browser και δεν γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να τις σβήνω, μόνο και μόνο επειδή το παιχνίδι αυτό δεν έχει προγραμματιστεί με την απαιτούμενη αυτονομία, ώστε να μη χρειάζεται η συνεργασία του χρήστη (η οποία είναι μάλιστα εις βάρος του).
Δηλαδή τι θα γίνει τώρα; Κάθε φορά που θα χρησιμοποιούμε π.χ. Internet Explorer θα έχουμε λανθασμένες ενδείξεις και 2 λεπτά αργότερα, με Mozilla (που θα έχει καθαρισμένη μνήμη) θα έχουμε τις σωστές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

v1s1on

Νέο Μέλος
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά θεωρώ οτι η δική μου περίπτωση δεν συμβαδίζει με τον τρόπο που αναλύετε το θέμα. Να σας αναφέρω λίγα στοιχεία της πόλης μου και αν έχω λάθος μου το λέτε.

Βρίσκομαι στο τέταρτο επίπεδο και όντας σε αυτό, έχτισα μόνο την χρυσή άβυσσο που ξεκλείδωσε στο δεύτερο επίπεδο. Έχω κάνει σχεδόν όλες τις αναβαθμίσεις που μπορώ σύμφωνα με την πρόοδο των ξεκλειδωμένων τεχνολογιών μου. Ειδικά οι κατοικίες είναι, πάνω από αρκετές(17), πλήρως αναβαθμισμένες. Πριν την αναβάθμιση είχα νομίζω δέκα πληθυσμό και τώρα έχω -177, και η άβυσσος- έχω την εντύπωση μου δίνει παραπάνω τώρα- δίνει 229 πληθυσμό.

Υπόθεση εργασίας. Από οτι καταλαβαίνω οι αλλαγές επηρεάζουν μόνο τις ιδιότητες των θαυμάτων. Αν λοιπόν σβήσω την άβυσσο, χάνοντας τους 229 που δίνει, ο πληθυσμός μου θα ανέβει;
 

DeletedUser3

Guest
Αν σβήσετε την Άβυσσο, θα χάσετε ακόμα περισσότερο πληθυσμό, ο οποίος είναι ακριβώς όσος σας παρέχει αυτή τη στιγμή η Χρυσή Άβυσσος.
 

DeletedUser696

Guest
Καλησπέρα και απο εμενα .... και σε μενα παρολο που έκανα εκκαθάριση cache και cookies και οτι αλλο ζητουσε το μονο που ειδα αλλαγή ειναι ο πληθυσμός μου .... αλλαγη στην οποια εχασα αρκετο πληθυσμο ... δεν ειδα καμια αλλη αλλαγη θετική .... το ερωτημα μου ειναι ... δεν θα επρεπε να ενημερωθουμε νωριτερα για την αλλαγη ωστε να προβλεψουμε χωρο για περισσοτερες κατοικιες η οτι αλλο επρεπε να κανουμε ? Δεν το θεωρω δικαιο αν σκεφτει κανεις οτι χαθηκαν τοσοι ποντοι γνωσης για να εχω πληθυσμό και σε αυτο το σημειο η Χρυσή Άβυσσος μου δινει μονο 95 πληθυσμό .... τελειως αδικο ....
 

v1s1on

Νέο Μέλος
Αν σβήσετε την Άβυσσο, θα χάσετε ακόμα περισσότερο πληθυσμό, ο οποίος είναι ακριβώς όσος σας παρέχει αυτή τη στιγμή η Χρυσή Άβυσσος.
Συγνώμη αλλά αυτή η απάντηση δεν με καλύπτει. Αν δεν την είχα χτίσει ποτέ θα ήμουν τώρα -300;

Σε περιπτώσεις όπως και τη δική σας, που δηλαδή κάποιος χρήστης είχε χτίσει αρκετά νωρίς τα Αρχαία Θαύματα που ξεκλειδώνονται στο 2ο Κεφάλαιο του Δένδρου Έρευνας, αλλά έχει Κατοικίες σε σχετικά χαμηλό επίπεδο, γνωρίζουμε ότι εμφανίζεται η συγκεκριμένη "παρενέργεια' της αναβάθμισης.

Έχτισα την Άβυσσο τώρα που είμαι στο 4ο κεφάλαιο ενώ έχει ξεκλειδωθεί από το 2ο. Είναι αυτό νωρίς; Οι κατοικίες μου είναι στο 15ο επίπεδο, δεν έχω ξεκλειδώσει ακόμα παραπάνω.

Η αλλαγή αυτή έγινε διότι διαπιστώσαμε ότι τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα ήταν "πανίσχυρα" σε σχέση με τα υπόλοιπα για τους χρήστες οι οποίοι ήταν στην αρχή του παιχνιδιού

"Πανίσχυρο" επειδή μου πρόσθεσε 100 πληθυσμό; Μα τώρα το ανεβάσατε αυτό το νούμερο.

Θα θέλαμε να σας ενθαρρύνουμε να αναβαθμίσετε τα κτίρια της πόλης σας σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Αρχαίου Θαύματος το οποίο έχετε επιλέξει

Τι να αναβαθμίσω, ποιες είναι οι απαιτήσεις;

Τα παρακάτω είναι από την ανακοίνωση.
Οι επιδράσεις των Αρχαίων Θαυμάτων αναθεωρούνται.
Μελετώντας αναλυτικότερα τα δεδομένα, αποφασίσαμε να τροποποιήσουμε τον τρόπο με τον οποίο τα Αρχαία Θαύματα παρέχουν το διάφορα bonus, πράγμα το οποίο θα γίνει με την αναβάθμιση στην έκδοση 1.27.
Τι ακριβώς θα αλλάξει με αυτή την ενημέρωση;

Τα Αρχαία Θαύματα πλέον δεν θα παρέχουν "στατικά" τα bonus τους, αλλά "δυναμικά", πράγμα το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι το bonus το οποίο θα παρέχουν θα εξαρτάται από την πρόοδό σας στο Δένδρο Έρευνας. Έτσι, χωρίς να αναβαθμίσετε τα Αρχαία Θαύματα που διαθέτετε, η ισχύς τους θα αυξάνετε κάθε φορά που θα μπαίνετε σε ένα νέο Κεφάλαιο έρευνας και καθώς η πόλη σας αναπτύσσεται. Η Αναβάθμισή των Αρχαίων Θαυμάτων, προφανώς θα ενισχύει περισσότερο την ισχύ τους.

Παρακάτω, θα μοιραστούμε μαζί σας την πλήρη λίστα με τα Αρχαία Θαύματα και τον τρόπο με τον οποίο βελτιώνουν την πόλη σας. Οι περισσότερες από τις επιδράσεις τους, πλέον θα είναι ένα ποσοστό ενός παράγοντα που μπορείτε να βρείτε στην πόλη σας. Με κάθε επιπλέον επίπεδο των Αρχαίων θαυμάτων, αυτό το ποσοστό θα αυξάνεται.

Η αλλαγή που βλέπω αφορά στον τρόπο υπολογισμού των bonus των θαυμάτων, όχι για απαίτηση περισσότερου πληθυσμού ούτε για υποβάθμιση των προνομίων των υπαρχόντων κτιρίων.
Πού έχω λάθος;
 

DeletedUser3

Guest
Αν διαβάσετε την ανακοίνωση, θα δείτε με ποιον ακριβώς τρόπο κάθε Αρχαίο Θαύμα μπορεί να ενισχυθεί:

Ας δούμε λοιπόν την ουσία της ανακοίνωσης:

Ο/Η Ανακοίνωση έγραψε:
Χρυσή Άβυσσος:

  • Παραγωγή Νομισμάτων: Ένα ποσοστό της χωρητικότητας αποθήκευσης του Κεντρικού Κτιρίου
  • Παρεχόμενος πληθυσμός: Ποσοστό του Εργαζόμενου Πληθυσμού της πόλης σας.


Εφόσον λοιπόν επιθυμείτε να αυξήσετε το bonus που σας παρέχει το Αρχαίο Θαύμα, θα πρέπει:

1) Να κατασκευάσετε (ή να αναβαθμίσετε τις Κατοικίες σας)
2) Στην συνέχεια να χρησιμοποιήσετε τον Πληθυσμό, ώστε το Αρχαίο Θαύμα να παρέχει καλύτερο bonus.

Τέλος... Στο στυλ "απομονώνω μια φράση", τη σχολιάζω κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να λάβετε απάντηση. Κάποιος θα μπορούσε να το θεωρήσει flaming... Εάν έχετε συγκεκριμένες ερωτήσεις που αφορούν το λογαριασμό σας, μπορείτε κάλλιστα να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του κέντρου υποστήριξης.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Παραθέτω ένα μαθηματικό παράδειγμα για να καταλάβουν κάποιοι παίκτες πως λειτουργεί το θαύμα της αβύσσου επειδή θεωρούν άδικο τον τρόπο που λειτουργεί τώρα. Τα ποσοστά δεν είναι απόλυτα αλλά αυτό που θέλω να δείξω είναι το τρόπο που λειτουργεί.
Η άβυσσος είναι σε ένα Χ επίπεδο και δίνει 3% του εργαζόμενου πλυθησμού. Αν ένας παίκτης έχει εργαζόμενο πληθυσμό 1000 άτομα θα έχει μπόνους πληθυσμού 1000*3%=30 άτομα μπόνους. Αν ένα άλλο άτομο έχει εργαζόμενο πληθυσμό 5000 άτομα, θα έχει μπόνους 5000*3%=150 άτομα.
Δηλαδή όσο θα μεγαλώνει η πόλη και θα αυξάνεται ο εργαζόμενος πληθυσμός, θα μεγαλώνει το ποσό των ατόμων που θα δίνει η Άβυσσος δίχως να αλλάζει επίπεδο σαν θαύμα.
Από εκεί και πέρα 2 τρόποι υπάρχουν για να αυξηθεί ο πληθυσμός που δίνει η Άβυσσος.
Μεγαλώνοντας το επίπεδό του θαύματος και αυξάνοντας τα επίπεδα των κτιρίων που θέλουν πληθυσμό (Κεντρικό, οπλοστάσια, εργαστήρια, εργοστάσια αγαθών).
Ακόμη και να μην θελήσετε να ανεβάσετε το επίπεδο της Αβύσσου θα αυξηθεί ο πληθυσμός που θα παίρνετε πίσω, με την φυσική ανάπτυξη της πόλης σας καθώς θα προχωράτε τα κεφάλαια.
Άρα είναι κατά πολύ καλύτερο από ένα στατικό νούμερο που ήταν πρίν. Μπορεί το στατικό νούμερο να βοηθούσε τους μικρούς παίκτες στην αρχή διότι ο πληθυσμός ήταν μεγάλος αναλογικά με το μέγεθος της πόλης αλλά για ένα μεγάλο παίκτη είχε καταντήσει άχρηστο κτίριο σχεδόν σε σχέση με το μέγεθος της πόλης.
Θα το καταλάβουν καλύτερα οι μικροί παίκτες όταν θα φτάσουν σε υψηλότερα επίπεδα του παιχνιδιού.
 

DeletedUser556

Guest
Εγω θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια για ολες τις αλλαγες που εγιναν στα θαυματα, πραγματικα εντυπωσιαστικα.
Καποια θαυματα εγιναν πλεον απαραιτητα, οπως για παραδειγμα ο βωμος των εξυπνων μανιταριων, που εγω εχοντας το απλα στο επιπεδο 3 μου δινει 1104 πληθος εκπαιδευσης, οσο δηλαδη 7 οπλοστασια επιπεδου 23.
Οσο αφορα την αβυσσο, συμφωνω απολυτα με τον SOKRATIS72. Δινει πολυ περισσοτερο πληθυσμο και εγινε και αυτο ενα must θαυμα.
 
Κορυφή