• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Οδηγίες] Αγορές με PayPal;

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τους διαχειριστές.

Τις προάλλες χρειάστηκε να κάνω μια αγορά μέσω PayPal από το εξωτερικό και λόγω των capital controls δε γινόταν.

Ένας φίλος μου έστειλε ένα βιντεάκι και για να επαληθεύσω ότι ισχύει έκανα εδώ μια αγορά Διαμαντιών.

Τελικά και δουλεύει, και όπως λένε είναι νόμιμο. Τώρα το για ποιον ακριβώς λόγο δουλεύει, δεν το γνωρίζω...

Η ιδεά είναι η εξής:
1) Εάν έχετε λογαριασμό PayPal συνδεδεμένο με την κάρτα σας, δημιουργείτε έναν νέο λογαριασμό.
2) Πηγαίνετε στον νέο λογαριασμό και κάνετε "Request money" από τον αρχικό λογαριασμό σας.
3) Πηγαίνετε στον αρχικό λογαριασμό και εγκρίνετε την πληρωμή. Προσωπικά έβαλα 10 ευρώ και δε μου χρέωσε κάτι έξτρα.
4) Πλέον ο νέος λογαριασμός έχει αυτά τα 10 ευρώ και τα χρησιμοποιείτε όπως θέλετε, αφού δεν είναι χρήματα της πιστωτικής, αλλά χρήματα του PayPal.
 

DeletedUser3

Guest
Δεν είμαστε σε θέση να ελέγξουμε το κατά πόσον είναι νόμιμο. Φαντάζομαι όμως ότι για να λειτουργεί τόσο καιρό, λογικά θα είναι νόμιμος ο τρόπος αυτός.
 

DeletedUser30

Guest
Δεν εχει να κανει σχεση με νομιμο η μη , απλα βρηκαν τροπο να παρακαψουν την ελεγχομενη διαδικασια , οσο καιρο παραμενει ετσι θα γινεται κανονικα η μεταφορα χρηματων ..
 

DeletedUser468

Guest
καλησπερα,ο 2ος λογαριασμος στο pay pal ειναι σε αλλη πιστωτικη η χρεωστικη;
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
O δεύτερος λογαριασμός δεν είναι συνδεδεμένος με καμία πιστωτική ή χρεωστική. Στην ουσία σου μετατρέπει τα χρήματα της πιστωτικής (που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις) σε λεφτά του Paypal που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Παρεπιπτόντως, πλέον χρεώνουν κάτι για αυτή τη διαδικασία (αν θυμάμαι καλά 10%)...
 
Κορυφή