• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Υπο Εξέταση] Πρόβλημα με το τσατ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1294
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1294

Guest
έκδοση παιχνιδιού: v1.42.5-(2170c9c06) (2017-11-15 16:40)
έκδοση flash: 27.0.0.187
περιηγητής: chrome
λειτουργικό: windows 7
ανάλυση οθόνης: 1280Χ1024
όνομα λογαριασμού: antara99
ξωτικά
Από τον ένα υπολογιστή που χρησιμοποιώ μ' αυτά τα παραπάνω στοιχεία δεν είναι δυνατό το τσατ μου βγάζει ότι δεν είναι εφικτή η σύνδεση το κάνει αυτό εδώ και αρκετό καιρό. Ενώ από τον άλλον υπολογιστή στο σπίτι μου δεν έχω πρόβλημα.
Το μήνυμα εμφανίζεται ως εξής:
τσατ.jpg
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

DeletedUser3

Guest
Μία αρκετά πιθανή αιτία, είναι η παλιά έκδοση του Chrome. Μπορείτε λοιπόν να κάνετε ενημέρωση του Chrome και να δούμε εάν το πρόβλημα λύνεται.


Επίσης, έχουμε εντοπίσει ότι εμφανίζεται αρκετά συχνό το φαινόμενο σε χρήστες που δεν έχουν ενημερωμένη τη Java.

Παρακαλούμε ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα. Στα spoilers, υπάρχουν PrintScreens:

1) Βρείτε την έκδοση της Java που είναι εγκατεστημένη στον υπολογιστή που έχει το πρόβλημα. Πατώντας στην Έναρξη, απλά πληκτρολογείτε "Java"

GF2EB9ddRsmIBr4WiFI3OA.png

2) Πατήστε το "About Java" και θα δείτε την έκδοση, στο παράθυρο που εμφανίζεται:

Jlgqe2xBQ9aelKZU0u3gsg.png
 

gkeim

Νέο Μέλος
Καλημέρα. Πρόβλημα έχει και η δική μου ομάδα, από Παρασκευή βράδυ. Πότε δουλεύει, πότε όχι. Και δε νομίζω ότι είναι θέμα έκδοσης κλπ., το πρόβλημα το έχουν όλοι στην ομάδα. Και μέχρι Παρασκευή δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
 

DeletedUser3

Guest
Υπάρχει όντως ζήτημα με τους server του chat, το οποίο αναμένουμε να επιλυθεί εντός της εβδομάδας. Προς το παρόν, δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα όταν εμφανιστεί, πέρα από ένα refresh κάθε περίπου μία ώρα.
 

DeletedUser721

Guest
Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πάλι υπάρχουν προβλήματα με το chat. Δεν μπορώ ούτε να γράψω, ούτε να δω τα μηνύματα. Επίσης εδώ και μερικές μέρες ενώ διαβάζω τα μηνύματα μου εμφανίζει συνέχεια ότι έχω 100+ αδιάβαστα μηνύματα. Παρακαλώ διορθώστε το. (Και για να σας προλάβω και το java είναι ενημερωμένο και το Google Chrome).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1457

Guest
Ναι ουτε εμεις εχουμε . Ειναι ολο μαυρο .
 

DeletedUser3

Guest
Το ζήτημα με το εξαφανισμένο chat διορθώθηκε μετά από hotfix αργά το απόγευμα.

Όσον αφορά προβλήματα γενικά (πχ αδυναμία σύνδεσης κλπ), έχουμε ζητήσει και γίνεται κάθε 12 ώρες restart του chat server ώστε να διορθώνονται έως ότου δεήσουν να το φτιάξουν μια και καλή.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
εχουμε κατι νεοτερο με το chat ? εχει μερασει ενας μηνας και ακμα συνεχιζει να βγαζει 100+ μηνυματα...τα νεοτερα ειναι:

οταν μηλισει καποιος εμφανιζει την πρωτη φορα τον σωστο αριθμο μηνυματων αλλα σε επομενο refresh ξανα εχουμε το 100+
σημερα αρχισε να τα βγαζει διπλα τα μηνυματα
και τελευταιο δεν λειτουργει η εντολη who

edit: Φαινεται οτι διορθωθηκε τωρα το απογευμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1457

Guest
Το προβλημα με τα 100 μηνυματα διορθωθηκε ,αλλα προεκυψε αλλο . Ο " κατασκοπος " δηλαδη το /who δεν δουλευει .
Ας ενημερωσει η Δ.Ο ευχαριστω πολυ .
 

DeletedUser3

Guest
Λόγω διαφόρων προβλημάτων τα οποία μας ταλαιπώρησαν το τελευταίο χρονικό διάστημα με το chat και στο πλαίσιο των προετοιμασιών που γίνονται για τη μετάβαση στην HTML5, το chat του παιχνιδιού έπρεπε πρακτικά να δημιουργηθεί από την αρχή και να διατηρηθούν μόνο τα βασικά χαρακτηριστικά.

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι οι εντολές "/who" , "/whisper" κλπ, δεν θα λειτουργούν πλέον, όπως και δεν θα έπρεπε να λειτουργούν... ποτέ...

Γνωρίζουμε ότι ακόμα υπάρχουν αρκετά ζητήματα που πρέπει να διορθωθούν, όπως πχ η εμφάνιση διπλών μηνυμάτων, ή η εμφάνιση στο chat ατόμων που έχουν φύγει ήδη από κάποια Συντροφιά αλλά συνεχίζουν να είναι στο chat.

Για οτιδήποτε περίεργο παρατηρείτε σε σχέση με το chat, παρακαλούμε στείλτε μας ένα αίτημα υποστήριξης ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την Ομάδα Ανάπτυξης να τα διορθώσει το συντομότερο δυνατόν.
 

DeletedUser1636

Guest
ειμαι ενας απο τους παικτες κ βρισκομαι στο chat της προηγουμενης συντροφιας.θα θελα να ρωτησω αν το να βγω απο την συντροφια κ ξαναμπω αμεσως θα ελυνε το προβλημα.κ αν αυτο επισυρει πεναλτι αναμονης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1517

Guest
@NORBL δεν θα έχεις πέναλτι αναμονής αν δεν αλλάξεις 2 συντροφιές σε 24ωρες.

@NeoRomeo γιατί δεν θα έπρεπε να λειτουργούν ποτέ οι εντολές /who και /w?

Το chat παίρνει τη μορφή που είχε στην αρχή επειδή έχει προβλήματα, οι περιπέτειες παίρνουν τη μορφή που είχαν στην αρχή επείδη το σύστημα επιλογής δημιουργούσε εκνευρισμό και δεν μπορεί ή εταιρεία ή δεν θέλει να το αλλάξει, σε λίγο θα βάλει νέο κεφάλαιο Νάνους για τους παίκτες που τελείωσαν τα στοιχεία επειδή δεν είναι έτοιμη η νέα φυλή. Θα γίνουν και τα σπίτια 2χ4 και θα έχουν και χώρο, μια χαρά!
 

DeletedUser1636

Guest
δουλεψε.ελπιζω να μη επαναληφθει σε καποια μελλοντικη ανανεωση.οσοι εχετε το ιδιο προβλημα βγειτε κ ξαναμπειτε στην συντροφια


(Eπαναφέρθηκε από @NeoRomeo)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

vivianne

Chef
Αξιότιμοι Κύριοι,
'Επειτα από τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στο παιχνίδι τις τελευταίες ημέρες,τα οποία έχουν ταλαιπωρήσει βέβαια περισσότερο τους χρήστες και λιγότερο τους διαχειριστές,ίσως θα έπρεπε να εξετάσετε το ενδεχόμενο μια φορά την εβδομάδα για 1-2 ώρες να κλείνετε τους servers σας προκειμένου να κάνετε τις απαιτούμενες ενημερώσεις και διορθώσεις σας.
Δεν είναι κάτι καινοτόμο,αλλά μια φιλοσοφία που ακολουθούν όλες οι σοβαρές εταιρείες προς αποφυγήν παραπόνων και αβάσιμης ταλαιπωρίας των παικτών!
Σας ευχαριστώ!Με εκτίμηση!!! vivianne
 

DeletedUser118

Guest
Αξιότιμοι παίκτες, και μέλη της κοινότητας,

Το πόση δουλειά έχουμε εμείς ως μέλη της ΟΔ θα ζητήσουμε να μας επιτρέψετε να το γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι, και μάλιστα καλύτερα από εσάς.

Έπειτα, αν σε κάποιους δεν αρκεί η απάντηση ότι όντως επιβεβαιώσαμε κάποιο πρόβλημα και το αναφέραμε, τότε μπορούν να στείλουν οι ίδιοι αναλυτική αναφορά στην Αγγλική γλώσσα, με λεπτομερή βήματα αναπαραγωγής ενός σφάλματος στην Ομάδα Ανάπτυξης.

Δυστυχώς για εμάς, κανείς σας δεν έχει καταλάβει πως πρέπει να γίνεται μία αναφορά σφάλματος.

Δεν μπορούμε να στείλουμε στην Ομάδα Ανάπτυξης ένα κείμενο του στυλ "τα έπαιξε το chat, βγάζει ότι του κατέβει". Η Ομάδα Ανάπτυξης θέλει πλήρη περιγραφή βημάτων τα οποία αναπαράγουν το σφάλμα, καθώς και ενδεχόμενα βήματα που το διορθώνουν. Δυστυχώς, στις περισσότερες περιπτώσεις λαμβάνουμε αναφορές από εσάς που έχουν όντως το στιλ "τα έπαιξε το chat, βγάζει ότι του κατέβει". Οπότε πρέπει να επιβεβαιώσουμε το σφάλμα, να βρούμε τα βήματα, και τις πιθανές λύσεις. Έπειτα να συντάξουμε μία αναφορά, στην Αγγλική γλώσσα, που θα σταλεί στην Ομάδα Ανάπτυξης η οποία θα ψάξει το θέμα.

Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα του τι κάνουμε εμείς της ΟΔ που όλη μέρα αράζουμε κάτω από τον ήλιο, και φροντίζουμε να ταλαιπωρείστε ως παίκτες.
_____

Στο θέμα των αναβαθμίσεων, και της σοβαρότητας της εταιρείας. Στο παιχνίδι γίνονται ενημερώσεις κάθε δύο εβδομάδες. Σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό σφάλμα, που καθιστά το παιχνίδι μη δυνατό να παιχτεί, τότε διορθώνεται όσο πιο άμεσα γίνεται και πραγματοποιείται ενδιάμεση ενημέρωση.

Ναι, το πρόβλημα του chat δεν είναι κάτι που καθιστά μη δυνατό να παιχτεί το παιχνίδι.

Όσον αφορά τη διόρθωση του οποιοδήποτε σφάλματος. Δυστυχώς το παιχνίδι δεν έχει δύο γραμμές κώδικα, αλλά χιλιάδες. Η διόρθωση ενός σφάλματος μπορεί να δημιουργήσει δεκάδες άλλα. Οπότε πρέπει να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση, και έπειτα να διορθωθούν τα ενδεχόμενα σφάλματα που θα προκύψουν. Δεν ξέρουμε τι νομίζετε εσείς, αλλά εμείς καταλαβαίνουμε ότι όλα αυτά θέλουν χρόνο για να γίνουν, και δεν διορθώνεται ένα σφάλμα μέσα σε λίγα λεπτά.
_____
Και λίγο off-topic, είμαστε η ΟΔ με τον καλύτερο χρόνο απόκρισης, είστε πολύ τυχεροί που έχετε μία τέτοια Ομάδα Υποστήριξης. Θα βρείτε σχεδόν 24/7 κάποιον να απαντήσει στο οποιοδήποτε αίτημα σας, και επειδή δεν έγινε το δικό σας να μας δώσετε και 2 αστέρια. Όταν εσείς γυρίζατε το αρνί το Πάσχα, εμείς συντάσσαμε αναφορές κάθε είδους που έπρεπε να παραδοθούν. Όταν εσείς είστε στην παραλία, εμείς ενημερώνουμε το Wiki. Αν πιστεύετε ότι όλα αυτά τα κάνουν τίποτα ξωτικά κάνετε λάθος.

Δεν σας κατηγορούμε για κάτι, ούτε και περιμένουμε να καταλάβετε. Επιλέξαμε να βρισκόμαστε σε αυτή τη θέση και δεχθήκαμε κάθε συνέπεια. Γι' αυτό και κάνουμε τη δουλειά που μας ανατέθηκε όσο καλύτερα γίνετε, μας επιτρέπεται, και μπορούμε. Εκ του ασφαλούς πολλά μπορεί να λέει ο καθένας, θα πρέπει όμως να εκτιμά λίγο αυτόν που ξαπλώνει στα κάρβουνα, για να περάσει από πάνω του μη τυχόν και κάψει τα πόδια του. Δεν απαιτούμε σεβασμό, σεβόμαστε εμείς εσάς κι αυτό μας φτάνει. Άλλωστε δεν ζητήσαμε ούτε καν από την εταιρεία αντάλλαγμα για τις υπηρεσίες μας. Ότι κάνουμε το κάνουμε γιατί μας αρέσει να βοηθάμε, και να μην γκρινιάζουμε.

Edit by @NeoRomeo: To offtopic μπήκε σε spoiler.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1517

Guest
Αφού σας αρέσει να βοηθάτε να μη σβήνετε το μήνυμα κάποιου δυσαρεστημένου εφόσον ήταν κόσμιο και περιέγραφε κάτι στο οποίο αναφέρετε εσείς στο μήνυμά σας, και τώρα δεν μπορεί να καταλάβει κανείς που δεν έχει δει το μήνυμα που σβήσατε σε τι αναφέρεστε και γιατί γράψατε όλα αυτά.
Επισης στο μήνυμά του έδινε τη λύση στο πρόβλημα, δηλαδή να βγείς και να ξαναμπεις στη συντροφιά σου, το οποίο επίσης σβήσατε.
Να είστε λίγο περισσότερο δημοκρατικοί αν θέλετε να έχετε την κατανόησή μας και να μη βάζετε τον εγωισμό σας πάνω από τη διευκολυνσή μας.
Αυτά τα "όσο εσείς γυρνούσατε το αρνί το πάσχα" δημιουργούν πόλωση, δεν αρμόζουν σε ένα φόρουμ από μέλος της Ο.Δ. και μπορούν άνετα να μετεφραστούν και να αναφερθούν στο HR της innogames, και τότε πολύ απλά θα σταματήσετε να έχετε το δικαίωμα να βοηθάτε, γιατί το δικαίωμα να βοηθάς δε σου δίνει το δικαίωμα να χλευάζεις τους άλλους.
Οι κανόνες του φορουμ πρέπει να εφαρμόζονται πρώτα από όλα από εσάς, και αν θέλετε να είστε ακόμα σε αυτή τη θέση και να περπατάτε στα κάρβουνα πρέπει να είστε προετοιμασμένος να δείξετε κατανόηση, ότι ο παίκτης βρίσκεται εκείνη τη στιγμή σε αναμένα κάρβουνα, και προσπερνώντας τα να ξέρετε ότι αυτό θα αναγνωριστεί. Έχω υπάρξει εξυπηρέτηση σε τηλεφωνικό κέντρο και μου βρίζανε τα θεία, στο τέλος μου ζητούσαν συγγνώμη, αν επέστρεφα τη συμπεριφορά, θα έχανα τη δουλειά μου. Όμως δεν το έκανα γιατί ξέρω ότι δεν τα έχουν μαζί μου αλλά με το πρόβλημά τους, το οποίο ήθελε υπομονή για να λυθεί και από εκείνους και από εμένα (σε θέση να έχω υπομονή όμως βρισκόμουν εγώ όχι εκείνοι).
Το ότι κάνετε αυτή τη δουλειά χωρίς να αμοίβεστε χρηματικά, δε σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να την κρίνουμε. Αν νομίζετε ότι αδικείστε από την κρίση των παικτών και προβάλετε τη δική σας ως την πλέον αληθή καλως ήρθατε στον υποκειμενικό κόσμο που υφίστατε εκτός του παραδείσου σας.
Για να έχετε επιλέξει να είστε εκεί, κάποια αμοιβή παίρνετε από αυτό (ικανοποίηση που βοηθάτε, ηθική αμοιβή και όχι υλική), αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει συνέχεια να το κοπανάτε και @Lighting Shadow αν δεν σας αρέσει να περπατάτε στα κάρβουνα χωρίς χρηματική αποζημίωση, να μην το κάνετε δεν σας υποχρέωσε κανείς, θα μας επιβεβαιώσει κάποιος άλλος στη θέση σας ότι όντως έχουμε σφάλμα και ότι το έχει προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα.

Προσωπικά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι μια φορά που ανέφερα σφάλμα η απόκριση ήταν αστραπιαία. Αυτό όμως δεν μπορώ να ξέρω ότι συνέβει και με την περίπτωση η οποία σας εξόργισε. Σε όλα τα καλά στατιστικά υπάρχουν και αποκλίσεις, παρακαλώ να τις αποδεχτείτε με χαμόγελο.

Edit by @NeoRomeo: Εντελώς εκτός θέματος όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

vivianne

Chef
Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ προσωπικά,όμως παρουσιάστηκε σε αρκετά μέλη στη συντροφιά μου και ως όφειλα το κοινοποίησα.Ως αναφορά στο ανωτέρω σχόλιο μου,θεωρώ πως δεν ήταν προσβλητικό απέναντι σε κάποιον συγκεκριμένα και θα περίμενα από εσάς μια πιο ευγενική απάντηση και όχι σχόλια για "οβελίες" "παραλίες" & ¨"ομπρέλες".Ούτε έχει να κάνει με το γεγονός της ανταπόκρισης σας στα θέματα της καθημερινότητας. Κατάθεσα την άποψη μου η οποία θεωρώ πως είναι σωστή για να την υποβάλετε με τη σειρά σας στην ομάδα προγραμματισμού σας.
Δεν έχω να κάνω κάποιο άλλο σχόλιο στην απάντηση σας.Θ' αφήσω τις εντυπώσεις στους αναγνώστες.
Σας ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.
Με εκτίμηση πάντα vivianne
 

DeletedUser118

Guest
Δυστυχώς για μία ακόμη φορά ο καθένας μεταφράζει όσα διαβάζει όπως αυτός επιθυμεί. Δεν πρόκειται να εμπλακούμε σε μία κατάσταση που άλλοι τροφοδοτούν με πυρά.

Το μόνο που θα πούμε είναι ότι πρώτα από όλα εμείς εφαρμόζουμε τους κανόνες, κι γι' αυτό διαγράφηκε το εν λόγω μήνυμα που τόσο σας ενόχλησε.

Το αρχικό μήνυμα το διέγραψε ο ίδιος ο χρήστης, οπότε δεν φέρουμε καμία ευθύνη για αυτό.

Το πρόβλημα έχει αναφερθεί, η Ομάδα Ανάπτυξης είναι ενήμερη και δουλεύει για την επίλυση του. Εν αναμονή λοιπόν νεότερων δεν υπάρχει λόγος να μείνει ανοιχτό αυτό το θέμα. Ειδικά από τη στιγμή που γνωστοί άγνωστοι πολώνουν την κατάσταση χωρίς λόγο.

Το νήμα κλείνει.
 

DeletedUser3

Guest
Δυστυχώς το νήμα δεν μπορεί να κλείσει έτσι απλά. Πρόκειται για συζήτηση η οποία αφορά σφάλμα που εμφανίζεται στο παιχνίδι και σε αυτό το θέμα πρέπει να παραμείνει.

Τα περί "δημοκρατίας" σε ιδιωτικό χώρο με του οποίου τους κανόνες έχουν όλοι οι συμμετέχοντες συμφωνήσει με την εγγραφή τους, καλό είναι να μην τα έχετε κατά νου. Υπάρχουν κανόνες και ναι πρέπει να τηρούνται από όλους.

H αναδημοσίευση ολόκληρης της απάντησης ή τμήματος της απάντησης από το τμήμα υποστήριξης απαγορεύεται ρητά και κατηγορηματικά. Εξ ου και η διαγραφή του σχολίου.


Όσον αφορά την ερώτηση του "γιατί αφαιρέθηκαν τα /who" κλπ, απαντήσαμε πιο πάνω.

Κανονικά δεν έπρεπε καν να υπάρχουν. Υπήρχαν, διότι όταν δημιουργήθηκε το chat του παιχνιδιού, για κάποιο λόγο αντιγράφηκε προσωρινά το τμήμα του κώδικα που αφορούσε το chat του FoE.
Δεδομένου ότι η μετάβαση στην HTML5 έπρεπε να συνοδεύεται από νέο κώδικα ο οποίος θα ήταν συμβατός με τον υπάρχοντα, ο κώδικας ξαναγράφτηκε και αφαιρέθηκαν όλα τα περιττά στοιχεία.

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο στο μέλλον να υπάρχουν ξανά, όμως η εμπειρία διδάσκει ότι καλό θα ήταν να τα ξεχάσουμε ως χαρακτηριστικό του chat.
 
Κορυφή