• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Έκδοση 1.56

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπερα.εχουμε καποια ενημερωση για τα ξόρκια αναβαθμισης???γιατι ουτε και σε αυτή την αναβαθμιση προστεθηκαν
 

DeletedUser3

Guest
Όταν θα είναι έτοιμα, θα το συμπεριλάβουμε στις σημειώσεις έκδοσης.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δυστυχως δεν διορθωθηκε το προβλημα με το chat...ακομα εμφανιζονται οτι υπαρχουν 100+ αδιαβαστα μηνυματα
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Οσο ανεβαίνουν οι εκδόσεις του παιχνιδιού, τόσο βαραίνει η απόκριση στα κλικ και είναι slugish και θέλει συχνότερα refresh ο browser !! Επίσης το chat πότε χάνεται πότε έρχεται κι όποτε έρχεται, λέει πάντοτε 100+
Το παιχνίδι δοκίμασα με firefox, opera, slimjet και καλύτερα παίζει με ΙΕ 11
Θα ήθελα τα σταθερά εικονίδια, όπως το προφίλ, η κάτω μπάρα, αλλά και αριστερά οι ημερήσιες αποστολές να είναι μικρότερα (ειδικά όταν υπάρχουν 4 πρόσωπα αποστολών), γιατί πιάνουν πολύτιμο χώρο θέασης σε οθόνη 15''.
Επίσης υπάρχει πουθενά επιλογή απενεργοποίησης των keyboard shortcuts;; Γιατί ειδικά όταν γράφω μυνήματα, χάνω ότιδήποτε έγραψα, επειδή απλώς πάτησα κάτι που ερμήνευσε ως shortcut !!
Είμαι για 3 δεκαετίες χρήστης πληκτρολογίου, αλλά στο παιχνίδι αυτό.... νομίζω ότι τα shortcuts, χρησιμοποιούνται από ελάχιστους (και πάντως όχι απο μένα), αφού τα πάντα εκτός μυνημάτων και chat, γίνονται με κλικάρισμα ποντικιού.
Ενα τελευταίο... θα ήθελα το παιχνίδι, να μπορεί να υπάρχει επιλογή σε υψηλότερη ανάλυση οθόνης, ώστε να βλέπεις περισσότερο χώρο παιχνιδιού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser238

Guest
... νομίζω ότι τα shortcuts, χρησιμοποιούνται από ελάχιστους (και πάντως όχι απο μένα), αφού τα πάντα εκτός μυνημάτων και chat, γίνονται με κλικάρισμα ποντικιού.

Θα διαφωνήσω σε υπερθετικό βαθμό! Τα shortcuts είναι άκρως απαραίτητα και υποστηρίζω σθεναρά την ύπαρξή τους! Μας γλυτώνουν από πάρα πολλά κλικς και συνεπώς πόνους στον καρπό!!! :) Μάλλον δεν έχεις ανακαλύψει όλα όσα είναι διαθέσιμα!

Δε μένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει να δουλέψει κανένα shortcut όσο γράφω ένα μήνυμα. Το μήνυμα σε μένα χάνετε μόνο αν καταλάθος πατήσω με το ποντίκι έξω από το Layer.
(Αν και νομίζω ότι τα συζητάμε σε λαθος ενότητα)
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Θα διαφωνήσω σε υπερθετικό βαθμό! Τα shortcuts είναι άκρως απαραίτητα και υποστηρίζω σθεναρά την ύπαρξή τους! Μας γλυτώνουν από πάρα πολλά κλικς και συνεπώς πόνους στον καρπό!!! :) Μάλλον δεν έχεις ανακαλύψει όλα όσα είναι διαθέσιμα!

Δε μένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει να δουλέψει κανένα shortcut όσο γράφω ένα μήνυμα. Το μήνυμα σε μένα χάνετε μόνο αν καταλάθος πατήσω με το ποντίκι έξω από το Layer.
(Αν και νομίζω ότι τα συζητάμε σε λαθος ενότητα)
Δοκίμασε να γράψεις μήνυμα πάνω από 6-7 σειρές στα Ελληνικά, με τόνους ή διαλυτικά και τότε θα το δεις. Εξάλλου τα shortcuts αντικαθιστούν ελάχιστα κλικ ποντικιού, μπροστά στα δεκάδες κλικ που χρειάζονται να περιστραφούν οι επιλογές ημερήσιας αποστολής κάθε φορά. Για ένα καθημερινό παίκτη όπως εγώ, τα shortcuts δεν μου χρειάσθηκαν ποτέ και τα υπερβολικά κλικς που απαιτούνται (αν θέλεις να είσαι παίκτης που εκμεταλλεύεσαι σχεδόν όλες τις ευκαιρίες αποστολών), μου δημιουργούν συνεχώς τενοντίτιδες. Υπόψιν ότι παίζω πολύωρα σχεδόν 8 μήνες, οπότε παλαιότεροι κι εντατικοί/πολύωροι παίκτες, μπορεί να συμφωνήσουν.
shortcuts λίστα είναι εδώ https://beta.forum.elvenar.com/index.php?threads/list-of-available-shortcuts-hotkeys.3634/
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser238

Guest
Ακολούθησα τη συμβουλή σου και το έγραψα:
"Λοιπόν σας το λέω από το κείμενο το γράφω για να δοκιμάσω αν δουλεύουν εδώ πέρα το shortcuts. Τι να σας πω προσπαθώ να γράψω διάφορα για να συμπληρώσω 6 -7 γραμμές. Ααααα να βρω και καμιά λέξη με διαλυτικά. Ας που σήμερα το πρωί είδα έναν γαϊδούρι (ψέματα λέω) αλλά δεν μου έρχετε άλλη λέξη με διαλυτικά και τώρα πρέπει να συνεχίσω γιατί είμαι στην 5η γραμμή και θα πρέπει να προσπαθήσω σκλήρά για να φτάσω στην 7η και για να κάνω χάι σκορ λέω να φτάσω τις οκτώ μήπως δεν έχω γράψει όλα τα γράμματα; ;ςερτυθιοπλκξηγφδσαζχψωβνμάέόίώ ϊί ΐ παμε πάλι ζχψωβνμλκξηγφδσα;ςερτυθιοπόίέάώή ϊΐ φτανεί τόσο???"

Δεν με πέταξε από τα μηνύματα, μάλλον είμαι τυχερή!

Λοιπόν, θα συμφωνήσω στο ότι αν είναι κάποιος παίκτης που παίζει με ρυθμούς... μπαίνω το πρωι μαζεύω και ξαναμπαίνω το μεσημερι και παλι το βράδυ θα πω οκ....τα shortcuts είναι περιττά. Αν όμως κάποιος θέλει να κάνει βοήθειες στο χάρτη του και έχει ανοίξει μεγάλο κομμάτι του, τα shortcuts είναι θυσαυρός όπως και στην περίπτωση που κάποιος παίζει πολύ ενεργά στις περιπέτειες.
Συμφωνώ πως ίσως η απενεργοποίηση τους να είναι κάποια λύση αλλά νομίζω ότι προτεραιότητα έχουν να φτιαχτούν άλλα πράγματα στο παιχνίδι.
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Ακολούθησα τη συμβουλή σου και το έγραψα:
"Λοιπόν σας το λέω από το κείμενο το γράφω για να δοκιμάσω αν δουλεύουν εδώ πέρα το shortcuts. Τι να σας πω προσπαθώ να γράψω διάφορα για να συμπληρώσω 6 -7 γραμμές. Ααααα να βρω και καμιά λέξη με διαλυτικά. Ας που σήμερα το πρωί είδα έναν γαϊδούρι (ψέματα λέω) αλλά δεν μου έρχετε άλλη λέξη με διαλυτικά και τώρα πρέπει να συνεχίσω γιατί είμαι στην 5η γραμμή και θα πρέπει να προσπαθήσω σκλήρά για να φτάσω στην 7η και για να κάνω χάι σκορ λέω να φτάσω τις οκτώ μήπως δεν έχω γράψει όλα τα γράμματα; ;ςερτυθιοπλκξηγφδσαζχψωβνμάέόίώ ϊί ΐ παμε πάλι ζχψωβνμλκξηγφδσα;ςερτυθιοπόίέάώή ϊΐ φτανεί τόσο???"

Δεν με πέταξε από τα μηνύματα, μάλλον είμαι τυχερή!

Λοιπόν, θα συμφωνήσω στο ότι αν είναι κάποιος παίκτης που παίζει με ρυθμούς... μπαίνω το πρωι μαζεύω και ξαναμπαίνω το μεσημερι και παλι το βράδυ θα πω οκ....τα shortcuts είναι περιττά. Αν όμως κάποιος θέλει να κάνει βοήθειες στο χάρτη του και έχει ανοίξει μεγάλο κομμάτι του, τα shortcuts είναι θυσαυρός όπως και στην περίπτωση που κάποιος παίζει πολύ ενεργά στις περιπέτειες.
Συμφωνώ πως ίσως η απενεργοποίηση τους να είναι κάποια λύση αλλά νομίζω ότι προτεραιότητα έχουν να φτιαχτούν άλλα πράγματα στο παιχνίδι.
Λυπάμαι αλλά είσαι προκλητική και δεν θα συνεχίσω στο δικό σου "πνεύμα διαλόγου"
 

DeletedUser1517

Guest
όχι δεν είναι προκλητική, μια χαρά τα λέει και λίγο χιούμορ δε βλάπτει κανένα.
Επίσης στο beta έχει βγει λειτουργεία html5 και δοκιμάζεται, οπότε μένει να δούμε αλλαγές στη συνέχεια...
Το να ελαφρύνουμε το παιχνίδι βγάζοντας τα shortcuts είναι σαν να το ελαφρύνουμε αυτόματα από παίκτες που είναι ενεργοί με τεράστιο χάρτη και μας βάζουνε βοήθεια κάθε μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser134

Guest
Οι συντομεύσεις πληκτρολογίων είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε όλες τις περιπτώσεις, π.χ πας για επισκέψεις στον χάρτη πατάς W για να πας στον κόσμο πατάς στην πόλη του παίκτη, πατάς Ε για να σου εμφανίσει τα κτίρια που μπορούν να δεχτούν βοήθεια κάνεις ένα κλικ εκεί που θες μετά W και ξανά από την αρχή.

Βάζεις παραγωγές στα εργοστάσια? Πατάς στο εργοστάσιο και 1 για 3ωρη παραγωγή 2 για 9ωρη και ούτω καθεξής, εργοστάσια το ίδιο, στρατώνας το ίδιο και ακόμα καλύτερα. Θες να δεις τι μονάδες έχεις πριν να αποφασίσεις τι μονάδες θα βάλεις για παραγωγή? Πατάς στον στρατώνα και μετά στο στρατόπεδο. Τι σου λείπει? Θες 2 ξίφη 1 μάγισσα και 1 γκόλεμ πατάς το 1 δύο φορές το 3 δύο φορές και το 5 τρεις φορές, πολύ πιο γρήγορο από το να πηγαίνεις μπρος πίσω.

Κάνεις επισκέψεις μόνο σε όσους σου κάνουν? Πατάς το N, ανοίγει ο πίνακας ειδοποιήσεων πατάς στο χρυσό χεράκι, Ε δίνεις ένα χέρι βοηθείας, C για να πας στην πόλη σου και ξανά από την αρχή.

Δοκίμασα να γράψω το οτιδήποτε στο τσατ αλλά δεν είχα πρόβλημα με τις συντομεύσεις, ποτέ δεν είχα. Ίσως να έχει να χάνει το τσατ του παιχνιδιού για κάποιο λόγο το focus και να γυρίζει στο παιχνίδι και για αυτό να σου συμβαίνει.

Τώρα όσο αφορά την ανάλυση του παιχνιδιού μπορείς πολύ απλά να κρατήσεις το ctrl και να κάνεις κάτω την ροδέλα του ποντικιού όσο το επιτρέπουν τα μάτια σου και ο browser που χρησιμοποιείς. Ένα παράδειγμα (υπερβολικό βέβαια) είναι οι παρακάτω εικόνες.

Η πόλη μου κανονικά χωρίς το zoum out

m96kvm.jpg


Η πόλη μου με zoum out
2qbbo0w.jpg


Και φυσικά και ο χάρτης στο φουλ zoum out αν και δεν διακρίνονται πολλά.
4sljpf.jpg
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Οι συντομεύσεις πληκτρολογίων είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε όλες τις περιπτώσεις, π.χ πας για επισκέψεις στον χάρτη πατάς W για να πας στον κόσμο πατάς στην πόλη του παίκτη, πατάς Ε για να σου εμφανίσει τα κτίρια που μπορούν να δεχτούν βοήθεια κάνεις ένα κλικ εκεί που θες μετά W και ξανά από την αρχή.

Βάζεις παραγωγές στα εργοστάσια? Πατάς στο εργοστάσιο και 1 για 3ωρη παραγωγή 2 για 9ωρη και ούτω καθεξής, εργοστάσια το ίδιο, στρατώνας το ίδιο και ακόμα καλύτερα. Θες να δεις τι μονάδες έχεις πριν να αποφασίσεις τι μονάδες θα βάλεις για παραγωγή? Πατάς στον στρατώνα και μετά στο στρατόπεδο. Τι σου λείπει? Θες 2 ξίφη 1 μάγισσα και 1 γκόλεμ πατάς το 1 δύο φορές το 3 δύο φορές και το 5 τρεις φορές, πολύ πιο γρήγορο από το να πηγαίνεις μπρος πίσω.

Κάνεις επισκέψεις μόνο σε όσους σου κάνουν? Πατάς το N, ανοίγει ο πίνακας ειδοποιήσεων πατάς στο χρυσό χεράκι, Ε δίνεις ένα χέρι βοηθείας, C για να πας στην πόλη σου και ξανά από την αρχή.

Δοκίμασα να γράψω το οτιδήποτε στο τσατ αλλά δεν είχα πρόβλημα με τις συντομεύσεις, ποτέ δεν είχα. Ίσως να έχει να χάνει το τσατ του παιχνιδιού για κάποιο λόγο το focus και να γυρίζει στο παιχνίδι και για αυτό να σου συμβαίνει.

Τώρα όσο αφορά την ανάλυση του παιχνιδιού μπορείς πολύ απλά να κρατήσεις το ctrl και να κάνεις κάτω την ροδέλα του ποντικιού όσο το επιτρέπουν τα μάτια σου και ο browser που χρησιμοποιείς. Ένα παράδειγμα (υπερβολικό βέβαια) είναι οι παρακάτω εικόνες.

Η πόλη μου κανονικά χωρίς το zoum out

m96kvm.jpg


Η πόλη μου με zoum out
2qbbo0w.jpg


Και φυσικά και ο χάρτης στο φουλ zoum out αν και δεν διακρίνονται πολλά.
4sljpf.jpg
Επειδή η μόνο αξιόλογη απάντηση είναι η δική σου "πεπτωκόττα άγγελε", ευχαριστώ για τον αξιόλογο κόπο και την ευπρέπεια στην απάντησή σου. Όμως...
Οι ειρωνείες και οι πονηράδες των παραπάνω είναι άκυρες, γιατί δεν "είδαν" ξεκάθαρα τι εννοούσα σε ότι έγραψα, αλλά αυτό που ήθελα να δούν.
Ισως δεν θάπρεπε να κάνω υπόδειξη διόρθωσης του παιχνιδιού όταν υπάρχουν σαΐνια που την ειρωνεία βαφτίζουν χιούμορ.
Εγώ έγραψα για πρόβλημα στα μηνύματα που μου έχουν συμβεί με συνδυασμούς πλήκτρων.
Εγώ έγραψα για επιλογή απενεργοποίησης των shortcuts κι όχι για αφαίρεση τους !!
Επίσης έγραψα για υπερβολικά και άσκοπα κλικς λόγω αργής απόκρισης του flash game και
Για οθόνη λαπτοπ 15" με ανάλυση 1344χ768 δεν υπάρχουν τα περιθώρια για zoom out, όπως στις φωτό σου.
Επομένως είναι πρόβλημα των προγραμματιστών, στο εάν μπορούν να κάνουν κάτι, κι όχι αυτών που σήκωσαν παντιέρα επανάστασης ενάντια στην κατάργηση των shortcuts που δεν ζητήθηκε από μένα.
 

DeletedUser1517

Guest
όχι να μη βάλουμε επιλογή απενεργοποίησης shortcut γιατί θα υπάρχουν κάποιοι παίκτες που θα συμβουλεύουν τους μικρότερους βγάλε τα shortcut όταν κολάει το παιχνίδι. Δεν κολάει από αυτό το παιχνίδι, αν κολούσε από αυτό οι προγραμματιστές θα τα είχαν βγάλει τελείως έστω για λίγο.
Έγραψες ότι τα shortcut χρησιμοποιούνται από ελάχιστους, και εγώ σε αυτό αποκρίθηκα καθώς έγραψα ότι με την ευκολία των shortcut εποφελούμε από τις βοήθειες πολύ μακρινών παικτών, δεν τα πατάω εγώ αυτοί τα πατούν και μιλάς εκ μέρους τους. Τους ρώτησες;
Ο fallen angel σου ανέλυσε αυτό που είπα εγώ το σαίνι με μια πρόταση και μπράβο του που μπήκε στον κόπο. Έχει περισσότερο κύρος και υπομονή από εμένα. Εγώ που δεν έχω, και διάβασα στα γρήγορα την ερώτησή σου αν υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης θα σου απαντούσα σε αυτό δυστυχώς με ειρωνία ότι το τι λειτουργία δέχεται απενεργοποίηση μπορείς να το δεις με 2 κλικ και δε χρειάζεσαι πληκτρολόγιο το οποίο θα χρησιμοποιήσεις για να ρωτήσεις στο φορουμ. Επίσης σου είπα ότι δοκιμάζεται στο beta λειτουργία χωρίς flash και απλά και μόνο σε html5 και περιμένουμε βελτιώσεις. Δεν ανήκω στην Ο.Δ. δεν έχω καμία μα καμία υποχρέωση να σου δώσω την απάντηση που σου έδωσε ο FA. Ο λόγος που πήρα θέση είναι γιατί είπες ότι τα shortcut χρησιμοποιούνται από ελάχιστους, λες και έχεις κάνει στατιστικές, δεν είδα κανέναν από τους άλλους τους μη ελάχιστους να υποστηρίξουν αυτό που γράφεις. Επίσης πρέπει λίγο να σκεφτείς ότι παίζεις το παιχνίδι πολύωρα όπως λες και έχεις τενοντίτδες ίσως επειδή δε χρησιμοποιείς τα hotkeys. Δοκίμασε να βάλεις το έμβλημα ζυθοποιίας των νάνων να δεις πόσο χρόνο και κλικ ενέργεια μετακίνησεις καρπού θα γλυτώσεις αν απλά δοκιμάσεις να πατήσεις 50 φορές το (1) αντί να πατήσεις 50 κλικ. Μάλλον γι'αυτό παίζεις πολύωρα αυτό το παιχνίδι, που δεν απαιτεί πολύ χρόνο -όταν χρησιμοποιείς τα hotkeys.
Δεν ξέρω αν απαγορεύεται η ειρωνία από τους κανονισμούς, η Ο.Δ. έχει το κριτήριο να σβήσει ένα σχόλιο αν αυτό είναι προκλητικό, από την άλλη το να λες μια παίκτρια προκλητική που μπήκε στη διαδικασία να ασχοληθεί με αυτό που της ζήτησες και στη συνέχεια γενικά και αόριστα και κυρίως "ειρωνικά" να λες κάποιους σαίνια σε αυτό το νήμα, είναι χαρακτηρισμοί. Όσο για τη λέξη σαίνια εκτός από χαρακτηρισμός είναι και ειρωνία. Γιατί αγαπητέ συμπαίκτη πέφτεις στο επίπεδο αυτών που δεν θες να μπεις στο πνεύμα διαλόγου τους;;;
Οι χαρακτηρισμοί είναι ενάντια στους κανόνισμους του φόρουμ.
Συγχαρητήρια στο χρήστη fallenangel θα του βάλω 20 ΠΓ για τον κόπο του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή