• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Αλλαγή σε HTML5

aart

Νέο Μέλος
Έχω δοκιμάσει πολλές φορές το HTML5 και μάλιστα έκανα και την επιτάχυνση (acceleration) στον browser που χρησιμοποιώ, αλλά πρέπει να τονίσω ότι το παιχνίδι γίνεται απελπιστικά αργό και το " απελπιστικά" δεν είναι σχήμα λόγου είναι η απόλυτη πραγματικότητα. Αναρωτιέμαι τι μεσολάβησε και η adope αποσύρει το flash player από τους περιηγητές με αποτέλεσμα πολλές σελίδες να γίνονται αργές, λίγο πιό αργές από τις χελώνες. Καλά από ότι είδα γενικώς η adope κάνει αλλαγές παντού σε όλα της τα προιόντα, αυτά που χρησιμοποιώ τουλάχιστον εγώ. Ξέρει κανείς κάτι ώστε να μας διαφωτίσει, αλλά περισσότερο να γίνει τουλάχιστον το παιχνίδι πιό γρήγορο, όπως ήταν με το προηγούμενο στάτους, γιατί με το HTML δεν βλέπω προκοπή.
Τελικά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα 'οτι αυτό το ποστ δεν είναι στην σωστή του θέση, στην από κάτω ενότητα πήγαινε, όμως αφού διάβασα το ομολογουμένως πολύ καλό 'αρθρο της ομάδας, δεν κατάφερα να βελτιώσω το σύστημά μου αν και χρησιμοποιώ τον waterfox του mozzilla
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1878

Guest
@aart Όταν είχε πρωτοεισαχθεί η επιλογή HTML5 στο παιχνίδι, ήταν όντως απελπιστικά αργό, όσο περνούσε ο καιρός ωστόσο, έγιναν κάποιες βελτιώσεις και αποκρίνεται καλύτερα και γρηγορότερα σε σχέση με πριν. Τουλάχιστον, από προσωπική εμπειρία. Φαντάζομαι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη με τον καιρό.

Σύμφωνα με τη σελίδα της Adobe, το Flash Player είναι πια πολύ παλιό λογισμικό το οποίο χρήζει τερματισμού και αντικατάστασης. Εκτός από την κακή του απόδοση - η οποία οδηγούσε πολλές φορές σε αργές επιδόσεις των υπολογιστών - , υπήρχαν αναφορές και για περιπτώσεις παραβίασης ιδιωτικότητας. Είχε αντίκτυπο και στο gaming για tablets/τηλέφωνα, μιας και το Flash Player δεν ήταν η καλύτερη επιλογή από θέμα απόδοσης και δε λειτουργούσε όπως θα έπρεπε με το touch screen τους. Σε μια εποχή που τα mobile games έχουν κατακλύσει την αγορά, καταλαβαίνει κανείς πως αυτό θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Σου πλασάρουν εναλλακτικές επιλογές αντίστοιχα, ισχυρίζοντας πως λογισμικά όπως τα HTML5, WebGL και WebAssembly είναι αποδοτικότερα και ασφαλέστερα, κατάλληλα για την τρέχουσα εποχή και συνεχώς εξελισσόμενα.

Τι να πεις. Οψόμεθα.
 

aart

Νέο Μέλος
IcedCoffee Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενωμέρωση. Όντως παλαιότερα που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τον εν λόγω κώδικα τον έκρινα πολύ-πολύ αργό και έκτοτε δεν τον έλεγξα ξανά. Τώρα με την απόσυρση του παλιού και την επαναχρησιμοποίηση του νέου δεν είδα κάποια βελτίωση, για μένα συνεχίζει να είναι πιό αργό και από την χελώνα, κυριολεκτώ!!! Τώρα όσον αφορά την Adope πριν προβεί στην κατάργηση του παλιού θα μπορούσε να έχει ήδη έτοιμο έναν νέο κώδικα που να ανταποκρίνεται στις σημερινές απαιτήσεις των χρησιμοποιούμενων συσκευών. Πιστεύω υπάρχει κάτι καινούργιο, αλλά για δικούς της λόγους, που υποψιάζομαι, δεν το βγάζει στην αγορά προφανώς για εκπλήρωση των δικών της βλέψεων, για τους λόγους της, που δεν είναι άλλο από το χρήμα, θυμηθείτε το και θα το δούμε σύντομα. Παγκόσμια έχουμε αναγάγει τον μαμμωνά στο υπέρτατο όν, ας ελπίσουμε ότι δεν θα το πληρώσουμε ακριβά.
 

DeletedUser27

Guest
θελω να παιξω απο αλλη συσκευη και δεν μπορω γιατι; Πρεπει δηλαδη να ξανα κατεβασω το παιχνιδι απο την αρχη γινετε κατι
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
θελω να παιξω απο αλλη συσκευη και δεν μπορω γιατι; Πρεπει δηλαδη να ξανα κατεβασω το παιχνιδι απο την αρχη γινετε κατι
Καλό είναι να μας στείλετε ένα αίτημα υποστήριξης για να το ελέγξουμε και να σας απαντήσουμε με ακρίβεια, διότι το παρόν νήμα έχει άλλο θέμα απ' αυτό που ρωτάτε.

Όσο αφορά τη μετάβαση από Flash σε HTML5, οι διαφορές είναι τεράστιες και πάντα υπέρ της HTML5, περισσότερο για τεχνικούς λόγους, δηλαδή από θέμα κώδικα, συντήρησής του, ανάπτυξης και πολλών άλλων λόγων που δεν είναι της παρούσης. Αλλά εάν γενικότερα αντιμετωπίζετε πρόβλημα μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να επικοινωνήσετε με το κέντρο υποστήριξης και να σας βοηθήσουμε.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
IcedCoffee Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενωμέρωση. Όντως παλαιότερα που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τον εν λόγω κώδικα τον έκρινα πολύ-πολύ αργό και έκτοτε δεν τον έλεγξα ξανά. Τώρα με την απόσυρση του παλιού και την επαναχρησιμοποίηση του νέου δεν είδα κάποια βελτίωση, για μένα συνεχίζει να είναι πιό αργό και από την χελώνα, κυριολεκτώ!!! Τώρα όσον αφορά την Adope πριν προβεί στην κατάργηση του παλιού θα μπορούσε να έχει ήδη έτοιμο έναν νέο κώδικα που να ανταποκρίνεται στις σημερινές απαιτήσεις των χρησιμοποιούμενων συσκευών. Πιστεύω υπάρχει κάτι καινούργιο, αλλά για δικούς της λόγους, που υποψιάζομαι, δεν το βγάζει στην αγορά προφανώς για εκπλήρωση των δικών της βλέψεων, για τους λόγους της, που δεν είναι άλλο από το χρήμα, θυμηθείτε το και θα το δούμε σύντομα. Παγκόσμια έχουμε αναγάγει τον μαμμωνά στο υπέρτατο όν, ας ελπίσουμε ότι δεν θα το πληρώσουμε ακριβά.


Άλλωστε η Adobe, δεν έχει άλλη δουλειά... Μόνο να ασχολείται με το να παίζουμε εμείς στην Ελλάδα παιχνίδια την καίει και κοιτάζει κιόλας επειδή είμαστε "δυναμικό κοινό" να βγάλει και λεφτά. Πραγματικά, όλο αυτό με τις συνωμοσίες έχει καταντήσει μάστιγα.
 
Έχω δοκιμάσει πολλές φορές το HTML5 και μάλιστα έκανα και την επιτάχυνση (acceleration) στον browser που χρησιμοποιώ, αλλά πρέπει να τονίσω ότι το παιχνίδι γίνεται απελπιστικά αργό και το " απελπιστικά" δεν είναι σχήμα λόγου είναι η απόλυτη πραγματικότητα. Αναρωτιέμαι τι μεσολάβησε και η adope αποσύρει το flash player από τους περιηγητές με αποτέλεσμα πολλές σελίδες να γίνονται αργές, λίγο πιό αργές από τις χελώνες. Καλά από ότι είδα γενικώς η adope κάνει αλλαγές παντού σε όλα της τα προιόντα, αυτά που χρησιμοποιώ τουλάχιστον εγώ. Ξέρει κανείς κάτι ώστε να μας διαφωτίσει, αλλά περισσότερο να γίνει τουλάχιστον το παιχνίδι πιό γρήγορο, όπως ήταν με το προηγούμενο στάτους, γιατί με το HTML δεν βλέπω προκοπή.
Τελικά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα 'οτι αυτό το ποστ δεν είναι στην σωστή του θέση, στην από κάτω ενότητα πήγαινε, όμως αφού διάβασα το ομολογουμένως πολύ καλό 'αρθρο της ομάδας, δεν κατάφερα να βελτιώσω το σύστημά μου αν και χρησιμοποιώ τον waterfox του mozzilla

Δεν ειναι ευκολο για κανεναν να αλλαξει τις προτιμησεις σε browser, πόσο μάλλον απλα για τις απαιτησεις που χρειαζονται για να τρεξει σωστα το HTML5. Προσωπικα μ' αρεσει ο firefox, ο edge ερχεται δευτερος, αλλα θα τον χρησιμοποιησω μονο αν υπαρχει αναγκη. Η διαφορα που παρατηρησα με το adobe, ειναι το αυτο απαιτει σχεδον τα 2/3 περιπου της ισχυος του επεξεργαστη και της καρτας γραφικωνα απ'οτι η HTML5. H RAM, κατα τη γνωμη μου, για να τρεξει καλα το παιχνιδι και στις δυο πλατφορμες, 4gb για φυσιολογικη ομως χρηση του υπολογιστη, ειναι οκ, καλυτερα 8gb. Κοινως, και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος ή ας το συζητησουμε, αν εχεις ενα μετριο επεξεργαστη και μια παλι μετρια καρτα γραφικων, το παιχνιδι με adobe τρεχει ικανοποιητικα. Αν εχεις τον ιδιο υπολογιστη, με HTML5 θα αρχισεις να σκεφτεσαι να παρεις καινουργιο. Απο προσωπικη εμπειρια παντως, παρατηρησα οτι, μεχρι στιγμης τουλαχιστον, με την HTML5 εκδοση, τα ανεμιστηρακια κανουν παρτυ, το παιχνιδι κολλαει αν αλλαξεις για λιγη ωρα καρτελα, απο καποια στιγμη και μετα η κινηση κανει καρεδακια (στην καλυτερη περιπτωση, στη χειροτερη απλα αλλαζει απο τη μια ακρη της πολης στην αλλη), τα κτιρια εξαφανιζονται και ενα σημερινο, η ακαδημια μαγειας φαινοταν οτι αναβαθμιζοταν, ενω το κτιριο που αναβαθμιζα ήταν αλλο (?!?). Θελει κι αλλη δουλεια παιδια, αν μπορειτε, καντε μας μια χαρη και βγαλτε την ενοχλητικη ειδοποιηση οτι ο flash θα σταματησει να υποστηριζεται, το ξερουμε, αφηστε μας να τον χαρουμε οσο προλαβαινουμε ακομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ttmmf

aart

Νέο Μέλος
gatosaki Όσο αφορά τη μετάβαση από Flash σε HTML5, οι διαφορές είναι τεράστιες και πάντα υπέρ της HTML5, περισσότερο για τεχνικούς λόγους, δηλαδή από θέμα κώδικα, συντήρησής του, ανάπτυξης και πολλών άλλων λόγων που δεν είναι της παρούσης. Αλλά εάν γενικότερα αντιμετωπίζετε πρόβλημα μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να επικοινωνήσετε με το κέντρο υποστήριξης και να σας βοηθήσουμε.

Τα λόγια είναι τελείως διαφορετικά από την πράξη. Δεν πιστεύω στα λόγια, πιστεύω αυτό που βιώνω και αντιμετωπίζω, το ίδιο όπως το περιγράφει και ο
MoodMaker
και πόσοι άλλοι ακόμη, που διάβασαν το ποστ μου, συμφώνησαν μαζί μου, αλλά δεν θέλησαν να γράψουν κάτι πάνω σ' αυτό. Σαν ενναλλακτό browser χρησιμοποιώ, μόνον για το παιχνίδι, το όπερα και θα μπορούσα να πω υποφερτά -ο Θεός να το κάνει υποφερτά- αλλά τέλος πάντων. Αλλιώς, η χρήση της μνήμης έφτανε στο 99% και κάθε τόσο έπρεπε να κάνω καθαρισμό, 7άρια χρησιμοποιώ, με 4 γιγα μνήμη και τετραπύρηνο επεξεργαστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike1976

Νέο Μέλος
Δεν φτάνουν όλα τ άλλα άσχημα αυτής της αλλαγής αλλά σχεδόν μόνιμα από τότε κολλάει άσχημα και που και που κρασαρει όλο το παιχνίδι, στης δε περιπέτειες άστα να πάνε..., επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση είναι το παιχνίδι και όχι μόνο από μένα που έχω έναν νορμάλ προς καλό υπολογιστή αλλά και απ όλη την ομάδα μου....!!!
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Συμφωνώ απολύτως σε όλα τα λεγόμενα ... όσο ήταν flash το παιχνίδι έπαιζε παντού ακόμη και σε ΙΕ-9
ενώ από την αλλαγή σε HTML5 έγινε βαρύ κι ασήκωτο και καθυστέρηση στην απόκριση των κλικ'ς και μάλιστα την διαπιστώνω κι εγώ
που έχω 8 GB μνήμη RΑΜ και I-5 επεξεργαστή INTEL.. !! Στον ΙΕ-11 και EDGE δεν παίζει ούτε με...σφαίρες !! και σε OPERA είναι απελπισία σαν αργοκίνητο καράβι.... με κάρβουνο !! .......ενώ παίζεται κάπως υποφερτά... μόνο με τον FIREFOX !!
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Από τεχνικής άποψης το Flash Player είναι πιο αργό απ' την HTML5 και πολύ πιο περιορισμένο, ήταν ένας απ' τους λόγους που και η ίδια η Adobe που το δημιούργησε το παράτησε μόλις βγήκε η HTML5. Και ήδη πολλές πλατφόρμες έχουν αφαιρέσει το Flash Player ως επιλογή για να παίξει το οτιδήποτε, οπότε η επαναφορά του Flash Player στο Elvenar φαντάζει αδύνατη έως ακατόρθωτη.
Γενικότερα προτείνουμε να χρησιμοποιείται Chrome ή Firefox λόγω καλύτερης συμβατότητας και πάντα ενημερωμένα στη τελευταία έκδοση.
 
Κορυφή