• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Έλλειψη στα Μανιτάρια Κράματος

cpkirk

Νέο Μέλος
Εδώ και καιρό η αγορά στα έμψυχα έχει διαλυθεί.

Αυτό που συμβαίνει όμως με τα
ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ δεν έχει προηγούμενο.

Δεν υπάρχουν πουθενά εκτός από μερικές τέλειος άθλιες προσφορές 1 προς 8......

Κάντε κάτι.

Ή δώστε σε όλους την δυνατότητα να το παράγουν σαν ενισχυμένο.

Ή κατεβάστε τις απαιτήσεις στις έρευνες στο ενα δέκατο των τωρινών έτσι ώστε αυτοί που τα παράγουν σαν ενισχυμένο να μην έχουν τι να τα κάνουνε.

Δεν πάει άλλο.

Θα παρατήσω τελείως το παιχνίδι όπως σκέφτονται και άλλα παιδιά να το κάνουν.

Νισάφι πια με τα μανιτάρια!!!!!!!

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

cpkirk

Νέο Μέλος

Εδώ και καιρό η αγορά στα έμψυχα έχει διαλυθεί.

Αυτό που συμβαίνει όμως με τα ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ δεν έχει προηγούμενο.

Δεν υπάρχουν πουθενά εκτός από μερικές τελείως άθλιες προσφορές 1 προς 8......

Κάντε κάτι.

Ή δώστε σε όλους την δυνατότητα να το παράγουν σαν ενισχυμένο.

Ή κατεβάστε τις απαιτήσεις στις έρευνες στο ενα δέκατο των τωρινών έτσι ώστε αυτοί που τα παράγουν σαν ενισχυμένο να μην έχουν τι να τα κάνουνε.

Δεν πάει άλλο.

Θα παρατήσω τελείως το παιχνίδι όπως σκέφτονται και άλλα παιδιά να το κάνουν.

Νισάφι πια με τα μανιτάρια!!!!!!!

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Το ότι υπάρχει πρόβλημα με την έλλειψη μανιταριών στην αγορά είναι γεγονός.

Όμως αυτό, σίγουρα δεν οφείλεται στις απαιτήσεις των ερευνών, του τελευταίοι κεφαλαίου.

Τα στοιχεία δείχνουν, ότι τα συνολικά μανιτάρια που χρειαζόμαστε, είναι τα λιγότερα σε αριθμό, !!

Θέλουμε δηλαδή 1,945,000 χαζοσαπουνο,
Μανιτάρια 1,750,000
και Κοσμικό Βισμούθιο 2,165,000!!!

Οπότε προς τι οι κραυγές?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ttmmf

DeletedUser777

Guest
Παρακαλούμε μην ανοίγετε πολλαπλά thread (νήματα συζήτησης) για το ίδιο θέμα.

Δεν πρόκειται για bug, συνεπώς το θέμα κλειδώνει.
 

DeletedUser777

Guest
Παρακαλούμε μην ανοίγετε πολλαπλά thread (νήματα συζήτησης) για το ίδιο θέμα.

Το θέμα κλειδώνει.
 

cpkirk

Νέο Μέλος
Εμένα δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα. Αυτό που βλέπω είναι ότι τα ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ δεν υπάρχουν.

Δεν θα παρακαλάω κανέναν.

Παίζουμε το παιχνίδι για να περνάμε 1 ώρα χαλαρά. Όχι για να ζούμε το θέατρο του παράλογου.

Αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα, το αργότερο ως το τέλος της περιπέτειας το αφήνω το παιχνίδι.

Από εμένα δεν θα ξαναπάρουν ούτε ευρώ. Και πήραν αρκετά ως τώρα.

Αυτά και καλά μυαλά στους σχεδιαστές!!!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Αυτή την στιγμή που γράφω υπάρχουν 73 σελίδες που ζητούν μανιτάρια, συνολικά 584 προσφορές. Οι 23 σελίδες είναι με 3στερες προσφορές 184 τον αριθμό. Αυτό που έχει συμβεί είναι να υπάρχουν πολλά άτομα που ζητούν μανιτάρια την ίδια στιγμή και όλοι θέλουν να πάρουν τις δικές τους προσφορές. Άλλοι παίκτες για να έχουν προτεραιότητα προσφέρουν περισσότερα από αυτά που ζητούν, άλλοι πάλι δίνουν τα αγαθά με ίδια αξία, αναγκαστικά αυτοί βρίσκονται πιο πίσω στην σειρά. Όλοι γκρινιάζουν για τις υπέρογκες προσφορές που βάζουν κάποιοι αλλά δεν λένε τίποτε για αυτούς που δίνουν περισσότερα από αυτά που ζητούν δημιουργώντας με τον τρόπο τους ένα είδος πληθωρισμού και οι παίκτες που παράγουν μανιτάρια να τα κρατούν στις αποθήκες τους και να επιλέγουν τις προσφορές που θεωρούν πιο προσοδοφόρες για αυτούς.
Δεν κατακρίνω καμιά κίνηση αυτό που βλέπουμε είναι απλά ένα φαινόμενο της ελεύθερης αγοράς. Υψηλή ζήτηση ελάχιστη προσφορά, οι τιμές ανεβαίνουν. Το ίδιο γίνεται και στον πραγματικό κόσμο. Το λυπηρό είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζουν κάποιοι αυτό το θέμα. Αντί να μεμψιμοιρούν ας πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Το έχω ξαναπεί, εργαλεία παρέχει το σύστημα, ας τα αξιοποιήσουν οι παίκτες, να μάθουν την αξία της υπομονής και της συνεργασίας με τους συμπαίκτες τους.
Αυτές οι απειλές του στύλ "Θα παρατήσουμε το παιχνίδι" έχουν γίνει και στο παρελθόν από πολλούς παίκτες ακόμη πιο πολλές φορές από τώρα. όπως βλέπετε το παιχνίδι συνεχίζει να υπάρχει. Η αγορά θα εξομαλυνθεί στο τέλος καθώς σιγά σιγά οι παίκτες θα ολοκληρώνουν τις ανάγκες τους.
 

cpkirk

Νέο Μέλος
1.Δεν απειλώ κανέναν αν και ξέρουμε όλοι ότι το παιχνίδι περνάει πολύ μεγάλη κρίση. Αυτό φαίνεται περίτρανα απο τους ανενεργούς ή τους ελάχιστα ενεργούς λογαριασμούς που υπάρχουν στην γειτονία μας. Ας μην γελιόμαστε καμία 500ρια άτομα παίζουμε.

2.Η κατάσταση με τα ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ δεν είναι αποτέλεσμα μεγάλης ζήτησης αλλά ΑΛΛΑ μη παραγωγής απο πολλά παιδιά. Στην ομάδα μας 4 από τους 25 παράγουν....... αυτό το ξέρουν οι σχεδιαστές. Και αν δεν το ήξεραν έπρεπε να το δουν έγκαιρα. Το πράγμα κακοφόρμισε πάρα πολύ και το ανεχτήκαν οι δημιουργοί. Και εμείς!!

3. Τέλος η λύση.... φορτωνόμαστε στους λίγους της ομάδας μας που παράγουν και ζητιανεύουμε δεν είναι ούτε για μικρά παιδάκια. Πόσο μάλιστα για μεγάλους ανθρώπους. Για όσους δεν την ξέρουν την έννοια να ανοίξουν λεξικό. Αλλά υπάρχει και αξιοπρέπεια.

Ο λογαριασμός μου σε 1 εβδομάδα, και αν δεν αλλάξει κάτι, θα γίνει ένας απο τους πολλούς-- ελάχιστα ενεργούς. Μια φορά την μέρα για 10 λεπτά, παραγωγές 24ωρες ίσα ισα για να μην χαθεί η πόλη.

Και παίξτε μόνοι σας. :)))))

Δεν γράφω άλλα ξέρετε οτι έχω δίκιο. Και οτι λεω το κάνω.

 

DeletedUser710

Guest
Κλασικό παράδειγμα ο κόσμος όλος περιστρέφεται γύρω από το "σπίτι" μου, την "οικογένειά" μου, την "πόλη" μου, τη "χώρα" μου. Το παιχνίδι έχει πάνω από 20 servers παγκοσμίως και πολλοί από αυτούς έχουν 2-3 ακόμα και παραπάνω κόσμους. Σκασίλα των σχεδιαστών αν στον ελληνικό server έχουν έλλειψη τα μανιτάρια. Σε κάποιον άλλον server μπορεί να υπάρχει έλλειψη στο βισμούθιο ή στον οψιδιανό. Δεν σημαίνει ότι όλοι οι servers και όλοι οι κόσμοι έχουν έλλειψη στα μανιτάρια ώστε να θεωρηθεί "πρόβλημα" του παιχνιδιού γενικότερα και κατά συνέπεια σχεδιαστικό σφάλμα που πρέπει να διορθωθεί. Γιατί δεν το κάνεις μια συζήτηση αυτό στην συντροφιά σου; Όπως είδα έχετε αρκετούς μαυραγορίτες εκεί. Ίσως είναι πιο εποικοδομητικό από το να απειλείς πως θα σταματήσεις το παιχνίδι ανθρώπους που δεν τους καίγεται καρφί αν το κάνεις.
 

cpkirk

Νέο Μέλος
Αγαπητή jaheira γνωριστήκαμε παλιότερα όταν πέρασες για λίγο καιρό από την τότε ομάδα μου. Έφυγες μια και το μόνο που απαιτούσες απο την ομάδα ήταν το 10ο στα τουρνουά. Αυτός ήταν κι ο λόγος που έφυγα κι εγώ λίγο καιρό μετα. Αν τους ρωτήσεις και εκείνους και ετούτους, δεν τους ζήτησα ή παρακάλεσα ποτέ για τίποτα. Δεν θα αλλάξω τώρα. Το ότι γίνετε κάποιος μαυραγορίτης είναι γιατί του το επιτρέπει το παιχνίδι με την στρεβλή κατάσταση που επέβαλε. Από την ομάδα εφόσον βγαίνει το 10 σεντούκι στα τουρνουά δεν έχω κάτι άλλο να ζητήσω.

Υπεύθυνοι για την άθλια κατάσταση στην αγορά είναι μόνο οι δημιουργοί του παιχνιδιού εδω και παγκόσμια αν έχουν και εκεί πρόβλημα. Παίκτες δεν υπάρχουν. 500 άτομα ήμαστε δεν ήμαστε. Φυσικά δεν μετράω τα «ρομποτάκια»....

Οπότε δεν έχω να πω τίποτα στην παρέα που ειναι 25 άτομα που συνεργάζονται στα τουρνουά και στις περιπέτειες. Την λύση αν θέλει μπορεί να την δώσει για όλους και οχι ατομικά για μένα μόνο η παραγωγή. Αν θέλει. Αν δεν θέλει.......
Και μεταξύ μας ΝΑ άμα θέλει ΝΑ κι άμα δεν θέλει.... :))))))
Εγώ τα είπα εκει που έπρεπε. Αλλιώς αν απλά σταματούσα θα ήμουνα άλλος ένας που βαρέθηκε. Εγω δεν βαρέθηκα αλλά ως εδώ με τις βλακείες.
 

Nikolaos49

Νέο Μέλος
Επειδη εχει παρα Γινει Το ΚΑΚΟ..... Νομιζω Μια Λυση Θα Ηταν Να μας ΕΔΕΙΝΕ 1 ΠΡΟΣ 1 ΤΑ ΕΜΨΥΧΑ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ !!!!! Και Ετσι ΣΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ ΟΛΟΝΩΝ !!!!! ΔΕΝ Γινετε να Περιμενουμε να Μαζεψουμε Πανω Απο 8 Μερες 100000 (ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ...... ΕΛΕΟΣ!!!!!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Είναι λυπηρό να βλέπω να κλαίγονται παίκτες μιας συμμαχίας (που υποτίθεται πως είναι από τις μεγάλες συμμαχίες) σαν μωρά παιδιά που τους κλέψανε το γλυφιτζούρι την ώρα που συμπαίκτες τους βάζουν τοκογλυφικές προσφορές που θεωρούνται το βασικό πρόβλημα στην αγορά (δεν είναι αυτό το μεγάλο πρόβλημα,)
Για εμένα είναι απορίας άξιο να βλέπω συμμαχίες ενός σεβαστού μεγέθους απλά αποδεικνύονται ένα συνονθύλευμα λογαριασμών με πολλούς πόντους.
Πότε επιτέλους θα μάθετε να ξεπερνάτε τα εμπόδια και να συνεργαζόσαστε αντί να κλαψουρίζετε είναι ένα μυστήριο που μένει να επιλυθεί.
Οι 2 παίκτες ανήκουν στην ίδια συμμαχία με εσένα cpkirk. Αντί να γκρινιάζει κάποιος στο φόρουμ καλό θα ήταν να συνεργαζόταν με τους συμπαίκτες του.
Εκτός και αν είναι φυσικά από τους παίκτες που δεν μπαίνουν στο chat ούτε για καλημέρα, οπότε τότε είναι λογικό να μην ενδιαφέρονται και οι συμπαίκτες για τον εν λόγω παίκτη.
Το να ζητάει κανείς βοήθεια δεν είναι ντροπή
 
  • Like
Αντιδράσεις: ttmmf

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Όσο για τις τιμές του έμπορου υπάρχει ένα θαύμα που λέγεται "Συντεχνία Εμπόρων των Ανθέων" κοινώς Μελισσούλα. όσο το ανεβάζει κάποιος ανεβαίνουν και οι ποσότητες που του δίνει ο έμπορος σε μια σχετικά καλή τιμή. Μπορεί ένας παίκτης λοιπόν να ανεβάσει το επίπεδο του θαύματος και να αξιοποιήσει τις προσφορές του καλύτερα. Από εκεί και πέρα μπορεί κάποιος παίκτης να βάλει προσφορές με 10 - 20 % παραπάνω αγαθά από αυτά που θα πάρει και να του τις πάρουν οι παίκτες που παράγουν μανιτάρια σχετικά γρήγορα. Στα επίπεδα που βρισκόσαστε όλοι δεν θα σας λείψουν 30.0000 - 50.000 αγαθά αν θα πάρετε τις 400.000 που θέλουν 2 έρευνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ttmmf

cpkirk

Νέο Μέλος
sokraths72.
Να υποθέσω ότι ποτέ δεν ήσουνα σε μια πραγματικά μεγάλη παρέα χωρίς ρομποτακια -- διπλούς λογαριασμούς και χωρίς να είσαι ο ζήτουλας την ομάδας!!!

Απ οτι κατάλαβα η λύση στα λάθη του παιχνιδιού η και στην ζωή έξω απο εδώ ειναι για σενα, να φορτώνεσαι στους άλλους. Τους χαζούς που πάντα θα σε βοηθάνε.

Πιστεύεις οτι είσαι ο έξυπνος που θα μπεις σε μια ομάδα και θα εκμεταλλευτείς τους άλλους επ αόριστο.

Την λέξει συνεργασία την θεωρείς απ οτι κατάλαβα συνώνυμη της εκμετάλλευσης του κόπου των άλλων....

Το πιο πιθανό πάντως είναι να είσαι ρομποτακι της παραγωγής, αρχηγός μιας παράξενης ομάδας που το μικρότερο μέλος είναι στην αρχή του παιχνιδιού και τι να κάνει άραγε στην ομάδα σου????? Τι προσφέρει????

Μην στεναχωριέσαι. Υπερασπίσου με σθένος τα λάθη της παραγωγής και κατι θα κερδίσεις κι εσύ.

Αν μη τι άλλο θα κάνουν τα στραβά ματια αν κατι δεν παει καλα.....

Αντε καληνύχτα!
 

cpkirk

Νέο Μέλος
Α και να συμπληρώσω οτι η αναζήτηση της δικαιοσύνης και του σωστού και δίκαιου δεν είναι κλαψούρισμα.

Όμως κάπως ετσι θα το αντιλαμβάνεται κάποιος που δεν έμαθε να αγωνίζεται για το δίκιο όλων αλλά ατομικά καταφέρνει να περνάει καλα φορτωμένος στους άλλους.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Χα χα χα cpkirk να ήξερες πόσο λάθος κάνεις. Υπήρξα μέλος συμμαχίας που ήταν για πολύ καιρό η πρώτη στον server και έφυγα μαζί με άλλους παίκτες επειδή βαρέθηκα να βρίσκομαι σε μια συμμαχία που το μόνο της μέλημα ήταν η κατάταξη. Μπές στο gems statistics και θα δείς που βρισκόμουνα. Αν φυσικά ξέρεις πως να μπείς. Όσο για το αν φορτωνόμουνα στους άλλους και ήμουν ο "ζήτουλας" της συμμαχίας όπως λές να σε πληροφορήσω πως όλα τα μανιτάρια μου εδώ και καιρό τα παίρνω από τον έμπορο μου για να μην επιβαρύνω την συμμαχία μου. Φυσικά αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβει κάποιος με τόσο κοντόφθαλμη οπτική.
Όσο για τους παίκτες στην παράξενη συμμαχία που είμαι αρχηγός να σε πληροφορήσω πως προτιμώ 1000 φορες μικρούς παίκτες που θα κερδίσουν με την αξία τους την άνοδό τους και θα γίνουν λειτουργικοί λογαριασμοί από λογαριασμούς γλάστρες που είναι πηγμένοι στα σπιτάκια για να ανέβουν στην κατάταξη. Αϊντε και καλή αναμονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
καλημερα, επιδη ειμαι ενας απο αυτους που παραγουν μανιταρια θελω να σας πληροφορισω οτι μονο στις αρχες που ξεκινησα να το παραγω ειχα βαλει 1 ή 2 προσφορες ανισες. ξερω πως ειναι να βλεπεις να χανονται τα εμψυχα καθε βραδυ και ανισες προσφορες απο ατομα που θελουν κατι παραπανω αλλα ετσι στο παιχνιδι και ακομα εξω στην πραγματικη ζωη. καλο θα ειναι και γνωμη μου φυσικα, αφου το θεμα ειναι γνωστο, να κανουμε ολοι λιγο υπομονη. σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι παιχτες που να παραγουν και να κανουν οπως εγω που πρωτα, οταν δεν τα εχω αναγκη, να τα δινω στην συντροφια μου και σε γνωστους φιλους και μετα να παιρνω αναλογες 3αστερες προσφορες. πλεον δεν βαζω ανισες και ουτε θα το κανω. σκεφτομαι μολις βρω χρονο να ανεβασω και 3ο εργοστασιο ετσι ωστε να βοηθαω οσο μπορω *ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ*. γι αυτο λοιπον προτινω στους υπολοιπους που παραγουν μανιταρια να κανουν το ιδιο για να φτιαξει λιγο η κατασταση αυτη. δεν ειναι λογος να παρατησει καποιος ενα παιχνιδι εκτος αν τα παραταει ευκολα και στην πραγματικη ζωη. καλη συνεχεια σε ολους. φιλικα δημητρης.
 
Κορυφή