• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Άλλαγές παραγωγής στρατού στον στρατώνα

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μετά τις αλλαγές που έχουν γίνει στον χρόνο παραγωγής του στρατού έχει δημιουργηθεί ένα σοβαρό πρόβλημα για τους παίκτες που δεν μπορούν να μπαίνουν πολλές φορές την ημέρα στο παιχνίδι.
Αυτή την στιγμή με στρατώνα στο 25ο επίπεδο και το θαύμα των βελονών στο 6ο επίπεδο θέλω για 1 γκόλεμ 19 δευτερόλεπτα παραγωγής. Και τις 5 θέσεις να τις καλύψω με αυτά δεν ξεπερνώ τις 4 ώρες παραγωγής. Έχω 5 οπλοστάσια στο μέγιστο επίπεδο και θαύμα προπυργίου στο 6ο επίπεδο.
Παραθέτω το δικό μου παράδειγμα για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης.
Άρα είναι αδύνατο πλέον να υπάρχει συνεχής παραγωγή στον στρατώνα, εκτός και αν τοποθετήσω κέρβερους ή τα καινούρια στρατεύματα των όρκς. Ο χρόνος παραγωγής τους αυτή την στιγμή βολεύει αλλά μόλις θα αναβαθμιστεί ο στίβος μάχης, από το 8ο επίπεδο που βρίσκεται τώρα, θα πέσει πάλι. Ως αποτέλεσμα δεν θα βοηθάει ούτε ο συνδιασμός παλιών και καινούριων στρατευμάτων.
Να γεμίσει ένας παίκτης όλη την πόλη με οπλοστάσια είναι πρακτικά ανέφικτο, να ανεβάσει το προπύργιο και τον βωμό των έξυπνων μανιταριών στα ανώτερα επίπεδα (15 και πάνω) είναι πάλι πολύ δύσκολο και απαγορευτικά χρονοβόρο.
Αυτό που προτείνω είναι να υπάρχει επιλογή στον στρατώνα και στα άλλα κτίρια παραγωγής στρατού για 3ωρη και 6ωρη παραγωγή ενός στρατεύματος για κάθε ελεύθερη θέση που υπάρχει. Έτσι με τις 5 θέσεις μπορεί ένας παίκτης να έχει 15 συνεχείς ώρες παραγωγής ή 30 ώρες. Με αυτό τον τρόπο θα μπορούν όλοι οι παίκτες να έχουν μια κανονική παραγωγή στρατού.
Από εκεί και πέρα αντί κάθε φορά που ανεβαίνει το επίπεδο ενός στρατιωτικού κτιρίου να μειώνεται ο χρόνος παραγωγής, να αυξάνεται το πλήθος στρατού που μπορεί να παραχθεί στις 3 ώρες και στις 6 ώρες ανάλογα με το πλήθος στρατού που θα έβγαινε σε αυτές τις ώρες αν έπεφτε ο χρόνος παραγωγής τους.
Διότι το ίδιο πράγμα είναι στην ουσία αν θέλεις 3 ώρες για 500 γκόλεμ ή να παράγεις 500 γκόλεμ στις 3 ώρες.
Χρησιμοποιώ μια μονάδα στρατού που διαθέτω ως ξωτικό για την κατανόηση αυτού που θέλω να πώ.
Στην τελική αυτό θα βοηθήσει τους παίκτες που παίζουν πιο χαλαρά να έχουν ένα αξιοπρεπή στρατό για να βοηθούν την συμμαχία και όσοι παίκτες θέλουν κάτι παραπάνω διαθέτουν ακόμη την επιλογή να τρέξουν τα ανάλογα θαύματά τους και να τοποθετήσουν επιπλέον οπλοστάσια για να ανεβάσουν και άλλο τις ποσότητες στρατού τους. Η επιλογή θα είναι δική τους.
 

DeletedUser3

Guest
Υπάρχουν δύο διαφορετικά πράγματα στην όλη ιδέα. Το ένα είναι το πρόβλημα, το οποίο όντως είναι υπαρκτό, κυρίως στο κεφάλαιο των Ξωτικών του Δάσους όπου δεν υπάρχει Αναβάθμιση για τα Οπλοστάσια.

Αυτή η "ανωμαλία" στην πραγματικότητα πρακτικά υπάρχει προκειμένου να δημιουργήσει αυτό το "πρόβλημα" και να αυξήσει την πολυπλοκότητα της διαχείρισης χώρου καθώς όντως είναι αρκετά δύσκολο στο συγκεκριμένο Κεφάλαιο να έχει ένας χρήστης συνεχόμενη παραγωγή μονάδων από τα κτίρια.

Η ιδέα που προτείνετε έχει απορριφθεί από την Ομάδα Σχεδιασμού, καθώς πρόκειται για ζήτημα το οποίο πρέπει να προβληματίσει τους χρήστες με τους εξής τρόπους:

α) Χτίσιμο 10 Οπλοστασίων (τόσα περίπου απαιτούνται για συνεχή παραγωγή)
β) Συνδυασμός "αργά παραγόμενων" μονάδων με "γρήγορα παραγόμενες".

Σαν χρήστης, έχω καταλήξει στα 8 Οπλοστάσια τα οποία επαρκούν για συνεχόμενο 8ωρο παραγωγής, όμως και πάλι μου δημιουργεί ζητήματα με τις Προμήθειες, οπότε μάλλον πως στα 6-7 είναι το ιδανικό.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγω πανω σε αυτό.δυστυχως δεν εχω χρονο για να μπαινω στο παιχνιδι παρα μονο μια με δυο φορες τη μερα.δεν θα βολευε να εκπαιδεύαμε στον στρατωνα τον βασικο μας στρατο και στον στοιβο μαχης ξεχωριστα τον στρατο που μπορούμε να εκπαιδεύσουμε εκει,και στο καταυλισμο μισθοφορων τον αντιστοιχο στρατο?εννοω ο στοιβος μαχης και ο καταυλισμος μισθοφορων να λειτουργουν σαν εκπαιδευση ξεχωριστα από τον στρατωνα?και κατι άλλο.ο καταυλισμος μισθοφορων παρ ολο τις αλλαγες που εγιναν δεν ειδα καμια τεραστια διαφορα πανω σε μαχη σε αυτους τους στρατιώτες.μεχρι στιγμης δεν είναι λιγο ''αχρηστο'' κτηριο?και για να μην παρεξηγηθώ ,λεγοντας ''αχρηστο'' εννοω πως οι στρατιώτες που παραγει δεν είναι τοσο ισχυροι οπωτε στην ουσια εχουμε ένα κτηριο στην πολη μας που υποθετω κανεις δεν εκπειδευει τον αναβατη του κηφηνα η τον μαγο του ανθους η τον δασοφυλακα μιας και δεν είναι ισχυρος στρατος για τις μαχες
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
Κι όμως, οι Μάγοι του Άνθους στις μάχες εναντίον Μονάδων Βαριάς Συμπλοκής, λειτουργούν πάρα πολύ αποτελεσματικά. Πολύ καλύτερα σε σχέση με τις Μάγισσες των Μπουμπουκιών για τα Ξωτικά και πολύ καλύτερα σε σχέση με τους Ιερείς για τους Ανθρώπους.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
οσες φορες εχω βαλει εχω χασει πανηγυρικα..το αποτέλεσμα ηταν να μην ξαναβαλω ουτε μαγους ουτε αναβατες ....δεν ειχα λογο να ξοδευω αδικα προμήθειες...16.856 προμηθειες είναι παρα πολλες για μενα για εναν στρατιωτη που παντα χανει.υπ οψιν δεν εχω χρονο για χειροκίνητες μαχες.παντα ολες τις μαχες τις κανω αυτοματο.ισως θα πρεπει να λαβουν υπ οψιν τους την ελειψη χρονου από αρκετους παικτες
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Τα στρατεύματα των μισθοφόρων μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση είναι άχρηστα για όλους τους παίκτες μέχρις στιγμής. Αυτόματα και χειροκίνητα. Δοκιμάσαμε όλους τους συνδιασμούς που σκεφτήκαμε στην συμμαχία μας αλλά δεν πέτυχε τίποτε. Η σύγκριση με την μάγισσα μπορεί να ισχύει, (δεν το έχω κοιτάξει ακόμη) αλλά και η μονάδα των μαγισσών έχει πάψει πια να χρησιμοποιείται από όλους μας, μιας και από την τελευταία εξισορρόπηση που της έγινε, κατέληξε να είναι μια μονάδα που δεν αξίζει να χρησιμοποιηθεί. Όλοι χρησιμοποιούμε μόνο τοξότες αφού με μια απλή αναβάθμιση στο θαύμα των βελονών έχουν γίνει κατά πολύ πιο αποτελεσματικοί.
Δυστυχώς αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι σχεδιαστές είναι πως με τις κάθετες αλλαγές που κάνουν δημιουργούν τεράστια χάσματα που μόνο εκνευρισμό προκαλούν. Με σπασμωδικές κινήσεις διόρθωσης μετά, δεν διορθώνονται τα προβλήματα που προκαλούνται.
Πρέπει να υπάρχει μια πρόκληση για να μην είναι βαρετό το παιχνίδι. Αλλά όταν φτάνουμε στο άλλο άκρο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνεται υπερβολικά δύσκολο, λέγοντάς μας να κάνουμε υπομονή μέχρι να διορθωθούν τα πράγματα, δεν βοηθάει καθόλου τους χρήστες να θέλουν να συνεχίσουν το παιχνίδι.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σκεφτούν σε τι κοινό θέλουν να απευθυνθούν, διότι αλλιώς ξεκίνησε το παιχνίδι και έχει αλλάξει τελείως μορφή.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Δυστυχώς απαντήθηκε η ερώτησή μου με τον χειρότερο τρόπο, μετά την προσφορά που βγήκε για αγορά στρατού με διαμάντια.
Δεν υπάρχει θέμα πρόκλησης, δυστυχώς το παιχνίδι οδεύει ακάθεκτο για παιχνίδι pay to win (πληρώστε να κερδίσετε).
Υπήρχε πάντα ο παράγοντας πληρωμή για να βρίσκεσαι στις πρώτες θέσεις, λογικό το βρίσκω, αλλά τώρα το έχουν φτάσει σε εξόφθαλμο επίπεδο.
Απλά μένω άφωνος με τον ξεδιάντροπο τρόπο που μας χειρίζονται. Απλά λυπηρό.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
το θεμα δεν είναι μονο αυτό...από τη στιγμη που θελουν καποιοι να ριξουν διαμανται είναι δεκτο.και εγω εχω ριξει..αλλα για ποιον ανταγωνσιμο μιλαμε αφου ο πρωτος δευτερος τριτος στην καταταξη η ακομα η πρωτη δευτερη τριτη συντροφια δεν κερδιζουν κατι....δεν υπαρχει επαθλο....απλα για να λεμε πως ημαστε πρωτοι?ποιο το νοημα?
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Δεν μπορούσες να το θέσεις καλύτερα mpoultoza. Ναι, είναι απλά για να λέμε ότι είμαστε πρώτοι. Μην ξεχνάτε ότι είναι παιχνίδι και δεν υπάρχει έπαθλο, οπότε τα χρήματα, ναι, μπορεί να γλιτώνουν σε κάποιες περιπτώσεις πονοκέφαλο, αλλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά ακριβό άθλημα.
 

DeletedUser3

Guest
Για του λόγου το αληθές πάντως και για την αξία των Μάγων του Άνθους...

Φρέσκα-φρέσκα και λαχταριστά! 3ο επίπεδο Επαρχίας, στο αυτόματο.

index.php


index.php
 

Συνημμένα

  • battle1.png
    battle1.png
    183,9 KB · Προβολές: 222
  • battle2.png
    battle2.png
    209,5 KB · Προβολές: 167

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
σε ποιο επιπεδο είναι το πολεμικο μοναστρι η το αδυτο σου ομως NeoRomeo?και εκτος αυτου μεχρι το τριτο αστερι οι μαχες είναι σχετικα ευκολες.θα ηθελα να δω και στο πεμπτο η εκτο αστερι μαχες στο αυτοματο με μαγους του ανθους..εγω που δοκιμασα στο τεταρτο αστερι με μαγους εχασα κανονικα.ζητω συγνωμη αν βγηκαν τοσο μεγαλες οι εικονες.ισως εκανα κατι λαθος.δεν τα παω και τοσο καλα με αυτά...
16807494_1806290406302750_3843762964849227928_n.jpg
16806955_1806309642967493_9004954128738573610_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
Δεν βάζουμε Μάγους του Άνθος όταν έχει Δρυάδες. ..
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
αυτά παθαινει κανεις όταν εχει ελαχιστο χρονο να ασχοληθεί με το παιχνιδι όπως εγω.και γι αυτό κανω μαχες στο αυτοματο.παντως ακομα και σημερα που εκανα μαχες και δοκιμασα μαγους του ανθους παλι εχασα.οσο πανε δυσκολευουν οι μαχες ανεβαίνοντας αστερι
 

DeletedUser3

Guest
Στο αυτόματο ήταν κι αυτό. Γενικά φροντίζουμε να χρησιμοποιούμε μονάδες με bonus και μέχρι και 4ο αστέρι το Τουρνουά βγαίνει. Μετά θέλει στρατηγική και χρόνο, πράγμα το οποίο απ ' όσο γνωρίζουμε είναι στα πλάνα των αλλαγών εξισσορρόπησης για το μέλλον.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ναι στο αυτοματο ηταν.δυστυχως δεν εχω χρονο για χειροκινητη μαχη
 
Κορυφή