• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Σύναξη των Λατρειών του Φοίνικα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μετά την μείωση των ημερών εμφάνισης πηγαδιών από 2 σε 1 στο προηγούμενο event, μάλιστα βάζοντας την ημέρα εμφάνισης στην πρώτη μέρα για να μειωθούν στο ελάχιστο οι πιθανότητες ενός παίκτη να τα κερδίσει, ήρθε η πλήρης κατάργησή τους σε αυτό το event. Απλά λυπηρό.
 

DeletedUser1265

Guest
Το κεντρικό κτίριο-δώρο του ιβέντ είναι 4Χ4. Αν τελειώσεις όλες τις αποστολές, άντε και να πάρεις 7 τέχνεργα, δηλ να το εξελίξεις στο επίπεδο 8, δηλ γι' αυτό το χώρο που καταλαμβάνει δεν αξίζει. Οι παίκτες που είναι σε προχωρημένο επίπεδο (ενδεχομένως έχουν τελειώσει και την τελευταία φυλή) πλέον ματώνουν για να πάρουν μια επέκταση, οπότε να τη χαραμίσουν σε ένα κτίριο-δώρο που δεν μπορείς καν να το εξελίξεις στο 10; Δε νομίζω. Και άντε και κατάφερες και το πήγες στο 10 και το τάισες, τι θα κερδίσεις; 14 πγ κάθε 4 μέρες δεδομένου ότι τόσο διαρκεί η ανίχνευση σε έναν προχωρημένο παίκτη.
Σκέφτεσαι μήπως να εξελίξω κάποιον παλαιότερο φοίνικα πχ αυτόν της καταιγίδας. Έχω 3 τέχνεργα από παλαιότερα και 7 που θα πάρω τώρα, τα οποία θα μετατραπούν σε 2 αφού η αναλογία μετατροπής στην ακαδημία είναι 3 προς 1, άρα θα έχω 5 του φοίνικα της καταιγίδας. Άρα τζίφος και από εδώ. Σημειωτέον ότι η μετατροπή στην ακαδημία θα είναι δυνατή όπως γράφουν "για περιορισμένο χρονικό διάστημα", δηλ θα εμφανιστεί και αν προλάβεις πρόλαβες, αλλιώς θα μείνεις με το........τέχνεργο στο χέρι.
Και φυσικά δεν υπάρχουν πηγάδια ούτε για δείγμα.
Τελικά γιατί να ασχοληθούμε με το ιβέντ;
1ος λόγος: για να βάζουν στοιχήματα μεταξύ τους τα μέλη μιας συντροφιάς για το αν θα πάρουν το τίποτα ή το απόλυτο τίποτα
2ος λόγος και πιο σημαντικός. Για λόγους υγείας. Η ευρηματικότητα των ανθρώπων του παιχνιδιού στο να μην προσφέρουν τίποτα ως ανταμοιβή για το ιβεντ έχει φέρει το γέλιο στα χειλάκια μας και ως γνωστό το γέλιο είναι αγχολυτικό και συνεπώς βελτιώνει την υγεία μας.

Ευχαριστούμε που σ' αυτές τις δύσκολες ώρες σκέφτεστε την υγεία μας :)
 

mike1976

Νέο Μέλος
Αυτό που έχουν κάνει είναι εναντίον πρώτα για τους νέους παίκτες λόγω του ότι δεν έχουν την επιλογή για να διαλέξουν ένα διαφορετικό φοίνικα όπως είχαμε εμείς πέρυσι και μετά το 3 προς 1 στης ανταλλαγές των περσινών εξελίξεων με την φετινές είναι πάλι άδικο γιατί σου λέει είσαι λάθος (για να μην το πω αλλιώς) που έπαιξες πέρυσι πολύ και μάζεψες παραπάνω εξελίξεις και που της φύλαξες για να της βάλεις τώρα, ΆΔΙΚΟ ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ ΤΕΛΙΚΆ...,ασε που δεν έχουν και πολλά δώρα που τα ήθελαν πολλοί παίκτες πχ ενίσχυση πύλης και πηγάδια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bobina

Chef
Σε ολα τα προαναφερθεντα θα ηθελα να προσθεσω την αποψη μου που αφορα ΚΑΙ τα σημεια των καιρων .
Το παιχνιδι εδειξε να ευαισθητοποιειται για το παγκοσμιο θεμα του κορονοιου,αφου εστειλε και αναλογο μηνυμα .
Επομενως ,θα ηταν σωστοτερο να μπει ΤΩΡΑ ενα ΚΑΛΟ event,που θα αυξανε το ενδιαφερον των παικτων,που θα μας κρατουσε απασχολημενους ,ολες αυτες τις μερες που ειμαστε κλεισμενοι στα σπιτια μας , που θα μας προσεφερε καποιες χαρουμενες στιγμες ,παρα αυτη τη παρωδια με την οποια οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται, γιατι δεν εχουν να παρουν κανενα ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΔΩΡΟ ωστε να τους κεντρισει το ενδιαφερον.
Ενα καλυτερο εβεντ θα ειχε σαν αποτελεσμα, να περασουν πιο ευχαριστα το χρονο τους οι παικτες/πελατες ,που ειναι κλεισμενοι μεσα.
Δυστυχως τετοιο ενδιαφερον δεν ειδαμε .
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser574

Guest
καλησπέρα σε όλους σήμερα είναι η τελευταία μερα του ιβεντ στον μπετα και θέλω να ρωτήσω τους υπευθύνους του παιχνιδιού γιατί αποφάσισαν τα δυο - τρία καλά ιβεντ που υπήρχαν στο παιχνίδι να τα καταστρέψουν εντελώς και αντί για τις ανταμοιβές που υπήρχαν να βάλουν για ανταμοιβές κάτι σκουπίδια. μάλιστα κύριοι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και οι ημερήσιες με εξαίρεση 3-4 και του ίδιου του ιβεντ πιο χάλια δεν θα μπορούσε να είναι λείπαμε που το λέω άλλα γενικός κύριοι δεν τα πάτε καλά σε όλο το φάσμα του παιχνιδιού κάτι κάνετε λάθος εκτός και αν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι το πως θα πουλήσετε διαμαντια
 

Deleted User - 31021

Guest
Σαν παλιός παίκτης το event δυστυχώς είναι το χειρότερο που έχω παιξει! Ενώ το design των νέων κτιρίων είναι εντυπωσιακό δε παραπονουμε και οι ενισχύσεις που κερδίζουμε από τα σεντούκια θα μας ωφελεισουν στο κωδωνοστάσιο, όλα τα υπόλοιπα για ένα προχωρημένο παίκτη είναι άχρηστα, δε με νοιάζει προσωπικά για τα πηγάδια , αλλά θα ήθελα να υπήρχε ένα κτίριο όπου θα περίμενα να έρθει και να ξοδέψω τα αιθέρια έλαια προσπαθοντας να κερδίσω κάτι! Τώρα το μόνο που θέλω να κερδίσω είναι τα νέα τέχνεργα για να τα πουλήσω για τα παλιά τεχνουργήματα του φοινικα...

θα μπορούσατε να βάλετε κάποια σετ κτίρια για να τραβήξετε το ενδιαφέρον ή έστω κάποιες ενισχύσεις χρόνου ή και ενισχυση ΠΓ που είχατε βάλει στο προηγούμενο εβεντ και δε ξέρω γιατί δε το κάνατε τώρα.

Για τους νέος παίκτες το βασικό κτίριο του εβεντ είναι πολύ καλό ενώ τα υπόλοιπα μπορώ να πω είναι απλά καλά
 

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλημερα σε ολους.. σε καθε εκδηλωση του παιχνιδιου προσπαθω να δω πρωτα τα θετικα στοιχεια και μετα να ''εστιασω'' στα αρνητικα του.. δυστυχως ειναι η μονη φορα που δεν βρηκα θετικα εκτος απο ενα κι αυτο κουτσουρεμενο.. αναφερομαι στις ενισχυσεις στρατου που υπαρχουν μονο στα σεντουκια των 19 και 86.. ας ελπισουμε μελλοντικα να τις δουμε και καπου αλλου (ισως στην ακαδημια σαν παραγωγες η περισσοτερες σε επομενα event)..
απο κει και περα το χαος..
μεγαλο δωρο κτηριο που πρωτη φορα δεν εχω βαλει στην πολη μου και μαλλον δεν θα το βαλω ποτε..
μεγαλα βραβεια της πλακας αφου ουσιαστικα καταργηθηκαν τα κτηρια βιβλιοθηκης , εμπορειο, μνημειο γνωσης, ροδα λουνα παρκ και πηγαδια ευχων..
στα καθημερινα βραβεια αναφερω αυτα που ''κοπηκαν''.. πηγαδια ευχων, ενισχυσεις πυλης, ποντοι αρχαιας γνωσεις και μειωσεις χρονου..
αυτα αντκατασταθηκαν με κτηρια της πλακας συμφωνα με αυτα που δινουν ανα τετραγωνο σε σχεση με παρομοια κτηρια που μπορεις να βρεις στην ακαδημια μαγειας.. οσο για τα κτηρια πληθυσμου που παντα ειναι τα αγαπημενα μας μονο ενα αξιζει αναφορας που κι αυτο ανα τετραγωνο δινει λιγοτερο πληθυσμο απο πολλα αλλα κτηρια προηγουμενων events.. αναφερομαι στην λατρεια του φοινικα που οπως λεει και φιλος μου ο mike1976 καπου παραπανω ποσο τυχαιο ειναι οτι υπηρχε μονο την τριτη μερα!!!!
συμπερασματικα λοιπον το χειροτερο event που εχει μπει.. αδιαφορο εν μεσω κιολας κωροναιου που κατι θα επρεπε πιστευω να κανουν οι υπευθυνοι ωστε να γελασει λιγο το χειλακι μας και να ξεχαστουμε παρα να ενισχυουν την αρνητικοτητα και απαισιοδοξια των ημερων..
 

gkeim

Νέο Μέλος
Επιφυλάσσομαι να ολοκληρώσω πρώτα το event, αλλά η εντύπωση που μου έχει αφήσει ως τώρα είναι μάλλον απογοητευτική. Στο μόνο θετικό βρίσκω κι εγώ τις ενισχύσεις στρατού, παρόλο που δεν αφορά όλες τις μονάδες (και μάλιστα οι 2 από τις 3 που δίνει, προσωπικά δε με ενδιαφέρουν). Για το ότι στα μεγάλα βραβεία μπήκαν προμήθειες και νομίσματα δεν έχω λόγια-τα συγκεκριμένα "δώρα" (ειδικά τα νομίσματα) είναι κατά τη γνώμη μου ότι πιο άχρηστο κυκλοφορεί (εδώ πιθανώς αρκετοί να μη συμφωνούν). Όχι πως και οι ΠΓ σα "δώρο" είναι κάτι που αξίζει να αναφερθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1044

Guest
Το event έχει χάσει την αξία του και σταμάτησε πλέον να αποκτά νόημα. Ίσως να μην αρέσει σε πολλούς αλλά η κατάργηση των πηγαδιών και οι μειώσεις χρόνου που προσέφεραν τα σεντούκια του event αντικαθίστανται απο την νέα τάξης πραγμάτων στο Ελβεναρ που μας επέφεραν με το Κωδονοστάσιο της αιωνιότητας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yeilos

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ερώτηση: Εφ' όσον οι ανταλλαγή τεχνεργών είναι για πολύ λίγο ακόμα διαθέσιμη δεν θα έπρεπε στην ακαδημία να βγαίνει πιο συχνά αυτή η επιλογή ?


Ευχαριστώ και καλή ανάσταση να έχετε.
 
@FoTiS 21 Εφ' όσον αυτή η επιλογή υφίσταται για περισσότερο από ένα μήνα, ο χρόνος θεωρείται αρκετός για τη μετατροπή των Τεχνέργων.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Εγω ειπα για την συχνοτητα εμφανισης. Ολο αυτο το διαστημα σε μενα τουλαχιστον εμφανιστικε 2-3 φορες και ολες ηταν για να αλλαξω τα φετινα τεχνεργα για να αποκτησω τα περσινα και οχι το αντιθετο.
Γιατι για ακομα ενα event φτσαμε μεχρι το 9ο τεχνεργο μιας και για ακομα μια φορα τα ελαια δεν φτασανε μιας και τελειωσαν νωριτερα οι αποστολες. (και κερδισα και καμποσες φορες εξτρα ελαια)
Οι μονες περιπτωσεις για να κερδιζουμε ολα τα τεχνεργα ειναι : οι να γινουν απεριοριστες οι αποστολες (οπως ηταν σε καποιο προηγουμενο event ή να γινει με το συστημα των χριστουγεννων.
 
@FoTiS 21 Στο ''ο χρόνος θεωρείται αρκετός'' αναφερόμουν και στη συχνότητα εμφάνισης για τη μετατροπή αυτή. Σε τόσο μεγάλο διάστημα είναι λογικό να εμφανιστεί αρκετές φορές αυτή η επιλογή, δεδομένου του ότι οι επιλογές Κατασκευών στην Ακαδημία Μαγείας αλλάζουν 4 φορές την ημέρα - 120 φορές το μήνα. Ακόμα και αν δε μπορείς να είσαι συνδεδεμένος κάθε 6 ώρες, είναι πάρα πολλές οι ευκαιρίες για να παρουσιαστεί αυτό που επιθυμείς. ..Εκτός πια αν είσαι γκαντεμόσαυρα.

Οι απεριόριστες αποστολές μάλλον κακό έκαναν παρά καλό, για αυτό και άλλαξαν πορεία στη διεξαγωγή των events.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ισως να ημουν ατυχος. Τελικα τα καταφερα και το πετυχα και εκανα 10 επιτελους τα τεχνεργα.
Αν οχι απεριοριστες, τουλαχιστον να βαζουν τοσες ωστε αν καποιος τις τελειωσει θα εχει αποκτησει ολα τα τεχνεργα με τα ελαια των αποστολων, κατι που δεν συμβαινει αυτη τη στιγμη
 
@FoTiS 21 Τέχνεργα βάζουν και στις Περιπέτειες της Συντροφιάς, οπότε γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το να μαζεύουμε και τα 9 Τέχνεργα εξ' αρχής δε μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε να περιμένουμε κάτι και στο μέλλον. Υπάρχουν άτομα που δε βρίσκουν καμία πρόκληση σε αυτό.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Ισως να ημουν ατυχος. Τελικα τα καταφερα και το πετυχα και εκανα 10 επιτελους τα τεχνεργα.
Αν οχι απεριοριστες, τουλαχιστον να βαζουν τοσες ωστε αν καποιος τις τελειωσει θα εχει αποκτησει ολα τα τεχνεργα με τα ελαια των αποστολων, κατι που δεν συμβαινει αυτη τη στιγμη
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Γιατί χρειαζόσουν 10 τέχνεργα; Με 9 τέχνεργα πας ένα κτήριο στο επίπεδο 10 αφού το κάθε κτήριο ξεκινά από το επίπεδο 1 και όχι από το 0
 
Κορυφή